jakie grzejniki do c.o z sieci miejskiej ?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

ayran2
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2006, 21:16
jakie grzejniki do c.o z sieci miejskiej ?

autor: ayran2 » 12 mar 2007, 19:25

proszę o poradę jakich grzejników użyć do c.o z sieci miejskiej płytowych zwykłych, płytowych konwektorowych czy aluminiowych? Według zapisów umowy rozliczanie będzie przez " ultradzwiękowy układ pomiarowo-rozliczeniowy o parametrach 70stopni C i 0.6 MPa w mieszkaniowej stacji cieplnej , natomiast opomiarowanie ilości wody uzupełniającej skrzydełkowym układem wodomierzowym o parametrach 90 st. C . Czy to oznacza że nominalna temp. wody to będzie 70 stopni? taką wartość przyjąć przy doborze grzejników?

damian
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2007, 22:55
Lokalizacja: Warszawa

autor: damian » 12 mar 2007, 23:24

tak, jest to nominalna - docelowa temperatura czynnika grzewczego oraz jego nominalne ciśnienie.
generalnie możesz zastosowac każdy z tych grzejników, co ci się podoba pod warunkiem spełnienia warunków jakich wymaga twoja instalacja, czyli parametry techniczne w jakich mogą pracować - w tej chwili standardowy parametr pracy grzejników określa PN-EN 442-2, z reguły grzejniki dobiera się do jednego z 2 parametrów 75/65/20 lub 70/55/20 - zasilanie/powrót/temp.pomieszczenia.
w twoim przypadku skłaniałbym się w kierunku grzejników stalowych płytowych, gdyż są one mniej wrażliwe na obecność grzejników żeliwnych w instalacji oraz na instalację c.o. zaniedbywaną (nieodpowiedni skład chemiczny - grzejniki aluminiowe wymagają odpowiedniego składu chemicznego wody w instalacji i niezbyt tolerują obecność grzejników stalowych i żeliwnych w instalacji).
konwektorowe są o tyle lepsze, że realtywna wymiana ciepła odbywa się szybciej

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 16 mar 2007, 8:20

Jest jeszcze jeden problem.W takiej instalacji woda jest prawie zawsze spuszczana na lato (remonty,konserwacje itp) i wtedy stalowy grzejnik sobie spokojnie koroduje.Napełnienie instalacji swierzą wodą to znów kolejna porcja powietrza w rurach,a więc znów przyspieszona korozja.
Bloki budowane w latach 70-tych były wyposażane (przynajmniej na Śląsku) w grzejniki panelowe.Bardzo szybko okazało się,że padją jeden po drugim.Głównie z powodu przyspieszonej korozji.no i zaczęło się masowe wymienianie paneli na żebeka żeliwne.
Obecnie produkowane grzejniki mogą pracować nawet prz 10atm,tamte były do 6atm.Czyli te nowe wytrzymają napewno dłużej.Ale korozja to korozja.Tu się nic nie zmieniło,bo warunki pozostały te same,a nie słyszałem o tym,by te współczesne panele były jakoś inaczej zabezpieczane od środka.
adam

Pshem
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 23 mar 2007, 19:12
Lokalizacja: Bytom

autor: Pshem » 26 mar 2007, 19:00

spokojnie z tą korozją! większośc sieci cieplnych jest napełniana inhibitorami korozji , woda w nich jest zmiękczana i odtleniana!

ponadto, proponuję wywiedzieć się o to, czy paskudztwa, których dodają nie powodują korozji np, miedzi, aluminium czy czegoś !!! bo tak niestety czasami jest :/

osobiście proponuję płytowe ożebrowane (jak sądzę to pan rozumie przez płytowe-konwektorowe)

czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28

autor: czajnik » 28 mar 2007, 15:25

Jedna uwaga,
z opisu wynika że parametry obliczeniowe instalacji wynoszą 90/70 stopni, a więc obliczeniowa temperatura zasilania to 90, a nie 70 stopni. Przepływomierz będzie prawdopodobnie zamontowany na powrocie (70 st.), a uzupełnianie do zasilania (90 st.).

Chyba, że źle zrozumiałem pierwszy post. Jeżeli tak, to proszę sprecyzować. W umowie powinny być dokładnie określone parametry zasilania i powrotu.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości

Gotowe projekty domów

cron