Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
IWB
Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

autor: IWB » 09 cze 2012, 19:42

Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj:

Zgodnie z § 4 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133) projekt obiektu budowlanego przeznaczony do wielokrotnego zastosowania, spełniający wymagania rozporządzenia, może być zastosowany jako projekt architektoniczno-budowlany przez projektanta obiektu budowlanego, po przystosowaniu do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, oraz do warunków otoczenia. Projekt przeznaczony do wielokrotnego zastosowania (tzw. projekt gotowy), po przystosowaniu do warunków konkretnej inwestycji, może stanowić projekt architektoniczno-budowlany, w rozumieniu art. 34 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z pózn. zm.), będący częścią projektu budowlanego zatwierdzanego w decyzji o pozwoleniu na budowę.



Każdy projekt budowlany dotyczy konkretnego obiektu, a zatem stanowi indywidualną dokumentację spełniająca wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym lub w pozwoleniu, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, jeżeli jest ono wymagane (art. 34 Prawa budowlanego). Prawo budowlane wymaga, aby za każdy projekt, stanowiący podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę był odpowiedzialny projektant konkretnego obiektu budowlanego (osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do projektowania oraz uprawniona do wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie).

Należy podkreślić, że projekty gotowe, by spełniały wymagania określone w Prawie budowlanym, musza być podpisane przez autorów posiadających odpowiednie uprawnienia budowlane, natomiast projekty sporządzone przed wejściem w _życie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r., Nr 5, poz. 42 z pózn. zm.), mogą nadal stanowić część projektu budowlanego przedstawianego przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę, niezależnie od tego, czy jego autor jest członkiem właściwej izby samorządu zawodowego. Wynika to z faktu, że w momencie sporządzania projektu nie było obowiązku przynależności do izb, a przepisy ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów nie odnoszą obowiązku przynależności do samorządu autorów projektów budowlanych sporządzonych przed powstaniem tego obowiązku - w tym do osób, które sporządziły projekt gotowy. Za wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie budowlanym odpowiada osoba dokonująca przystosowanie projektu gotowego do wymagań decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz do warunków otoczenia. Osoba ta jest projektantem, w rozumieniu art. 20 Prawa budowlanego, ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu prawami i obowiązkami, w związku z czym musi być członkiem właściwej izby samorządu zawodowego (zob. art. 6 ust. 1 ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów).

Oznacza to, że w celu spełnienia obowiązku, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, w projekcie budowlanym należy na stronie tytułowej zamieścić tylko dane osoby będącej projektantem.

Przy czym, niezbędne jest złożenie podpisu na oryginalnym projekcie stanowiącym załącznik do wniosku. Pozostałe załączniki mogą stanowić kserokopie oryginału z naniesionym podpisem. Do projektu należy również dołączyć zaświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy Prawo budowlane, wydane przez izbe samorządu zawodowego potwierdzające, że osoba będąca projektantem jest wpisana na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Zaświadczenie takie powinno być aktualne na dzień opracowania projektu (zob. art. 33 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo budowlane).

Należy również dodać, że osoba (projektant) dokonująca przystosowania projektu gotowego do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, oraz do warunków otoczenia - podpisuje się pod tym projektem. Osoba taka sporządza również projekt zagospodarowania terenu lub działki.

boogi
Re: Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

autor: boogi » 10 cze 2012, 8:37

w skrócie dla przeciętnego inwestora zamierzającego "budować" z projektu katalogowego...

Adaptacja projektu polega na
1. przeliczeniu fundamentów (na podstawie wyników badań geotechnicznych)
2. konstrukcji dachu.


do warunków panujących in situ. (czyli na działce którą zamierzamy zabudować potworkiem z "katalogu).

Wrysowanie domku (tzw "adaptacje" za 1000 zł brutto) w działkę to nie jest ADAPTACJA PROJEKTU tylko projekt zagospodarowania działki.

IWB
Re: Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

autor: IWB » 10 cze 2012, 9:42

dokładnie o to chodzi FUNDAMENTY I DACH to trzeba zawsze poprawić tylko kto to zleca?
sądzą iż tylko chcemy kasę wyciągnąć i jesteśmy mądrzejsi niż architekt po ASP. Ciekawe z kim oni w ogóle konsultują swoje projekty? napewno nie znami!

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

autor: adam_50 » 10 cze 2012, 11:38

ITB formalnie to Rozporządzenie już nie obowiązuje, od maja br (patrz DU poz. 462 z 27.04.2012).
Nie śledziłem dokładnie, ale chyba sensu Twojej wypowiedzi to nie zmienia.

boogi
Re: Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

autor: boogi » 10 cze 2012, 18:14

adam_50 jeżeli to rozporządzenie nie obowiązuje to nie znaczy że przestały działać siły w przyrodzie... i już nie trzeba "niepotrzebnie" przeliczać fundamentów i więźby z gównianej jakości typówek z katalogu.

Nieaktualność pewnych przepisów nie powinno tłumaczyć braku zdrowego rozsądku - szczególnie że pierwszy lepszy klocek stawiany z gównianego obrazka zwanego dumnie "projektem" to wydatek c.a. 300-400 tys zł.

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

autor: adam_50 » 10 cze 2012, 19:07

boogi czy Ty, w ogóle, przeczytałeś to co napisałem ?!

IWB
Re: Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

autor: IWB » 11 cze 2012, 13:21

adam_50 pisze:ITB formalnie to Rozporządzenie już nie obowiązuje, od maja br (patrz DU poz. 462 z 27.04.2012).
Nie śledziłem dokładnie, ale chyba sensu Twojej wypowiedzi to nie zmienia.


tak samo nie obowiązuje
Obrazek
a ciągle i uparcie jest stosowana ;-)

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin
Re: Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

autor: fruzin » 11 cze 2012, 15:41

Gdzieś od 2003 r. stosowanie norm jest dobrowolne, więc projektant ma prawo zapisać w specyfikacji normę nawet wycofaną.
Nie zmienia to faktu, że norma z 1969 to już antyk jako papier i jako zbiór wiedzy.

Stosowanie takiej normy jest proste. Wpisuje się numer normy i ma być zgodnie z nią i basta.
Zero wysiłku, minimum pisania. Oszczędność na tuszu, papierze, środowisku, ale czy na kieszeni inwestora? Tylko pozornie...

Trochę nie dziwie się projektantom, bo kiedyś było prosto, a teraz trzeba się znać. Kiedyś było norm kilka (dot. izolacji) a teraz kilkadziesiąt, za które PKN każe sobie słono płacić. Ba... czasami nawet nie chce im się jej przetłumaczyć na język ojczysty mimo, że poprzednie polskie wydanie różniło się w szczegółach i paru punktach.

Na koniec powiem tak:
Macie rację i nie macie racji.

Macie rację bo mówicie prawdę. Projekty w dziedzinie izolacji pozostawiają wiele do życzenia, a nastawienie inwestorów zmienia biegun po "ptokach".

Nie macie racji, bo niepotrzebnie narzekacie. Im więcej niedoróbek i partactwa, tym więcej pracy dla was.

Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

IWB
Re: Zanim kupisz GOTOWY PROJEKT BUDYNKU przeczytaj

autor: IWB » 11 cze 2012, 16:05

przestało obowiązywać w dniu wejścia Polski do UE - przejeliśmy obowiązki i normy europejskie tylko nie do końca każdy wie jakie stosować. My trzymamy się Niemieckiej DIN 18195 bo tylko ta nas dotyczy, inni trzymają się norm zakładowych a jeszcze inni normy własnej.

Sami widzicie że nie ma uregulowanej noty prawnej dotyczącej wszelkich prac budowlanych i ich wykonania. Tak więc czy mamy do czynienia z samowolką budowlaną ???


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości

Gotowe projekty domów