Elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER-opinie użytkowników.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

RRrr
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2008, 20:02
Elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER-opinie użytkowników.

autor: RRrr » 19 wrz 2008, 10:42

Po przykrych doświadczeniach z minionego sezonu grzewczego chciałem poszukać na ten nadchodzący sezon lepszych rozwiązań. Przez kilka poprzednich lat opalałem miałem w przerobionym przez siebie (dmuchawa + sterownik) starym Zębcu 1,1. Na początku jakoś to się kalkulowało stosunek ceny węgla do miału. Ostatnio stosunek ceny dobrego miału do węgla zmniejszył się tak że palenie miałem nie jest już tak opłacalne jak kiedyś szczególnie w kotłach fabrycznie do tego nie przystosowanych jak mój. Ostatni sezon był dla mnie szczególnie ciężki ponieważ miał który kupiłem do niczego się nie nadawał. Źle się palił i był jakiś mało kaloryczny.W tym roku postanowiłem palić węglem. I tu pojawił się dylemat dmuchawa przy paleniu węglem w piecu nie przystosowanym do tego chyba mija się z celem? Pomyślałem że najlepszym rozwiązaniem byłby miarkownik. Przeglądając oferty w internecie znalazłem takie urządzenie: [url]sklep.ventor.pl/index.php?products=product&prod_id=94[/url]. Bardzo spodobał mi się ten elektroniczny miarkownik. I stąd pytanie do Was. Czy ktoś może używa takiego miarkownika, lub widział jak pracuje, czy wie cokolwiek na jego temat. Bardzo proszę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Czy jest on wart pieniędzy jakie kosztuje. Tych co nie mieli do czynienia z tym urządzeniem też proszę o komentarz i podzielenie się swoimi uwagami. Każda wypowiedź będzie bardzo cenna.
Pozdrawiam Robert.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 19 wrz 2008, 16:12

Ten sterownik jest bardzo dobry, na linku jest jednak zdjęcie starego modelu w dodatku cena jest dość wysoka, jak w googlach wbijesz nazwę Unister z pewnością znajdziesz go w lepszej cenie.

Przeznaczony jest do kotłów tradycyjnych opalanych węglem i drewnem (głównie lub mieszanką węgla i miału), ma wewnętrzny siłownik podnoszący klapkę dostępu powietrza. W opakowaniu jest uchwyt montażowy, łańcuszek, przewód do pompy, śrubki, instrukcja.

Działanie:
Ustawiam np.50st.C, do osiągnięcia tych 50st.C unister podniesie klapkę, po uzyskaniu 50st.C klapkę opuści, ale będzie miał podtrzymanie ognia, cos jak przedmuch w sterowniku z dmuchawą. Fabrycznie nastawa tego przedmuchu to chyba przerwa 5minut, podniesienie klapki na 30sekund. Ważna sprawa waga podnoszonej klapki do 1kg.

Sterownik unister zarządza też pracą pompy C.O. ma wyjście również na firmowy panel pokojowy o nazwie Unister Control. Panel pozwala na kontrolę kotła z domu, ma alarm dźwiękowy o temp. krytycznej, fabrycznie przewód 10metrów. Generalnie jednak panel jest rzadko kupowany ze względu na dodatkowe koszty (w sumie to kolejny gadżet, do kotła przecież i tak trzeba zejść).
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

RRrr
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2008, 20:02

autor: RRrr » 19 wrz 2008, 17:51

Rzeczywiście jest w lepszej cenie.
W danych technicznych sterownika (link, który podałem) podano że moc znamionowa wynosi 275W czyli do oszczędnych on nie należy. Chyba że moc tą pobiera siłownik podnoszący klapkę (myślę że nie otwiera się często); bo nie sądzę że sama elektronika. Czy sterownik ten dobrze utrzymuje nastawioną temperaturę -niewielka tolerancja dopuszczalna.
Kiedyś używałem zwykłego miarkownika takiego wkręcanego w płaszcz wodny pieca ale się nie sprawdził,był nie dokładny, rozbieżności dochodziły czasem nawet do 20st.C ,dlatego właśnie podchodzę z pewnym dystansem do różnego typu miarkowników i stąd właśnie mój temat.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hmmmm

autor: Jarecki79 » 19 wrz 2008, 18:23

Doświadczenie z tym modelem sterownika mam od ponad 3lat. Użytkownicy bardzo sobie chwalą jego działanie. Po zamocowaniu do kotła należy odpowiednio dobrać długość łańcuszka otwierającego klapkę. To wszystko jest w instrukcji.

Resztę napisze na priva, bo trochę nie wypada mi opisywać tego modelu na otwartym forum.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
jang
Aktywny
Aktywny
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2008, 18:10
Lokalizacja: Gliwice

autor: jang » 21 wrz 2008, 20:37

Witam.
Ponoć miarkowniki Honeywell sa dobre.
Pisze ponoc bo kiedys tak usłyszałem- "No zeby to chodziło to musi byc Honeywell"
JanG.

RRrr
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2008, 20:02

autor: RRrr » 24 wrz 2008, 19:32

Zauważyliście że sklep do którego link podałem w pierwszym poście w ciągu kilku dni obniżył cenę Unistera o ponad pięć dych.
Nie wiem czemu ale link przestał działać.

Awatar użytkownika
jang
Aktywny
Aktywny
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2008, 18:10
Lokalizacja: Gliwice

autor: jang » 24 wrz 2008, 20:40

Link nadal działa ale po sopiowaniu, wklejeniu do paska adresu i delikatnej modyfikacji
Natomiast dlaczego tak sie stało tez sie zastanawiam
JanG.

janus_z
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2008, 20:34

autor: janus_z » 25 lis 2008, 20:41

Witam
Zakupiłem jakieś dwa miesiące temu ten regulator i pojawił sie u mnie problem a mianowicie..
Mam piec SAS NWG, wcześniej działal mi on z mechanicznym miarkownikiem ciągu i poza niedokładnością regulacji temperatury nie było z nim problemu, odkąd założyłem regulator UNISTER zdarza mi sie dosyć często takie "eksplozje" spalin pojawiaja sie po dojściu przez piec do zadanej temperatury np. 65 stopni i zamknięcia dopływu powietrza przez klapke i wtedy tak za około 1-2 minut pojawia sie eksplozja spalin przez taka klape na górze pieca która jest do czyszczenia , podniesie az ta klapę która waży około 2kg zadymi mi tym samy cała kotłownie...
pale weglem z drewnem

Powiedzcie co moze być tego przyczyna???

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 27 lis 2008, 16:53

Prawdopodobnie odbijają gazy, które nazbierają się w komorze kotła po osiągnięciu temp. zadanej. Zamyka się klapka, jest produkcja gazów, komin ich nie zdąży zebrać i po 2 minutach przy pojawieniu sie iskry następuje zapłon gazów, czego efektem jest ten wybuch.

Przyczyn może być kilka, np. palisz wilgotnym drewnem i węglem..., masz zbyt mocno przydławiony czopuch....

Co można zrobić, unister jest bardziej dokładny jak miarkownik tradycyjny i szybciej reaguje na zmiany temperatury (dlatego tak szybko zamyka klapkę po osiągnięciu temp. zadanej).

Ten sterownik ma opisane w instrukcji jak ustawić tzw. przedmuch, czyli co ile czasu podnieść klapkę na podtrzymanie żaru. Możesz zwiększyć częstotliwośc otwarcia tej klapki, przez co dłużej utrzyma się żar i nie powinno gromadzić się tyle gazów, jest to oczywiście kosztem większego błędu przeregulowania temp. zadanej . Jak nie chcesz tykać elektroniki, otwórz mocniej czopuch, aby komin mógł zbierać spaliny po zamknięciu klapki.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Artur 423
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2011, 11:36
Re: Elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER-opinie użytkownik

autor: Artur 423 » 29 paź 2011, 21:18

Witam mam pytanie odnośnie miarkownika unister jaki jest pobór prądu i czy trzeba zastosować
pompkę rozprowadzającą , posiadam piec węglowy ale nie mam gdzie zainstalować zwykłego miarkownika w miejscu gdzie jest termometr stanowczo za daleko dlatego pomyślałem o tym
miarkowniku ciąg jest dobry , myślałem o instalacji dmuchawy, ale to chyba raczej do kotłów opalanych miałem .
Dziękuje za odp.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER-opinie użytkownik

autor: Jarecki79 » 30 paź 2011, 11:25

Sam sterownik ok.5W
Nieco wyższy pobór jest jak podnosi łańcuszek mały silniczek od przekładni.

Nie trzeba wpinać pompy c.o., można pracować na grawitacji

Maher
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2009, 23:16
Re: Elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER-opinie użytkownik

autor: Maher » 30 paź 2011, 21:43

A dlaczego palenie węglem w piecu miałowym i zwykłym sterownikiem z dmuchawą mija się z celem?
Ja też mam piec miałowy sas wyposażony w sterownik elektroniczny i dmuchawę, palę węglem z przyczyn takich jak wyżej opisałeś, sterowanie delikatnie zmodyfikowałem i różnica temperatury od zadanej nie jest większa jak kilka stopni.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER-opinie użytkownik

autor: Jarecki79 » 31 paź 2011, 21:05

Trochę maher nie rozumiem o co Ci chodzi.

Ja w swoim kotle miałowym palę węglem tj. groszkiem, sporo bryłek nawet po 5cm
Mam sterownik z pid i dmuchawę. Ja wolę takim groszkiem palić, bo wychodzi to u mnie lepiej jak przy zabawach z miałem. Od dobrych 3lat zacząłem palic groszkiem zamiast miału. Jest mniej syfu, dłużej się pali

Maher
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2009, 23:16
Re: Elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER-opinie użytkownik

autor: Maher » 31 paź 2011, 21:52

Jarecki79 pisze:Trochę maher nie rozumiem o co Ci chodzi.

Ja w swoim kotle miałowym palę węglem tj. groszkiem, sporo bryłek nawet po 5cm
Mam sterownik z pid i dmuchawę. Ja wolę takim groszkiem palić, bo wychodzi to u mnie lepiej jak przy zabawach z miałem. Od dobrych 3lat zacząłem palic groszkiem zamiast miału. Jest mniej syfu, dłużej się pali


Odpowiadam na pierwszy post, czemu szuka miarkownika ciągu jak ma sterownik i dmuchawę.
Wystarczy że domontuje sobie przepustnice pod dmuchawą, aby nie zaciągało lewego powietrza przez dmuchawę.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 139 gości

Gotowe projekty domów