Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

MB250
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 07 cze 2011, 16:17
Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: MB250 » 28 sty 2012, 19:02

Mam w domu 2 grzejniki Convector, pozostałe są inne, chyba Purmo o ile mnie pamięc nie myli. Pamietam, ze 15 lat temu te Convector były znacznie droższe od pozostałych. Jak wszystkie grzejniki zostały połączone w system, to nie wiem, bo sie nie znam. Piec mam przepływowy, dwufunkcyjny Junkers.

Jeden Convector jest zainstalowany w kuchni, drugi w wiatrołapie. To są pomieszczenia, gdzie jest wiecznie zimno wtedy, kiedy na zewnątrz jest silny mróz. Grzejniki ledwo grzeją, w kuchni dogrzewam elektrycznie, chociaz kaloryfer spory. W wiatrołapie mi szczególnie nie przeszkadzało, zamykałam drzwi i już. Ponad to tam śpi pies mocno futrzasty, który nie lubi za ciepło.
Pozostałe grzejniki Purmo, rozmieszczone w całym domu sprawują się nienagannie, grzeją na tyle, na ile im poszczególnie termostat odkręcę. Termostaty są wszędzie takie same - od Danfossa.

Obecnie jest prawdziwy problem. Convector w wiatrołapie przestał grzać zupełnie, chociaz odkrecony na maksa. Zimny jak lód. (kuchenny, jak zwykle, ledwo letni). Dotykam rurkę doprowadzającą do termostatu i jest zupełnie zimna. Cudnie ! Na zewnątrz minus 10, a w nocy zapowiadają minus 18. W wiatrołapie jest lodowato, nawet ściny lodowate od wewnątrz przy dotyku. No, zwyczajnie pomieszczenie nie odgrzewane a na zewnątrz silny mróz, więc logiczne, ze sie błyskawicznie wychładza. Boję się, ze mi te rurki w ścianie, podłodze pozamarzają i popękają, wiec ustawiłam w wiatrołapie grzejnik elektryczny. Zatem znów jest ciepło, ale rachunku za prąd oglądać potem nie chcę.

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy coś z zaworem jakimś przy grzejniku, czy grzejnik zapchany jakiś i woda nie przepływa? Co można z tym zrobić obecnie, kiedy na dworzu mróz siarczysty?
Czy te grzejniki Convector, takie niby nagradzane i drogie , to jakaś wielka ściema marketingowa? Czemu nie mam żadnych kłopotów z Purmo, znacznie tańszymi, tylko te Convectory sprawiają kłopot i to już od lat.
Czy może to moje niedopatrzenie jakieś? Trzeba te grzejniki czasem jakoś serwisować, coś robić z nimi?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: Bolas » 28 sty 2012, 20:03

Po pierwsze sprawdzić czy są odpowietrzone. Zakręcając wszystkie inne grzejniki sprawdzić czy convectory zaczęły grzać jeżeli nie to jeżeli grzejnik jest wyposażony w zawór termostatyczny a z tego co wyczytałem to jest, sprawdzić czy zawór działa. Samo odkręcenie głowicy nie zawsze otworzy zawór w którym różnica max przepływu to ruch ok 2-3mm. Iglica zaworu może w niektórych warunkach ulec korozji i zablokować się w pozycji zamkniętej. Zdjąć głowicę zastosować WD40 lub inne podobne smarowidło nacisnąć kilkukrotnie iglicę sprawdzając czy rusza się prawidłowo bez blokowania. Na niektórych zaworach może być także nastawa. Jeżeli nastawa nie jest ukryta to przekręcić ja na max ustawienie.
Jeżeli w/w sposoby nie pomogą wezwać fachowca który zdejmie grzejnik i ewentualnie sprawdzi czy nie jest zapchany lub naocznie wykryje jakąś inną wadę.

MB250
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 07 cze 2011, 16:17
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: MB250 » 29 sty 2012, 10:10

No, więc po zakręceniu wszystkich innych grzejników okazuje się, ze kaloryfer Convector w wiatrołapie ani drgnie. Zimny jak przedtem. Nie wiem ile to trzeba czekać, ale po 15 minutach nadal zupełnie zimny.

Mnie zastanawia fakt, że rurka doprowadzająca wodę do kaloryfera (via termostat), która wychodzi ze ściany jest zupełnie zimna PRZED termostatem. Nie bardzo widzę możliwość, jak kaloryfer może grzać ( raczej bez względu na dłubanie przy głowicy), skoro nie dostaje sie do niego ciepła woda juz z rurki. Rurka jest odsłonieta ok 15 cm, wiec mogę dobrze sprawdzić. Bym rozumiała, jeśli rurka byłaby ciepła do momentu gdzie jest termostat, a po termostacie kaloryfer zimny. Wtedy logiczne, że coś musi być z termostatem lub kaloryferem. Ale rurka doprowadzająca jest zimna. Dlaczego tak może być?
Sprawdzałam we wszystkich innych kaloryferach, że rurki doprowadzające są ciepłe. Tylko ta w wiatrołapie jest zimna.

Nigdy przez 15 lat kaloryfery nie były odpowietrzane. Możliwe, że dostało się powietrze, które jest magazynowane gdzieś w pobliżu wiatrołapu? To ciśnienie wody w instalacji C.O. nie przegoni tego powietrza?
A jeśli jest tam powietrze, to czemu działają wszystkie inne kaloryfery, łącznie z tymi na piętrze ? Widać ciśnienie ciepłej wody podawane z pieca musi być jednak wystarczające w instalacji, skoro bezproblemowo zasila 1 piętro.

Sądziłam, że taka instalacja C.O. to naczynia połączone zależne od siebie, jakby w układzie szeregowym, ale widać tak nie jest, skoro jest przepływ ciepłej wody przez wszystkie grzejniki z pominięciem jednego, gdzie podkreślam - rurka doprowadzająca jest zimna. Bardzo dziwne jak dla mnie, ale sorry, ja sie nie znam, nie wiem jak jest zbudowana przeciętna instalacja C.O. w domku jednorodzinnym. Może jednak takie zapowietrzenie jest możliwą przyczyną ?

Co mogę zrobić dalej?

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: Indiana » 29 sty 2012, 12:14

Wychodzi, że masz całkowicie zablokowany przepływ - a skoro woda nie płynie przez grzejnik, to jakim cudem rurka doprowadzająca może być ciepła :-)
Na początek odkręciłbym grzejnik na zamkniętych zaworkach, przepłukał z syfu, a potem spuścić po 10l z zasilania i powrotu. Jak się nie będzie dało, trzymający zawór wymień i będzie OK. Można też wezwać fachowca.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: Bolas » 29 sty 2012, 16:38

Prosiła Pani o pomoc. Podsunąłem rozwiązania które są najłatwiejsze i można je bez większej logiki wykonać samemu. Woli Pani użyć filozofii to proszę bardzo grzejnik będzie dalej zimny ale siłą woli się nie "uruchomi".
Proste doświadczenie (skoro mamy sobie tłumaczyć i doświadczać by zrozumieć) jeżeli ma Pani gdzieś kran z wodą to puki nie odkręcimy ciepłej wody wylewka nie będzie ciepła i to chyba logiczne. Jeżeli w drugim Convectorze rura jest ciepła na wlocie do grzejnika a on sam jest zimny oznacza, że przepływ jest ale bardzo mały. Dlatego kazałem najpierw zakręcić wszystkie grzejniki by całą mocą pompka z centralnego ogrzewania próbowała przepchać się do grzejnika. Jeżeli to nie pomogło tzn. że trzeba zastosować to co napisałem później. Jeżeli to nie pomoże to wzywamy fachowca który albo udrożni grzejnik lub rurę doprowadzającą albo znajdzie inną przyczynę.
Jeżeli chodzi o powietrze to jak pewnie Pani się uczyła może występować "rozpuszczone" a raczej wysycone w wodzie (oddychanie ryb). Wytrącać się może na różnego rodzaju zawirowaniach lub w miejscach gdzie jest rozprężane (dlatego m.in. nurkowie nie mogą się gwałtownie wynurzyć ponieważ grozi im choroba kesonowa - azot w krwi zaczyna powiększać swoją objętość i toruje przepływ w żyłach). O składzie powietrza w grzejnikach już się nie będę rozpisywał wystarczy je powąchać by zdać sobie sprawę co w nim może być.

MB250
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 07 cze 2011, 16:17
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: MB250 » 31 sty 2012, 11:49

Zadaje się, że chyba zaniedbałam całą tę instalację. Obecnie czytam w internecie, że kaloryfery trzeba czasem odpowietrzać, a podobno na pewno 1 raz na rok. Cholibka, to cud chyba, że w ogóle jeszcze jakieś grzeją u mnie, skoro przez 15 lat nikt wokół tego palcem nie tknął. Może też jest tam w środku prócz powietrza również i jakaś rdza, czy inne brudy? Może dobrze byłoby je właśnie przepłukać wewnątrz ? Ja się na tym na tyle nie znam, ze jednak zawołam fachowca.


... już sie umówiłam z fachowcem na odpowietrzanie. Wstępnie powiedział, że po 15 latach na pewno trzeba czyścić, przepłukać, że zatkane brudem. Przyjdzie, odpowietrzy, zobaczymy czy coś pomoże. Na dwoje babka wróżyła. Czyszczenie wchodzi w rachubę dopiero po zimie, przy takich mrozach jak teraz - nie.

Teraz mam jeszcze jedno pytanie. Wyobrażam sobie, że w instalacji może być też kamień z wody. Czy stosuje się taką metodę, aby do instalacji, po jej wstępnym przepłukaniu wlać wodę z zawartością silnego środka rozpuszczającego kamień, a następnie po jakimś czasie ponowne płukanie? Czy taki środek odkamieniający nie popsuje jakiś uszczelnień, czy czegoś innego?
Stosuje sie odkamienianie całej instalacji CO wraz z rurkami????????

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: Bolas » 31 sty 2012, 12:05

Owszem można firmie która posiada odpowiednie narzędzia zlecić płukanie całej instalacji. Z różnym skutkiem. Jest to bardzo pracochłonny proces więc i koszt będzie nie mały. Rdzy w Convecotrach raczej nie będzie bo to grzejniki aluminiowo miedziane. Jedynie co kamień w postaci osadu. Na nowych instalacjach montuje się separatory powietrza które same odpowietrzają całą instalację i separatory osadu które łatwo samemu czyścić. O tych urządzeniach pisałem już tutaj: vt/31372/0/instalacja-grzewcza

MB250
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 07 cze 2011, 16:17
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: MB250 » 31 sty 2012, 17:15

Czemu z różnym skutkiem? Czy niedoczyszczają się czasem, czy też bywa, że rozszczelniają się gdzieś tam? Tego ostatniego bałabym się najbardziej.
Niedawno hydraulik przetkał mi odpływ zlewozmywaka ciśnieniowo. Sprężyną nie dał rady, wiec potraktował ciśnieniowo. No i się odetkało , owszem. Tylko, ze od tej pory jak naleje cały zlew wody i puszcze na raz, to mi woda wylewa sie po podłodze. Przyjmuje tylko 1/2 pojemnosci zlewu na raz. Kolejna połówkę mozna puścic po ok minucie. Inaczej woda wylewa się z rozszczelnionej rurki w podłodze. Na wiosne trzeba będzie
a) zawołać znów hydraulika (oczywiscie innego)
b) montażystę mebli kuchennych, by rozmontował zabudowę w celu dostania się hydraulika do miejsca problemu a następnie po naprawie - zmontowania ponownie. Hydraulik (inny) już się wypowiedział, ze nie podejmuje się rozmontowania i zmontowania mebli bez uszczerbku, bo to nie jego dziedzina.
Zatem 2 fachowców naraz, by naprawili szkody wyrządzone przez innego fachowca bez wyobraźni, (zresztą polecanego w internecie, chyba, ze sam sobie polecania pisze podszywając się pod rzekomych, zadowolonych klientów)

Ja sama zdjełam jedynie panel osłonowy przypodłogowy, by zajrzec i stwierdzic, ze woda wylewa sie z rurki będącej w podłodze, tj trzeba bedzie kuć, by sie tam dostać. Wyć się chce.

Dlatego panicznie boje się rozszczelnienia gdziekolwiek instalacji, która w większości jest zabudowana w ścianach, podłogach. I dlatego dopytuję, jak to rozumieć " z różnym skutkiem" ?
Jakie to narzędzia są do takiego płukania ?

I jeszcze, czy takie separatory jest sens montować na instalacji, co ma 15 lat, czy to juz za późno?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: Bolas » 31 sty 2012, 19:17

Jeżeli już będzie przepłukana to dlaczego nie?
Jeżeli chodzi o płukanie. Nie wiem z jakiego materiału jest zrobiona instalacja przyjmuję że z miedzi. Nie powinno być większych problemów nawet po kilkunastu latach. Ewentualnie troszkę kamienia gdzieś na kształtkach. Do płukania instalacji potrzebne jest urządzenie np.
Obrazek
Które to podłącza się do instalacji na odpowiedni czas wraz z odpowiednimi chemikaliami. Czyszczenie zachodzi przy użyciu uderzeń pod ciśnieniem z mieszanką powietrza która to wraz z w/wspomnianymi chemikaliami rozbija kamień. Wszystko jest ok gdy jest go mało natomiast gdy jest go więcej np w rurach stalowych może zatykać zawory - więc mamy kolejny koszt ich przetykania a bez rozkręcenia się nie da. Jeżeli chodzi o hydraulika od kanalizacji to popełnił duży błąd. Po pierwsze spirali nie powinno się używać do rur plastikowych o małym przekroju. Porysowane rury mają tendencję "łapania" zanieczyszczeń. Ciśnieniowo to on nie odetkał rury tylko przepchnął problem kawałek dalej. Więc została pani z problemem i rozszczelnioną rurą. Polecenia z netu nie są wiarygodnymi poleceniami. Na tym forum mamy "przypadkowych" ludzi którzy chwalą jedną firmę a w ciągu godziny wchodzi 10 kolejnych osób i od przypadek że na całym forum znalazły ten jeden wątek o tej firmie i też ją strasznie polecają. Prawdziwy fachowiec da pani namiary na ludzi u których wykonywał instalację/usługi i to oni wystawią pani recenzję lub szukać po znajomych. Nie warto oszczędzać na pana Krzysia co to wszystko i o wszystkim na wsi wie.

MB250
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 07 cze 2011, 16:17
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: MB250 » 30 wrz 2013, 13:10

Witam ponownie po roku.
Znowu mam kłopot z zimnym kaloryferem.

W zeszłym roku był hydraulik do tego Convektora. Zdjął pokrętło od termostatu. Tam przyciskał jakiś wystajacy cypelek, chyba iglica , gdyż stwierdził, że zatkane. Iglica sie odetkała i kaloryfer zaczął natychmiast grzać normalnie. Miły Pan POKAZAŁ MI dokładnie jak to sie robi, bym sama mogła sobie to w przyszłości wykonać. Wówczas , na wszelki wypadek poprzepychałam sobie SAMA wszystkie iglice we wszystkich termostatach.
To jednak jest dla mnie, jako kobiety rodzaj wiedzy tajemnej, prawie mrocznej, zdecydowanie bardziej abstrakcyjnej od statystyki czy ekonometrii, o zwykłych całkach nie wspominając. Mój mózg nie umie tego strawić, więc następuje wyparcie, jakgdyby był to jakis wirus do zwalczenia. Wirus został zwalczony skutecznie, tj w chwili obecnej absolutnie nie pamiętam jak taka iglica wygląda, co konkretnie z nia robiłam i jak zdejmowałam pokrętło termostatu, by sie do niej dostać.
Sorry za zboczenie z tematu, ale zaprawdę sama nie rozumiem, jak można zapomnieć z kretesem o tak łatwej czynności, bo tyle tylko pamiętam, ze łatwe było.

Teraz nie grzeje mi inny grzejnik, mianowicie Purmo w salonie, pozostałe grzeją. Wszystkie grzejniki odpowietrzyłam ale powietrza nie było, w każdym od razu lała sie woda (przy zamkniętym termostacie). Cisnienie wody w instalacji prawidłowe. Zatem nie ma zapowietrzenia, może znowu coś z iglicą zatkaną?

A i pozakręcałam wszyskie kaloryfery prócz niedziałającego, ten odkręciłam max (wczesniej wielokrotnie zakręcałam i odkrecałam by poruszyć ew coś), a piec włączyłam i powinien grzać, lecz nic z tego. Rurka dopływowa też zimna, acz przynajmniej teraz już rozumiem Bolasa, dlaczego zimna. No ten zawór z jakiegoś powodu jest nieczynny, wiec nie ma przepływu i dlatego zimna. Dzięki Bolas i proszę o wyrozumiałość.

Czy mógłby mi ktos opisać jak zdejmuje się pokretło termostatu Danfoss ? Jakiś myk ? Usiłowałam zdjąc siłowo w ustawieniu na zamkniety, ale nie schodzi, troszke moze spręzynuje lecz nie schodzi.. Boje sie wyrwać z korzeniami - mocno ciągnąc na siłę.

I co to sie robiło z ta iglicą, by ją przepchać? Naciska się czubek, czy gdzie indziej ???? Czy jakos szpilką dłubie ? HELP

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Grzejniki CONVECTOR - problem - ZIMNO

autor: Bolas » 30 wrz 2013, 20:04

Jeżeli dobrze pamiętam to wszystkie głowice danfosa są przykręcane do zaworu termostatycznego więc pierwszą czynnością jest otworzenie głowicy na max. nastawę. Potem trzeba odkręcić nakrętkę standardowo ruchem przeciwnym do ruchu wskazówek zegara - można użyć klucza. Gdy zdejmiesz głowicę na zaworze znajduje się wspomniana przez ciebie iglica. Teraz wziąć łyżkę i spróbować siłowo ruszyć iglicą naciskając ją. W przypadku gdy iglica zablokowała się w pozycji minimalnej (wciśnięta) użyć wacika umoczonego w np. oleju roślinnym i zmoczyć nim iglicę. Po chwili spróbować jeszcze raz ponaciskać iglicę. Dobrze jest czasami przesmarować iglice i nie zostawiać na kilkudniowe okresy zaworów całkowicie zamkniętych.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 140 gości

Gotowe projekty domów