wentylacja mechaniczna bez rekuperatora, możliwa?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

czystopraktyczna
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 wrz 2008, 9:58
Lokalizacja: Lublin
wentylacja mechaniczna bez rekuperatora, możliwa?

autor: czystopraktyczna » 08 lip 2009, 13:06

czy to jest możliwe i wykonalne?
chodzi o sam wentylator
żeby uniknąć montowania wywiewników w oknach, a wiem że od stycznia
zmieniły się przepisy i trzeba albo mechaniczną wentylacje mieć albo
nawiewniki w oknach.
Mój mąż jest przeciwny rekuperatorom, chce tylko grawitacyjną, ja
sie boję grzyba, wilgoci (dom nowy, dość dobrze ocieplony, ściany
belix 30 + 12 cm styropianu). Boję się że bez tych nawiewników nie
zrobią odbioru. w salonie połączonym z kuchnią - łącznie ok 50 m2 będzie kominek.
pomyślałam że można na jakiś czas zrezygnować z rekuperatora,
ewentualnie zostawić w ścianach odpowiednie przewody po to by
zamontować kiedyś jak się finansowo wzmocnimy.
a teraz zwykłą mechaniczną wentylację bez odzysku.
Ale ile to kosztuje, czy trzeba jakieś szczególne instalacje w
przewodach na etapie budowy ?

a może nie mam racji i niepotrzebnie się upieram?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lip 2009, 13:12

Można bez nawiewników. Wentylator podaje powietrze do wszystkich pokoi pod sufitem tworząc lekkie nadciśnienie, w kuchni łazienka zostawiamy "grawitacyjną" i tamtędy sobie powietrze wyjdzie.

kaczakat
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 09 lip 2009, 22:43
Lokalizacja: Częstochowa

autor: kaczakat » 10 lip 2009, 1:35

Po pierwsze łatwiej byłoby chyba odebrać taki budynek z pionami grawitacyjnymi bez nawiewników pod oknami niż z tą dziwną instalacją zaproponowaną przez Tomasza B. Jeśli w budynku jest kominek, a też pewnie i kocioł, to wentylacja powinna być zrównoważona. Nawiewniki podokienne są nie bez powodu właśnie tam a nie w suficie. Tam są najczęściej grzejniki i powietrze zanim dotrze do mieszkania znacznie się ogrzeje w zimę. Do samego nawiewu i tak trzeba by dołożyć nagrzewnicę, a to niepotrzebny wydatek tymczasowy.
Należy zaplanować dokładnie co ma być w końcowym efekcie i konsekwentnie realizować tę wentylację. Na etapie murów zostawić przynajmniej otwory na przewody. Jak są piony wentylacji grawitacyjnej to założyć żaluzje, do czasu uruchomienia wentylacji mechanicznej otwarte. Potem rozłożyć przewody, tymczasowo może być na dwóch wentylatorach (lato, wiosna, jesień), to nie jest duży koszt.. Będzie na pewno przyjemniej nawet z prowizorycznym filtrem na kanałach niż walczyć z owadami przy otwartym oknie. W zimę wentylacja grawitacyjna działa dobrze byle okna lekko rozszczelnić (zwykle jest taka pozycja lekkiego otwarcia), można więc wrócić do grawitacyjnej. Zresztą nie ma sensu inwestować w super oszczędne i szczelne okna jeśli nie ma wentylacji z rekuperatorem. Rekuperator jest po to by przy odpowiedniej ilości wymian zaoszczędzić na kosztach ogrzewania bo odzyskuje ciepło. Do wentylacji nie jest konieczny ale dla domku jednorodzinnego trzeba by zamiast 2kW nagrzewnicy wstawiać 5kW (przeciętnie). Te dobre stare okna, z kiepskimi uszczelkami spełniały właśnie funkcję tych nawiewników podokiennych. Oczywiście głównie w zimę.
Po drugie. Ci kiepsko opłacani urzędnicy w Polsce czegoś nie odbiorą? Mogą przecież nie pojawić się nawet na placu budowy...
Po trzecie. Znam parę osób którzy od kilkunastu lat mieszkają na placu budowy. Chyba że do kredytu trzeba.
Niemożliwe wymaga po prostu nieco więcej czasu...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 lip 2009, 9:21

Instytut Ogrzewania i Wentylacji PW dr Jerzy Sowa "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce" 2001'
" nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji"

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 10 lip 2009, 13:18

kaczakat pisze:Do samego nawiewu i tak trzeba by dołożyć nagrzewnicę, a to niepotrzebny wydatek tymczasowy.
To ciekawe. Przy wentylacji grawitacyjnej nagrzewnica nie jest potrzebna, ale przy mechanicznej już tak ?
Nagrzewnica jest potrzebna, ale przy rekuperatorze, aby zapobiegać jego zamarznięciu, o ile oczywiście nie jest możliwe inne rozwiązanie, np. GWC.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Można bez nawiewników. Wentylator podaje powietrze do wszystkich pokoi pod sufitem tworząc lekkie nadciśnienie, w kuchni łazienka zostawiamy "grawitacyjną" i tamtędy sobie powietrze wyjdzie.
Pomysł prosty i powinien być skuteczny.

kaczakat
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 09 lip 2009, 22:43
Lokalizacja: Częstochowa

autor: kaczakat » 10 lip 2009, 17:03

Przy wentylacji grawitacyjnej ilość wymian w pomieszczeniu jest zwykle mniejsza (zależy od różnicy temperatur i prędkości wiatru) i odbywa się dzięki infiltracji przez okna. Funkcję nagrzewnicy pełnią zlokalizowane przy oknach grzejniki. Powietrze zdąży się nagrzać zanim dotrze do ludzi. Gorzej jak wieje wiatr, to wtedy ciągnie po nogach chłodem. Stosowanie przed rekuperatorem nagrzewnicy raczej nie pomaga sprawności. Więcej ciepła przepłynie od -20 do +20 niż od +5 do +20. A i tak powietrze się nie nagrzeje do 20oC nie mówiąc już o zalecanej przez bhp'owców temperaturze >20oC gdy wymagane jest w pomieszczeniu ogrzewanie. Dlatego niektórzy producenci stosują nagrzewnice za rekuperatorem i cyrkulację dla rozmrażania. Niestety powietrze z WC przez tą krótką chwilę, w jakimś małym stężeniu znajdzie się w salonie. Wszystko ma swoje plusy i minusy...
Niemożliwe wymaga po prostu nieco więcej czasu...

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 10 lip 2009, 19:01

kaczakat pisze:Przy wentylacji grawitacyjnej ilość wymian w pomieszczeniu jest zwykle mniejsza (zależy od różnicy temperatur i prędkości wiatru) i odbywa się dzięki infiltracji przez okna. Funkcję nagrzewnicy pełnią zlokalizowane przy oknach grzejniki. Powietrze zdąży się nagrzać zanim dotrze do ludzi. Gorzej jak wieje wiatr, to wtedy ciągnie po nogach chłodem. Stosowanie przed rekuperatorem nagrzewnicy raczej nie pomaga sprawności. Więcej ciepła przepłynie od -20 do +20 niż od +5 do +20. A i tak powietrze się nie nagrzeje do 20oC nie mówiąc już o zalecanej przez bhp'owców temperaturze >20oC gdy wymagane jest w pomieszczeniu ogrzewanie. Dlatego niektórzy producenci stosują nagrzewnice za rekuperatorem i cyrkulację dla rozmrażania. Niestety powietrze z WC przez tą krótką chwilę, w jakimś małym stężeniu znajdzie się w salonie. Wszystko ma swoje plusy i minusy...
Piszemy tu o prawidłowym zastosowaniu wentylacji mechanicznej. Rozwiązanie, które proponuje P. Tomasz jest poprawne. Nawiew podawany od góry powoduje, że chłodne powietrze dobrze miesza się z cieplejszym powietrzem w pomieszczeniu, zanim dotrze do kratki wylotowej, czy nawet do poziomu podłogi. Przy wymianach powietrza stosowanych w mieszkaniu (0,5 - 1,0 krotność wymiany w ciągu godziny) strumienie powietrza są na tyle małe, że nie ma potrzeby stosowania nagrzewnicy. Tę rolę z powodzeniem spełnia system grzewczy pomieszczenia (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, itp.). Zastosowanie nagrzewnicy powodowałoby, że ogrzane czyste powietrze pozostawało by pod sufitem słabo mieszając się z powietrzem w pomieszczeniu.
Pominięcie nagrzewnicy w pomieszczeniu np. palarni (10 wymian na godzine) powodowałoby błyskawiczne wystudzenie pomieszczenia.
Przy rekuperatorze chodzi nie o sprawność (wiadomo, że ta przy nagrzewnicy będzie gorsza), ale umożliwienie samej wentylacji - zatkany lodem wymiennik uniemożliwiłby to skutecznie.
Ale oczywiście są możliwe do zastosowania różne rozwiązania.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 10 lip 2009, 20:48

Akurat jestem na końcówce remontu domu, zamontowałem sobie również taką wentylację mechaniczną, na razie bez reku (to założę jesienią przyszłego roku, bo mam parę pomysłów na patenty do przetestowania):
Po pokojach mam rozprowadzone przy suficie nawiewniki świeżego powietrza (wszystko jest zasilane rurami z jednego miejsca, gdzie w przyszłości będzie rekuperator), podobnie mam rury wyciągające zużyte powietrze z kuchni i łazienki, idące oczywiście do tego samego pomieszczenia na stryszku, gdzie schodzą się rurki nawiewne.
Na razie pozakładałem na to zwykłe wentylatorki i chodzi sobie nawet dość cicho, wentylacja jest, dom się suszy.

Przy czym miałem kominiarza, to z góry zaczął wymyślać, że gaz to nie przejdzie, czy będzie kuchenka itd, ale nie chciało mi się nawet zaczynać dyskusji, bo nie muszę robić żadnego odbioru (dom istniejący, z numerem, więc mogą mnie cmoknąć ze swoimi teoriami i wiedzą o przepisach sprzed 30 lat :lol: )

Pierwszy pomysł na patent:
W piwnicy są dwie małe studnie, oddalone o kilkanaście metrów. Planuję do jednej założyć małą pompkę, węża, i zasilać nagrzewnicę (stary, ale szczelny skraplacz miedziany od lady sklepowej, kupiony za 3 piwa :wink: ), spust wody do drugiej studni.
Poziom wody w studniach gwarantowany, w pobliżu płynie rzeka.
Tą nagrzewnicę wodną planuję wstawić jako nagrzewnicę wstępną powietrza nawiewanego - zimą, natomiast latem miałbym darmową klimatyzację całego domu.
Tyle że muszę posprawdzać w praktyce sprawność wymiany ciepła na takim wymienniku, o ile spadnie temp. latem przy przepływie wody o temp. 12'C.
Zawsze gdyby spadek/wzrost temperatury byłby zbyt mały, biorę kolejne 3 piwa, i zamontuję dwie nagrzewnice/chłodnice w szeregu :lol:

Brakuje mi tylko pomysłu gdzie kupić pompkę wodną o małej mocy i małym przepływie, ale też tłoczącą na jakieś 2-4m. Być może podejdzie cyrkulacyjna cwu, ale lepsza byłaby zatapialna.
Może jakieś pompki do rybek się nadadzą, na razie nie mam czasu aby policzyć wymagane przepływy wody, najpierw muszę się wprowadzić i odrobić z nadmiaru zleceń :evil:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 lip 2009, 21:08

W sprawach problemów z odbiorem zawsze można zadzwonić do 'kominiarskich władz wyższych" Ja dzwonię do Janusza Rękasa kominiarczyk.pl oddanie słuchawki czepiającemu się do tej pory skutkowało w 100%. A dodam, ze takie wentylacje robiłem w czasach, gdy prawo tego pośrednio zabraniało. Był nakaz posiadania wentylacji grawitacyjnej ( a swoją drogą to durna nazwa, co tam jest z grawitacji)

elektrus
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:27

autor: elektrus » 15 lis 2009, 18:20

Indiana pisze:Na razie pozakładałem na to zwykłe wentylatorki i chodzi sobie nawet dość cicho, wentylacja jest, dom się suszy.


witam, czy każdy z kanałów ma własny wentylatorek? Jakiej są mocy?

elektrus
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:27
Re: wentylacja mechaniczna bez rekuperatora, możliwa?

autor: elektrus » 22 lis 2009, 16:18

czystopraktyczna pisze:czy to jest możliwe i wykonalne?
chodzi o sam wentylator
żeby uniknąć montowania wywiewników w oknach, a wiem że od stycznia
zmieniły się przepisy i trzeba albo mechaniczną wentylacje mieć albo
nawiewniki w oknach.
Mój mąż jest przeciwny rekuperatorom, chce tylko grawitacyjną, ja
sie boję grzyba, wilgoci (dom nowy, dość dobrze ocieplony, ściany
belix 30 + 12 cm styropianu). Boję się że bez tych nawiewników nie
zrobią odbioru. w salonie połączonym z kuchnią - łącznie ok 50 m2 będzie kominek.


W swoim domu zrezygnowałem z rekuperatora, choć w pewnym sensie go robię. Wymyśliłem sobie, że nie jest on potrzebny do tego, żeby odzyskać ciepło (piszę w czasie przeszłym ale sam montaż rozpocznie się w przyszłym tygodniu, jest jeszcze szansa na wycofanie się z pomysłu). Wykorzystuję wymiennik ciepła "rura w rurze". Dom jest parterowy z zabudowanym poddaszem. Wymiennik leży pod dachem na całym obwodzie domu. Wylot zużytego powietrza jest w jednym z narożników, czerpnia w drugim. Rura idzie za ścianami kolankowymi, ocieplenie dachu schodzi poniżej rury, poniżej poziomu stropu. Wymiennik zbudowany jest z dwóch rur, metalowej wewnętrznej (małej średnicy) i z tworzywa tej zewnętrznej (dużej średnicy), zasada pracy - przeciwprądowy. Obieg wymuszony wentylatorami sterowanymi przez automatykę domu.

Wątpliwości mam dwie, choć nie spowodują one rezygnacji z samego pomysłu. Jedna to problem ewentualnego uszkodzenia wewnętrznej rury i trudności w usunięciu takiej awarii. Drugi dotyczy wilgoci jaka zbierać się będzie w "orurowaniu", tu chcę zastosować niewielki spadek.

Co do samych nawiewników w pomieszczeniach - umieszczę je w podłodze - moja druga połowa nie chce żadnego paskudztwa na sufitach czy ścianach. A podobno nie ma ładnych nawiewników. Tutaj też mam pewną wątpliwość czy tak dostarczane powietrze dobrze się "wymiesza", chociaż przy podłogowym nie musi, wystarczy, że wypchnie zużyte cieplejsze powietrze do wyciągów podsufitowych.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: wentylacja mechaniczna bez rekuperatora, możliwa?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lis 2009, 8:50

Poprawialiśmy już takie "wynalazki"
Obrazek
Zdjęcia z deinstalacji takiego systemu.
najmniejsze wymienniki w rekuperatorach mają obecnie koło 6m2 powierzchnia wymiany przy wewnętrznej rurze 100mm to 3m2/na 10 dł.. Kolejny problem to znacznie wyższy niż przy kanałach miękkich poziom szumów.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Re: wentylacja mechaniczna bez rekuperatora, możliwa?

autor: Paweł_Małek » 23 lis 2009, 15:54

Instytut Ogrzewania i Wentylacji PW dr Jerzy Sowa "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce" 2001'
" nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji"


I tu pisza bzdury!

Wentylacji grawitacyjnej niema jak jest ... niekompletna!
A w 95% budynkow to jest polowa wentylacji grawitacyjnej (czesc wywiewna).
Wystarczy dolozyc brakujaca czesc (nawiewna) i uklad bedzie dzialal.

Czerpnia na wysokosci ok. 50cm od ziemi, kanaly do pomieszczen "czystych" (pokoje), zakonczone kratkami nie wyzej niz 30cm od podlogi.

Kotlownia - oddzielny kanal nawiewny i wywiewny, szczelne drzwi (najlepiej metalowe) otwierane na zewnatrz.

Najwazniejsza zaleta tej wentylacji jest jej niezawodnosc - nie potrzebuje do pracy pradu ani zawodnych wentylatorow, ktore po przeniesieniu produkcji do chin sa tandetne

elektrus
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:27
Re: wentylacja mechaniczna bez rekuperatora, możliwa?

autor: elektrus » 23 lis 2009, 22:37

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Poprawialiśmy już takie "wynalazki"


znaczy, że kto poprawiał?

A jaki związek ma ta bura ziemia ze zdjęcia z rurką i wiatraczkiem jaki mam zamiar zastosować?
Jeśli zaś chodzi o samą powierzchnię wymiany to uzyskam wartość w przedziale pomiędzy 6 a 8 m2. Do tego prostotę w instalacji i niewielkie koszty na poziomie kilkuset/tysiąca zł. Ryzyko zatem niewielkie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: wentylacja mechaniczna bez rekuperatora, możliwa?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lis 2009, 6:51

Piszę tylko o tym, że przerabiałem to 20lat temu. Pierwszy zakładałem reku w domach i przewinęło się wtedy wiele konstrukcji.
Co do tysiąca zł... Od lat współpracuję z firmą Zeihl Abekk - mając rabaty przy zakupie 50 wentylatorów o wydajności 200m3/h koszt jednego wynosi 150 euro + 22%VAT. Oczywiście można słyszeć w domu wentylację, może i można do ciągłego szumu się przyzwyczaić, ale konstrukcja jaką Pan wymyślił generuje szumy nawet przy bardzo cichym (drogim) wentylatorze. Kolejny problem to zamarznięta woda w rurze. Przy mrozach rekuperator z domu gdzie jest 4 osoby odprowadza średniodobowo 300-400g wody /h ile lodu pomieści Pana rura?
Zyczę sukcesów w przerabianych już eksprymentach -
z rurką i wiatraczkiem jaki mam zamiar zastosować


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

Gotowe projekty domów