Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

brylant998
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 gru 2010, 12:11
Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: brylant998 » 14 gru 2010, 15:30

Witam forumowiczów!!
Może ktoś mi pomoże bo ja już tracę cierpliwość od ponad miesiąca jestem "szczęśliwym" :twisted: posiadaczem pieca na eko-groszek 25kW z retortą rynnową czy jakoś tak (podobno rewelacja) do tego sterownik Argon 2. Dom który kupiłem pow. 140m2 posiada starą instalację CO nie jest ocieplony posiada plastikowe okna, poprzedni właściciel miał jakiś taki kociołek na węgiel chciałem być eko no i zainstalowałem to cudo. Kocioł kupiłem w firmie kotły-malina koło Żerkowa tak wygląda -/www.kotly-malina.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=53
Podczas spalania w popielniku zamiast pyłu zbiera się szlaka po 3 dniach wyciągam tego duże wiadro, a na ściankach pieca zbiera mi się ok 5 cm sadzy. Nadmieniam, że groszek który ładuje do tego wynalazku w piecu o tych samych parametrach tylko z retortą okrągłą (piec mojego kuzyna i razem z nim kupuje opał) spala się super na pyłek a ja tylko szufluję ten żużel !!!! Wcześniej w tym domu były piece kaflowe no i niby jedni twierdzą że przekrój jest zbyt mały dla takich kotłów i przez to takie sadze w piecu ja już odpadam!!!Jestem laikiem w paleniu w kotłach odbiło mi i przeniosłem się z "wielkiej płyty" do domku i po ponad miesiącu mam już dosyć może ktoś mi pomoże POMOCY!!!

Enia
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:23
Lokalizacja: Wągrowiec
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: Enia » 14 gru 2010, 19:13

U szwagra na takich ustawieniach chodzi ładnie?

tem.45
1. Czas przedmuchu w stanie nadzoru 10 sekund
2. Czas przerwy w stanie nadzoru 5 minuty
3. 2x Krotność podawania w podtrzymaniu 2x
4. Obroty w podtrzymaniu 2 bieg
5. Temperatura załączenia pompy 28 °C
6. Temperatura wyłączenia regulatora 24 °C
7. Obroty maksymalne 2 bieg
8. Czas między podawaniem 84 sekund
9. Czas podawania 13 sekund
10. Temperatura zasobnika C.W.U. 00 °C
11. Temp. wyłączenia pompy ładującej C.W.U. oF °C

brylant998
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 gru 2010, 12:11
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: brylant998 » 14 gru 2010, 20:21

Dzięki za pomoc, w moich nastawach siła przedmuch zawsze ustawiona była na 10-12 bieg muszę spróbować takich zobaczymy co wyjdzie.

tomek30
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 11 gru 2007, 10:33
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: tomek30 » 14 gru 2010, 21:52

duża ilość żużla najczęściej jest spowodowana zbyt dużą ilością tlenu (powietrza) do paliwa (przy założeniu że paliwo jest dobrej jakości), moim zdaniem zmniejszenie ilości powietrza - obrotów dmuchawy powinno rozwiązać problem, ilość powietrza należy dobrać tak aby węgiel był spalony do końca - wszystko powyżej to straty w postaci wydmuchiwania ciepła przez komin, schładzania kotła przepływem dużej masy powietrza no i zbędnej pracy z żużlem, mówiąc inaczej - należy spowodować niedopalenie węgla - czyli zrzucanie kawałków popiołu w których po przełamaniu widać czarne "ziarno" węgla i stopniowo podnosić przepływ powietrza do wyeliminowania tego zjawiska, wówczas uzyskamy optymalny dla kotła proces spalania, proces ten ma jedną wadę - wymaga sporo czasu, ale myślę że 2-3 dni obserwacji powinny wystarczyć, reszta to "kosmetyka", a tak na marginesie - bardzo ciekawe rozwiązanie palnika, ciekawe jak to się sprawdza w praktyce

brylant998
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 gru 2010, 12:11
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: brylant998 » 14 gru 2010, 23:15

tomek30 pisze:duża ilość żużla najczęściej jest spowodowana zbyt dużą ilością tlenu (powietrza) do paliwa (przy założeniu że paliwo jest dobrej jakości), moim zdaniem zmniejszenie ilości powietrza - obrotów dmuchawy powinno rozwiązać problem, ilość powietrza należy dobrać tak aby węgiel był spalony do końca - wszystko powyżej to straty w postaci wydmuchiwania ciepła przez komin, schładzania kotła przepływem dużej masy powietrza no i zbędnej pracy z żużlem, mówiąc inaczej - należy spowodować niedopalenie węgla - czyli zrzucanie kawałków popiołu w których po przełamaniu widać czarne "ziarno" węgla i stopniowo podnosić przepływ powietrza do wyeliminowania tego zjawiska, wówczas uzyskamy optymalny dla kotła proces spalania, proces ten ma jedną wadę - wymaga sporo czasu, ale myślę że 2-3 dni obserwacji powinny wystarczyć, reszta to "kosmetyka", a tak na marginesie - bardzo ciekawe rozwiązanie palnika, ciekawe jak to się sprawdza w praktyce

Dzięki za radę ale gdy obniżam obroty dmuchawy to zaczyna się straszne kopcenie z pieca na zewnątrz no i strasznie szybko się pokrywa sadzą całe wnętrze ale myślę że tak jak mówisz to kwestia regulacji. Jeszcze raz dzięki za radę.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: Jarecki79 » 15 gru 2010, 15:41

To kwestia palnika.

Palnik rynnowy ma taką zaletę,że istnieje malutkie ryzyko zerwania zawleczki, paliwo wypychane jest tylko w poziomie.

Wadą jest gorsze spalanie (dymienie, sadze), w zasadzie nie występuje zjawisko tzw gazowania węgla, paliwo jest pchane na przód i często w takim palniku powstają spieki.

Nalezy dbać, aby żar nie cofał się do kosza, bo można upalić końcówkę ślimaka, zbyt szybkie podawanie to z kolei większe spieki spadające do popielnika. Dobrać powietrze, aby być zadowolonym (czyszczenie-jakość spalania)

Największym plusem retorty korytowej są minimalne opory podawania.

brylant998
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 gru 2010, 12:11
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: brylant998 » 18 gru 2010, 10:43

Panie Jarecki dzięki za pomoc, ale wnioskując jedyny plus tej retorty to brak możliwości zerwania zawleczki a poza tym żużel i co najmniej raz w tygodniu gruntowne czyszczenie pieca i bałagan w kotłowni. Jestem amatorem w obsłudze kotłowni i nie bardzo wiem o co chodzi z tym gazowaniem o którym Pan wspomniał. No i wnioskuję że jeśli nie chcesz zamieszkać w kotłowni :D zamień retortę na tradycyjną - czekam za uwagami i radami . Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: Jarecki79 » 18 gru 2010, 10:55

Aż tak źle to tez nie jest.

Retorta klasyczna, retorta obrotowa (umozliwiająca spalanie także miału) czy też palniki Brucer, ekoenergia (miał, groszek 0-31,5mm) wypychają paliwo w górę do strefy spalania, daje to szansę na odgazowanie paliwa i lepsze spalanie, węgiel jest dłużej w strefie spalania.

Retorta korytowa jest podobna w pracy do prostego tłoka bez żadnej ceramiki czy dysz powietrza wtórnego, zatem jak brak takich dysz i pchamy w poziomie, to wymiennik szybciej zachodzi na czarno.
Żużel- jak węgiel twardy, to się tworzy większy, jak miękki to mniejszy.

Za zasyfienie wymiennika może tez odpowiadać awaryjny ruszt wodny, jeżeli wspawany jest zbyt nisko nad palnikiem

Jeżeli chodzi o czyszczenie kanałów dymnych w kotłach z podajnikiem, to okres między 6-14dni w zależności od węgla i palnika a także budowy kanałów spalinowych. Nie wiem jaki Pan ma wymiennik. Jak poziomy, to powli od samej góry ściągamy pył na niższa półkę, znowu na niższa itd aż spadnie do popielnika. nie powinno się przy tym kurzyć. Wazna informacja- w tym celu włączyć tryb ręczny, aby nie pracował ślimak i dmuchawa.

mechanik112
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2010, 16:21
Lokalizacja: bielsko
Kontaktowanie:
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: mechanik112 » 30 gru 2010, 16:35

co to jest 2 bieg ja mam podane w % wartosci dmuchawy
janusz

Jarek1910
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 311
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:06
Lokalizacja: Szczecin
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: Jarek1910 » 31 gru 2010, 0:52

Mr Brylant: z tego co się dowiaduje tu i ówdzie, za rok węgiel ma być jak brylant-drogi, pod 1000, więc skończą się problemy. Ja po ociepleniu kamienicy+nowe plastiki, zamiast 13 spalam 3 kubiki gazu:-] Zszedłem więc 4x i mam rachunek niższy niż jak był po 80 gr/m3:-) Dodam że mieszkanie mam 67m. Zużywa ktoś mniej w przeliczeniu na metry?

tomwsb
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:09
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: tomwsb » 31 gru 2010, 18:03

Witam Panów. Nie chce zaśmiecać forum więc "podłącze" się pod istniejący wątek.

Zakupiłem jakieś 3 m-ce temu piec na ekogroszek z podajnikiem ( Pleszew Białek ) o mocy 17 kW z rusztem wodnym. Palnik retortowy + sterownik firmy Lider. Zawór czterodrożny. Powierzchnia mieszkania to 85 m2 budynek nie izolowany okna wymienione na drewniane nowe.
Po dwóch dniach walki z ustawieniami udało mi się wyregulować sterownik tak aby temperatura w mieszkaniu była optymalna +/- 50 stopni C. Sielanka trwała aż do początku mijającego tygodnia.....
W piecu zgasło...

:shock: niedawno zmieniłem węgiel z kupowanego luzem na składzie na pakowany w plastikowe worki. Jak mnie zapewniano jakościowo bdb.
Problem polega na tym, że nie mogę utrzymać żaru w "koszyczku" paleniska bez względu jakie parametry ustawię. :evil:

Na tych ustawieniach piec chodził bez zarzutu:-------------Musiałem zmienić ustawienia na :
czas podawania 20 s ;--------------------------------------------13 s
czas przerwy pomiędzy podawaniami 100 s ;--------------100
krotność 2 ; ----------------------------------------------------------2
czas przedmuchu 5 s ;--------------------------------------------10 s
czas przerwy ; 10 min ;------------------------------------------- 5 min
prędkość dmuchawy 40 % (w podtrzymaniu podobnie ); 70 % / 40 %
---------------------------------------------------------korekcja nocna 0;
Zauważyłem, żę piec nie może złapać temperatury chodzi dłużej aniżeli przedtem. Może to byś wina złego węgla lub wadliwego czujnika?
Proszę o pomysły bo moje powoli się już kończą.
Z poważaniem
tomwsb

Krzysiek1983
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2012, 0:30
Lokalizacja: Warta
Re: Pomocy piec na eko-groszek szwankuje!!!

autor: Krzysiek1983 » 04 mar 2012, 0:40

kolego na bank to wina opału!! ja też mialem taki problem a jak juz udalo mi sie wyregulować piec to bylo tyle spiekow co niemiara a nie wspomne już o zuzyciu opalu! zmienil sie wegiel wszystko wrocilo do normy. piec mam juz 2 lata i troszke czasu w kotłowni spedzilem wiec moge cos powiedziec na ten temat. Pozdrawiam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 206 gości

Gotowe projekty domów