GWC w TESCO

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
GWC w TESCO

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 lut 2008, 11:05

Chciałbym nawiązać do bezsensowności stosowania żwirowych i długich (ponad 20 mb ) rurowych wymienników ciepła w domowych instalacjach wentylacyjnych!
Przebadano, przeliczono GWC w TESCO w Zdzieszowicach.
wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=5976

20 000 m2/h i 20 kanałów 200mm po 35 m b + 500mm kanał zbiorczy czyli razem około 750 m dł. Oszczędności liczone ((przy 35st C latem i - 20 st zimą !!!)) to 11500zł!!! na ogrzewaniu i klimatyzacji.
Ponieważ domowe instalacje wentylacyjne zimą pracują na 100m3 /h a altem na 200-300m3/h czyli 100 razy mniej niż w TESCO to i 100 razy mniejszy GWC załatwi sprawę.
Dawanie bardziej rozbudowanych kolektorów to większe opory, większe zużycie energii, i krótsza żywotność wentylatorów, no i większe koszty. Nie dajmy się naciągać !!!

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 13 cze 2008, 10:28

:) :lol: :D
Skad nagle ma Pan informacje ze przebadano i jakie byly wyniki tego badania? Po tym artykule nie wywnioskowalem zeby cokolwiek przebadano, tam jest napisane ze chca przebadac ... moze czytajmy uwazniej i nie manipulujmy danymi?!
widze, ze stosuje Pan wieksze uproszczenia niz w tych tak zaciekle zwalczanych przez Pana programach! Prosta arytmetyka wyszla co? Wystarczy podzielic i wyjdzie "dobrze" - przynajmniej tak sie Panu wydaje.
Gdyby wymiana byla caly rok na poziomie 100m3 to wystraczy rura 2,5mb a 150m3 to tylko 3,2mb rury :lol: :D
Fantastyczne odkrycie,musze sie zastanowic nad zmiana tego fe... zwirowca, gdzie ja mialem glowe ...
GWC wychodzi krotsze, niz doprowadzenie go do domu :shock: Do domu wyjdze mi 5mb rury a GWC moze wyjsc 4mb, widac nie powinienem stosowac rurowego jednak :( wychodzi za dlugie i chyba za drogo...
Sorki, ale nie moglem sie powstrzymac :oops:
Wydaje mi sie, ze "troszke" Pan tym razem przesadzil ?

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 cze 2008, 10:39

Czego Panu brakuje by to policzyć samemu?. Powierzchni wymiennika przy jakiej powietrze osiągnie temperaturę gruntu?, ciepła właściwego gruntu czyli ile kW trzeba "wpompować" by ogrzać czy ostudzić grunt wokół wymiennika o jeden stopień? , ile kW może "przenieść" każde 100m3 powietrza na godzinę ogrzane (zima) czy ostudzone (lato) o 15stC? Czego Panu do obliczenia samemu brakuje?

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 13 cze 2008, 15:47

Idąc tym tokiem rozumowania to dwukrotnie grubsza izolacja to dwukrotnie mniejsze zużycie ciepła. Dwa razy szybciej to dwa razy dłuższa droga hamowania...
Panie Tomku! Nie wszystkie zależności są liniowe. Czasami a zwłaszcza w fizyce (tak dobrze przecież panu znanej) występują też potęgi, pierwiastki, logarytmy i inne bardziej złożone funkcje matematyczne. Czyżby zatrzymał się pan na etapie poznawania mnożenia i dodawania?
Przepraszam, ja tez nie mogłem się powstrzymać.
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 cze 2008, 16:20

Panie Fruzin przy całym szacunku, ale jest gdzieś w wymiennikach gruntowych optimum. Zgadza się Pan ? Przecież zwiększanie powierzchni wymiennika na tej samej głębokości w ziemi, przy znanym krańcowym strumieniu powietrza, w nieskończoność nie ma sensu. Czyli zysk energetyczny z gwc wraz z jego wielkością rośnie osiąga optimum potem maleje. Przedstawiłem dość dokładnie jak długość optimum wyliczyłem. Sprawdziłem to też w praktyce, (robimy kilaka instalacji tygodniowo) więc gdzie w/g Pana jest błąd? Czy może Pan przedstawić swoje wyliczenia czy może jakąś instalację.

Pan Piwopijca twierdzi, że wykonawca ma 9 lat praktyki ... to zapewne go znam, bo w 1999 roku instalatorów rekuperatorów do domów było trzech.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 cze 2008, 10:51

Policzył Pan to...?

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 18 cze 2008, 13:39

A pan w międzyczasie zrobił magistra na jakiejś uczelni albo podał adresy domów murowanych wybudowanych przez siebie...? :twisted:
folia kubełkowa... czemu nie

robota będzie za parę lat...

i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 cze 2008, 13:54

Wydawałoby się, że to łatwe, ale jak ma Pan "wiedzę " zbliżoną do JBZ to przepraszam za tak trudne zadanie.

sentralix
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2008, 16:21

autor: sentralix » 29 lip 2008, 10:22

A oto prawda o przenoszeniu ciepła przez rurowe GWC:

Mówimy o rurze z PP, współczynnik przewodzenia ciepła dla PP wynosi 0,24 [W/K*m]
Czyli rura o średnicy 200mm, przy różnicy temperatur 15 st. C między swoją powierzchnią wewnętrzna i zewnętrzna, w czasie 1s może przetransportować ciepło o wielkości 95W na długości 1mb. Należy również uwzględnić fakt, że im dalej od początku rury, tym temperatura wewnętrznej powierzchni rury będzie większa, bo powietrze płynące nią się nagrzewa i tak, dla delta T=5st. C to już tylko 30W/mb rury.

Do tego trzeba również wspomnieć o powierzchniowym wskaźniku mocy cieplnej ziemi, który waha się od 10-50 W/m2 i jest on determinowany nie pojemnością, która jest w zasadzie nieograniczona, a właśnie współczynnikiem przewodzenia. Po prostu grunt nie jest w stanie szybciej przekazywać ciepła z wnętrza (głębokość) do powierzchni styku z rurą GWC. A więc proponowany przez p. Brzęczkowskiego wymiennik o długości 7mb. może mieć wydajność od 70-350W w zależności od rodzaju gruntu!!!

A co do sławetnego przykładu używanego przez p. Brzęczkowskiego z chłodzeniem laptopa, to chciałbym zauważyć, że zastosowany radiator do chłodzenie procesora jest zbudowany z miedzi, która ma współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący 401 [W/K*m] czyli 1670 razy większy od PP!!! Porównywanie tych dwóch sytuacji (chłodzenie procesora i rury PP) to totalna kpina :lol: . Takimi przykładami można czarować kompletnych laików.

I jeszcze jedna uwaga, w przywoływanym artykule o GWC dla Tesco, była informacja o przepływie powietrza większym od 1000m3/h, nie wiem skąd się wzięło te 20.000m3/h.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 lip 2008, 10:46

Całe szczęście, że wymiennik 7mb tego nie wie i dobrze działa już parę lat . Właściciel obiecał, że jest w stanie zaprosić, gdyby ktoś chciał pomiary porobić)

Szkoda też, że Pan niezbyt uważnie czyta ...
W laptopie nie chodziło o przewodzenie , tylko o możliwości odbierania energii przez powietrze. Najczęściej gwc w domowych instalacjach montuje się od 1 do 1.5 m głębokości, a tam w upalne lato jest 15stC. Po co wymiennik 5kW skoro powietrze może przenieść 1kW?

Napisał Pan też :I jeszcze jedna uwaga, w przywoływanym artykule o GWC dla Tesco, była informacja o przepływie powietrza większym od 1000m3/h, nie wiem skąd się wzięło te 20.000m3/h.
Przecież wentylacja w Tesko nie jest 1000m3/h!!!! tylko że rozbudowane GWC mają sens ekonomiczny przy instalacji powyżej 1000m3/h
na dole jest odesłanie do pełnego art. wentylacja.com.pl/projektowanie/pdf/pi5_str66-67.pdf

Ps Skoro robię to 18 lat to jaki miałoby sens, robienie tak by klient był niezadowolony????
Dodam, że klienci są praktycznie, wyłącznie z polecenia.

sentralix
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2008, 16:21

autor: sentralix » 29 lip 2008, 14:02

Cytuje: "Szkoda też, że Pan niezbyt uważnie czyta ...
W laptopie nie chodziło o przewodzenie , tylko o możliwości odbierania energii przez powietrze. Najczęściej gwc w domowych instalacjach montuje się od 1 do 1.5 m głębokości, a tam w upalne lato jest 15stC. Po co wymiennik 5kW skoro powietrze może przenieść 1kW? "

Co to znaczy, że w laptopie nie chodziło o przewodzenie??? Jeśli procesor zostanie przykryty radiatorem ze styropiany zamiast z miedzi, to ile odda ciepła powietrzu??? Prawie nic i przegrzeje się po kilkunastu sekundach, i jakie będzie miała znaczenie ilość powietrza chłodzącego??? Żadne, skoro nie będzie praktycznie przewodzenia od procesora.

Pan chyba absolutnie nie rozumie pojęcia mocy, przewodzenia, co oznacza że w upalne lato jest 15stC. ????
W termosie mam herbatę o temp. 90 st.C i co??? Jakoś trzymając termos sie nie poparzyłem a energia cieplna cieczy w środku to tysiące J.
A dlaczego się nie poparzyłem????
Bo przewodność cieplna ścian termosu jest baaaardzo niska i dlatego ciepło nie wydostaje sie na zewnątrz. I podobnie jest z gruntem.
1 m2 gruntu może przekazać maks. 50W ciepła bo tyle tylko jest w stanie przewodzić czyli przekazywać, to znaczy że powietrze płynące wewnątrz rury na 1mb. tylko tyle ciepła otrzyma - 50W i nie więcej!!!
I nie ma tu znaczenia czy medium będzie powietrze czy woda, czy glikol, itp. Więcej niż 50W z m gruntu nie wydobędzie się.

Do wszystkich zainteresowanych GWC: 50W mocy to maksimum jakie z 1mb. rury można wydobyć, a w praktyce jeszcze mniej, bo uzyskiwana moc zalezy od różnicy temperatur między ziemią (przyjmijmy te +8st.C zimą) a powietrzem zasysanym. Przy różnicy temperatur 0 (8st w ziemi, 8st powietrza) - sprawność GWC będzie zerowa.
Więc GWC p. Brzęczkowskiego o długości 7mb. pozyskuje maksymalnie 350W ciepła, a w praktyce jeszcze mniej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 lip 2008, 14:38

Pan naprawdę nie rozumie!!!!
Zupełnie nie interesowało mnie źródło ciepła w laptopie a ile może przenieść strumień powietrza podgrzany o 15stC, ( czy odebrać ostudzony o 15syC) Czy to takie trudne?

Co oznacza 15st? Jeszcze raz wyjaśnie jak najprościej potrafię. Otóż na głębokości od 1 do 1.5 metra , latem w naszym klimacie jest do 15stC , zakładają upał 30 st ( w tej chwili w śródmieściu W-wy jest 29) różnica wynosi 15st i więcej powietrze w GWC nie ostygnie!

Gdyby Pan uważnie czytał to tester do GWC jaki używam ma 35W/mb. I takie "zdolności GWC przyjmuję.

Może konkretniej i prościej by się nie sprzeczać Napisałem, sprawdziłem i tak od wielu lat robimy ku zadowoleniu klientów, że nie ma sensu robić większego wymiennika jak 10mb rury 200mm na każde 100m3/h powietrza. Może Pan podać swoje wyliczenia i praktykę?
Można prosto.

sentralix
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2008, 16:21

autor: sentralix » 29 lip 2008, 15:50

przy 10mb. wymiennika, przepływie 100m3/h i temp. powietrza na zewnatrz +29, te 10mb rury schłodzi powietrze do +25st. To tak cieszy klientów ???!!!

Skoro sam pan przyjmuje wydajność swojego wymmienika na 35W/mb. to proszę sobię policzyć o ile stopni moc 350W schłodzi 100m3 powietrza z +29 st. - to proste przecież.
Zachęcam do opublikowania wynikiów :lol:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lip 2008, 6:35

Jeszcze raz . Używam testera 35W/m. Wymiennik gruntowy ma zapewne więcej, skoro 35W chodzące non stop nie zmienia temperatury gruntu. Ponieważ w praktyce jeżeli rura wavimu 200mm jest w temperaturze (po południu sprawdziłem) 15st (na gł od 1.5-1,2 m) to przy 20 m rury ,200m3 powietrza (31st na czerpni ) ochłodzone był do 15 st. czyli badany GWC miał 53W/mb

Co jeszcze Pan nie wie?

Badamy grunt na różne sposoby ... bo robię też ogrzewane boiska.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lip 2008, 7:57

>>>>A co do sławetnego przykładu używanego przez p. Brzęczkowskiego z chłodzeniem laptopa, to chciałbym zauważyć, że zastosowany radiator do chłodzenie procesora jest zbudowany z miedzi, która ma współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący 401 [W/K*m] czyli 1670 razy większy od PP!!! Porównywanie tych dwóch sytuacji (chłodzenie procesora i rury PP) to totalna kpina<<<<

Nie wiem skąd są takie dane, jak to z danymi.... może spotkał Pan się z ogrzewaniem wodnym podłogowym. Czy realizowane rurą z tworzywa ma 3340 razy gorszy współczynnik przewodzenia ciepła, niż rurą z miedzi? Ta z tworzywa jest 2 x grubsza.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów