Okno dachowe w łazience??

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Gość
Okno dachowe w łazience??

autor: Gość » 03 mar 2006, 20:45

Witam wszystkich, mam pytanie czy na poddaszu uzytkowym jest w skazane zamontowanie okna dachowego czy wystarczy wentylator zamocowany w przewodzie kominowym, pytam dlatego zeby po kilku miesiacach uzytkowania lazienki na scianach nie pokazaly sie grzyby, wilgoc itp..
dzieki za odpowiedzi.

Gość
Tom

autor: Gość » 03 mar 2006, 23:00

Tak

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 05 mar 2006, 12:58

Podstawowym zadaniem okna połaciowego jest doœwietlenie pomieszczeń poddasza! Większoœć produkowanych obecnie okien połaciowych posiada nawiewniki umożliwiajšce dopływ powietrza z zewnštrz polepszajšc tym wentylację pomieszczeń. Zdecydowanie radzę zamontować okno połaciowe w wersji łazienkowej. Łazienka zyska na uroku i nie będzie problemu z usuwaniem pary wodnej. Życzę rozsšdnej decyzji. Pozdrawiam.

Wentylek

autor: Wentylek » 05 mar 2006, 20:58

Nawiewniki w oknie na dachu??? A jaka siła Panu "Andrzej Wilhelmi" wepchnie w nie powietrze??? I ktoś takie głupoty jeszcze produkuje???

.

autor: . » 06 mar 2006, 10:38

Poważnie ktoś wpadł na pomysł nawiewników w oknach połaciowych? Aż się wierzyć nie chce, do czego to dochodzi!!!!

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 06 mar 2006, 22:14

Szanowny Panie Wentylek siła ssšca!!!! To tak jakby Pan pytał jaka siła wypchnie powietrze przez kanał wentylacyjny. I tak sobie myœlę, że należy się trochę szacunku dla producentów okien połaciowych bo każda ze znanych mi firm ma nawiewniki w swojej ofercie i nie tylko one. Jakoœ w innych oknach to Panów nie dziwi? Warto podpisywać swoje wypowiedzi. Pozdrawiam.

Wentylek

autor: Wentylek » 07 mar 2006, 0:33

Szacunek!!?? Dla kogos kto wymyślił siłę ssania na dachu??? Człowieku troszkę się opanuj. Grawitacja pozioma ...?

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 07 mar 2006, 8:21

Wentylku troszeczke spokojniej i z rozwagą!! Przeca panu Andrzejowi chodzi o mikrowentylacje, która jest we wszystkich oknach - jak jest otwór wentylacyjny w pomieszczeniu, to powietrze zostaje przez niego zasysane (grawitacja pionowa :idea: ) a tam, gdzie ubywa powietrza, jest ono zasysane mikrowentylacjami (to już nie grawitacja, a wyrównywanie ciśnień :idea: )

A co do tematu, to proponuje zrobienie okna dachowego - można żyć bez światła słonecznego w łazience, bo i tak jak tam Twoja "lepsza" połówka spędza 2,3 godzinki na dobe, to wszystko. Ale pomyśl tak - jak powiesisz pranie, to szybciej wyschnie przy otwartym oknie :D

Pozdrawiam

Wentylek

autor: Wentylek » 07 mar 2006, 9:29

Mikrawentylacja nie zadziała, bez ciągu, a takowego na dachu nie ma, a tłumaczenie tego tym, którzy innym starają się doradzać, jest denerwujace. Jak wspomniałem nie jestem zwolennikie tego typu okien (zawsze robię lukarny) ale na tym forum velux ma swoją stałą pozycję, poczytałem na ich stronie i nie wspominają nic o szczelinach do wentylacji grawitacyjnej swoich okien, więc nie wszyscy są tak muratorowsko bezczelni, by wymyślać poziomą grawitację.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 07 mar 2006, 17:37

No i wyszło szydło z worka! Nie jesteœ zwolennikiem okien połaciowych i masz do tego prawo. Trzeba było tak odrazu. Krzysztof prubował Ci wyjaœnić, że siła ssšca występuje w pomieszczeniu i powoduje zasysanie powietyrza z innych pomieszczeń lub z zewnštrz. Nawiewniki stosowane sš w oknach w tym celu, żeby właœnie zasysane było powietrze z zewnštrz. Nie ma to nic wspólnego z dachem. Decyzje o tym czy na dachu sš lukarny czy okna połaciowe podejmuje architekt a nie wykonawca. A jak chcesz doradzać to szanuj wiedzę innych. Pozdrawiam.

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 07 mar 2006, 18:30

Wentylku - masz racje w tym względzie, że przy kominku wentylacyjnym wysokości 2,3 metrów (od szczytu pomieszczenia na poddaszu do końca komina) nie będzie w sumie większej siły, która będzie "zasysać" powietrze, bo to za mała wyskokość przewodu wentylacyjnego - jeszcze jeden argument ZA wstawianiem okna.
Lukarnie dodają "smaczku" do budynku, ale to, czy są, zal. od architekta, albo od nadzoru budowlanego, który musi sie zgodzić... niestety:(

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wartownik
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2006, 19:18

autor: wartownik » 23 mar 2006, 10:53

Jest patent na okno polaciowe z wentylatorkami . Moze to byc rozwiazanie dla lazienek na poddaszu ?

Przemek

autor: Przemek » 24 mar 2006, 18:37

jaki to patent?

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 23 sie 2006, 21:55

czy trudno zrozumieć, że wiatr nad dachem powoduje powstanie podciśnienia względem powietrza w budynku (prawo Bernoulliego) i tą mikrowentylacją czy nawiewnikiem w oknach połaciowych to następuje eksfiltracja powietrza i pary wodnej, a więc para wodna w zimę zamarźnie w nawiewniku powietrza czy w szczelinach po rozszczelnieniu okna połaciowego - jak chcesz zamontować sobie okno połaciowe to niech to bedą szczelnie zamykane bez nawiewników powietrza 8) Ta eksfiltracja wspomagana jest tym, że pionowy ciąg komunikacyjny do poddasza tworzy komin i nim od dołu budynku jednorodzinnego do góry wypierane jest ciepłe powietrze, stąd w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji jest zapis aby także pokoje na drugiej kondygnacji w mieszkaniach dwukondygnacyjnych miały kanały wentylacyjne, a budynek jednorodzinny jest takim mieszkaniem nawet o większej ilości kondygnacji 8) Myśleć chłopaki :!: :!: :!:
aga

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 sie 2006, 9:10

Droga Pani Agnieszko PN przestrzega (w zapisie "wyklucza")także przed dodawaniem elementów wentylacji mechanicznej (okap, wentylator łazienkowy czy odkurzacz centralnu) do obiektów z wentylacją grawitacyjną, ponieważ skutkuje to cofką z "mokrych" zagrzybionych kanałów i jak wykazały badania PZH znacznym przekroczeniem dopuszczalnego stężenia zarodników grzybów strzępkowych. Czy zna Pani dom w którym jest to przestrzegane? Pewien jestem, że nie, więc szkoda czasu na rozpatrywanie wentylacji grawitacyjnej, tu zacytuję z innego forum "powołam się na materiały PW.” Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce 2001”, Warszawa 2002 zredagowaną pod kierunkiem Prof. Sowy! Tam na stronie 229 pisze : „nie istnieje problem wentylacji grawitacyjnej, jej po prostu nie ma”!
Każdy dzisiaj kto projektuje czy wykonuje wentylacje grawitacyjną nie wie co to jest i do czego służy wentylacja. Oraz naraża uzytkowników swojego "dzieła"co najmniej na alergię.
Pozdrawiam


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów