Wieje z nowych okien.

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

daszkowski
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 01 gru 2009, 12:03
Wieje z nowych okien.

autor: daszkowski » 21 gru 2009, 10:04

Witam!
Mam zamontowane w miarę nowe okna. Okna wyposażone są w dziwne nawiewniki w górnej części. Nawiewnik ma dwie opcje nastawu. Zarówno w jednej jak i w drugiej pozycji wieje z nawiewników. Rozumiem zasadę działania i sens używania takich nawiewników, ale wydaje mi się, że powinna być też opcja całkowitego zamknięcia nawiewnika. W moim przypadku każde okno które ma taki nawiewnik wieje bez względu na to czy jest niby zamknięty czy niby otwarty.

Poproszę o wskazówki

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wieje z nowych okien.

autor: jochwaw » 21 gru 2009, 14:38

daszkowski pisze:....Rozumiem zasadę działania i sens używania takich nawiewników, ale wydaje mi się, że powinna być też opcja całkowitego zamknięcia nawiewnika....


No przepraszam,ale myślę,że Pan jednak nie wie jaka jest zasada i sens używania nawiewników.

Nawiewnik jest tak skonstruowany aby zawsze była infiltracja powietrza.Nie mozna go zamknąć całkowicie.Otwiera się od automatycznie w zależności od poziomu wilgotności wewnętrznej w pomieszczeniu.
A po co on - Powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia ulega zanieczyszczeniu i zawilgoceniu pod wpływem zachodzących procesów, takich jak: oddychanie, gotowanie, suszenie, pranie, kąpiel. Następują tez wyziewy z wszelkich materiałów do wykańczania wnętrz oraz mebli.Czesto są to związki, które są niebezpieczne dla osób przebywających w pomieszczeniu. Z każdym rokiem zwiększa się liczba użytkowników nowoczesnych okien, które charakteryzują się dużą szczelnością. Brak napływu świeżego powietrza z zewnątrz naraża użytkowników na:
•wzrost wilgoci, a w efekcie rozwój pleśni i grzybów na profilach okiennych, pod parapetem, w narożu pokoi,
•roszenie się pary wodnej na szybach oraz innych chłodnych powierzchniach, np. ściany i meble;
•kondensację zanieczyszczeń toksycznych emitowanych przez meble i materiały wykończeniowe;
•niedobór powietrza potrzebnego do spalania paliwa w piecach gazowych, kominkach itp.;
•ryzyko wydzielenia szkodliwego tlenku wegla;
•nawiew powietrza zewnętrznego przez kratki wentylacyjne w kuchni i łazience;

Dlatego ich stosowanie jest już objęte wymaganiami prawnymi.
Od 1 stycznia 2009 roku współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3) zachowując jednocześnie treść § 155 ust. 3 (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238), który mówi, że w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji, niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
Stosowane urządzenia nawiewne powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej (PN-83/B-03430-Az3)

Natomiast nawiewników tych nie powinno się stosować w budynkach przy układach wentylacji nawiewno-wywiewnej bez/z rekuperacją.Powodują problemy w pracy tych instalacji.

Inna sprawa,że może przez niewłaściwie użytkowanie można sporo sobie zaszkodzić.Otóż generalnie nie wolno zamoczyć lub zanieczyścić niewłaściwymi detergentami tej taśmy poliamidowej w nawiewniku.Wówczas przestaje on właściwie pracować i jest otwarty jest "na maksa".Odsyłam Pana do instrukcji użytkowania tego nawiewnika.

oknaopole
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2009, 22:02
Kontaktowanie:
Re: Wieje z nowych okien.

autor: oknaopole » 21 gru 2009, 23:07

o ile kolega miał na myśli nwiewnik higrosterowalny

daszkowski
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 01 gru 2009, 12:03
Re: Wieje z nowych okien.

autor: daszkowski » 22 gru 2009, 11:29

Witam!
Dziękuję za pomoc, chociaż nie wiele z niej wyniosłem.

Rozumiem zasadę działania i sens używania takich nawiewników, ale wydaje mi się, że powinna być też opcja całkowitego zamknięcia nawiewnika....

faktycznie nie znam zasady, a wydawało mi się że jest inaczej.

Zaskoczył mnie fakt, że opisywane wianie jest tak silne. Tak jak napisałem mój nawiewnik ma "dynks" który można ustawić w dwóch pozycjach, górnej i dolnej, założyłem, że jest to opcja zamknięcia i otwarcia nawiewnika. Jednak okazuje się, że przy każdym nastawie wieje tak, że gasi płomień zapalniczki.


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 119 gości

Gotowe projekty domów