Naprawa nowego tarasu?!

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

aniusia
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2007, 13:20
Lokalizacja: Tarnów
Naprawa nowego tarasu?!

autor: aniusia » 13 maja 2007, 13:41

Bardzo proszę o poradę.Odebraliśmy mieszkanie od dewelopera w marcu 2007 z tarasem 27mkw nad pom.ogrzewanym. Juz w styczniu tego roku po opadach sniegu było zalanie powierzchni mieszkania przylegającej do drzwi tarasowych, ponieważ poziom progu jest z 1-1.5 cm niżej niż wylewka tarasu i montaż był nieszczelny. Odkuli wtedy 50cm pas wylewki przy drzwiach i ścianie i doszczelnili próg drzwi, połozyli dodatkowa warstwę papy, a od góry łączenie starej i nowej wylewki zaklajstrowali folią w płynie. Mimo, że wtedy wyglądało to solidnie, to przyczepiliśmy się jedynie do montażu drzwi poniżej poziomu tarasu. Kiedy się ociepliło- dramat taras popękał między innymi na całym łaczeniu starej i nowej wylewki mimo uzycia kleju ciągle się rozszczelnia oraz w dwóch innych miejscach do połowy szerokości tarasu. Zamiary mieli dobre warstwa spadkowa jest na stropie, potem dwie warstwy papy termozgrzewalnej wywiniętej na scianę, styropian, folia i wylewka zbrojona włóknem szklanym, ale nie zrobili żadnych dylatacji bo bili się w piersi że dla takiej powierzchni nie potrzeba. Co robić??????

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 14 maja 2007, 23:17

Wykonawca był troszeczkę niedouczony (pomimo pewnie dużego stażu i doświadczenia).
Prawda o tarasach jest bardzo prosta:
taras można zrobić dobrze lub źle, niby banał ale tak już z nimi jest.
Albo taras jest szczelny albo nie. Butle z gazem też można podzielić na te szczelne i nie.

Poza naprawdę nielicznymi wyjątkami nie można poprawić szczelności tarasów. W 99,5% jedynie usunięcie i ponowne prawidłowe wykonanie tarasu z wykorzystaniem już nie tak najnowszych technologii pozwala na uzyskanie zadowalającego efektu.

A teraz powytykam trochę błędów:
1. 27m2 to wystarczająca powierzchnia aby wystąpiły "jakieś" dylatacje choć brak ich nie jest przyczyną przecieków - to wyjdzie po kilku sezonach
2. już przez wiele lat papa udowodniła, że nie najlepiej sprawuje się na tarasach (może te modyfikowane SBS się nadają); preferuję rozwiązania bezspoinowe i bezzakładkowe stosując do tego celu masy KMB
3. fajnie, że wykonawca dał zbrojenie do wylewki (pewnie dlatego zarzekał się o zbędności dylatacji) ale brakuje mi tu jeszcze jednej i najważniejszej hydroizolacji mineralnej (zaraz pod płytkami)
4. faktycznie próg niższy o 1-2cm niż posadzka tarasu to nie jest korzystne rozwiązanie;
jeżeli już tak musi być (bo pewnie projektant nie pomyślał o poziomach lub o spadkach) należało zastosować odwodnienie liniowe przy progu (takie mini ACO) - a to z kolei wymusiłoby inną konstrukcję tarasu (z drenażem).
Co robić??????

Męczyć dewelopera, aż zrobi porządnie taras.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

aniusia
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2007, 13:20
Lokalizacja: Tarnów
ciąg dalszy taras

autor: aniusia » 17 maja 2007, 9:37

Prawdopodobnie będzie zerwana wylewka, bo pojawiły się plamy wilgoci po stronie mieszkalnej po ostatnim deszczu. Zdecydowani jesteśmy więc zrobic wszystko od początku. Proszę powiedzieć co by Pan radził zrobić- zrywać również papę czy też na nią coś z tych bezspoinowych uszczelnień, potem ocieplenie- i tu drugie pytanie ( potrzeba coś dobrego ale maksymalnie cienką warstwą- wtedy może poziom wylewki wyszedł by poniżej drzwi tarasowych. Dzięki za odpowiedź.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 18 maja 2007, 15:16

Ciężko zrobić cienki taras. Firma Resinex chyba z Krakowa handluje wyrobami koncernu DOW. Mieli oni w ofercie płukane betonowe płytki tarasowe sklejone razem z izolacją termiczną XPS różnej grubości. Wymuszają one zastosowanie warstwy drenującej. (można z nich w każdej chwili rozebrać taras:). To rozwiązanie będzie dość proste, ale nie wiem jakie są możliwości prawidłowego odprowadzenia wody z tarasu itp. Do wykonania izolacji powłokowej mogę polecić Remmers K1 Dickbeschichtung.
folia kubełkowa... czemu nie

robota będzie za parę lat...

i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

JBZ

autor: JBZ » 21 maja 2007, 1:09

Szanowna Aniusio!
Takich problemów jak ma Pani nie rozwišzuje się korespondencyjnie - zwłaszcza, że taras nad pomieszczeniem mieszkalnym to nie żarty. Znam przypadki podobne, gdzie właœciciele 3 razy zrywali aż do stropu i dalej to samo, aż trafili do mnie.
Pan Fruzin ma wiele racji w tym co pisze.

Jak uleczyć Pani taras i jak zmusić wykonawcę do usunięcia niewštpliwych usterek? Proszę o kontakt - problem rozwišżemy. Jeżeli trzeba przyjedziemy na miejsce.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów