Pompy ciepła i odwierty

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

adamnanonerm
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2008, 11:28
Lokalizacja: wrocław
Kontaktowanie:
Pompy ciepła i odwierty

autor: adamnanonerm » 07 lut 2008, 11:47

Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest to urządzenie przenoszące energię cieplną z chłodniejszego źródła ciepła do gorętszej instalacji grzewczej. Przepływ energii cieplnej z ciała chłodniejszego do cieplejszego nie jest możliwy bez wykonania dodatkowej pracy, ale praca ta dzięki pompie ciepła zwraca się wielokrotnie.


Dlaczego pompy ciepła?

Pompy ciepła są najtańszym i najczystszym źródłem energii cieplnej! Zastosowanie pomp ciepła podnosi klasę energetyczną obiektu na świadectwach efektywności energetycznej co znacznie zwiększa wartość nieruchomości. Różne banki, fundacje i instytucje proponują preferencyjne kredyty, umarzalne pożyczki i dofinansowania znacznie obniżające koszty zakupu i instalacji pomp ciepła (nawet o 25%). Mając na uwadze również fakt, że 91% polskiej energii produkowane jest z paliw kopalnych, redukcja jej zużycia przyniosłaby bezcenne korzyści ekologiczne a korzystanie z pomp ciepła poprawia stan środowiska w bezpośrednim otoczeniu domostwa.

Jak działa pompa ciepła?

Ciepło pobrane z dolnego źródła ciepła (woda gruntowa, solanka, powietrze) doprowadzane jest do parownika. Energia z dolnego źródła wykorzystywana jest do wrzenia czynnika roboczego pompy. Pary czynnika roboczego są następnie sprężane i doprowadzane do skraplacza. Tam czynnik roboczy przechodząc z gazu w ciecz oddaje ciepło do instalacji grzewczej.
Aby praca pompy odbywała się cyklicznie czynnik roboczy rozpręża się w zaworze dławiącym i powraca jako ciecz o niskim ciśnieniu do parownika, gdzie ponownie zaczyna się cykl.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Ze względu na dolne źródło ciepła wyróżnia się następujące typy pomp ciepła:
grunt - woda
woda - woda
powietrze - woda

Pompa ciepła typu woda – woda
Dolnym źródłem ciepła jest woda gruntowa gromadzona w studni. Jest to kosztowne i pracochłonne rozwiązanie. Do sprawnego funkcjonowania konieczne jest wybudowanie przynajmniej dwóch studni (czerpalnej i zrzutowej). Wykopanie studni wymaga zezwoleń wodno - prawnych, a krążąca w przewodach woda gruntowa zawiera metale ciężkie niszczące przewody kolektora. Pompa woda - woda wymaga częstych konserwacji, a studnie mają ograniczony czas przydatności (ok. 15-20 lat).

Pompa ciepła typu powietrze – woda
Tego rodzaju pompa ciepła jest konstruowana z wykorzystaniem powietrza atmosferycznego. Takie rozwiązanie techniczne przynosi najlepsze efekty, gdy wykorzystuje się powietrze wentylacyjne. W tym układzie należy jednak liczyć się z koniecznością zastosowania dodatkowego źródła ciepła ponieważ pompa ciepła typu powietrze – woda pracuje efektywnie jedynie do temperatury zewnętrznej -5ºC.

Pompa ciepła typu grunt – woda
W polskich warunkach klimatycznych jest to najskuteczniejsza z omawianych pomp. Dolnym źródłem ciepła jest energia zgromadzona w gruncie. Do jej pobierania służą gruntowe wymienniki ciepła. Wyróżnia się wymienniki poziome i pionowe.

Gruntowy wymiennik poziomy – kolektor poziomy
Kolektor poziomy jest budowany z rur polietylenowych PE odpornych na nacisk, o średnicy jednego cala. Rury są układane w wykopanych rowach na głębokości 1,6m, jest to uzależnione od strefy przemarzania gruntu. W naszej strefie klimatycznej temperatura gruntu waha się w zakresie od 7 do 12ºC. Pomiędzy rurami stosuje się odstępy 0,5-0,8 m. Przy założeniu, że do ogrzania domu potrzeba około 50 W/m2, kolektor płaski powinien zajmować powierzchnię 1,5 do 5 razy większą niż powierzchnia domu.

Gruntowy wymiennik pionowy – kolektor pionowy
Kolektor pionowy odzyskuje ciepło z głębszych warstw ziemi. Najczęściej wykonuje się go z rur polietylenowych układanych w ziemi w kształcie litery U, które umieszcza się w pionowych odwiertach połączonych szeregowo lub równolegle. Głębokość odwiertów waha się od od 20 – 100m. Z tego zakresu głębokości można uzyskać temperaturę zasilania 6-8 °C. Z jednego odwiertu można uzyskać 30-100 W energii cieplnej. Jedną z większych zalet pionowych wymienników gruntowych w porównaniu z kolektorami poziomymi jest to, że wymagają znacznie mniejszych powierzchni terenu oraz mają znikomy wpływ na wyziębienie gruntu na powierzchni. Pionowe wymienniki gruntowe mogą służyć również jako źródło wody lodowej dla celów klimatyzacji.

Zalety kolektora poziomego:
prostota wykonania,
korzystne rozwiązanie dla obiektów wybudowanych na skalistym podłożu,
Wady kolektora poziomego:
niska efektywność pompy ciepła,
zależność pogodowa,
duże opory hydrauliczne,
większe koszty pompowania glikolu,
znaczny obszar zajmowanego terenu (nie można na nim budować ani sadzić drzew)
okresowe przymarzanie terenu (kolektor schładza grunt, co skraca czas wegetacji roślin)

Zalety kolektora pionowego:
wysoka efektywność,
mała dewastacja terenu,
niskie opory hydrauliczne,
niskie koszty pompowania glikolu,
niezależność pogodowa,
Wady kolektora pionowego:
głębokie kolektory (powyżej 30 m) wymagają zezwoleń wodno - prawnych,
konieczność użycia specjalistycznego sprzętu,
stosowalność ograniczona podłożem (nie stosuje się na skalistym podłożu)

Nasze Pompy ciepła
W naszej ofercie posiadamy pompy ciepła Ecopower produkowane przez firmę „PPC POMPY” z Ostrowca Świętokrzyskiego, której to jesteśmy jedynym przedstawicielem na południowo - zachodnią Polskę.
Oferowane produkty dzięki zastosowaniu nowoczesnych i sprawdzonych komponentów gwarantują wysoką jakość, a krajowe wykonanie - przystępną cenę.
Instalacje kotłowni z wykorzystaniem pomp ciepła Ecopower mogą zostać wyposażone w układ automatycznej regulacji parametrów pracy, oparte na sterownikach temperatury i czasu bądź regulatorach pogodowych.

Oferowane usługi
Nanoterm oferuje Państwu kompleksową realizację instalacji pompy ciepła, w skład której wchodzą:
kompleksowy projekt instalacji,
wykonanie odwiertów,
instalacja kolektora gruntowego,
zamówienie i zainstalowanie pompy ciepła,
instalacja ogrzewania,
poszukiwanie możliwości finansowania inwestycji i pomoc w kompletowaniu niezbędnej do tego celu dokumentacji,
wystawienie świadectwa efektywności energetycznej obiektu (w przyszłości).

Odwierty !Odwierty wykonujemy za pomocą nowej maszyny wiertniczej Gemrok 6000 firmy Gemsa. Maszyna ta sprawdziła się wielokrotnie na budowach u naszych niemieckich partnerów. Posiada niewielkie rozmiary co pozwala dokonywać odwiertów bez konieczności rozbierania bramy lub ogrodzenia. Wyszkolona załoga i najwyższej jakości osprzęt maszyny powoduje, że odwierty są wykonane szybko, profesjonalnie i za konkurencyjną cenę.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lut 2008, 12:01

A co zrobić, gdy odsetki bankowe kosztów z pompy ciepła są wyższe niż roczne rachunek utrzymania domu? Jest na to rada?

adamnanonerm
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2008, 11:28
Lokalizacja: wrocław
Kontaktowanie:

autor: adamnanonerm » 07 lut 2008, 12:09

preferencyjne kredyty, umarzalne pożyczki, dotacje i dofinansowania

np. z BOŚ, NFOŚ i WFOŚ

niektóre kredyty są oprocentowane poniżej inflacji, a pożyczki umarzają do 25% kosztów inwestycji.

W niektórych przypadkach też coś daje unia.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lut 2008, 12:29

Dobrze, ale jezeli przy zwykłym ogrzewaniu podłogowym kablami elektrycznymi + ciepła woda (termy elektryczne) i cała reszta (światło, tv... ) płacimy 3200zł a rok w domu izolowanym. (koszt instalacji robocizna + materiał brutto 10.000zł)
To ile kosztuje kompletna instalacja z robocizną pompy z kolektorem .... + podłogowe w środku? Czy odsetki z różnicy kosztów instalacji nie będą wyższe niż koszty ogrzewania?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lut 2008, 12:30

Chodzi o dom parterowy 200m2 up.

adamnanonerm
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2008, 11:28
Lokalizacja: wrocław
Kontaktowanie:

autor: adamnanonerm » 07 lut 2008, 13:48

konkretna wycena zależy od wielu parametrów. ogrzewanie elektryczne średnio jest 5 razy droższe od pompy ciepła (zależy od sprawności dolnego źródła). 200m2 też jest orientacyjne (zależy od współczynników przenikania ciepła przez przegrody, stolarki okiennej, ilości użytkowników, stusunku powierzchni do kubatury, itp.). koszty kompleksowej instelacji to około 30 000 zł (koszt orientacyjny). ale mogą byc amortyzowane wspomnianymi funduszami, lub premia termomodernizacyjna.

Zastosowanie pomp ciepła najkorzystniejsze jest kiedy myśli się o nim na etapie projektowania. Oszczędza się w ten sposób koszty komina, składu opału i podobne.

Jeżeli wspomniane koszty zostały już poniesione termin zwrotu się wydłuża. Ale pozostaje jeszcze wygoda użytkowania, świadectwo energetyczne, wartość rynkowa nierucomości i korzyści ekologiczne. Pamiętając o niskiej awaryjności pomp i długim czasie eksploatacji, zwrot poniesionych kosztów prędzej czy później nastąpi.
Oczywiście, to czy termin zwrotu jest krótki czy dłuższy jest kwestią indywidualną inwestora i zależy od jego możliwości oraz oczekiwań finansowych.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lut 2008, 14:01

Naprawdę jest Pan w stanie na 200m2 dom zrobić kompleksowo pompę ciepła + kolektor np poziomy+ ogrzewanie podłogowe (200m2) materiał, robocizna i VAT za 30 000 zł? Jestem pod wrażeniem!!!!

74
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 12 gru 2007, 12:16

autor: 74 » 07 lut 2008, 20:36

za 30000 to i ja poproszę ..
nawet 2 razy........

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 07 lut 2008, 23:20

Za 30 000 zł brutto to samej podłogówki bez pompy nie zrobisz!

derek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:08

autor: derek » 08 lut 2008, 8:53

Najbardziej mi się podobało jak ostatniej tęgiej w mrozy zimy koledze załączyły się grzałki elektryczne 10kW w pompie ciepła, bo system nie był wstanie nagrzać domu. Był mocno zdziwiony jak tam pompa ciepła wypompowała kilka tysięcy złotych z jego konta. Potem szybko odłączył te grzałeczki i grzał się przed kominkim :). Do dziś niechętnie wraca do tego tematu, bo to był pierwszy sezon grzewczy działania pompy i od razu taka niespodzianka!

adamnanonerm
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2008, 11:28
Lokalizacja: wrocław
Kontaktowanie:

autor: adamnanonerm » 08 lut 2008, 11:41

30000 byłoby to dolne źródło ciepła - kolektor pionowy z podłączeniem, pompa ciepła z instalacja, cena bez vat. Niestety też bez instalacji ogrzewania podłogowego :(

Tak jak wspomniałem jest to cena orientacyjna i zależy od wielu parametrów, głównie zapotrzebowania na ciepło a co za tym idzie ilości odwiertów.

Opisana sytuacja z wysokim kosztem ogrzewania pompą świadczy jedynie o niefachowości jej wykonania. Zapotrzebowanie na ciepło liczy się w zależności od strefy klimatycznej (np wrocław to -18C). Wpływ na to mogło mieć również żle dobrane lub żle wykonane dlone żródło ciepła. Częste instalacje z kolektorem poziomym są mało skuteczne w naszych warunkach pogodowych. Wykop pod kolektr musi być poniżej strefy przymarzania gruntu. Kolektor pionowy musi mieć odpowiednią ilośc odwiertów, a kolektor poziomy, oprócz odpowiedniej głębokości, odpowiednią powierzchnię. Jeżeli dolne żródło zostało niefachowo wykonane skuteczność pompy jest nieiwielka i konieczne jest stosowanie dodatkowych żródeł ciepła. Dlatego wykonanie kolektorów warto zlecić profesjonalnej firmie z dobrym sprzętem. Ze względu na niezależność pogodową warto też wybierać kolektor pionowy. Latem może on służyć również jako klimatyzacja. W Polsce o klimatyzacji narazie mało kto myśli, ale lata są coraz gorętsze a i stać nas na coraz więcej luksusu.

Polski rynek pomp dopiero się buduje a wiele firm uczy się na kliencie, ale na zachodzie pompy działają i sa najczęściej wybieranym źródłem ciepłą. Wykonane dobrym sprzętem, przez fachową firmę są gwarancją niskich kosztów ogrzewania i wysokiej wartości nieruchomości.

derek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 25 gru 2007, 22:08

autor: derek » 08 lut 2008, 11:58

Myślę, że zasadniczym problemem jak wszędzie był rachunek ekonomiczny. Kolektor poziomy zapewne był obliczony prawidłowo do strefy klimatycznej, w końcu instalację robiła renomowana firma. Niestety jakoś w ostatnich latach wyliczenia, ze względu na zauważalne zmiany klimatyczne zaczynają coraz mniej przystawać do rzeczywistości. Zaostrza się intensywność zjawisk, a budowanie systemu uwzględniającego skrajności, rozłoży ekonomicznie inwestycję. Nie jestem radykalnym przeciwnikiem pomp ciepła, choć do dziś pamiętam zrujnowaną działkę i połamane drzewka kolegi po wykonaniu wykopów. Zwyczjnie nie stać mnie na tak drogą inwestycję.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lut 2008, 12:49

Czyli ile to by wyszło? Podłogówka w każdym pomieszczeniu + dobra automatyka + pompa z dobrym kolektorem+robocizna+VAT. Dom 200m2 parter (6 pokoików+salon aneksem kuchennym+ 2 łazienki+ 2 WC+ komunikacja)

URK
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 09 sty 2008, 20:49

autor: URK » 08 lut 2008, 13:47

Właśnie miałem spotkanie z producentem pomp ciepła i za samą kotłownię opartą na pompie ciepła wraz z odwiertami wyszło 38 tys - jak dla mnie sporo. A gdzie reszta instalacji?
Przypuszczam że i tak koszty są jeszcze lekko zaniżone żeby klient nie uciekł od razu

Dom 200m2.

adamnanonerm
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2008, 11:28
Lokalizacja: wrocław
Kontaktowanie:

autor: adamnanonerm » 08 lut 2008, 14:30

Na kompleksową insalację razm z ogrzewaniem podłogowym dla domku 200m2 trzeba byłoby liczyć około 50 000 zł.

Owszem nie jest to najtańsze rozwiązanie (jeżeli chodzi o instalację a nie eksploatację), ale jeżeli ktoś dysponuje takimi środkami to, mimo wszystko, warto w nie zainwestować. Myśląc o pompie już na etapie projektowania można koszty te znacznie zamortyzować. (tzn. odjąć koszt komina, składu opału, klimatyzatora, kotlowni - kotłownia pompy ciepła może być przecież wykrzystywana jako np. pralnia).

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja pompy zwróci się na pewno. Jest to wyłącznie kwestia czasu. Pamiętając o tym, że domy buduje się na przynajmniej kilkadziesiąt lat, rozwiązanie z pompą pozostaje bardzo opłacalne ekonomicznie, ekologicznie jak i ze względu na komfort użytkowania. To czy inwestycja się zwróci po 3 czy po 10 latach zależy jednak od bardzo wielu czynników.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler], Yandex [Bot] i 86 gości

Gotowe projekty domów