zwiększenie izolacyjności akustycznej stropu (wygluszenie)

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

DAGON
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 01 lis 2013, 20:07
zwiększenie izolacyjności akustycznej stropu (wygluszenie)

autor: DAGON » 16 lis 2013, 15:39

Witam
chciałem zwiększyć izolacyjność akustyczna(wygłuszyć) podłogi/stropu na pierwszym piętrze ,jest to dom jednorodzinny ,mam do zrobienia 2 pokoje,stare budownictwo ,pokoje są połączone wejściem bez drzwi,a ściana między pokojami to w większości jest zrobiona z chasia (żużlu),na podłodze była stara podłoga na legarach ,która została zdemontowana ,a płyty osb pójdą do powtórnego wykorzystania na nowe legary ,teraz widać wylewkę i 2 szyny w 2 pokojach, oczywiście będę robił na nowo podłogę na legarach i tu właśnie mam do fachowców na forum pytania: główne to jest ,jaka zastosować wełnę by maksymalnie izolowała akustycznie ,ja znalazłem Rockton ROCKWOOL ,dość w atrakcyjnej cenie jest w leroy ,która by mi nawet odpowiadała bo 5cm jest za 6,52 zł/m2 a 7,5cm za 9,21 zł/m2 , jest jeszcze coś takiego jak isover PT80,której używają na forach audio do budowy paneli wygłuszających ,niby dość dobre parametry i niskie tony dość dobrze tłumi,no nie powiem zależy mi tez by niskie tony dość dobrze izolowało,no i jest jeszcze isover aku płyta ,no i właśnie pytanie czy ta np. z rockwoola jest coś warta ? Czy ktos z was ma może jakieś porównanie lub doświadczenie ?a może znacie jakieś lepsze materiały albo systemy które są nie drogie ,a może jakieś innowacyjne technologie? Co powiecie by zastosować wełnę granulowana ? Pewnie dobrym pomysłem było by razem z wełna zastosować jakaś mate ,ale te maty są strasznie drogie a nie chce ładować kasy w ta podłogę .Druga sprawa to jest ta taśma tłumiąca dźwięki uderzeniowe (może zastosować lepiej filc ?) która się przykleja na legary ,w leroy powiedzieli zęby ja dać między płytą a legarem,ale według mnie drgania będą przechodzić po śrubach do legara,wiec wymyśliłem ze dam ta taśmę z obu stron,nie wiem czy przez to nie będą mi trochę 'pływać' ,mam takie kliny plastikowe do poziomowania legarów ,wiec będę to podkładał lub jakieś deski,później żeby to usztywnić to chyba zaleje kliny pianka montażową i może punktowo w kilku miejscach pod legarem tez ja dam ,wylewka nie jest zbyt równa (stare budownictwo) ,do tego chyba wezme legary na 8cm wysokie ,wiec pewno od wylewki do góry legarów zrobi się co najmniej 9-10cm ,i muszę się jeszcze zastanowić jaka grubość wełny dać (grubsza na pewno lepiej będzie tłumic niskie tony),ponieważ chce na to dać jeszcze pexe do ogrzewania podłogowego ,zmarzluch ze mnie więc raczej tak zrobię ,i takie jedno pytanie jak bym dal grubsza wełnę i okazało się ze pexa leży w którymś miejscu na równo z górną krawędzią legara ,to czy przykręcając osb mogę ja docisnąć do wełny ?,wełna jest na tyle elastyczna ze się podda i samej pexie tez nic nie będzie,tylko czy to nie pogorszy własności akustycznych? Bo z tego co słyszałem dobrze żeby była wolna przestrzeń między wełną a płytą osb, co o tym wszystkim co napisałem myślicie ?
za wszelką pomoc z góry wielkie dzięki

trochę dokumentacji jaką znalazłem :
[więcej informacji poprzez PW]
http://www.isover.pl/content/download/723/4779/file/Cennik_2010.pdf[/b]

perm
Re: zwiększenie izolacyjności akustycznej stropu (wygluszeni

autor: perm » 17 lis 2013, 10:13

Nie jestem specjalistą od wygłuszania ale opiszę ci jak ja rozwiązałem podobny problem. Musiałem w swojej szkółce wygłuszyć sale w których odbywają się zajęcia. Budynek szkieletowy, ściany wełna i osb. Zastosowałem kombinację którą zasugerował mi znajomy akustyk z radia. Na płytę OSB przykleiłem, najtańszym jaki znalazłem klejem do drewna (muszą być przyklejone by OSB nie rezonowała) miękkie płyty pilśniowe:
[link do oferty na Allegro wygasł]
Może być taka albo inna jaką znajdziesz. Im grubsza tym lepsza. Do tego (do OSB, przez pilśnię) przykręciłem kształtowniki pod płyty gipsowe dając pod łby podkładki gumowe. Na długości trzy takie wystarczyły, Na suficie co 70 cm. Między kształtowniki dałem twardą wełnę i na to płyty KG. Podłogę zrobiłem podobnie tylko na pilśnię dałem twardą wełnę 5 cm i panele z taśmą uszczelniającą pod ścianami. Taka pływająca podłoga. Działało to bezbłędnie. Taniej wygłuszenia nie zrobisz. Generalnie, jak tłumaczył mi znajomy trzeba połączyć materiały cięzkie ze lekkimi. Płyty pilśniowe, moim zdaniem i ceną i właściwościami bija na głowę wszelkie inne materiały.


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów