Kompendium wiedzy o hydroizolacji

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: RobertKGB » 30 wrz 2013, 8:28

Czytając to forum zauważam, że zdecydowana większość tematów dotyczących hydroizolacji to pytania ludzi z przysłowiową "musztardą po obiedzie" czyli tacy co już wybudowali, ale niestety bez sprawnej hydroizolacji, a wtedy to już wiemy - potrzebne duże pieniądze i profesjonalna firma. Może jednak uda się zebrać w jednym temacie taką pigułkę wiedzy o hydroizolacji, czyli co jak z czym i dlaczego? Tym bardziej, że jest tu paru specjalistów w tej dziedzinie, którzy mam nadzieje podzielą się swoją wiedzą tak aby przeciętny inwestor bez podstawowej wiedzy nie dał się jakimś paprakom wpuścić w maliny. Wiem że tu niektórzy żyją z poprawiania błędów po innych, ale myślę że chleba i tak im nie zabraknie. Więc Panowie jak macie jakieś instrukcje, schematy, rzeczy na które warto zwracać uwagę lub godne polecenia produkty spróbujmy to zebrać w jeden temat. Może uchronimy tym kolejnego inwestora przed powracaniem na fora z poważnymi problemami.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: MTW » 20 paź 2013, 20:16

Dotarłem i chyba czuję się wywołany do tablicy jako jeden z wielu

uchronić kolejnego inwestora idea jak najbardziej chwalebna :
projekt dopasować do sytuacji gruntowo-wodnej - nawet tej zmiennej
dopasować materiały do projektu i sytuacji gruntowo-wodnej
dopasować izolację do sytuacji gruntowo-wodnej
jako że każda sytuacja gruntowo-wodna jest przypadkiem odrębnym ciężko jest wskazać jakiś sposób uniwersalny .
W najcięższych przypadkach piwnic pod wodą warto mieć płytę fundamentową - zbrojoną .
Budowa to w pewnym zakresie sztuka kompromisu
Ładować się w najcięższe systemy czytaj najdroższe czy oszczędzić na tym zakresie na zasadzie może się uda, bo zdarza się że się udaje dość często , a jeszcze częściej udaje się do czasu .
badania geotechniczne wskażą stan wód w danym momencie , .
jak zrobisz wykop bywa ze postawisz cały dom i parę lat w nim pomieszkasz nim zaleje Ci piwnicę.
Tam gdzie zalało Ci wykop w trakcie budowy od razu sięgaj po specjalistę bo powinieneś wykonać obiekt hydrotechniczny .
jak budujesz bez piwnicy poziom chudziaka zaplanuj powyżej gruntu nawet tego który za kilka lat nawieziesz żeby ogródek zrobić .
dużo łatwiej jest odnieść się do konkretnego przypadku niż wskazać zasadę ogólną bo należałoby licząc się z wagą swojego zalecenia jako właściwe wskazać budowle przygotowane na wielką wodę a w większości przypadków byłoby to jawnym nadużyciem .
jakie budynki zabezpiecza mi się najłatwiej - zakres piwnic ?
budynki na płycie fundamentowej , ściany wykonane z betonu lub bloczków betonowych ściana jedno warstwowa i o dziwo bez izolacji poziomej , bez inwestorskich prób zaradzenia problemowi i bez uruchamiania pomp w przypadku zalania bo to jest podcinanie gałęzi na której się siedzi i w sposób znaczący odbija się na cenie zabezpieczenia.
mam nadzieję że nadmiernie nie skomplikowałem swojej wypowiedzi i da się z tego jakieś wnioski wyciągnąć

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: RobertKGB » 21 paź 2013, 7:34

Dzięki MTW mniej więcej o to chodzi. Większość ludzi kupuje po prostu projekt, stawia ściankę, paćka bitumitem , na to folia kubełkowa i adios. Większości brakuje świadomości, że dom domowi nie równy tak jak warunki gruntowo-wodne bywają różne. Ja mam na szczęście grunt suchy piaszczysty i woda nigdzie nie podchodzi ale i tak chciałem się dowiedzieć jak dobrze zabezpieczyć się przed ewentualną wilgocią jednak ciężko było znaleźć informacje na tym forum. Większość ludzi zagląda tu już z problemami. Mam nadzieje ze wątek z czasem nabierze na wartości i będzie można uzyskać tu informacji w celu "profilaktyki" a nie "leczenia" ;)

EXPERTPROOF
Re: Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: EXPERTPROOF » 26 lis 2013, 9:16

mała świadomość inwestorów to raz
duża rozbieżność informacji do dwa
brak jasnych reguł i zasad to trzy

o doświadczeniu, wiedzy i zaangażowaniu nie będę pisał ale gdyby nie one nie byłoby tyle poprawek oi napraw NOWYCH DOMÓW !

dlatego pracuję na Niemieckich Normach i Zasadach bo twierdzę że Niemiecki dom nie różni się niczym od naszych Polskich a zasadność stosowania izolacji jest jasno określony bez udziwnień

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: laik2304 » 06 gru 2013, 23:07

Stary IWUBE wszystko wyjaśnia. To ja tylko dodam że nie ma czegoś takiego jak hydroizolacja w pigułce to raz, a dwa jak ktoś już wspomniał - każdy przypadek jest inny. Myślę ze przesadzę trochę z porównaniem bo hydroizolacja to może nie tak rozległa dziedzina jak medycyna ale u nas hydroizolacja wygląda tak jakby lekarz każdemu pacjentowi przepisał taką samą receptę i chciał wyleczyć wszystkich którzy na domiar tego w to wierzą.


Pozdrawiam
Dawid2304

EXPERTPROOF
Re: Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: EXPERTPROOF » 09 gru 2013, 15:36

Na dobór odpowiednich materiałów hydroizolacyjnych wpływa przede wszystkim typ i sposób użytkowania zabezpieczanego obiektu/pomieszczenia, miejsce aplikacji, rodzaj i układ warstw w izolowanej przegrodzie. Istotny jest też poziom obciążenia wilgocią, w tym warunki klimatyczne i gruntowo-wodne oraz obecność agresywnych związków, a niejednokrotnie także dodatkowe wymagania, np. sanitarne, stawiane obiektom.

Rodzaje i przeznaczenie Hydroizolacji wg naszej oceny i doświadcznia

Hydroizolacje można klasyfikować na różne sposoby: w zależności od przeznaczenia, miejsca wbudowania, rodzaju użytych materiałów itp. Podstawowy i najbardziej intuicyjny podział związany jest ze sposobem ułożenia warstwy Hydroizolacji wyróżnia się izolacje pionowe (do zabezpieczania m.in. ścian zewnętrznych, ścian fundamentów) i poziome (izolacja fundamentów, stropów, dachów; zazwyczaj nie rozróżnia się powierzchni poziomych i nachylonych). Często uzupełnienie warstw hydroizolacji stanowi system drenujący, odprowadzający wodę do studzienek chłonnych za pomocą folii, membran, mat i wężyków. Drugim podstawowym podziałem hydroizolacji jest rozróżnienie ze względu na rodzaj zagrożenia wodą.

Zgodnie z obowiązującymi w budownictwie warunkami technicznymi wyróżnia się trzy następujące grupy hydroizolacji: parochronne (paroizolacje), przeciwwilgociowe oraz przeciwwodne.

Izolacje parochronne zabezpieczają przegrody budowlane przed penetracją pary wodnej. Para wodna ma większe ciśnienie po tej stronie przegrody, gdzie występuje wyższa temperatura, czyli przez zdecydowaną większość czasu od wewnątrz obiektu budowlanego. Izolacje parochronne zbudowane są z materiałów o małej przepuszczalności pary wodnej i umieszczane po wewnętrznej stronie przegrody. Układa się je w ścianach, dachach oraz pod posadzkami (także w podłogach na gruncie).

Paroizolacje chronią obiekty budowlane lub ich części przed działaniem wody niewywierającej ciśnienia hydrostatycznego, podczas gdy izolacje przeciwwodne przed działaniem wody wywierającej ciśnienie hydrostatyczne, w tym również wody naporowej i artezyjskiej. Izolacje przeciwwodne ze względu na stopień obciążenia wodą (intensywność oraz siła naporu wody) dzieli się na trzy rodzaje: typu lekkiego, średniego i ciężkiego.

Izolacje typu lekkiego stosuje się do ochrony budowli przed przenikaniem wilgoci w kierunku bocznym. Nie należy ich stosować w celu zabezpieczenia przed wodą opadową bezpośrednią (np. w przypadku pokryć dachowych) czy przesączającą się w kierunku przegród poziomych (izolowanie tarasów, przepustów, zbiorników podziemnych itp.), a tym bardziej przed wodą naporową. Izolację taką wykonuje się w obiektach posadowionych powyżej poziomu wód gruntowych, w gruntach przepuszczalnych.

Izolacje typu średniego wykonywane są w celu zabezpieczenia budowli przed wodą opadową bezpośrednią, kapilarną oraz przesączającą się w kierunku przegrody poziomej lub pionowej. Izolacji tego typu nie należy stosować do zabezpieczenia budowli przed wodą pod ciśnieniem. Wyjątki od tej reguły mogą stanowić przypadki, kiedy parcie wody jest chwilowe lub gdy zupełna wodoszczelność nie jest wymagana. Izolację typu średniego wykonuje się najczęściej wtedy, gdy tuż poniżej poziomu posadowienia znajduje się grunt przepuszczalny, natomiast w poziomie fundamentów jest grunt nieprzepuszczalny.

Izolacje typu ciężkiego stosowane są w celu zabezpieczenia obiektu budowlanego przed wodą naporową, gdy posadowiony jest on poniżej poziomu wód gruntowych (lub jeśli przekracza poziom wód okresowo) oraz w gruntach spoistych (w obecności gruntów spoistych, po ulewnych deszczach, woda długo utrzymuje się wokół fundamentów).

Podsumowanie

Szkodliwe oddziaływanie wody na obiekty budowlane prowadzi w pierwszej kolejności do osłabienia lub zniszczenia warstwy izolacji, a następnie elementów samej konstrukcji. Zawilgocone mury tracą izolacyjność cieplną, a przy długotrwałym stanie zawilgocenia następuje obniżenie ich nośności. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów, drobnoustrojów, co może być przyczyną wielu chorób i alergii. Te niekorzystne zjawiska mogą wystąpić, jeśli nie zastosowano żadnej hydroizolacji, ale także wtedy, gdy została ona źle dobrana lub wadliwie ułożona. Rodzaj materiału izolacyjnego należy dobierać na podstawie wielu kryteriów: powinno się wziąć pod uwagę m.in. typ i przeznaczenie izolowanego obiektu, miejsce wbudowania izolacji, warunki klimatyczne i gruntowo- wodne. Nieprawidłowy dobór materiałów i ich niewłaściwe wbudowanie mogą być przyczyną poważnych usterek, których naprawa będzie trudna technicznie, uciążliwa dla użytkowników i kosztowna.

autor treści Expertproof.

JakubCegla
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2017, 7:20
Re: Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: JakubCegla » 07 wrz 2017, 9:51

Powiem wam, że osuszanie murów to podstawa gdy są one w stanie wysokiego zawilgocenia, ponieważ długotrwałe zawilgocenie może zmniejszyć ich nośność.

Nagiet17
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 08 kwie 2020, 9:40
Re: Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: Nagiet17 » 24 kwie 2020, 14:15

Z mojej strony polecić mogę coś polecić na PW. Korzystałem z gumy w płynie przy izolowaniu wodnym łazienki, a także na tarasie i póki co nie narzekam, wydaje się, że faktycznie woda jest skutecznie izolowana i to wszystko się w praktyce bardzo dobrze sprawdza. Więc jak szukacie nowoczesnych form izolowania od wody to ta oferta będzie dla was odpowiednia.

Szydlak
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 13 maja 2020, 12:52
Re: Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: Szydlak » 19 maja 2020, 12:26

Jak masz chwilę to zerknij sobie na stronę Termil-hydroizolacje gdzie masz dokładnie opisane formy izolacji, które sa zgodne z gumą w płynie, która jak się dowiadujemy ma być taką opcją, która będzie bardzo efektywna jeśli chodzi o przygotowywane pokrycie izolacyjne

raku
Aktywny
Aktywny
Posty: 118
Rejestracja: 08 mar 2016, 11:18
Re: Kompendium wiedzy o hydroizolacji

autor: raku » 11 lip 2021, 7:10

Można też poczytać o systemach i produktach Icopal, ich systemy hydroizolacji też należą do najskuteczniejszych o czym też świadczy wieloletnia gwarancja jakiej udzielają


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów