Problem z ciśnieniem wody na górnym piętrze.

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Adamo85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 wrz 2013, 20:50
Problem z ciśnieniem wody na górnym piętrze.

autor: Adamo85 » 23 wrz 2013, 21:51

Drodzy użytkownicy bardzo proszę Was o pomoc w gnębiącej mnie już od paru tygodni sprawie dotyczącej instalacji wodnej w moim domu.
Wiem, że pojawiały się już podobne tematy na forum ale uwierzcie mi sprawdzałem i poprawiałem co się da lecz dalej mam problemy, a niestety jeśli chodzi o wezwanie fachowca wiadomo taka pomoc jest dość kosztowna, a jest kryzys, więc może zacznę od początku.

Posiadam ok. 30 letnią instalację wodociągową w domu dwupiętrowym (+piwnica na parterze) czerpiącą wodę ze studni za pomocą pompy typu Grudziądz do 300 litrowego Poznańskiego zbiornika hydroforowego z końca lat 70tych oraz włącznik ciśnieniowy LCA 2.

Ostatnio wymieniałem wraz z wujkiem zawór prowadzący do hydroforu wraz z ciśnieniomierzem (tyko wydawało mi się że wcześniej był tam także reduktor ciśnienia, a teraz jest zwykły trójnik) i od tego czasu mam same kłopoty. Najpierw okazało się, że ciężko jest ponownie zalać pompę ponieważ woda uciekała do studni (plastikowy zawór zwrotny wyłamany), więc zająłem się spuszczeniem wody ze studni i wymianą usterki, lecz nie wiem co się dalej stało z odłamanym kawałkiem plastiku od zaworu ale myślę, że coś pompa głośniej chodzi bo słychać jej pracę na drugim piętrze co nieraz budziło mnie w nocy (wyłącza się wraz z z wyłącznikiem więc chyba łożyska dobre?). Pompa także miała przecieki co udało mi się zlikwidować przez dokręcenie 4 śrub przy wale pompy.

Kolejny mój problem jest bardziej drażniący i wkurzający bo przeszkadza mi w braniu prysznica. Chodzi o ciśnienie na drugim piętrze. Już się bawiłem w regulację włącznika ciśnieniowego LCA 2 ustawiając próg włączania na 3 atmosfery i wyłączanie przy 6 (lecz chyba przesadziłem ponieważ znalazłem na hydroforze próg do 5 atmosfer). Powymieniałem także cieknące zawory kontrolując wycieki i teraz ciśnienie jest nieco lepsze tylko woda dalej słabo leci w porównaniu do innych pięter nie dość tego słabnie tak, że na koniec prysznicu trzeba trząść słuchawkę i kręcić kurkami bo ciepła woda lepiej leci ale również do czasu. Co to może być.
Dodam, że wyczyściłem także wszystkie sitka, zmieniłem śrubunek i stare zawory doprowadzające wodę do bojlera elektrycznego na drugim piętrze i dalej problem nie znika :(.

Także w instalacji CO pojawiły mi się problemy ponieważ prawie równomiernie poprawiając zawory zająłem się wymianą termometru na piecu ponieważ miałem wycieki przez co spuściłem na dwa dni wodę z instalacji. Po jej ponownym napełnieniu okazało się, że bojler podłączony do instalacji nie nagrzewa w ogóle wody. Śledząc na wyczucie ciepło płynące w rurach okazuje się, że ciepła woda wolno dochodzi do zaworu zwrotnego przy bojlerze i pytanie jeśli jest zapowietrzony to gdzie go należy w tym wypadku odpowietrzać? I ewentualnie jak odpowietrzyć grzejniki??

Postaram się dodać zdjęcie wyglądu instalacji bojlera co oraz jak trzeba wkleję zdjęcie instalacji hydroforowej bądź wystarczy opis. Instalacja hydroforowa smok z zaworem zwrotnym mosiężnym dalej przed pompą dławik wraz z zaworem kulowym. Pomiędzy pompą, a hydroforem znajdują się jeszcze dwa dławiki z czego jeden to zakończenie starego typu hydroforu po czym mam włącznik ciśnieniowy, hydrofor oraz po drugiej stronie zawór do odcięcia wody. Średnica rur instalacji hydroforowej ok. cala i dwie bądź trzy przyrdzewiałe na zewnątrz kształtki (kolanko i dławik od wlewu wody).



Obrazek

Adamo85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 wrz 2013, 20:50
Re: Problem z ciśnieniem wody na górnym piętrze.

autor: Adamo85 » 24 wrz 2013, 8:48

Dodam jeszcze, że w hydroforze jest poduszka powietrzna 2 atmosfery i w sumie nie wykonywałem przedmuchów instalacji ponieważ do końca nie wiem jak je wykonać. Czy lepiej zamknąć dopływ na zaworze za hydroforem i napchać tak z 5 atmosfer powietrza zakręcając przy tym na kolejnym zaworze dopływ do bojlera elektrycznego i odkręcić kran z wymontowanym sitkiem bądź lepiej podpiąć się do jakiejś rury na piętrze i próbować przedmuchać w drugą stronę prawdopodobnie powstały korek w instalacji??

Grzegorz1969
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 03 lip 2013, 18:53
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:
Re: Problem z ciśnieniem wody na górnym piętrze.

autor: Grzegorz1969 » 24 wrz 2013, 19:05

Zbiornik hydroforowy zwany mylnie hydrofor posiada otwór rewizyjny zwany jako wyczystka i dolny korek po to aby je raz na jakiś czas urzywać. Regulator ciśnienia spełnia pewne zadania i nie należy go usuwać.
Jeśli fabrycznie była zamontowany zawór zwrotny pewnego typu to nie należy go wymieniać bezmyślnie na zawór zwrotny innego typu.
Zbiornik CWU jest chyba do wymiany ale aby napisać na 100% muszę zobaczyć zdjęcie z drugiej strony.

Adamo85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 wrz 2013, 20:50
Re: Problem z ciśnieniem wody na górnym piętrze.

autor: Adamo85 » 26 wrz 2013, 9:45

Grzegorz według tego co napisałeś to owszem wymieniliśmy otwór rewizyjny, na którym był założony regulator ciśnienia, ale nawet pomimo tego nie ma jakiś skoków czy coś tylko podczas pompowania wody manometr normalnie się zachowuje, tylko później po zakończeniu pracy pompy ciśnienie jakby się normowało i wtedy widać spadek dokładnie o 0,2 atmosfery (z tego co wyczytałem na forach to normalne zachowanie). Zapomniałem tylko odkręcić dolnego korka i zajrzeć do środka z obawy przed uszkodzeniem sparciałej uszczelki która na razie jeszcze trzyma bo nie widać wycieków. Ale czy po takim zabiegu będę miał dobre ciśnienie na 2 piętrze skoro na pozostałych woda normalnie płynie??
Dodam jeszcze, że po wymianie zaworów wraz z kształtkami wystającymi ze ściany dochodzącymi do bojlera zauważyłem typowy narost osadu i przekrój kształtek 1/2 cala zmniejszył się w środku do średnicy ołówka, a sam zawór wolał się urwać w połowie jak odkręcić z trójnika :). W sumie wyczytałem, że takie coś może zachodzić na rurach z gorącą wodą, a tam jak wiadomo nawet jeśli jest zimna woda to zawór bezpieczeństwa ma prawo przepuścić trochę wody ale czy to ma prawo zachodzić też głębiej w rurach i spowodować korozję dalej? (Na wykręcanej rurze ze studni zauważyłem tylko niewielki nalot)
Co do zaworów prezentowany przez ciebie za nic nie przypomina typowych "smoków" jakie są w studni zakładane przy koszu. Raczej przeważnie ten drugi typ zakładają tylko w sklepie mi powiedziano, że ten z plastikowym środkiem raczej nie chcą już kupować bo on jest powodem uszkodzeń zaworów (co stało się też i u mnie) tylko właśnie z mosiężnym.

Odnośnie zbiornika CWU to mi ręce już opadły jak przeczytałem i nie wiem co powiedzieć. To przecież najnowsza instalacja w domu, którą jeszcze żyjący ojciec zakładał z jakimś fachurą ok. 8 lat temu. Hulało to z roku na rok wyśmienicie. Nawet teraz włączając z niego wodę na górze mam świetne ciśnienie w kranie takie jakie powinno być, tylko że z zimną bądź letnią wodą :(.
Z drugiej strony nie robiłem zdjęcia bo tam już w sumie nic niema tylko zakończenie bojera. Wszystkie połączenia wraz z dochodzącymi do nich zaworami oraz dławikami są na zdjęciu.

Grzegorz1969
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 03 lip 2013, 18:53
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:
Re: Problem z ciśnieniem wody na górnym piętrze.

autor: Grzegorz1969 » 26 wrz 2013, 15:56

Niestety normalne jest , że szczególnie przy podgrzaniu wody wydziela się z wody kamień i osadza w zbiorniku i rurach. Dlatego też w zbiornikach hydroforowych jest wyczystka.
Twój zbiornik CWU takiej wyczystki nie ma (nie widzę jej) więc wyczyszczenie jego będzie bardzo trudne. Instalację można teoretycznie przepłukać aby ją udrożnić ale nie wiadomo w jakim stanie są rury i czy one nie zaczną puszczać na zewnątrz wody.

wiwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 23 sie 2010, 22:22
Lokalizacja: Warszawa
Re: Problem z ciśnieniem wody na górnym piętrze.

autor: wiwa » 26 wrz 2013, 16:20

Ja myślę, że trzeba wymienić rury, bo nie ma pełnego przepływu i dlatego brakuje ciśnienia.
wiwa

Adamo85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 wrz 2013, 20:50
Re: Problem z ciśnieniem wody na górnym piętrze.

autor: Adamo85 » 07 paź 2013, 22:12

Oj tak. Doszła już do mnie wiadomość, że rury mogą być zapchane kamieniem i trzeba liczyć się w przyszłości z wymianą instalacji (szczególnie biorąc pod uwagę wymianę rur przed gruntownym remontem łazienki). Te rury co wystają w łazience ze ściany prowadzące do bojlera są na 1/2 cala natomiast za hydroforem i tam gdzie widać pion rury są calowe więc ciężko chyba ciężko jest zapchać je kamieniem nawet po tych 30-stu latach?

Co do bojlera CWU faktycznie skubany nie posiada wyczystki tylko jakąś ponad calową zaślepkę pomiędzy dopływem i odpływem wody z pieca do bojlera. Do tych dwóch rur właśnie dodam, że ostatnio wymacałem dokładnie przebieg wody ciepłej w bojlerze i przez zawór ciepła woda dopływa do bojlera po czym do połowy go podgrzewa ale reszta zimna i powrót do pieca również zimny. Dla szerszego wyjaśnienia zgodnie z załączonym zdjęciem powiem ta górna rura z zaworem z lewej strony bojlera to właśnie dopływ. Ta rura nieco poniżej to odpływ do bojlera biegnący wokół pomieszczenia i dochodzący do pieca z drugiej strony. Na spodzie bojlera jest dopływ wody, a rura ponad zbiornikiem to oczywiście podłączenie do całej instalacji wodnej.

Poradziłem się znajomego hydraulika i mówił mi, że najprawdopodobniej bojler zapowietrzony i trzeba odpowietrzyć bojler gdzieś na najwyższej części instalacji tylko tam gdzie akurat mam dopływ do instalacji mam trochę ciężkie dojście z kluczem ale także wyczytałem, że można spuścić wodę i bardzo powoli napuszczać (wcześniej ile miałem ciśnienia w hydroforze czyli te naprężone 6 atmosfer wlałem w instalację co), spróbować rozpalić na piecu do 90 stopni może się odpowietrzy. Po całym zabiegu jeszcze raz prześledziłem całą wodę i dalej coś nie miała obiegu ciepła woda więc jeszcze sprawdziłem zawór trójdrożny zamykający odpływ wody z bojlera do pieca i wydaje mi się, że tam była usterka ponieważ w momencie gorąca woda zaczęła napływać do bojlera lecz czekam teraz na rezultaty z powrotnym obiegiem.

Dodam, że instalacja CWU ciężko, żeby była zapchana kamieniem ponieważ to typ rur podobny do całej instalacji CO czyli stalowe ponad calowe. Rury 1/2 cala są tylko przy dopływie wody z hydrofora.

Adamo85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 wrz 2013, 20:50
Re: Problem z ciśnieniem wody na górnym piętrze.

autor: Adamo85 » 07 paź 2013, 22:38

I problem rozwiązany. Najprawdopodobniej winien był zawór regulujący powrót z bojlera do pieca.


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów