POMPA CIEPŁA - OPINIE

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 05 lip 2009, 21:36

grzegora pisze:Witam

Dosyć poważnie zastanawiam się nad zainstalowaniem pompy ciepła w nowo budowanym 2 rodzinnym domku.

archipisniak.neostrada.pl/SBISII.htm

Z tym że w projekcie domu zalecany jest piec o mocy 24kW.

Instalatorzy proponują mi na taką powierzchnię domu pompy ciepła o mocy od 14 do 17 kW.

Teraz mam dylemat czy taka pompa da radę ogrzać dwa mieszkania w takim domku? Czy też będzie się nie wyrabiać i dom będzie nie dogrzany.
Piec, czy pewnie kocioł policzono Ci według zasady 100W/m2 i wtedy wychodzi ok. 24kW. Drugim powodem stosowania kotła o takiej mocy jest przygotowanie ciepłej wody. Kocioł o takiej mocy może pracować jako dwufunkcyjny. Różnica w cenie kotła o mocy 24kW i mniejszego jest zazwyczaj niewielka i stąd taka rozrzutność pod tym względem. Resztę załatwi automatyka.
Przy pompie ciepła sprawa nie jest taka prosta. Oczywiście można znacznie przewymiarować pompę ciepła stosując zasady jej doboru podobne do kotła. Jednak takie rozwiązanie będzie bardziej kosztowne (większa pompa ciepła, większe dolne źródło) nie tylko na etapie inwestycji, ale także eksploatacji.

Jednak znacznie lepsze rezultaty uzyskamy, gdy założymy, że przy pompie ciepła niezbędne jest określenie zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania oraz do podgrzania ciepłej wody. Trudno więc określić na podstawie rzutów budynku, czy moc podana przez instalatorów jest właściwa. Być może nawet moc grzewcza pompy ciepła tak znacznie niższa od mocy kotła okaże się za duża.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 05 lip 2009, 21:45

Jeśli dom w trakcie budowy, to masz bardzo dobry start.
Najprawdopodobniej nie masz jeszcze izolacji, więc akurat warto ją zwiększyć - na ściany 20 cm, na dach 30 cm.
Pomyśl nad montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem - oszczędność ciepła ok. 50%.
Teraz można przeliczyć zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, przy takich modernizacjach 14 kW pompa ciepła będzie znacznie przewymiarowana - więc z powodzeniem wystarczy mniejsza (jaka - to już trzeba dokłądnie policzyć, i napewno nie z "m3 razy coś tam"), a Ty będziesz miał praktycznie zerokosztowe ogrzewanie przez lata.

grzegora
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
dzięki

autor: grzegora » 06 lip 2009, 21:05

Dzięki za rady. Dzisiaj podpisałem umowę na założenie pompy ciepła.
Po krótkim użytkowaniu podzielę się spostrzeżeniami z jej użytkowania.
Pozdrawiam

Antyk1957
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 lip 2009, 9:17
Lokalizacja: Żyrardów

autor: Antyk1957 » 08 lip 2009, 9:19

chciałem wywołać temat związany z fizyką budowli, ale jak widać nie było specjalnego odzewu. A szkoda, bez znajomości tego działu budownictwa, choćby pobieżnego nie można rzetelnie określić opłacalności zainstalowania pompy ciepła. Widać, decydująca jest moda. Nikt nie zdążył zauważyć, że energia elektryczna zdrożała, w zależności od regionu od 40 do 50 procent. A taka cena energii czyni instalację pompy ciepła dosyć wątpliwą. Szczególnie do ogrzewania grzejnikowego (średniotemperaturowego).
Nie ciągnę zatem tematu, ale otwieram równie istotny. Dolne źródło ciepła. Niewielu zdaje sobie sprawę jak trudno uzyskać pewne (niezawodne) i wydajne źródło ciepła. A przy okazji wykonania jak duże będą zniszczenia otoczenia. Lekko podsumowując, uzyskanie COP na poziomie niższym niż 3,5 nie gwarantuje sukcesu ekonomicznego. A więc należy modnym ludziom życzyć odporności na stres związany z wysokością rachunków za energię, lub okazyjnego zakupu zakupu ciepłych futerek dla rodziny. Można też dokupić stado świnek, ogolić je do gołej skóry i przepędzać po mieszkaniu. To jest znacznie tańsze i w miarę niezawodne źródło ciepła. Dodatkowo można uzyskać bezcenny metan do oświetlenia i ogrzewania. Proszę ostatnich zdań nie traktować z przymrożeniem oka.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 08 lip 2009, 13:05

Antyk1957 pisze:chciałem wywołać temat związany z fizyką budowli, ale jak widać nie było specjalnego odzewu.
IMHO, odzew był wystarczający - praktycznie wszystkie Twoje "mity" zostały obalone. Z Twojej strony na ten temat zabrakło polemiki.
Nikt nie zdążył zauważyć, że energia elektryczna zdrożała, w zależności od regionu od 40 do 50 procent.
Podaj konkrety. W jakim okresie był taki wzrost cen energii elektrycznej? O ile w tym czasie wzrosły ceny innych nośników energii?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lip 2009, 13:20

Szanowny Antyku1957 domyślamy się, że "wywołując temat " nie byłeś przygotowany, tylko tak chlapnąłeś potoczna opinią. Energia elektryczna drożeje… ale zdecydowanie najwolniej. I to sporo wolniej od innych paliw. Już w 2011 mało kogo będzie stać ogrzewać się gazem i raczej nikogo ekogroszkiem. Dyskusja tu się toczy już tylko wokół centralne z pompą ciepła i gorsza izolacja, czy lepsza izolacja i niecentralne. Prąd jest nasz (polsko unijny) prąd czy chcemy czy nie chcemy doprowadzać do domu i tak musimy. Coraz większy udział w zyskach ciepła mają telewizory, komputery… itp. I trudno sobie wyobrazić te urządzenie na gaz .

edwards
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2009, 19:59
Lokalizacja: Bydgoszcz

autor: edwards » 09 lip 2009, 18:59

Zgadzam się w pełni z Panem TB. Koszty energii elektrycznej rosną wolniej od pozostałych a przypuszczam że ta różnica będzie się pogłębiać w przyszłości ( za jakieś 17 lat napewno) szczególnie po zakończeniu budowy dwóch elektrowni atomowych w Polsce :!:
Jestem uparty i dociekliwy. Stąd ponownie jako alternatywę w zakresie stosowania pomp ciepła proponuję pompę typu powietrze/woda. Dlaczego?
Z bardzo prostego powodu jakim jest chociażby ograniczona powierzchnia działki dla kolektorów poziomych, problematyczne odwierty dla sond pionowych ( nie zawsze wiercąc - wypłukując grunt można osiągnąć zamierzony efekt - czasami trzeba wiercić więcej otworów, stosując więcej sond krótszych z uwagi na strukturę gruntu), koszty takich prac ziemnych, utrudnionienia w zagospodarowaniu działki w przypadku kolektorów poziomych lub braku stawu, jeziorka itd. Alternatywą zatem jest pompa która czerpie ciepło z powietrza. Kwestia sposobu jego pozyskiwania jest bardzo ciekawa i co najlepsze, znacznie się takie rozwiązania różnią od siebie. Mam na myśli tutaj rozwiązanie firmy Octopus ze stojącym w ogrodzie dużym radiatorem bez żadnych wentylatorów, grzałek itd. Proszę mi wierzyć na słowo - nie jestem sprzedawcą tego urządzenia, nie jestem również instalatorem. To rozwiązanie po prostu mi się podoba. Nie ma kłopotów z koparkami i bałaganu z tym związanego. Dlaczego nikt o tym rozwiązaniu- poza mną oczywiście, nie wspomina i nie rozwija tego tematu? Szwecja jest krajem "zimnym", Norwegia również a pompy ciepła typu powietrze/woda pracują w tych krajach od wielu,wielu lat.
edwards

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 09 lip 2009, 20:19

edwards pisze:Mam na myśli tutaj rozwiązanie firmy Octopus ze stojącym w ogrodzie dużym radiatorem bez żadnych wentylatorów, grzałek itd. Proszę mi wierzyć na słowo - nie jestem sprzedawcą tego urządzenia, nie jestem również instalatorem. To rozwiązanie po prostu mi się podoba. Nie ma kłopotów z koparkami i bałaganu z tym związanego. Dlaczego nikt o tym rozwiązaniu- poza mną oczywiście, nie wspomina i nie rozwija tego tematu? Szwecja jest krajem "zimnym", Norwegia również a pompy ciepła typu powietrze/woda pracują w tych krajach od wielu,wielu lat.
Szwecja i Norwegia to duże kraje, o znacznie zróżnicowanym klimacie. Przy pompie ciepła powietrze woda głównym czynnikiem dostarczającym ciepło jest wilgoć zawarta w powietrzu (ciepło przemiany fazowej). W tych dwóch krajach na terenach zamieszkałych przez większość ludności panuje klimat morski, gdzie powietrze zawiera bardzo dużo wilgoci. To co sprawdza się tam, niekoniecznie musi dobrze sprawdzać się w Polsce. Pompa ciepła "sopel lodu" jest znana od wielu lat i nie zdobyła zbyt wielu klientów. Jeżeli byłaby taka rewelacyjna, to powinna być przebojem rynkowym.
Zastanawiałeś się nad tym ?

kowjan
2 - ostrzeżenia!
Posty: 67
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:12
Lokalizacja: z www.
Kolektory slon.TAK Pompa NIE -stanowczo NIE !!!

autor: kowjan » 12 lip 2009, 16:26

POMPY CIEPLA ( gruntowe ) to totalna POMYŁKA .



W Polsce pompy ciepla ( gruntowe ) to TOTALNA POMYLKA .—POMPY nie sa ekologiczne.(opis poniżej )



Zostaly żywcem przeniesione ze Szwecji ( i innych bogatych krajow) na nasz rynek .


Tam PRAD jest TANI bo wytwarzany jest z elektrowni atomowych .



U Nas zaistnialo silne lobby promujące pompy ciepla,nie bacząc na nasz drogi prad i na nasze niskie zarobki ..



Koszt użytkowania POMPY CIEPLA to kwota 3500 zl(rok)

na dom o pow. 150 m2 , przy inwestycji za (min) 50 tys zl.

Sam uzytkowalem 2 lata temu i Sam niestety przekonalem sie do tego "wynalazku" ....Dom sprzedalem z tym wynalazkiem nawiedzonemu klientowiiiiii Teraz on buja sie z tra poma.. Viesmana (Zeby nie bylo ) .

Teraz mam kolektory sloneczne--- za ktore zaplacilem 15 ty s zl. na ciepla wode oraz na wspomaganie centralnego ogrzewania.....to jest to .....!!!

oraz kociol co.gaz KONDENSACYJNY !!!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O oplacalnosci .

Za gaz (ziemny ) zaplacimy 2200 zl. (rok) przy inwestycji za 5000 zl.


z kotlem co.gaz. (nie jak pisza i czaruja lobbyści ,ze15 tys zl.)

------------------------------------------------------------------------------------------------------


Uzytkowanie POMP CIEPLA to te same problemy (polecam forum internet ) co inne urzadzenia grzewcze .

Pompy ciepla to fajna sprawa dla ludzi bogatych (buduja domy powyżej 500 m2) którzy maja pieniadze na inwestycje i na utrzymanie .


Dla przecietnego Kowalskiego, który buduje dom (150 m2) z kredytu pompy ciepla to NIEPOROZUMIENIE .


Firmy i osoby które namawiaja Takiego klienta ,działają bez jakichkolwiek oporow ,nie baczc na nic.

To tak jakby namowic Go w trakcie w/w budowy do zakupu Ferrari za 500 tys zl. ( nie majak szpan) .



EKOLOGIA. CYTAT z prasy . .................


W Polsce pompy ciepla NIE sa EKOLOGICZNYM rozwiązaniem ponieważ zużywają PRAD , które produkowany jest z wegla kamiennego .

W wyniku spalania wegla mamy wlasnie bardzo duze zanieczyszczenie atmosfery .


Pompa ciepla jest tylko mniejszym zlem niż piec czy grzejnik elektryczny ,doputy w Polsce nie powstana ekologiczne elektrownie ( wiatrowe, wodne z kolektorow słonecznych itp .) .



O kolektorach słonecznych EKOLOGICZNYCH .



Inwestując w kolektory sloneczne np. 12 tys zl. na CW lub ok. 15 tys zl. na CW i CO



mamy zagwarantowane SPRAWNE i oszccedne dzialanie systemu przez min 20 lat.



Zuzycie pradu na 1 -na pompe solarna 40 Wat wynosi 50 zl. ( rocznie )


to jest ekologiczne - wiec powinino na to byc dofinansowanie z U E


i jest tylko Nasze Urzedy nie kwapia sie z ich udzielkaniem -


niektore robia to tylko dla swoich znajomkow. --mam takie negatywne przyklady Urzedow.



Czysta Ekologia i czysty ZYSK .

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 12 lip 2009, 16:40

Ciekawe rzeczy piszesz :lol: :lol: :lol: .
Jeżeli przy pompie ciepła za ogrzewanie i ciepła wodę płaciłeś 3500 zł rocznie, to ile płaciłbyś (w tym samym domu), gdybyś używał gazu ?
Wybudowałeś kiepski dom, być może źle dobrano Ci pompę ciepła i uważasz, że to jest najgorsze rozwiązanie.
Instalacja solarna za 15 tys. zł wspomagająca centralne ogrzewanie ?
Ile taka instalacja ma m2 kolektorów i ile produkuje energii w skali roku ?

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 12 lip 2009, 21:19

Ale spokojnie, 3500 zł za sezon to wcale nie jest jakiś duży wydatek przy domu tradycyjnym, paląc nawet węglem przy słabo ocieplonym domu musisz kupić z 6-8 ton węgla za jeszcze wyższą kwotę niż 3500 zł :-)
Ludzie w blokach płacą za 50-70m2 po 400 zł miesięcznie (4800 zł rocznie) za ogrzewanie :twisted:

Twój post świadczy dobitnie o tym, że jak dom za słabo zaizolowany, to i pompa ciepła za 100 k nie będzie pracować za darmo - zamiast niej lepiej zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem i polepszyć izolację :wink:

Licząc na szybko wychodzi, że zużycie energii przez ten 150m2 dom wynosi około 100-130 kWh/m2/rok. Nie jest to najgorsza wartość.

Gdybyś w tym domu posiadał gaz, zapłaciłbyś jeszcze o ok. 30% więcej (przy założeniu, że pompa ciepła była prawidłowo zainstalowana i użytkowana) :wink:

kowjan
2 - ostrzeżenia!
Posty: 67
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:12
Lokalizacja: z www.
Pompa ciepla nieoplacalna inwestycja. !!!!

autor: kowjan » 15 lip 2009, 22:15

Sz.P. ..obroncy pomp ciepla..... Mysle ze handlujecie pompami......

Moj dom wybudowany byl w 2003 r. . ocieplony... wspolczynnnik przenikalnosci cieplnej wynosil 35 Wat... Ogolny wspolczynnik to 50 Wat ....Bilans cieply ( robiony pzre specjalistow z Politechniki ) wynosi 10500 Wat . Prawidlowo dobrana Pompe..... Nie ma niczego do zarzucenia....... Pompa ciepla ( gruntowa ) to wyrzucone pieniadze w "bloto" w ziemie........... Wnuki tych co zaciagneli kredyt na pompe ciepla beda splacac. ich kredyty.. Pompa ciepla to nieoplacalna inwestycja... .......

:?

pener
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 30 gru 2007, 14:21
Lokalizacja: Nowy Sącz
Re: Pompa ciepla nieoplacalna inwestycja. !!!!

autor: pener » 15 lip 2009, 23:13

kowjan pisze:Pompa ciepla to nieoplacalna inwestycja... .......

:?

Wszystko zależy od budynku.

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 16 lip 2009, 0:05

Pompa ciepła nie jest remedium na całe zło i nie każdy powinien ją stosować. Jej ekologiczność polega na nie spalaniu żadnego paliwa a to, skąd bierze Pan prąd już mam nadzieje nie będzie takie oczywiste jak jest teraz.
Oczywiście, że jak Pan zauważył, Panie Kowjan, ja przynajmniej zajmuję się sprzedażą pomp ciepła, ale przy okazji sam eksploatuję taką jednostkę i ja z kolei przesiadając się z oleju opałowego na pompę ciepła stwierdziłem, że jest to bardzo opłacalna inwestycja a oszczędności są bardzo duże.
Także nie generalizujmy. Tak jak pisze Pener, wszystko zależy od choćby domu i poprawności instalacji i eksploatacji układu. Bo czy samo to, że auto jest w dieslu daje nam gwarancję tańszej jego eksploatacji niż benzyny? Przecież nie. Trzeba jeszcze spełnić kilka warunków prawda?

drewienko

autor: drewienko » 07 wrz 2009, 9:50

?


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 114 gości

Gotowe projekty domów