EKOGROSZEK RETOPAL

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 08 lip 2008, 10:51

do Jarecki79 może wiesz gdzie i w jaki sposób kupić pieklorza bo dzwoniąc na kopalnię na awizację zapomnij.
GL

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 22 lip 2008, 19:19

GL z tym Pieklorzem to wiem,że klient był po niego w kopalni, jak to załatwił to pojęcia nie mam. Widziałem tylko jak sie pali, super sprawa.

arthek...
Co do Eko-Fins, opał jest słabiutki. To potocznie mówiąc mieszany miał z większymi kawałkami węgla. Słyszałem,że w kilku konstrukcjach tłokowych są z nim problemy. Ma spore tendencje do szlakowania i zdarzają się wielkie bryły. W związku z mocno przypadkową granulacją są problemy z właściwym doborem dawek i ustawienia podawania do czasu przedmuchu (gaśnie, szlakuje).

Coś lepszego podobno wypuściła kompania węglowa, ale nie słyszałem jak się to ich cudo sprawuje. Nazwali opał BORUTA i polecają do konstrukcji tłokowych.

Generalnie jak masz możliwość kup 2-3worki Eko-Fins oraz Boruty i spróbuj sam.

Z doświadczenia powiem,że często lepiej kupić we własnym zakresie dobry ekogroszek (30do40%) i wysokiej jakości miał, pomieszać i palić, wyjdzie lepiej jak tym Eko-Finsem.
Dobry miał to taki z typu węgla 31, 31.2, 32, 32.1 min.23tys.kalorii.

W "MI"2(114) był artykuł o palnikach Brucer, tam autor dr inż. Jacek Zawistowski robił próby spalania mieszając miał i groszek, możesz spróbować jego recepty:

Połączył 2 opały, które osobno nie nadają się do żadnego kotła z podajnikiem:

Miał z kopalni PIAST 0-20mm ziarna, przy czym 47% to ziarna poniżej 5mm a 5%powyżej 20mm. Miał wartość opałowa tylko 23 GJ/Mg, zawartość siarki 1,11%, ale spiekalność według ROGI 0, popiół 10%
Paląc samym miałem emisja SO2 1600mg/m3, NOx 305mg/m3, CO 1140mg/m3 uzyskana moc kotła 33kW

Miał ten łączył z groszkami w udziale 50:50:
a) Jankowice groszek GK 8-20mm udział ziarna poniżej 5mm tylko 2%, powyżej 20mm 20%, wartość opałowa 30 GJ/Mg, spiekalność według ROGI bardzo wysoka 47 (samodzielnie nie nadaje się do podajnika), siarka 0,53%, popiół 10%

Efekt palenia tym miksem:
emisja SO2 1100mg/m3, NOx 400mg/m3, CO 750mg/m3 uzyskana moc kotła 36kW

b) Brzeszcze groszek GK 8-31,5mm ziarna poniżej 5mm 1%, ziarna powyżej 20mm 20%, wartość opałowa 30 GJ/Mg, spiekalność wg ROGI 44 (znowu nie nadaje się samodzielnie do podajnika), siarka 0,5%, popiół 6%.

Efekt palenia tym miksem:
emisja SO2 940mg/m3, NOx 330mg/m3, CO 660mg/m3 uzyskana moc kotła 34kW

c) Sośnica, groszek GK 8-31,5mm, udział ziarna poniżej 5mm 2%, udział ziarna powyżej 20mm 55%, wartość opałowa 30 GJ/Mg, spiekalność według ROGI 53 (nie nadaje się do palenia samodzielnego w podajniku), siarka 0,74%, popiół 8%

Efekt palenia tym miksem:
emisja SO2 1015mg/m3, NOx 370mg/m3, CO 735mg/m3 uzyskana moc kotła 33kW

Udział mieszanki w tym doświadczeniu był zawsze 50:50. To gotowy wzór testowany na żeliwnym podajniku ślimakowym IIej generacji marki BRUCER.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 22 lip 2008, 21:27

Powiem szczerze,że trochę mnie bawią takie doświadczenia.Przy całym szacunku i podziwie dla je wykonujących.
Nie można wziąc z jakiejś kopalni próbki węgla,spalic ją w laboratorium i na podstawie uzyskanych wyników wydac miarodajną opinie na temat tegoż węgla sprzedawanego na tysiące ton.Ta opinia będzie miarodajna tylko i wyłącznie dla spalonej próbki.Za dzień może byc już całkiem inna.
A to z tej przyczyny,że kopalnia eksploatuje zwykle kilka pokładów ,które potrafią dośc znacznie róznic się od siebie jakością węgla.Węgiel wydobywany w danej godzinie z kilku pokładów jest mieszany w zakładzie przeróbczym i sortowany.Jednej godziny w tonie węgla może byc 10% ze ściany 375,27% ze ściny 508,58% ze ściany 1012 i reszta ze ściany 813.W innej godzinie te proporcje będą całkiem inne.I tak przez całą dniówkę.Do tego dochodzi mniejsze,ale jednak wydobycie z przodków chodnikowych.
Dzieje się tak,ponieważ ściany mają różne okresy czystego wydobycia na dniówkę.Kiedy jedna ściana stoi,inne fedrują w najlepsze.Są przestoje eksploatacyjne i awaryjne,i w każdej ścianie w różnych porach.
To może nie miec znaczenia,jeśli do worków z sortowni trafia węgiel tylko i wyłącznie z jednej ściany,bez domieszek z pozostałych,ale nie wiem,czy jest gdzieś tak fedrująca kopalnia.
A nawet gdyby,to nawet węgiel z jednego pokładu nie jest jednakowy.Inny jest na dole,inny na górze,a jeszcze inny w środku pokładu.Jeden pokład ma 1,7m grubości a inny 12m.
Takie badania można by robic co miesiąc,albo i co tydzień i uzyska się różne wyniki,choc różnice nie muszą byc wielkie.
Ciekawi mnie jak pozyskano próbki do tych badań.Bo jeśli dostarczyła je kopalnia,to dziękuję.Wiem wszystko.

Były górnik-automatyk.23 lata pod ziemią.
adam

arthek
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 17 sty 2008, 19:49
Lokalizacja: kielce
Re: ...

autor: arthek » 23 lip 2008, 22:58

Dzięki Jarecki79 za odpowiedź.
Właśnie już zdecydowałem o zakupie miału z KHW - 26 000 J, 10 % popiołu, najlepszy na składzie za 430 zł tona.
Inne to 320 zł / tona ponizej 22 000 J i 370 zł / tona - 24 000 J.
Zastanawiam się tylko pomiędzy 26 000 a 24 000 , bo różnica w cenie znaczna ale myślę ze tego 26 000 J spalę mniej i mniej zachodu z popiołem.Tak sobie myślę....doświadczenia nie mam bo to będzie mój 1 sezon
Eko finsa już sobie wybiłem z głowy , bo będąc u nas na składzie opału widziałem wieeeelkie bryły (wielkosci węgla orzech ) wymieszane wraz z drobnicą - i gość mówił że to właśnie eko fins....po 460 zł / t......


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Grapeshot [Crawler] i 21 gości

Gotowe projekty domów