Cieknący dach kamienicy

Jak dobrać właściwe izolacje do ocieplenia dachu, jaki materiał izolacyjny wybrać? Wełna mineralna a może styropian?

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

jwieski
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2010, 12:05
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:
Cieknący dach kamienicy

autor: jwieski » 07 gru 2010, 12:12

Witam serdecznie,

Trzeci rok z rzędu po adaptacji poddasza kamienicy mam ten sam problem.
Opiszę wszystko od początku.

Zaadaptowaliśmy poddasze nieużytkowe kamienicy (lata 50te). Dach skośny, dachówka około 10 letnia, jedyne co budzi moje zastrzeżenia to stan opierzenia i rynien wokoło dachu (ciężko mi oszacować wiek icon_wink.gif ).

Podczas silnych opadów deszczu, ulewach itp. wszystko jest w porządku, deszcz spływa po dachówkach, nic nie kapie, nic się nie leje, więc można wysnuć tezę, że dach jest szczelny. Problemy pojawiają się po opadach śniegu, a konkretnie wtedy gdy na dachu znajduje się dużo śniegu - podczas zdecydowanej odwilży. Największy problem jest w okolicy kosza spustowego przy łączeniach dwóch płaszczyzn dachu. Śnieg (a w zasadzie lód) zalega w rynnach, i zalega na opierzeniu budynku (na zdjęciach poniżej).
Podczas odwilży woda pojawia się w pomieszczeniu pod naszą adaptacją (u sąsiada) w miejscu gdzie właśnie znajduje się część kosza spustowego. Dodam więcej - podczas ostatniej takiej akcji, przyjechała z administracji zwyżka, rozkuli lód/śnieg w okolicy kosza spustowego i sąsiadowi przestało już cieknąć. Skłaniając się ku tezie, że coś jest nie tak z opierzeniem dodam, iż mamy też balkon, z którego mamy dostęp do części dachu. Trzy lata temu sytuacja na opierzeniu na balkonie była podobna - nie odśnieżałem opierzenia i stan był taki jak koło kosza spustowego. Podczas odwilży zalało pokój sąsiada znajdujący się pod tym opierzeniem. Rok temu w/w opierzenie było wolne od śniegu - za każdym razem, kiedy padało, opierzenie odśnieżałem, wybierałem śnieg z rynien - było czysto. Podczas odwilży wiosennej ani kropla wody nie popłynęła do sąsiada pod balkonem. Sugeruje to, że zalegający śnieg w rynnach i na opierzeniu w jakiś sposób przedostaje się po elewacji budynku do mieszkań poniżej.

Czy ktoś z forumowiczów miał kiedyś podobny problem ?? Co o tym sądzicie ??

Sąsiad uważa, że to moja wina, że przed adaptacją nie miał takich problemów.

Ale ...... na poddaszu jest część wspólna, której nawet nie dotykaliśmy przy adaptacji. Doskonale widzę część dachu z opierzeniem właśnie na tej części wspólnej - co się okazuje, podczas roztopów, w miejscu gdzie zalegał śnieg i lód zaczyna cieknąć na klatce schodowej (wilgotna jest ściana po której spływa strużka wody). Jeszcze raz podkreślam, że jest to część dachu z którą nie mamy nic wspólnego, została oryginalnie jak była przed adaptacją.


W załączeniu zdjęcia z zeszłorocznych roztopów (to jest już końcówka roztopów - można zauważyć, jak lód długo utrzymywał się na opierzeniu/rynnach).

Co o tym sądzicie ? Gdzie jest problem ? Czym ten problem rozwiązać (przewody grzejne do rynien ??)

-www.wieski.pl/dach/IMG_4467.jpg
-www.wieski.pl/dach/IMG_4468.jpg
-www.wieski.pl/dach/IMG_4469.jpg
-www.wieski.pl/dach/IMG_4470.jpg
-www.wieski.pl/dach/IMG_4471.jpg

grzegorz andrychiewicz
Re: Cieknący dach kamienicy

autor: grzegorz andrychiewicz » 08 gru 2010, 12:05

Problemem jest cofający się lód,który w chodzi pod dachówkę.
Jeżeli chodzi o rozwiązanie problemu,to odpowiedź jest w twoim poście.
A więc nie dopuścić do tego by w rynnach spiętrzał się lód.
Czyli odkuwanie lub grzanie.

Przemek
Re: Cieknący dach kamienicy

autor: Przemek » 13 gru 2010, 10:17

czy mozesz te zdjęcia dodac do galerii ?


Wróć do „Dachy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów