Problem z pękającym stropem

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Marcin108
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwie 2010, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
Problem z pękającym stropem

autor: Marcin108 » 22 kwie 2010, 13:54

Witam,

odkupiłem dwupiętrowy dom w stanie surowym i mam pewien problem . A mianowicie pękł w jednym miejscu strop w kuchni na parterze. To znaczy pęknięcie ma około 1,5 metra wzdłuż. mało tego pewnego dnia wypadł pustak z sufitu. Tego dnia było bardzo duże obciążenie na piętrze! Zastanawiam się jak zabezpieczyć ten sufit przed takimi sytuacjami?! Pianką, jakimś klejem... - sam nie wiem? - rady kierowników budowy, których się poradziłem dali mi skandaliczne porady... Z góry dziękuję za rady.

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: Problem z pękającym stropem

autor: ble22 » 23 kwie 2010, 17:18

Maksymalne obciążenie użytkowe stropu dla domków jednorodzinnych to 150 kg/m^2 i tego też należy się trzymać, jak się to przekracza to nie można się dziwić że coś pęka i wylatuje :wink: .
Strop masz pewnie gęsto-żebrowy (sądząc po rodzaju rysy i spadającym pustaku). Rysa świadczy o tym że zostało na składowane w jednym miejscu sporo ciężkiego materiału (worki z cementem/gładzią, płyty g-k), wszystko to znalazło się nad jednym żebrem i żebro to się ugięło, a sąsiednie nie obciążone się nie ugięły (jeśli nie ma zbrojenia rozdzielczego), lub ugięły się mniej niż obciążone (jeśli zbrojenie rozdzielcze było), stąd taka właśnie podłużna rysa.
Rada: składować raczej pod ścianami i rozkładać materiał na większej powierzchni.
Rozwalony pustak również jest efektem przyłożenia sporego obciążenia w jednym miejscu w tym przypadku akurat nad pustakiem, a pustak elementem nośnym nie jest, robi on tylko za wypełnienie, dlatego poleciał.
Rada: duże obciążenia skupione powinny znajdować się nad belkami stropu, jeśli nie można go tak umiejscowić lub obciążenie jest naprawdę spore to należy stosować podwaliny z belek drewnianych które rozłożą obciążenie na sąsiednie żebra.
Ostatecznie, stropu nie należy przeciążać, trzeba też unikać niewłaściwego składowania/obciążenia na stropie (wrażliwy jest na to zwłaszcza strop gęsto-żebrowy). Klejenie sufitu piankami i klejami nic nie da, a w najlepszym wypadku zamiecie problem na chwilę pod dywan, bo i tak po jakimś czasie wszystko wyjdzie na wierzch.

Jeśli przeciążenie stropu jest naprawdę konieczne to strop można na czas przeciążenia podstemplować, tylko to również trzeba robić z głową żeby nie było więcej szkody niż pożytku :) .


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości

Gotowe projekty domów