problem z PWiK

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

24dragon
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 sie 2007, 14:56
problem z PWiK

autor: 24dragon » 15 sie 2007, 15:02

kupilem mieszkanie brak kanalizacji na działce przy budynku jest studzienka rewizyjna ,która należy do sąsiada niepozwala się podłączyć do studzienki zbiorczej jest ok 40 mb czy PWiK musi mi doprowadzić nitke kanalizacyjną do granicy działki ?
na swój koszt czy na mój?
proszę o odpowiedz ponieważ PWiK wstępnie wycenił mi koszt usługi na ok 7500pln :roll: :(
Nowa definicja przyłącza kanalizacyjnego Od sieprnia obowiązuje nowelizację ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i od-
prowadzaniu ścieków. Nowelizacja ta wprowadza m.in. nową definicję przykanalika (przyłącza kanalizacyjnego). Oznacza to, że od sierpnia diametralnie zmieniła się sytuacja osób starających się o przyłączenie do sieci kanalizacyjnej.

Przyłącze kanalizacyjne zdefiniowane jest w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowa-
dzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U. nr 72., poz.747). Nowelizacja, podpisana przez Pre-
zydenta 6 maja (ustawa z dnia 22 kwietnia 2005; Dz.U. nr 85, poz. 729), zmienia w określeniu przy-
łącza kanalizacyjnego jedno słowo - ma to jednak ogromne znaczenie dla przyszłych inwestorów.
Obowiązująca definicja przyłącza kanalizacyjnego brzmi następująco:

przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku - do granicy nieruchomości.

"Odbiorca usług" to właściciel nieruchomości, z której odprowadzane są ścieki. Ponieważ pojęcie to jest używane w ustawie, będziemy się nim posługiwać przy dalszych wyjaśnieniach.

Precyzyjna definicja przyłącza kanalizacyjnego (czyli odcinka łączącego instalacją z siecią kanaliza-
cyjną) jest bardzo istotna z punktu widzenia osoby, która chce włączyć swoją nieruchomość do sieci kanalizacyjnej. Wynika to z tego, że właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnić na własny koszt wybudowanie przyłącza kanalizacyjnego.
Spójrzmy na rysunki. Na rysunku 1. widać sytuację odbiorcy usług, który ma na swojej nierucho-
mości studzienkę kanalizacyjną. Odbiorca musi na swój koszt wybudować nie tylko przewód odpro-
wadzający ścieki do studzienki na terenie jego nieruchomości, ale też przewód, który połączy stu-
dzienkę z siecią. Własnością odbiorcy jest odcinek przewodu do studzienki kanalizacyjnej. Co do dalszej części (przyłącza) nie ma jasnych regulacji prawnych. Przykanalik może zostać własnością odbiorcy (wówczas w jego gestii leży ewentualna naprawa awarii), może też zostać przekazana do ekspolatacji przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu (np. na 25 lat) lub przekazana na rzecz przedsiębiorstwa. Trzeba jednak podkreślić, że w każdym przypadku sprawa ta jest regulowana in-
dywidualnie na mocy umowy między odbiorcą a przedsiębiorstwem.



, kiedy odbiorca nie ma na swoim terenie studzienki. Inaczej układają się prawa własności - do odbiorcy należy odcinek aż do granicy nieruchomości. Dalsza część przewodu jest już własnością przedsiębiorstwa kanalizacyjnego. W przypadku braku studzienki od-
biorca musi zapłacić tylko za wykonanie odcinka od budynku do granicy nieruchomości. Odcinek mię-
dzy tą granicą a siecią leży już poza strefą finansowego zainteresowania odbiorcy, ponieważ z punk-
tu widzenia prawa odcinek ten to już sieć (urządzenie kanalizacyjne). Koszty jego wybudowania po-
nosi więc przedsiębiorstwo kanalizacyjne.
jak wnosze z tej ustawy to do mnie należy tylko do granicy działki ( nieruchomosci) proszę o interpretacje

daemm

autor: daemm » 16 sie 2007, 22:24

Przytoczone przez Pana definicji i całe rozumowanie jest poprawne. Przy definicjach przyłączy i interpretacjach od lat toczą się dyskusje i jak Pan zauważył nadal nie jest to logicznie rozstrzygnięte. Obecnie obowiązuje definicja, która właściwie została opisana tutaj . To samo zresztą napisał Pan w swoim poscie.

Własnością odbiorcy jest odcinek przewodu do studzienki kanalizacyjnej. Co do dalszej części (przyłącza) nie ma jasnych regulacji prawnych

Odcinek od budynku do pierwszej studzienki zaliczany jest do instalacji (wewnętrznej).

kiedy odbiorca nie ma na swoim terenie studzienki. Inaczej układają się prawa własności - do odbiorcy należy odcinek aż do granicy nieruchomośc

Moim zdaniem "tylko" do granicy nieruchomości. Ten przypadek jest korzystniejszy dla odbiorcy usług.

jak wnosze z tej ustawy to do mnie należy tylko do granicy działki ( nieruchomosci)

I tu, moim zdaniem sprawa będzie wyglądała inaczej.
Chcąc wybudować na terenie nieruchomości przyłącze kanalizacyjne musi Pan wystąpić do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego o wyrażenie zgody na przyłączenie do sieci i podanie warunków technicznych przyłączenia. W odpowiedzi na 100% zawarta zostanie konieczność wybudowania przyłącza ze studzienką. Będzie Pan musiał więc sfinansować budowę odcinka od sieci do pierwszej studzienki, licząc te studzienki od budynku (może być przypadek, że na trasie przyłącza będzie konieczność wybudowania kilku studzienek). No i oczywiście budowa kanalizacji od studzienki do budynku to też Pana koszty.
Myślę, że pozostają Panu negocjacje z sąsiadem. Jest prawie pewne, że za opłatą (zwykle o to chodzi) zgodzi się włączyć "instalację" do istniejącej studzienki. Jakoś nie widzę sensu budowy drugiego przyłącza na terenie działki. Poza tym, potrzebna będzie zgoda właściciela działki na prowadzenie robót budowlanych. Znając życie, też może być tu różnie.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów

cron