Dzienniczek praktyk, uprawnienia

Szukasz pomysłów na oryginalne rozwiązania lub masz nietypowe pytania dotyczące budowy albo wykończenia domu? Tu znajdziesz radę i podpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

kris84
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 09 mar 2011, 11:03
Dzienniczek praktyk, uprawnienia

autor: kris84 » 09 mar 2011, 11:29

Witam

Chciałbym poradzić się Was w sprawie mojego problemu związanego z praktykami zawodowymi.
Interesują mnie zarówno uprawnienia projektowe jak i wykonawcze bez ograniczeń, ale skupię się na razie tylko na tych pierwszych.
Bodajże 2 lata temu zakupiłem w Izbie Inżynierów dzienniczek praktyk. Jak wiadomo, by przystąpić do egzaminu na uprawnienia projektowe muszę mieć za sobą 2 lata praktyki w biurze projektowym oraz 1 rok na budowie.

Problem w tym, że prowadzę od 2 lat własną firmę (wcześniej również pracowałem w biurze projektowym), a osoba z którą współpracuję posiada papiery upoważniające ją tylko do projektowania w Niemczech.
Może zabrzmieć to trochę nieskromnie, ale nie potrzebuję dodatkowej praktyki w biurze projektowym, gdyż obecnie wszystkie prace wykonuje samodzielnie (zajmuję się projektowaniem konstrukcji żelbetowych).
Pracowałem też na budowie na stanowisku kierowniczym, niestety na czarno.

Proszę Was o pomoc. Wiem, że niektórzy z Was mogą się oburzyć tym co napiszę, ale chodzi mi konkretnie o sensowne rozwiązanie problemu od strony formalnej/biurokratycznej. Załóżmy, że znalazłem osobę z pełnymi uprawnieniami w Polsce. Czy podpisanie z nią np umowy zlecenia i comiesięczne odprowadzanie podatku za wyimaginowaną pensję jest dobrym rozwiązaniem?
Czy istnieje możliwość , aby praktyki te potraktować jako bezpłatne, czy też muszę normalnie zostać zatrudniony na umowę i pobierać ewentualnie najniższą średnią krajową?

Czy istnieje możliwość wypełnienia dzienniczka wstecz (oczywiście nie przekraczając daty kiedy go otrzymałem)?

Wiem, że człowiek uczy się całe życie i wiem też, że mógłbym dużo na takich praktykach skorzystać. Niestety nadmiar obowiązków, spowodowany prowadzeniem własnej firmy, nie pozwala mi na to.
Czy moglibyście doradzić mi, w jaki sposób mógłbym wybrnąć z tej sytuacji?

z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam
Kuba

Architekt_waw
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2011, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Dzienniczek praktyk, uprawnienia

autor: Architekt_waw » 10 mar 2011, 21:56

Witaj,
na początku powiem tylko tyle, że wszelkie próby omijające procedury są co najmniej nieetyczne, ale grożą też poważnymi konsekwencjami dla Ciebie jak i dla osoby uprawnionej - potwierdzającej nieprawdę.
O szczegóły należy zapytać w izbie, kilka lat temu można było odbyć część praktyki na umowę zlecenie - 50/50.
Dzienniczek należy uzupełniać na bieżąco, ale nie ma przeciwwskazań aby uzupełniać go wydarzeniami wcześniejszymi.
Rozwiązanie inne - zatrudnienie na pół etatu i pogodzenie pracy we własnej firmie z wykonywaniem praktyk w innej firmie.
Polecam też ten wątek dotyczący uprawnień budowlanych: http://www.architektura.info/index.php/ ... ik_praktyk

pozdrawiam
Marcin

kris84
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 09 mar 2011, 11:03
Re: Dzienniczek praktyk, uprawnienia

autor: kris84 » 11 mar 2011, 16:20

Dziękuję za odpowiedź.

Marcin, zdaję sobie sprawę z tego, że jest to nieetyczne. Problem w tym, że nie próbuję wymigać się od tego obowiązku i nie staram się unikać przykładowo porannego wstawania czy też nadmiernego wysilania umysłu. To oczywiście nie jest kwestia mojego lenistwa, ani kombinatorstwa. Problemem jest, tak jak pisałem wcześniej, nadmiar obowiązków jakie mam w firmie. Mam bardzo dużo zleceń i nie mam możliwości pogodzenia pracy z praktyką nawet na pół etatu. Rzadko kiedy mam wolny weekend, dlatego nawet tych dni nie mogę brać pod uwagę.

A zwróciłem się do Was z tym problemem, gdyż mam nadzieję, że da się ten problem jednak jakoś rozwiązać.Coś tu jest nie tak, jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą w branży budowlanej nie ma możliwości zrobienia uprawnień.

Dlaczego ktoś po praktykach, które wiecie sami jak czasem wyglądają, będzie miał prawo podejść do egzaminu na uprawnienia, a osoba pracująca w zawodzie, projektująca samodzielnie, takiej możliwości nie ma?

To mnie właśnie boli. Zależy mi cholernie na uprawnieniach, ale z biegiem czasu widzę, że zwykłe odbycie praktyk staję się dla mnie tematem nie do przeskoczenia. Chciałbym to jakoś rozwiązać i mieć możliwość podejścia kiedyś do egzaminu, który jakby nie patrzeć, tak czy siak zweryfikuje czy jestem już gotowy do odpowiedzialności budowlanej czy też nie.

pozdrawiam
Kuba


Wróć do „Inne - najróżniejsze problemy, pytania ...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 15 gości

Gotowe projekty domów