wentylacja w mieszkaniu dwupoziomowym

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Spineer
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2013, 13:06
wentylacja w mieszkaniu dwupoziomowym

autor: Spineer » 14 sty 2013, 13:37

Witam,
Mam uciążliwy problem z wentylacją mieszkania i chciałbym zasięgnąć opinii, porady lub pomocy, dzięki której udałoby się go zniwelować.
Zaczynając od początku: mieszkanie dwupoziomowe w budynku dwukondygnacyjnym, rok budowy 2005, ściany porotherm + styropian, niepodpiwniczone, okna plastikowe, bez nawiewników, na dole duże tarasowe + szczelinowe, na górze małe okna pokojowe (2 pomieszczenia) + łazienka z oknem, powierzchnia +/- 43 m kw. na poziom, okna na tylko na zachód, wschodnia ściana przyległa z 2 mieszkaniem segmentu, pomieszczenia o kształcie nieregularnym (łamana ściana południowa - szersze w głębi), schody w głębi mieszkania; parter: kuchnia (2 otwory wentylacyjne, jeden zajęty wyciągiem kuchennym), toaleta (1 otwór wentylacyjny), piętro: łazienka, jeden otwór wentylacyjny z wentylatorem (podłączony do włącznika światła + higrostat + wyłącznik czasowy), w łazience piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Piony wentylacyjne zakończone standardowymi kominami na płaskim dachu.
Problem polega na ciągach wstecznych na parterze, szczególnie w kuchni i intensywnym nawiewaniu zimnego powietrza, uciążliwej wysokiej wilgotności powodującej pleśń (od 2 lat wyraźną) w miejscach szczególnie eksponowanych na wyziębienie (narożniki przy oknach i przy stropie dachowym)i za meblami.
Poszukuję informacji, jak usprawnić taką instalację, gdyż obecne jej działanie z pewnością nie odpowiada zapotrzebowaniu na wymianą powietrza w mieszkaniu i powoduje szkody.
Nadmieniam, że w nowszych obiektach tego typu deweloper wprowadzał zmiany - podwyższał kominy, montował nawiewniki. Jednakże wykazanie błędów projektowych w poprzednio budowanych mieszkaniach wymaga ekspertyz i postępowania sądowego - deweloper konsekwentnie odpiera zarzuty składane bezpośrednio.
Nie jestem specjalistą od techniki budowlanej, aczkolwiek nie oczekuję wyjaśnienia zasad działania wentylacji konwekcyjnej, które rozumiem. Proszę o pomoc nt. możliwych modyfikacji czy środków technicznych w kierunku rozwiązania problemu.
Z góry dziękuję.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: wentylacja w mieszkaniu dwupoziomowym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sty 2013, 13:49

Podstawą wentylacji powinien być nawiew powietrza do pokojów. By to się odbywało w sposób cywilizowany, czyli bez odczuwania "chłodnego" i w ilości zapewniającej zdrowie i komfort - nawiewniki powinny być na suficie lub najbliżej sufitu, a sam nawiew musi być mechaniczny. Nazywa się to wentylacja PLUS - Jeżeli mieszkanie ma być energooszczędne czyli ma własny system ogrzewania ( niecentralny) to dodatkowo do wentylacji mechanicznej warto dołożyć odzysk ciepła.
Wszelkie inne półśrodki nie zapewnią stałej i zdrowej wentylacji.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości

Gotowe projekty domów