modernizacja instalacji po zmianie pieca

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:
modernizacja instalacji po zmianie pieca

autor: marcinradom » 31 lip 2011, 19:52

chciałbym poprosić o radę dotyczącą modernizacji instalacji co i cwu przy okazji zmiany pieca. do tej pory zamontowany miałem piec miałowy, do niego jedna pompa, a za nią dwa obwody: jeden co, drugi cwu. instalacja więc bardzo prosta i przyznam, że sprawowała się bezproblemowo. postanowiłem zmienić piec na ekogroszkowego zębca kp20. sterownik tego pieca umożliwia podłączenie oddzielne układu co i cwu. tak też planuję zrobić. chciałbym też zamontować zawór 4d. oczywiście rozdzielenie obwodu co od cwu nie będzie problemem. teraz moje pytanie. co mogę maksymalnie z takiej instalacji wyciągnąć, tzn jak maksymalnie mogę istniejącą instalację usprawnić/zmodernizować?
pozdrawiam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: modernizacja instalacji po zmianie pieca

autor: Bolas » 04 sie 2011, 18:25

Mówisz tylko o tym że masz CO i CWU nic więcej. Oczywiście możemy ci podrzucić kosmiczne propozycje nie mające nic wspólnego z rzeczywistością u ciebie. Prawdę powiedziawszy to nie wiem co chciałbyś zmienić w swojej instalacji. Zawór o którym mówisz to standard dla kotłów z podajnikiem inaczej tracą gwarancję.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:
Re: modernizacja instalacji po zmianie pieca

autor: marcinradom » 04 sie 2011, 21:30

w chwili obecnej cwu i co są na jednej pompie. nowy piec to piec na groszek z zasobnikiem. zawór 4d chcę założyć celem ochrony pieca przed korozją, chciałbym także rozdzielić co i cwu. w których miejscach zamontować pompy i zawór 4d. wiem, że to instalator powinien wiedzieć, jednak nauczony praktyką chciałbym wiedzieć co i gdzie powinno się znaleźć by w razie potrzeby zasugerować instalatorowi prawidłowe rozwiązanie.
pozdrawiam

AdrianW
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 12 sie 2011, 7:50
Lokalizacja: PAWŁOWICE KLIMOSZ SP. Z .O.O
Kontaktowanie:
Re: modernizacja instalacji po zmianie pieca

autor: AdrianW » 16 sie 2011, 12:09

Witam
Sterowanie c.o. i c.w.u. to na dzień dzisiejszy minimum co musi mieć regulator. Przed zakupem kotła należy szczegółowo przeczytać warunki gwarancji.
Ja poelcam kocioł firmy KLIMOSZ - LING DUO. Jest to kocioł, w którym można palić ekogroszek i pelet a w palenisku awaryjnym węgiel kamienny i drewno. Kocioł ten umożliwia sterownie dodatkowo jeszcze jednym obiegiem ( podłogówka ). Jest to kocioł z blachy 8mm, dobrej jakości, którego można podłaczyć w obieg zamknięty. Wiecej informacji na www.klimosz.pl
Jeżeli chodzi o podłączenie:
- jeżeli będzie to robione w ukłądzie otwartym to proszę zwrócić uwagę aby odgałęzienie do zbiornika otwartego było stosunkowo blisko kotła, musi być odpowiedniej średnicy oraz nie może byc na tym przewodzie żadnej armatury albo zmniejszenie średnicy przewodu.
- jeżeli w układzie zamkniętym to zawór bezpieczeństwa oraz urządzenie schładzajace ( polecam zawór DBV Regulus ) należy zamontować na drodze kocioł-zawór 4d
- należy pamiętać o odpowiednich średnicach rur w małym obiegu kotła (kocioł-zawór 4d - kocioł) oraz o odpowiedniej średnicy zaworu 4d. Zbyt mała średnica co do mocy może spowodować problemy z osiąganiem odpowiedniej temperatury powrotu - wiem, że nie kilkaset złotych kosztuje to wiecej ale naprawdę warto dołożyć.
- proszę zwrócić uwagę czy nie ma wymogu zamontowania siłownika na zaworze 4d. Nawet jak nie a jest możliwość podłączenia siłownika do regulatora to radzę to podłaczyć ( w firmie KLIMOSZ jest taki wymaganie i jest mozliwość podłaczenia 2 siłowników - osobno grzejniki i podłogówka ). W takim wypadku regulator sam kontroluje temperaturą za zaworem 4d i temperaturą powrotu.
- jeżeli bedzie siłownik na zaworze 4d to pompa c.o. będzie chodzić non-stop a regulacja następuje przez siłownik. Na drodze kocioł-zawór 4d montuje się rozgałęzienie do zbiornika c.w.u. Na rurze zailającej do zbiornika należy zamontować pompę, którą należy podłaczyć do regulatora. Oczywiście należy zamontować czujniki c.w.u, temperatury powrotu, c.o. za zaworem 4d. Po osiagnięciu zadanej temperatury c.w.u. pompa c.w.u. zostaje zablokowana
Pozdrawiam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 204 gości

Gotowe projekty domów