czy kanał w kominie pod piec na miał moze byc tylko z cegły

Komin jest nieodłączną częścią systemu ogrzewania i wentylacji - odprowadza spaliny i dym wytwarzany przez domowy sprzęt. O tym jaki wybrać komin zależy od sposobu ogrzewania domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o systemach kominowych koniecznie wejdź do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

tomekstan
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 81
Rejestracja: 31 paź 2006, 15:23
czy kanał w kominie pod piec na miał moze byc tylko z cegły

autor: tomekstan » 17 gru 2006, 21:18

czy musi byc jakis wkład , jeżeli tak to jaki jest dobry, czy kwasówkę trzeba izolować wełną,

paw_g_cio
Aktywny
Aktywny
Posty: 166
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:19

autor: paw_g_cio » 18 gru 2006, 22:26

To zależy jaką temperature ma dym wychodzące z tego pieca a to zależy od sprawności pieca.
Pozdrawiam

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 22 gru 2006, 17:11

Zgodnie z PN-89/B-10425 wszystkie kanały kominowe, i te wentylacyjne, i te spalinowe, i te dymowe, muszą być w strefach podlegających wychłodzeniu izolowane termicznie. W/w kanały na poddaszu wentylowanym na przestrzał i kanały ponad dachem podlegają wychłodzeniu w okresie grzewczym i powinny w tych miejscach posiadać izolacje termiczną. Kanały biegnące w ścianach zewnętrznych powinny na całej długości posiadać izolacje termiczną. Grubość izolacji zależy od strefy klimatycznej w jakiej budynek się znajduje. Brak tej izolacji, w obecnych czasach kiedy już mieszkania nie są przegrzewane i okna mają wyższy współczynnik na przenikanie powietrza niż te drewniane z zeszłego stulecia powoduje, że zbyt mała dawka "ciepła" płynie nie ocieplonymi kanałami kominowymi, które nie dostając odpowedniej dawki "ciepła" ulegają wychłodzeniu i tym samym dochodzi do wychłodzenia płynących strug powietrza w kanałach kominowych do góry, które gęstnieją i stają się cięższe i dochodzi do odwrócenia ciągu kominowego. Ciąg kominowy w kanałach spalinowych czy dymowych odwraca się gdy te kanały pełnią funkcje wentylacyjną. Oczywiście oprócz zaizolowania termicznego kanałów w strefach nie ogrzewanych należy pamiętać o zachowaniu ciągłości infiltracji powietrza do mieszkania wraz z jego ogrzaniem nawet jak nie przebywamy w mieszkaniu, aby zachować minimalną cyrkulacje powietrza, która pozwoli na utrzymanie ciągu kominowego we wszystkich kanałach kominowych mieszkania czy kanałów kominowych domku jednorodzinnego lub budynku użyteczności publicznej.
J.Rękas - Kominiarczyk

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 23 gru 2006, 16:07

ja u siebie nie zastosowałem i po dwóch tygodniach palenia w piecu (również miałowym) ściany zaczęły przesiąkać. dodam, że kształtkę kominową miałem włożoną podczas wznoszenia kominów, jednak fachowcy zamontowali ją do góry nogami, sprawiając, że skropliny płynące po wewnętrznej ściance kształtki, na łączeniach wydostawały się z ów kształtki i wsiąkały w komin. efektem były piękne brunatne wykwity na kominie, rozmieszczone równiutko co metr.
kolega JR napisał się jednak obawiam się że nie na temat. jednak i informacje podane przez niego są bardzo przydatne. podsumowując, komin musi mieć wkład nie przepuszczalny dla ewentualnych skroplin, oraz musi być izolowany. konieczność izolowania komina jest tym większa im więcej go wystaje nad pomieszczenia ogrzewane. w przypadku gdy komin nie jest zbudowany z kształtki izolacyjnej, zostaje nam tylko ocieplenie go z wierzchu styropianem.
pozdrawiam

JR
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 22 sie 2006, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: JR » 02 sty 2007, 15:51

dla kotła na miał węglowy należy wstawić w już istniejący ceglany kanał kominowy wkład stalowy kwasoodporny - tylko należy pamiętać aby przekrój poprzeczny wkładu ze stali kwasoodpornej odpowiadał przekrojowi poprzecznemu króćca wylotowego z kotła na miał węglowy - w pierwszej kolejności należy czytać instrukcje techniczną kotła.


Wróć do „Kominy, Systemy kominowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów