Układ TNS - zabezpieczenia

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kmiecz
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2005, 18:39
Lokalizacja: Puck
Układ TNS - zabezpieczenia

autor: kmiecz » 05 lut 2006, 14:20

WITAM
Czy w ukł. sieci TNS można stosować zbezpieczenia nadmiarowo - prądowe (eski) odłanczające zarówno przewód L jak i N (ze zblokowanym wyłacznikiem), czy jest to nakazane, czy jak się chce ?, od czego to zależy ?
Ostatnio zmieniony 05 lut 2006, 19:37 przez kmiecz, łącznie zmieniany 2 razy.

Gość
Re: Układ TNC - zabezpieczenia

autor: Gość » 05 lut 2006, 19:35

kmiecz pisze:WITAM
Czy w ukł. sieci TNC można stosować zbezpieczenia nadmiarowo - prądowe (eski) odłanczające zarówno przewód L jak i N (ze zblokowanym wyłacznikiem), czy jest to nakazane, czy jak się chce ?, od czego to zależy ?


Przepraszam - ten układ to oczywiście TNS.

Mart44
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2006, 22:33
Lokalizacja: Legionowo k/Warszawy

autor: Mart44 » 01 kwie 2006, 9:43

Witam
A gdzie chcesz umieszczac te z zblowane *eski* Jesli w domu to szkoda zachodu bo byle zwarcie wyłączy ci wszystko w domu, a jesli do silnika to jak najbardziej. (oczywiscie o odpowiednich charakterystykach)
Jesli w ukladzie nie masz wyl rozniocowo- pradowego to nie ma znaczenia czy polaczysz N z PE. I w obwód N nie wstawiaj bezpiecznika.

Pozdrawiam

Tytus_K
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2006, 21:01
Lokalizacja: Lublin

autor: Tytus_K » 03 kwie 2006, 11:37

Jeżeli chodzi o układ TN-S to powinno się używać wyłączników typu 1+N lub 3+N. Mówią o tym normy a dokładnie przewód N jest w tym układzie przewodem roboczym a takie trzeba rołączać, w przeciwieńtwie do przewodów ochronnych (np w układzie TNC gdzie mampy przewód ochronny PE i neutralny N w jednym). Ale tak naprawdę to w przypadku instalacji domowych i wileku obiektów prawie nikt się do tego nie stosuje i montuje się wyłączniki tylko na przewodach fazowych. Jeszcze jedno, jeżeli chodzi o pracę urządzeń to za bardzo nie ma znaczenia dla ich pracy (chodzi tu o bezpieczeństwo użytkownika). A jeżeli chodzi o silniki to rzadko się spotyka takie które potrzebują do pracy N (chyba że 1-faz) natomiast w 3fazowych uzwojenia połączone są najczęściej w trójkąt gdzie nie potrzebny jest nie N tylko przewód ochronny PE.
Pozdrawiam:
KrzysieK


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 42 gości

Gotowe projekty domów