Cegła pełna - badania

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

wielorybczak
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2013, 8:32
Cegła pełna - badania

autor: wielorybczak » 14 mar 2013, 9:15

Witam. Nie jestem pewna czy ten umieszczam w odpowiednim dziale i zdaje sobie sprawę, że to dość trudne pytanie.

Byłabym wdzięczna o ile ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć, czy deklarację zgodności wystawia się na całą produkcje cegły pełnej (czyli tak na wieczność, lub do czasu zmiany normy), czy na daną partię. Zastanawiam się czy deklaracja zgodności na cegłę (przez nas zakupioną) wystawiona na podstawie badań zrobionych 1,5 roku temu jest wiarygodna.

IWUBE
Re: Cegła pełna - badania

autor: IWUBE » 14 mar 2013, 10:28

a coś się z cegłą dzieje ??? jakimiś dziwnym białym nalotem naszła ???

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Cegła pełna - badania

autor: adam_50 » 14 mar 2013, 10:40

Deklarację zgodności z normą lub aprobatą wystawia się zgodnie z zapisami tej normy lub aprobaty. Tam należy szukać wskazówek. W zasadzie "konsumenta" powinno obchodzić tylko oznaczenie CE lub B, deklaracje zgodności to wewnętrzne dokumenty.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości zwróć się do lokalnego nadzoru budowlanego, pokaż dokumenty, oni mają obowiązek zająć się sprawą - sprawdzanie legalności wprowadzania materiałów budowlanych do obrotu to ich ustawowy obowiązek.
Na "wieczność" raczej mało prawdopodobne, ale medycyna zna różne przypadki,

wielorybczak
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2013, 8:32
Re: Cegła pełna - badania

autor: wielorybczak » 14 mar 2013, 11:59

adam_50 dziękuję za konstruktywną odpowiedź, od razu widać, że posiadasz wiedzę w tym temacie.

Mam kopię deklaracji zgodności WE w której jest zapisane, że spełnia warunki aktualnej normy PN-EN 771-1, gdzie jest napisane "Warunki stosowania wyrobu: mury wewnętrzne i zewnętrzne zabezpieczone tynkiem, podlegające wymaganiom konstrukcyjnym z zastosowaniem zaprawy zwykłej", a na drugiej stronie, gdzie widnieje tytuł "Specyfikacja elementów murowych ceramicznych HD 250x120x65 (cegła pełna) wg PN-EN 771-1:2006 (kategoria II klasa 20)" w rubryce Trwałość widnieje zapis "25 cykli Odporne na działanie mrozu". No i tutaj rodzi się mi pytanie: czy wszystko się zgadza, czy to się nie wyklucza? Szczególnie, że badania trwałości (cykli) zgodnie z normą wykonuje się na cegłach nasyconych wodą.

Nie chcę użyć materiału i później zgłaszać reklamacji i się szarpać z producentem (o takich przypadkach słyszałam) , bo nie o to chodzi. Chcę mieć pewność, że mam zabezpieczenie.

wielorybczak
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2013, 8:32
Re: Cegła pełna - badania

autor: wielorybczak » 14 mar 2013, 12:56

Jeszcze jedna kwestia, czy cegła pełna jest dopuszczona do sprzedaży bez wymogu oznakowania CE i B?
Jeżeli Komisja Europejska nie określiła wykazu wyrobów mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, to biorąc to na chłopski rozum wszystkie wyroby budowlane produkowane w naszym kraju mają obowiązek posiadać znak B lub CE?

Co grozi producentowi, który wypuszcza na rynek towar bez znaku?

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Cegła pełna - badania

autor: adam_50 » 14 mar 2013, 22:15

Ad część pierwsza - wg mnie nie ma tutaj sprzeczności, jest to c.pełna mrozoodporna do kategorii II, na zewnątrz tylko po otynkowaniu, klasa wytrzymałości 20.
Ad część druga - c. pełna konstrukcyjna musi mieć oznaczenie, brak takiego to z miejsca 50 tyś., jeżeli mnie pamięć nie myli

wielorybczak
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2013, 8:32
Re: Cegła pełna - badania

autor: wielorybczak » 15 mar 2013, 11:01

Jeszcze jedna ciekawa sprawa. Na deklaracji zgodności z dnia 28.02.2013 jest napisane: "Spełnia wymagania: Załącznik ZA do PN-EN 771-1:2006 Wymagania dotyczące elementów murowych = Cz. 1 Elementy murowe ceramiczne"
Po pierwsze załącznik nr 1 tej normy mówi o wybieraniu próbek do badania,
po drugie ta norma już jest zastąpiona przez nową z 2011 r.
Jest też napisane że deklaracje zgodności wydano na podstawie sprawozdania z badań z czerwca 2011, akredytowanego laboratorium. Skoro norma nie obowiązuje od lipca 2011 r, to czy te badania są ważne.
Może się czepiam, ale zrezygnuje raczej z tego producenta.

wielorybczak
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2013, 8:32
Re: Cegła pełna - badania

autor: wielorybczak » 15 mar 2013, 13:36

Oj... przepraszam drobna pomyłka - załącznik ZA dotyczy deklaracji zgodności, ale reszta i tak jest jak dla mnie niejasna. No chyba, że ktoś z Was Forumowiczów widzi to inaczej. Będę wdzięczna na wszelką pomoc. Pozdrawiam.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin
Re: Cegła pełna - badania

autor: fruzin » 18 mar 2013, 16:25

Nie pomyłka. Załącznik ZA jest do normy.
Teoretycznie producent może wystawić jedną deklarację zgodności i nie aktualizować jej przez 10 lat.
Zdarza się, że normy są aktualizowane i wówczas producent ma obowiązek aktualizacji takiej deklaracji, ale zwykle są okresy przejściowe, ponieważ statusy norm są zmieniane z dnia na dzień, a życie jest życiem i trzeba dać trochę czasu producentom na zmiany.
Zdarza się też, że producent może wprowadzić istotne zmiany w procesie produkcji i wówczas musi ponownie zbadać swoje wyroby. Jeżeli są nie gorsze to nie widzę powodu aby drukować nowy papier.
Nie deklaracja jest najistotniejsza, ponieważ jest to dokument, który sprawdza nadzór budowlany, ale wojewódzki a nie powiatowy. Najistotniejsze jest czy producent ma wdrożoną ZKP i bada swoje wyroby zgodnie z nią. Możesz poprosić o aktualne wyniki badań. Daty mogą być różne dla różnych typów badań. Wytrzymałość jest najczęściej sprawdzana, inne parametry rzadziej - często raz w roku.
Ważne jest znakowanie B lub CE. Na etykiecie są te same informacje co w deklaracji.
Teraz co oznaczają te zapiski.
kategoria II - elementy są poddawane ocenie zgodności wg systemu 4 - producent sam bada swoje wyroby, w kat. I jest system 2+ - dołącza do tego kontrolująca jednostka zewnętrzna (notyfikowana), audity raz w roku.
Klasa 20 - podejrzewam, że wytrzymałość na ściskanie 20 MPa, ale nie jestem na 100% tego pewien, bo nie siedzę w tej normie, a w 771-3.
25 cykli - z tego co wiem to nie ma normy, która bada cegły ceramiczne na mrozoodporność - dla BK i silikatów jest - więc próbuje się coś tak jakoś badać wg starych sposobów.
Jeżeli dobrze pamiętam to oznacza, że po 25 cyklach wytrzymałość nie spadła więcej niż 6%.
Wg mnie nie ma to większego znaczenia, dla konstrukcji zabezpieczonej przed wnikaniem wody.

Informacja o badaniach w akredytowanym laboratorium jest "chwytem marketingowym" gdyż nie ma potrzeby umieszczania takiej informacji w deklaracji dla cegieł. Dla nadproży będzie obowiązkiem, ale tutaj tylko jak producent jest auditowany.

Niech kategoria I lub II nie będzie utożsamiana z kategorią jakości.
To jest informacja dla projektanta konstrukcji murowej - dobiera odpowiedni współczynnik bezpieczeństwa.
I jak cegła ma 20 MPa to nie oznacza, że mur z niej ma tyle. Ile ma?
A to trzeba było iść na studia...
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów