Izolacyjność akustyczna budynku w zabudowie szeregowej

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
tomazi123
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 01 sty 2013, 13:14
Izolacyjność akustyczna budynku w zabudowie szeregowej

autor: tomazi123 » 01 sty 2013, 13:47

Witam wszystkich,

chciałbym zasięgnąć porady eksperta w zakresie budownictwa szeregowego wielorodzinnego. A mianowicie.
Szeregowce zostały zbudowane 2 lata temu. Mieszkańcy wprowadzali się stopniowo dlatego dopiero od niedługiego czasu zaczeli siebie nawzajem słyszeć. Oto kilka szczegółów
- deweloper po zakończeniu budowy nie przekazał mieszkańcom projektu budowlanego ani powykonawczego
- deweloper nie posiada planu rozmieszczenia przewodów wentylacyjnych w segmentach
- *przewody wentylacyjne zostały umieszczone w ścianach (poroterm) poprzez wykucie w nich otworów następnie wprowadzono przewody wentylacyjne
-*przewody wentylacyjne zostały zainstalowane na ścianach i następnie obudowane
- segmenty oddziela podwójna ściana z porotermu 25cm, która nie sięga do dachu tylko kończy się około metr ponad sufitem, 30cm nad warstwą izolacyjną wełny mineralnej.

Najbardziej uciążliwą rzeczą są dźwięki przechodzące najprawdopodobniej przez przewody wentylacyjne (słyszalne są rozmowy sąsiadów z dołu z kuchni w naszej sypialni - przechodzenie przez sypialnię przewodu wentylacyjnego z kuchni sąsiadów)
Dźwięki przenoszone są nawej po skosie szczególnie niskie częstotliwości.
Poprzez ścianę dzielącą segmenty (2 x 25cm) jeśli źródło dźwieku znajduje się blisko niej również przenosi się dwięk (np. dźwięk upadajacej łyżeczki jest bardzo słyszalny tak jakby działo się to za zwykłą ścianką działową) tymczasem taki proterm powinien tłumić dźwięki w granicach min 80dB przy tej grubosci. Kolejną rzeczą są uciążliwe drgania przenoszone pomiedzy segmentami spowodowane np. tupaniem dzieci.
Dodam, że z tego co zdąrzyliśmy sprawdzić przewody wentyacyjne nie zostały w zaden sposób zabezpieczone akustycznie, nie mówiąc o izilacyji akustycznej stropów pomiedzy segmentami, natomiast izolacja akystyczna stropu pomiedzy sąsiadem z parteru a sąsiadem z góry to około 30cm betonu a w nim warstwa 3cm plyt styropianu. Proszę o informacje jak w tej sytuacji postąpić z deweloperem, do tej pory chociaż bardzo opornie ale udawało się wywalczyć małe poprawki innych błędów.

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Izolacyjność akustyczna budynku w zabudowie szeregowej

autor: adam_50 » 01 sty 2013, 14:50

Wg mnie wymagania akustyczne można potwierdzić (lub podważyć) tylko pomiarami, proponuję więc zwrócić się na lokalną uczelnię.
Ale ta ściana pomiędzy segmentami nie spełnia również wymagań ppoż i konstrukcyjnych - powinna być na całą wysokość budynku, a nawet wyższa (jeżeli pokrycie nie jest odpowiednie). Budynek jest wykonany niezgodnie z projektem lub była inna machinacja z podziałem działek po wybudowaniu. Można więc zainteresować nadzór budowlany.

IWB
Re: Izolacyjność akustyczna budynku w zabudowie szeregowej

autor: IWB » 01 sty 2013, 15:53

a wg. mnie lepiej zapytaj Jacka - Jacek Danielewski na forum jest a jak nie to w necie szukaj
to jest ekspert od akustyki w obiektach budowlanych

tomazi123
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 01 sty 2013, 13:14
Re: Izolacyjność akustyczna budynku w zabudowie szeregowej

autor: tomazi123 » 01 sty 2013, 22:19

Izolacyjność akustyczna ścian oraz przewodów wentylacyjnych jest napewno zbyt niska ponieważ wg norm średniej głośności rozmowa nie może być słyszana po drugiej ściany, podobnie jest z przewodami wentylacyjnymi. Z tego co się orientowałem u specjalistów PPOŻ ściany działowe mogą ale nie muszą być do samego dachu, zapomniałem natomiast dodać, że na 5 klatek jest tylko jeden właz na poddasze/dach i nie wiem czy to jest zgodne z prawem...Tak jak pisałem wcześniej deweloper uginał się pod naszymi argumentami i poprawiał, natomiast sprawa przeróbek ścian pomiedzy segmentami oraz przewodów wentylacyjnych to jest już grubsza sprawa i co za tym idzie dużo wieksze koszta bedzie musiał ponieść, dlatego właśnie szukam informacji jak najlepiej go przyatakować...:)

Jacek Danielewski
Re: Izolacyjność akustyczna budynku w zabudowie szeregowej

autor: Jacek Danielewski » 02 sty 2013, 6:40

Książkowy przykład przekonania dewelopera że dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych nie ma wymagań właściwości akustycznych.

Poniżej to co należy się prawem , zagwarantowane jest Art 5 ustawy prawo budowlane.

PN-B-02151-3:1999 Tablica 3 - Wymagana izolacyjność akustyczna przegród wewnętrznych w budynkach jednorodzinnych bliźniaczych i szeregowych określona ze względu na przenikanie hałasu do segmentów sąsiednich.

Ściany między mieszkaniami w budynkach
szeregowych i bliźniaczych
R' A1 lub D nTA1 52 - 55 min

Stropy w budynkach szeregowych i bliźniaczych
Ln,w - 53 max
 
R' A1 - wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej.
L' n,w - wskaźnik ważony poziomu uderzeniowego znormalizowanego przybliżonego.

Przewody wentylacyjne to jeden z elementów jakości wykonania.
Pytanie jaki był projekt bo POROTERM 25 pojedynczy nie spełnia wymagań nawet bez uszkodzeń kanałami i dobrą jakość gwarantuje ściana podwójna z tego materiału i od razu eliminuje wpływ opartych klatek schodowych na ścianie między segmentami.

Powiem co zrobili moi kliencie dokładnie z takim samym przypadkiem.
Najpierw sprawdzili czy maja racje badaniem akustycznego stanu techniczno użytkowego.
Część nie miała wpłaconej całej kwoty zatem zagrozili deweloperowi że nie zapłacą do czasu usunięcia wady to było kilku w kwotach 20 - 45 % wartości.
Kilku którzy zapłacili całość poszła do sądu ale nie wiem jak to dalej się potoczyło bo deweloper zbankrutował.

Naprawy moim zdaniem na wiele się nie zadadzą ale można próbować. W sądzie można walczyć o część zapłaconej kwoty lub całość to kwestia jaki jest poziom determinacji. Ważne są detale prawne i techniczne jak odbiór i zawartość protokołu i to że nie ma dokumentacji powykonawczej, projekt budowlany - co zatwierdził urzędnik i jaki był projekt wykonawczy markowy.

Od 24 lutego 2012 jest łatwiej z wykazaniem wad akustycznych bo wystarczy że sprawdzi się kompletność dokumentacji budowlanej oddanej do pozwolenia na budowę i brak rozdziału - właściwości akustyczne - świadczy o niedopełnieniu obowiązków przez urzędnika wydającego pozwolenia na budowę.

tomazi123
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 01 sty 2013, 13:14
Re: Izolacyjność akustyczna budynku w zabudowie szeregowej

autor: tomazi123 » 02 sty 2013, 10:30

Dziekuję bardzo za konkretną odpowiedź, udanego 2013 - tego ! :)

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Izolacyjność akustyczna budynku w zabudowie szeregowej

autor: adam_50 » 02 sty 2013, 11:39

tomazi123 pisze: Z tego co się orientowałem u specjalistów PPOŻ ściany działowe mogą ale nie muszą być do samego dachu, ...

A to ciekawe.

pitagoras
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 11 sty 2013, 9:04
Re: Izolacyjność akustyczna budynku w zabudowie szeregowej

autor: pitagoras » 11 sty 2013, 10:17

Najtanszy material wygłuszajacy to piasek.Pod podlogę to sprawa dosc prosta natomiast sciane to juz trzeba przykryc płyta gipsowo-kartonowa a w szczelinę w worku foliowym piasek zagluszy nieporzadane rozmowy.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów