Wentylacja podpodłogowa i wentylacja w pokojach

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

denis18
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2013, 17:50
Wentylacja podpodłogowa i wentylacja w pokojach

autor: denis18 » 25 mar 2013, 18:05

Witam mam problem z rozwiazaniem wentylacjii podpodłogowej. Budynek to stara kolejowa kamienica(1920-1930r). W rogach w pokojach wyszedł grzyb. Zostaly skute ynki do połowy pokoju i zarwana podłoga do sklepienia z piwnicą. Wyrzuciłem wszystko co sie dało legary szlake wyczyscilem wszystko i teraz mam zamiar do zabudowy podłogi( nowe legary i styropian i płyta osb 22mm) i tu pojawia sie problem. Po zerwaniu podłogi zobaczylem w jednym rogu brak cegły przyblizylem reke i napływa zimne powietrze a druga dziura w ceglach jest w scianie do sasiadki z ktorej tez napływa zimne powietrze. Po sprawdzeniu tych otworów nie doszedlem skad te powietrze sie bierze bo na zewnątrz budynku nie ma zadnych otworow. Pomyslalem zeby zamurowac istniejace otwory a przewiercic sie na zewnatrz budynku i wstawic kratki wentylacyjne w jednym i drugim rogu czy takie rozwiazanie jest mozliwe i czy przyniesie dobre efekty? prosze o szybką odpowiedz. moge dodac zdj jak beda potrzebne pozdrawiam!

BIOS-BG
Re: Wentylacja podpodłogowa i wentylacja w pokojach

autor: BIOS-BG » 10 kwie 2013, 18:02

Kiedyś stosowano na podłogi drewno żywiczne (bardziej odporne na wilgoć), ale i tak zdarzało się stosowanie wentylacji podpodłogowej. Podłogi wówczas nie były "zaklejone" szczelnie warstwami lakieru, a przy listwach cokołowych zawsze były jakieś szczeliny, więc wentylacja działała. Wspomagały ja również okna, które nie były totalnie szczelne. Przez te szczeliny odbywał się nawiew, do tego komin wentylacyjne i wszystko było OK.
Wentylacja podpodłogowa nie ma wielkiego przepływu - najczęściej jest to szczelina między zabudową cegieł (brak zaprawy i fugi) z przejściem kanałem na zewnątrz lub do piwnicy.
Teraz należałoby przede wszystkim sprawdzić wilgotność w różnych punktach podłogi i ustalić co jest powodem pojawienia się grzyba. Jeśli wstawiłeś nowe okna (szczelne) i podłoga była "zaklejona" to przyczyną jest brak wentylacji zgodnie z zasadą: nie ma nawiewu = nie ma wentylacji. Możliwe, że są inne przyczyny, np podciekanie od strony spustu z rynien. Przed położeniem jakiejkolwiek podłogi musisz bezwzględnie usunąć grzyba i przyczynę jego powstania, osuszyć mur oraz zainstalować wentylację nawiewną (najbardziej optymalna byłaby mechaniczna z rekuperatorem). Jeśli położysz legary, styropian, płytę OSB i uszczelnisz całość bez wykonania wcześniej opisanych czynności doprowadzi do rozwoju grzyba, co zauważysz za lat parę, jak ktoś z domowników trafi do szpitala.

denis18
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2013, 17:50
Re: Wentylacja podpodłogowa i wentylacja w pokojach

autor: denis18 » 10 kwie 2013, 18:29

Po zerwaniu podłogi tylko przy scianach w rogach zauwazylem grzyb. Po wyciągnieciu legarow wysprzątalem wszystko dokladnie wszystko spryskane plynem antygrzybicznym dla konserwacji a przy scianach chlorem. Wymienione leagary pomiedzy styropian na niego folia paroprzepuszczalna i płyta osb. Pod podlogą zrobiona wentylacja co 0,5m wstawione rurki 20mm na koncach kratki wentylacyjne. w oknach u góry wyciete uszczelki po 2cm w dwóch miejscach. Zobaczymy co z tego będzie....

BIOS-BG
Re: Wentylacja podpodłogowa i wentylacja w pokojach

autor: BIOS-BG » 11 kwie 2013, 0:17

Grzyb w rogu wskazuje na błędy w wentylacji lub problemy z rynnami, jeśli pomieszczenia są na poziomie gruntu. Jeśli nie usuniesz przyczyn to problem nie zniknie. płyn antygrzybiczny penetruje tylko kilka milimetrów - grzyb może sięgać znacznie głębiej i miej to na uwadze.
Płyta OSB stanowi barierę dla pary wodnej - to właśnie na niej się ona wykropli, a wtedy to tylko kwestia czasu i dlatego pisałem o poszukiwaniu przyczyny. Twoja wentylacja podpodłogowa będzie OK jeśli przyczyna powstania grzyba tkwi w złej wentylacji nad podłogą. A jeśli chodzi o Twoją wentylacją nad podłogą... No cóż, jeśli najmniejszy kanał pionowy wentylacji wywiewnej ma 14x14 cm, tj. 196 cm2 to u Ciebie dostarczają mu powietrze 2 otworki 2x0,5 cm, czyli razem ok. 2 cm2 - czy myślisz, że to wystarczy? Dorosły człowiek wydycha w ciągu godziny ok. 40 g pary wodnej, do tego dochodzi gotowanie, pranie, zmywanie naczyń, mycie podłóg, itp.Bez prawidłowej wentylacji musi się wykroplić, a wilgotne ściany w ciemnych miejscach lubią grzybki.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja podpodłogowa i wentylacja w pokojach

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 kwie 2013, 7:13

Po wyciągnieciu legarow wysprzątalem wszystko dokladnie wszystko spryskane plynem antygrzybicznym dla konserwacji a przy scianach chlorem.

To co na ścianie to nie cały grzyb - on jest głęboko i pryskanie mu nie zaszkodzi. Zaszkodzić mu może tylko brak wody.
Ale od początku...
Jeżeli w starej kamienicy pojawia się zawilgocenie, którego wcześniej nie było, to na ogół jest ono związane ze zła wentylacją. Zmiana ogrzewania a częściej zmiana okien, lub tylko ich uszczelnieniem. Ograniczenie wentylacji ( wietrzenie nie jest wentylacją!!!) powoduje stały lub okresowy wzrost wilgotności względnej powietrza. Gdy rośnie w/w wilgotność, najzimniejsze elementy konstrukcji domu, które były suche, gdy wilgotność w pomieszczeniach nie przekraczała 35% - wchłonęły wodę z powietrza wewnętrznego gdy wilgotność wzrosła do 40 czy więcej %
Jak wchłonęły wodę, to spadł ich opór cieplny ( izolacyjność) czyli jeszcze lepiej zaczęły odprowadzać ciepło i więcej chłonąć wody. W takich warunkach już tylko krok do rozwoju grzybni w ścianie.
Leczenie - stała wentylacja - więc mechaniczna nawiewna!!!! * wentylacja plus) z regulacją . Jeżeli mieszkania mają indywidualne ogrzewanie - to wentylacja wywiewno nawiewna z odzyskiem ciepła.
- izolacja - ( zawsze po wentylacji - nigdy przed!!!) od wewnątrz z paroizolacją - odcinającą grzybnie od wody.

Obrazek

denis18
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2013, 17:50
Re: Wentylacja podpodłogowa i wentylacja w pokojach

autor: denis18 » 11 kwie 2013, 13:09

W tym budynku wszyscy mieli piece kaflowe ja tez... Teraz zakladam centralne aby w całym mieszkaniu była jednakowa temperatura. Mam jeszcze jedno pytanie bo płytuje podłogę i zostawiam dylatacje przy scianach około 1cm i tu mam problem bo za jakis czas bede kładł tynk okolo 1,5 cm o zakryje tę dylatacje i odetnie połączenie spod podłogi do pomieszczenia czy połączyc powierzchnię podpodłogową z pomieszczeniem czy zsotawic odciete jedno od drugiego... dziekuje za szybkie odpowiedzi,

denis18
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2013, 17:50
Re: Wentylacja podpodłogowa i wentylacja w pokojach

autor: denis18 » 11 kwie 2013, 13:13

aaaaj zapomniałbym. Te mieszkanie jest jeszcze kolejowe i nie chce robic tu wentylacji nawiewnej mechanicznie bo nie wiem jak bedzie przy wykupie mieszkania a czy górna powierzchnie czyli mieszkalna tez mozna napowietrzyc przy grawitacji jakies kratki albo cos jak tak to w jakich miejscach i czy to nie strata pieniedzy pozdrawiam jeszcze raz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja podpodłogowa i wentylacja w pokojach

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 kwie 2013, 13:28

Bogatemu więcej wolno. Zaletą odzysku ciepła z wentylacji jest tak duże ograniczenie strat, że centralne ogrzewanie jest nieekonomiczne - lepiej wydać mniej, by potem płacić mniej i mieć zdrowsze mieszkanie przy większym komforcie.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów