Chlor a szambo

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mates08
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2011, 13:57
Lokalizacja: Białebłoto
Chlor a szambo

autor: mates08 » 18 maja 2012, 16:33

Witam! Po wybraniu ścieków z szamba zamiast stosowania bioproszków, ścianki polewam chlorem, aby zabić te wszystkie bakterie. Szambo mam z kręgów betonowych. Czy ten chlor nie zaszkodzi zdrowiu, kręgom itd...?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Chlor a szambo

autor: Bolas » 18 maja 2012, 22:20

Chlor dezynfekuje zabija zarówno te pożądane jak i te niepożądane bakterie. A tak a propos to ile tego chloru lejesz w te szambo i czy jest to oczyszczalnia czy zwykłe szambo??

IWB
Re: Chlor a szambo

autor: IWB » 06 cze 2012, 13:38

podchloryn sodu jak już a nie chlor bo zajdzie reakcja chemiczna z betonem i będzie buba

wjoanna
Re: Chlor a szambo

autor: wjoanna » 20 sie 2012, 10:50

Witam!
Mam do Pań/Panów prośbę. Czy moglibyście dobitnie napisać, że oprócz wsypywania chloru (czy jakiś pochodnych chloru), który z pewnością zabija w szambie bakterie, należy również regularnie opróżniać szambo?

Dla mnie jest to sprawa oczywista. Niestety mój teść ma odmienne zdanie- uważa, że wystarczy wsypać chlor i się kisić w smrodzie, który pojawia się o różnych porach dnia i nocy z takim natężeniem, że nie można ani w domu ani na podwórzu wytrzmać. Od kilkunastu dni domowników regulanie boli głowa - w tym dzieci, natomiast mój teść - imbecyl nie widzi połączenia między tymi czynnikami.
Nie wiem jakiej szambo jest pojemności, ale od ponad roku nie było wybierane, a sześć osób regularnie z niego korzysta, codziennie chodzi pralka i zmywarka. Właz do szamba jest rozwarty (na szczęście zabezpieczony) i jest to -tak mi się wydaje - jedyny powód, dlaczego szambo nie wybuchło a nieczystości jeszcze się nie cofnęły do domu.

Jeżeli nie sprawi to Panom kłoptu, to bardzo bym prosiła o wyjaśnienie w miarę naukowe dlaczego należy szambo oczyszczać i że samo wsypywanie chloru nic nie da. A może to ja się mylę i problem leży w czymś innym?

Konia z rzędem dla tego, który odpowie mi pomoże.
Pozdrawiam i z góry dziękuję!

IWB
Re: Chlor a szambo

autor: IWB » 20 sie 2012, 11:23

Może trzeba zacząć od tego iż szambo jako zbiornik musi być szczelne, jeśli podczas kontroli wyjdzie że są dwa dna albo rozszczelnione są pokrywa i komin można sobie nie złego bigosu narobić.

praktycznie jest tak: 6 osób + pralka + zmywarka dziennie zużywają 200 litrów wody
jeśli rok ma 365 dni to w szambie powinno być 73m3 ścieków. Więc na pozór macie nieszczelne szambo lub zbiornik baaaaaaardzo duży.

gdzie jest płynna część szamba ???

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Chlor a szambo

autor: Bolas » 20 sie 2012, 21:38

Pytanie gdzie jest przelew z szamba. Aktualnie prawo zabrania posiadania przelewów czyli rury odprowadzającej to co z ostatniej komory wylatuje gdzieś w pole czy rów czy też rzeczkę. Coś takiego podlega karze. Teściowi proszę wyjaśnić że kontrola wykaże w bardzo szybkim tempie w jakich ilościach domownicy produkują zanieczyszczenia i jak często szambo powinno być pompowane. Podam przykład z życia wzięty. Brak faktur na wywóz szamba przez 1,5 roku został skwitowany 12.000złotych kary dla mojego wujka co daje niecałe 1000zł kary za każdy miesiąc. Podał go sąsiad bo sam sobie pompował szambo na pole a jemu nie chciał.
Smród z szamba mógłby być mniejszy gdyby była wykonana wentylacja pionu kanalizacyjnego wtedy wszystkie gazy wydostawałyby się ponad połać dachu.

IWB
Re: Chlor a szambo

autor: IWB » 21 sie 2012, 5:48

Do najczęściej spotykanych niewłaściwych zachowań w gospodarstwach domowych i rolnych należą:

- brak zapewnienia dobrego stanu sanitarnego wokół indywidualnych ujęć wód w postaci studni kopanych, problem ten obserwowany jest szczególne na wsiach ze względu na niski stopień ich skanalizowania;
- wykorzystywanie studni kopanych jako szamb, wówczas ścieki trafiają bezpośrednio do wód gruntowych;
- nieszczelne szamba, powodujące przedostawanie się nieoczyszczonych ścieków bezpośrednio do gruntu i poziomów wodonośnych (zagrożenie sanitarne bakteriami chorobotwórczymi czy też jajami pasożytów);
- nielegalne wysypiska odpadów, z których wody odciekowe obciążone ładunkiem substancji niebezpiecznych przedostają się bezpośrednio do środowiska wodnego;
- brak właściwego postępowania z resztkami detergentów i środków ochrony roślin czy też opakowaniami po nich, skutkujące zagrożeniami substancjami szczególnie szkodliwymi dla środowiska wodnego;
- stosowanie niewłaściwie dobranych dawek nawozowych w rolnictwie (powodujące wypłukiwanie do wód substancji biogennych);

W sytuacji zaobserwowania niepokojącego zjawiska, takiego jak niekontrolowana emisja nieoczyszczonych ścieków do wód lub do ziemi w pierwszej kolejności powinno się zawiadomić organ odpowiedzialny za kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i ocenę stanu środowiska właściwy dla danego rejonu czyli odpowiedniego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Warto również o zaistniałym zagrożeniu wód poinformować dyrektora odpowiedniego terytorialnie RZGW oraz referat ochrony środowiska w urzędzie gminy, ponieważ to gmina jest organem odpowiedzialnym za utrzymanie czystości i porządku na swoim terenie zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. nr 236 poz. 2008, z późn.zm.). Również kwestie związane z zaśmiecaniem brzegów rzek, jezior czy też zbiorników wodnych należy zgłaszać urzędowi gminy. Zagadnienia dotyczące kontroli stanu jakościowego wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wody w kąpieliskach i miejscach przeznaczonych do kąpieli pozostają w kompetencjach Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W Tytule VI Prawa ochrony środowiska omówiono kwestie związane z odpowiedzialnością cywilną, karną oraz administracyjną jaką ponoszą osoby fizyczne, w tym także korzystające z wód w sposób zwykły. Zgodnie z art. 363 omawianej ustawy w stosunku do osób fizycznych, których działalność negatywnie wpływa na środowisko wójt, burmistrz lub prezydent miasta może w drodze decyzji nakazać wykonanie czynności mających na celu ograniczenie tego negatywnego oddziaływania. Bardziej restrykcyjne sankcje, obejmujące decyzję o wstrzymaniu działalności, podejmuje wojewódzki inspektor ochrony środowiska wobec podmiotu korzystającego ze środowiska lub osoby fizycznej, która powoduje, poprzez swoją działalność, pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagrożenie życia lub zdrowia ludzi (art. 364 Prawa ochrony środowiska). Przy czym zgodnie z art. 368 ww. ustawy w przypadku naruszenia warunków decyzji określającej wymagania dotyczące eksploatacji instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, prowadzonej przez osobę fizyczną w ramach zwykłego korzystania ze środowiska lub wówczas, gdy niedostosowano się do wymagań decyzji wydanej w trybie art. 363, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, wstrzymać użytkowanie instalacji całkowicie lub w określonym zakresie.

Odrębny system sankcyjny stanowią pieniężne kary administracyjne, które są wymierzane przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska w drodze decyzji w trybie art. 298 Prawa ochrony środowiska za przekroczenie określonych w pozwoleniach warunków poboru wód lub wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi.

Wysokość tych kar ustalana jest na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie wysokości jednostkowych stawek kar za przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi (Dz. U. z 2005 r., Nr 260, poz. 2177, z późn. zm.). Zasady ich naliczania regulowane są art. 299-307 Prawa ochrony środowiska.

subio
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 30 wrz 2019, 20:23
Re: Chlor a szambo

autor: subio » 03 kwie 2020, 17:44

Preparaty bakteryjne, czyli ekologiczne, to świetne rozwiązanie dla posiadaczy szamba. Ten chlor jest zabija, właśnie też te pozytywne bakterie. Stosowanie preparatu SeptiClean firmy Subio, pozwala na ekologiczne korzystanie z szamba. Bardzo pomaga w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu, zmniejsza ilość ścieków - warto!

sorus
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2020, 13:35
Re: Chlor a szambo

autor: sorus » 30 kwie 2020, 13:41

biopreparaty stosuj. są zdrowsze. chlor nie jest dobrym rozwiązaniem. cenowo biopreparaty wcale dużo nie wynoszą


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów