Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lut 2010, 9:57

Szanowny Pan Zembrowski napisał:
Polsce nadal projektuje się budynki pożerające wręcz energię! Nie ma to nic wspólnego z oczekiwaną w UE redukcją zużycia energii!

Jestem przekonany, że robią to ludzie po tej samej uczelni co Pan. Uważam, że jest to ogromne krzywdzenie tych ludzi, w aspekcie ich zdrowia i emerytur!
Pojęcie bezsensowne, gdyż grubość termoizolacji ma wynikać z przesłanek ekonomicznych czyli obliczeń, a nie zakładania "z nieba".

Szanowny Panie Zembrowski - nie ulega dla mnie kwestii, że:
- założenie ogrzewania niecentralnego jest tańsze (montaż + materiał )
niż centralnego
-sterowanie ( temperatura / strefa / czas ) i uwzględnianie zysków a systemach ASIC jest bardziej precyzyjne od centralnego
-Zaoszczędzenie kasy na ogrzewaniu i przeznaczenie jej na obniżenie zużycia przez droższe - czyli grubszą - izolację zniweluje nam dzisiejszą różnicę w cenie kWh z centralnego.
A co do " z nieba" Szanowny Panie Zembrowski !!!! Pisząc o ekonomicznej grubości izolacji o jej wyliczaniu itp w aspekcie czasu w jakim ma służyć dom, to Pan jest wróżbitą! Bo by tak pisać trzeba znać ceny i relacje kWh za 5 10 15 ... lat.
brak strat na zasobniku i rurkach
Tak, to jest prawda. Wprawdzie, straty ciepła na przesyle można silnie ograniczyć stosując rozprowadzenia rur w warstwie termoizolacji podłogowej, ale kilka % jednak się traci. Co do strat zasobników jest podobnie, chociaż z nich nie można zrezygnować jeśli chcemy magazynować tanią energię niekonwencjonalną, bo to silnie obniża koszty ogrzewania.

Nie kilka % !!!! Na Boga! To są kWh!!!
Zasobnik i ruski będą miały identyczne straty w domu izolowanym na poziomie zużycia 150kWh/m2 jak i 15kWh/m2 tylko, że w pierwszym przypadku to będzie 8-9 % a w drugim... aż strach podać!!!!
Dlatego w domach energooszczędnych nie stosuje się centralnych systemów ogrzewania!


Szafuje Pan pojęciami sobie obcymi. Nie ma takiego pojęcia, bowiem każda regulacja to dopasowanie charakterystyk dynamicznych regulatorów, grzejników i obiektu regulowanego i każde takie dopasowanie jest obarczone pewnym błędem - tak jak każdy pomiar. Podejrzewam, że chodzi Panu o dynamikę dopasowania parametrów regulowanych do potrzeb? Jak piszę wyżej, są to elementy doboru charakterystyk. Oczywiście, poprawnie dopasowane charakterystyki, powinny zapewniać utrzymanie komfortu cieplnego w strefie przebywania człowieka, ale bez przesady! Człowiek zupełnie dobrze znosi pewne dopuszczalne odchyłki temperatury powietrza czy otaczających przegród i nie ma potrzeby ustawiania odchyłek na poziomie +/- 0,01 C, gdy wystarczy np. +/- 1 C. Większa precyzja regulacji, to wyższy koszt urządzeń.

Szafuje Pan obcymi sobie terminami - człowiek może faktycznie wiele znieść, ale tu piszemy o komforcie i uwzględnieniu precyzyjnym zysków! Sterowanie z dokładnością do 0.1 st.C nie jest dla współczesnego ogrzewania żadnym problemem czy wydatkiem. A +/- 1 stopień to już dwa stopnie - mało tego przy zaworach termostatycznych umieszczonych na górze grzejnika - i to jest nierealne! O sterowaniu strefami dzień/noc czy szybkim ( kąpielowym ) dogrzewaniu łazienek już nie wspomną!
Baterie sensorowe wymyślono nie dla oszczędności wody, lecz dla wygody

To trudno nawet komentować - wygoda + niewątpliwie MNIEJSZE ZUŻYCIE TO OSZCZĘDNOŚĆ

Nie zna się Pan na współczesnym budownictwie
Dla Pana
-dom musi mieć centralne
-telewizor lampę kineskopową
-samochód gaźnik
...
Panie Zembrowski mamy 2010 rok - jeszcze parę lat temu strasznie krytykował Pan rekuperatory - dobrze, że już Pan zrozumiał jedno! Ale powoli dojdziemy do reszty!

JBZ
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: JBZ » 08 lut 2010, 22:28

Panie TB
Doprawdy szkoda mi czasu na polemizowanie z człowiekiem dyletantem w budownictwie, bo doszło do sytuacji jak w powiastce o dziadzie i obrazie.

Dyletantem budownictwa jest Pan TB całągębą i to jest fakt niepodważalny.
Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, przytaczam za Kopalińskim:
"dyletant amator, miłośnik sztuki a. nauki; człowiek zajmujący się jakąś dziedziną (zwł. sztuki, nauki) z amatorstwa, nie zawodowo, niekiedy sporadycznie, powierzchownie; laik o rozlicznych zainteresowaniach."
i jeszcze za Słownikiem Wyrazó Obcych:
"dyletant (wł. dilettante) człowiek zajmujący się jakąś dziedziną nauki lub sztuki po amatorsku; osoba niemająca wykształcenia, wiedzy w danej dziedzinie; laik"
Przytoczyłem te definicje głównie dla tych, którzy tu i ówdzie mieli do mnie pretensje, iż ostro traktuję TB. Teraz widać, że moje uwagi do TB nie mają nic wspólnego z agresją czy obelgami. Po prostu, nazywam człowieka po imieniu. Jest Pan laikiem i dyletantem w budownictwie - koniec, kropka.

Panie TB.
Już wiele razy pisałem, że to iż odpowiadam na Pana wywody, podyktowane jest tylko i wyłącznie ratowaniem tych, którzy mogą uwierzyć w Pana brednie i narobią sobie szkody. Pisałem wiele razy - nazbierało się nawet kilkaset już postów na tym forum przez kilka lat. W stosunku do Pana "twórczości" to kropla wody w morzu, ale jednak duży włożyłem wysiłek. Wprawdzie, admin forum uważał, iż piszę dla reklamy, ale to jego punkt widzenia - nietrafiony, bo reklamy nie potrzebuję. Nie mam już ochoty dłużej prostować Pana częstych herezji - jak pisałem wiele razy - dyktowanych chyba wyłącznie chęcią ściągnięcia klientów po sprzedawane przez siebie produkty czy instalacje.

A Pana wywody są niebezpieczne dla czytających, gdyż sprytnie miesza Pan prawdy z fałszem i żongluje pojęciami wprawdzie sobie obcymi, ale za to robiącymi na postronnych wrażenie biegłości w temacie!

Co dalej zrobi admin tego forum z Pana bytnością? Jego rzecz. Są jednak fora, gdzie Pan TB został wykluczony i to nie za autoreklamę.

Krótko podsumuję Pana TB fałszywe i oszczercze wobec mnie krytyki - na pozór mające sens. Tu, osoby mnie znające i napominające mnie o zejście z tego forum, proszę o szczyptę cierpliwości, bo przywołany do tablicy, po prostu muszę się odnieść do wypocin TB.

Otóż:
1. Nie stoję i nigdy nie stałem (w odróżnieniu od domów pasywnych w Polsce) po stronie krytyki domów energooszczędnych - a odwrotnie! Nikt inny a ja właśnie jako jeden z pierwszych od roku 1990 w publicznych wystąpieniach (publikacje, konferencje, seminaria itp.) apeluję o tworzenie budownictwa o jak najmniejszym zużyciu energii. Zatem, zarzuty wobec mnie o działania odwrotne - są zwykłym chamstwem i nie pozwalają na dalsze polemiki!
2. Tworzenie domów o niskim zużyciu energii tzw. energooszczędnych, nie polega na pustosłownym zapewnianiu o potrzebie 30 czy więcej cm wełny tu i ówdzie w domu, lecz wymaga rzetelnych analiz i obliczeń znalezienia wartości współczynników ciepła U ekonomicznie uzasadnionych! By z nich uzyskać grubości i rodzaje termoizolacji dla poszczególnych przegród. Tak nakazuje prawo i tak nakazuje nauka! Dla każdego domu uzyskuje się różne wartości U - często mocno odbiegające od bredni o 30 cm - w górę, ale i w dół. Od tego jest matematyka i fizyka budowli, a nie pajacowanie i strzelanie wartościami wyssanymi z palca przez znachora budownictwa czy odróżnianie fizyki (której nigdy nie poznał) od fizyki budowli (która jest obca każdemu laikowi).
3. Wybór rodzaju wentylacji pomiędzy grawitacyjną a mechaniczną zawsze musi być oparty o analizę ekonomiczną - dla każdego domu oddzielnie. Są domy, gdzie opłacalna jest wentylacja mechaniczna i koniecznie rekuperacja czy GWC, ale są domy, gdzie celowa jest wentylacja grawitacyjna - mimo rezygnacji z odzysku. Dlaczego? Ponieważ wyliczeń się nie okłamie! Trzepanie z nieba rozwiązań jest zwykłym trafianiem w totka! A każdy specjalista nigdy z góry nie założy celowości jednej czy drugiej, zanim nie wykona obliczeń.
4. Wybór rodzaju ogrzewania oraz przygotowania c.w.u. także powinien być oparty na analizach techniczno-ekonomicznych, a nie zapewnieniach o ich przewadze czy ulotkach reklamowych mówiących o bezpłatnej energii słonecznej czy wiatrowej. Powodem takich analiz są mocno różniące się koszty cen paliw przy różnych rozwiązaniach (przykładowo: koszt wytworzenia energii 1MJ jest dla energii elektrycznej wyższy 3 razy niż oleju opałowego, czy 6 razy wyższy niz gazu ziemnego. czy 10 razy niż drewna opałowego).
5. Wszystkie tu wymienione analizy obejmują rozpracowanie dwóch rodzajów kosztów: inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Z jednej strony mamy np. jakiś koszt zakupu i montażu urządzeń i instalacji a z drugiej strony koszt eksploatacji tych instalacji i urządzeń. Czyli rozpatrujemy zawsze: opłacalność droższych instalacji ale niższych kosztów eksploatacji oraz tańszych instalacji ale wyższych kosztów eksploatacji. Znajduje się przez to rozwiazania racjonalne dla każdego domu. Z tych analiz wynika, jakie instalacje i urządzenia są celowe! Każdy - nawet największy głąb to rozumie. Brzęczkowski nie chce lub nie może pojąć?
6. Lokalizacja termoizolacji zawsze powinna być na zewnątrz przegród tracących ciepło z dwóch powodów: łatwiej o likwidację mostków cieplnych oraz mamy możliwość wykorzystania akumulacji ciepła, która dla budynków czasowo użytkowanych jest niewskazana, ale dla stale zamieszkiwanych - wręcz bezcenna!
Są też obiekty, gdzie jesteśmy zmuszeni zastosować ocieplanie od środka. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są płyty klimatyczne (o niezwykle rozwiniętych zdolnościach kapilarnych), gdyż wymuszamy dyfuzję wilgoci do wnętrza, co pozwala uniknąć wzrostu zawilgocenia w ścianach ponad stan powietrzno-suchy. Stosowanie termoizolacji od środka i paroizolacji czasami też jest możliwe czy nawet konieczne, ale tylko w przypadkach uzasadnionych. Podkreślam: każdorazowo - niezależnie od lokalizacji termoizolacji - konieczne są obliczenia cieplno-wilgotnościowe wykluczające kumulację kondensującej pary wodnej w ciągu roku. O tym mówię nie ja, lecz obowiązujące w Polsce i całej UE przepisy! Nie ma zatem, mowy o gdybaniu i zapewnianiu tu i na innych forach o wydumanych i uniwersalnych rozwiązaniach. Powoływanie się na fotki z różnych zagranicznych i krajowych stron niczego nie wnoszą, bowiem można wymyśleć i 100 innych sposobów na ocieplanie (i pewnie będą), ale każdy z nich musi mieć wykonane obliczenia cieplno-wilgotnościowe!
Panie TB:
Dopóki nie będzie Pan zamieszczał wyników takich obliczeń dla swoich domów, dopóty będzie Pan nazywany szarlatanem budownictwa - co jest i będzie prawdą a nie obrazą. Jasne, że takich obliczeń Pan nie spłodzi bo nie uczony, ale może to zrobić każdy specjalista (w tym ja, co już proponowałem) i ujawnić wszystkim wyniki takich analiz - jak ujawniam niektóre przypadki w moim serwisie BDB, gdzie każdy może nie tylko zapoznać się z wynikami, ale także z komentarzem do nich - Pan także. Tam są podane zużycia energii EK i EP dla każdego przypadku.
7. Każde ocieplenie zgodnie z przepisami, musi być poparte projektem technicznym ocieplenia, a każdy dom musi mieć opracowaną charakterystykę energetyczną dołączoną do projektu budowlanego a po zakończeniu budowy musi być sporządzone świadectwo energetyczne. Z tych dokumentów i żadnych innych, wynika jak energooszczędny jest dom!!!!!! I to jest na Pana TB bicz Boży. Koniec z herezjami! Nie z Pana TB pajacowych zapewnień, a z dokonanych obliczeń mają wynikać zużycia energii! Może i są domy tworzone przez TB mające 40 czy nawet 0 kWh/m2rok :lol: , ale zapewnienia o nich bedą błazenadą dopóki nie będą pokazane świadectwa energetyczne tych domów (a przynajmniej ich strony tytułowe)!

Czy powyższy wywód jest komuś niezrozumiały? Proszę o uwagi - dopowiem ten ostatni raz. Ostatni, bo na jałowe dalsze dysputy z Panem TB i jego kolejnymi wcieleniami - kończące się wytykaniem mi nieznajomości tematu przez laika są groteską!!! Nie mam czasu ani ochory udowadniać, iż nie jestem Murzynem. Z Panem TB duskusje niniejszym kończę.

I uwaga do Pana Tomasza33 (jeśli nie jest to kolejne wcielenie TB):
Pisze Pan o podjętych już różnych decyzjach co do jakiegoś kosmicznego ocieplenia oraz o rodzaju przyjętego ogrzewania w Pana domu. Czy za tym stoi projekt lub analizy i obliczenia techniczno-ekonomiczne, czy zauroczenie TB? Jeśli to pierwsze, to proszę się trzymać obliczeń, ale jeśli to drugie, to nie mnie a Pana TB proszę się radzić - to będzie dobra nauczka Panu na przyszłość, gdy trzeba będzie sporo wydatkować na usuwanie bzdur w Pana domu.

Dziękuję wszystkim, którzy mieli cierpliwość czytać moje czasami przydługie wywody, ale zapewniam, że nie dla poklasku pisałem. Jeśli jest ktoś, komu pomogłem - cała przyjemność po mojej stronie. Antagonistom też dziękuję, że przypomnieli mi o swoim istnieniu, co skutecznie zniechęciło mnie do straty czasu na polemiki. Admin forum nie będzie już musiał męczyć się z usilnym usuwaniem mojego bdb.com.pl z rubryki na www profilu w danych osobistych - żegnam.

Pozdrawiam wszystkich sprzymierzeńców rozsądnego podejścia do budowania i zwolenników domów energooszczędnych tworzonych w oparciu o wiedzę inżynierską, a nie oszołomów czy handlowców. Zyczę Wam wytrwałości w walce z herezją.

Ponieważ coraz więcej jestem proszony o opublikowanie porównań różnych rozwiązań energetycznych oraz termoizolacyjnych na przykładzie budowanych w Polsce domów, zawiadamiam, że chyba w końcu ulegnę i przygotuję taki materiał i opublikuję. Czy to uleczy znachorów? Nie sądzę, ale zapewne pomoże błądzącym :P

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 lut 2010, 9:07

Ponieważ coraz więcej jestem proszony o opublikowanie porównań różnych rozwiązań energetycznych oraz termoizolacyjnych na przykładzie budowanych w Polsce domów, zawiadamiam, że chyba w końcu ulegnę i przygotuję taki materiał i opublikuję. Czy to uleczy znachorów? Nie sądzę, ale zapewne pomoże błądzącym

Cieszę się niezmiernie - to jest właśnie zdobywanie wiedzy. Jak już Pan w/w materiał przerobi dojdzie Pan do podobnych wniosków, bo liczniki jest wszędzie jednakowy:
dom nie musi mieć centralnego ale musi mieć izolację
skuteczna izolacja wyklucza centralne

bronekmonter
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2009, 23:03
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: bronekmonter » 09 lut 2010, 14:19

Tomasz_Brzeczkowski jeny skąd wyście go wzięli....

Gdzie nie zajrzę do jakiegoś tematu na forum wszędzie jest.
Atakuje, neguje, zaskakuje swoją "wiedzą", "doradza". Nie da się forum w spokoju przeczytać bo wszędzie są jego spory z kimś na forum... Dla mnie ten człowiek jest chory i powinien się leczyć!

tomek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:07
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: tomek33 » 10 lut 2010, 9:16

[quote]Atakuje, neguje, zaskakuje swoją "wiedzą", "doradza".

Spór, to forma dyskusji, dzięki której sporo można się dowiedzieć nie tylko od TB ale od innych forumowiczów. Inne fora gdzie nie ma TB są na żenującym poziomie, a porady tam zawarte to tak jak by ślepy prowadził kulawego. Przyzwyczaj się albo zmień forum.

Jani_63
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 11 lut 2010, 2:22
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Jani_63 » 11 lut 2010, 2:36

tomek33 pisze:
Atakuje, neguje, zaskakuje swoją "wiedzą", "doradza".

Spór, to forma dyskusji, dzięki której sporo można się dowiedzieć nie tylko od TB ale od innych forumowiczów. Inne fora gdzie nie ma TB są na żenującym poziomie, a porady tam zawarte to tak jak by ślepy prowadził kulawego. Przyzwyczaj się albo zmień forum.

:o :lol: :lol:
Witam.
Do tej pory czytałem sobie w ciszy to i inne fora.
Po przeczytaniu tego stwierdzenia łzy wzruszenia mi oczy zalały :lol:
Powiedziałbym że pojechałeś po bandzie na maxa

MIRAS387
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 74
Rejestracja: 17 lis 2009, 19:37
Lokalizacja: pomorskie
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: MIRAS387 » 14 lut 2010, 23:05

W sumie to bez TB to było by nudnie na tym forum bo ten temat był ogladany 10000 razy ma 200 postów cos się dzieje bynajmniej :)Szczerze to nie zgadzam się z jego teoria ale nie twierdze ze jest chory każdy ma się prawo wypowiedziec może w końcu kiedyś zmieni zdanie najgożej jak sie ktoś narazi z tego powodu na koszty :idea:

tomek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:07
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: tomek33 » 15 lut 2010, 9:56

Pozwolę sobie zacytować sam siebie z innej strony forum:

Czy nie zastanawia szanownych forumowiczów ciekawe zjawisko? A mianowicie. Max van dal psioczy na TB, po czym daje izolacje większe niż TB zaleca. Na forum o rekuperatorach i GWC, gość wiesza na TB psy po czy opisuje swoje super GWC wykonane wg zaleceń TB. Mimo wszystko zalecenia TB wchodzą w życie. Być może, to nie teoria TB wzbudza niechęć, a on sam, tzn. jego sposób pisania postów. Na JBZ nikt nie psioczy, poza TB, a nikt nie pisze że wykonał obliczenia wg zaleceń JBZ i wykonał tak izolację.
Czy jest na forum socjolog?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 lut 2010, 10:29

Widzi Pan a dla mnie rysowanie strzałek, ze "tak" ucieka ciepło to paranoja ( jest rozpraszane w całym gruncie) , dla mnie pisanie, że można stosować zamiennie styropian pionowo przyklejony do fundamentów ze styropianem poziomo pod podłogą - to chore. A już wyższość styropianu pionowego na fundamencie nad styropianem pod podłogą na gruncie... nawet nie będę komentował. A szczytem, szczytów jest pisanie o tym w temacie energooszczędność. Dodam, że nie uważam, by 30 lat mogło zmienić fizykę. A podręczniki „z tamtych lat” Pogorzelski … Malicki… są dalej!
Wynika to z tego, że ja nie jestem teoretykiem, piszę wyłącznie o praktyce, więc wszystko o czym piszę jest już sprawdzone. Panowie, którzy nigdy nie izolowali domów ( ocieplenie od zewnątrz to nie izolacja / mniej jak 20 cm - 20 lat temu - to nie jest izolacja), którzy nigdy nie montowali i nie mieszkali w domach / mieszkaniach z niecentralnym systemem ogrzewania wody i pomieszczeń - NAZYWAJĄ SIĘ PRAKTYKAMI - przecież to zupełne pomylenia pojęć.
Po za tym, czy komuś kto pisał bzdury ( a są tacy na wszystkich forach ) poświęcano taaaakie elaboraty! Przez tyyyyle lat?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 lut 2010, 10:30

Wynika to z tego, że ja nie jestem teoretykiem, piszę wyłącznie o praktyce, więc wszystko o czym piszę jest już sprawdzone. Panowie, którzy nigdy nie izolowali domów ( ocieplenie od zewnątrz to nie izolacja / mniej jak 20 cm - 20 lat temu - to nie jest izolacja), którzy nigdy nie montowali i nie mieszkali w domach / mieszkaniach z niecentralnym systemem ogrzewania wody i pomieszczeń - NAZYWAJĄ SIĘ PRAKTYKAMI - przecież to zupełne pomylenia pojęć.
Po za tym, czy komuś kto pisał bzdury ( a są tacy na wszystkich forach ) poświęcano taaaakie elaboraty! Przez tyyyyle lat?[/quote]

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: HenoK » 15 lut 2010, 11:09

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Po za tym, czy komuś kto pisał bzdury ( a są tacy na wszystkich forach ) poświęcano taaaakie elaboraty! Przez tyyyyle lat?
Ma Pan rację, takie bzdury powtarzane setki razy nie są warte taaaaakich eleboratów, dlatego przestaję komentować Pana wypowiedzi.
Może od czasu do czasu napiszę krótkie podsumowanie Pana "dokonań", podobnie jak to wielokrotnie już robili inni, np. JBZ.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 lut 2010, 11:37

Chciałby Pan, by to były teorie!!! By nie izolować domów!

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Indiana » 15 lut 2010, 20:12

Ja też mam już dość odpowiadania na te same bzdurne zarzuty, tym niemniej jak widzę wprowadzanie w błąd ludzi to odpisuję w kółko na te same argumenty. Chyba jednak lepiej, zamiast pisać eleboraty i tracić cenny czas, zamieszczać link do tego tematu :wink:
Pozdrawiam wszystkich znawców budownictwa, znafcę zresztą też :wink:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 lut 2010, 20:32

Nie dziwię się. Gdybym do dziś pompami ciepła handlował to zapewne jak Pan "dość miał trucia o izolacji termicznej i jej roli w budownictwie.

JBZ
Re: Błędy w teorii i poradach Tomasza_Brzeczkowskiego

autor: JBZ » 16 lut 2010, 18:12

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie dziwię się. Gdybym do dziś pompami ciepła handlował to zapewne jak Pan "dość miał trucia o izolacji termicznej i jej roli w budownictwie.


A że handluje Pan elektrycznym ogrzwaniem, to truje na ich temat ...
===========================================

Szanowni Państwo. Śpieszę donieść, że na moje ostatnie zapytania do TB: skąd bierze podstawę do stosowania właśnie 30 cm termoizolacji w ścianach, a nie jakiejś innej grubości, otrzymałem na e-mail list od TB takiej oto treści:

„Z moich doświadczeń korzystają inni.
MCH str 41 i założenia 0.1 W/m2xK - to coś koło 30cm”

Do listu załączone zostały dwie obszerne ulotki:
- BBR katalog - w języku szwedzkim,
- MCH - w języku polskim.

Uważam, że każdy oceniający wypowiedzi TB powinien sam się zapoznać z tymi ulotkami - by wyrobić własne zdanie i ocenić dotychczasowe „rewelacje” TB. Odnalazłem więc postacie źródłowe tych ulotek i podaję linki:
NR 1
http://www.isover.se/files/Isover_SE/Om_Isover/Kontakta_oss/Broschyrer_Bygg/BBR%20broschyr.pdf
NR 2
http://www.multi-comforthouse.pl/3.pdf


Teraz kilka zdań komentarza demaskującego TB:

1. Z cytowanego wyżej listu TB wynika, że TB jest osobą nie byle jaką, bo takie wielkie firmy jak ISOVER nawet korzystają z osiągnięć TB! Inaczej mówiąc, zatrudnieni tam inżynierowie uczą się od TB mimo, iż to człowiek bez wykształcenia - kompletny laik w budownictwie! Czy to bufonada, czy choroba? Ciekaw jestem reakcji firmy ISOVER na taką deklasację ich specjalistów przez TB.

2. Jak każdy zauważył, ulotka NR 1 dotyczy wyłącznie domów szkieletowych, których ocieplenia nie kwestionujemy. Kwestionujemy ocieplenia od środka domów murowanych. Po co więc nam ta ulotka?

3. Ulotka NR 2 dotyczy realizacji domu pasywnego - swoją drogą krytykowanego przez TB wielokrotnie. Także nie widzę sensu jej przytaczania.

4. TB powołuje się na stronę 41 ulotki NR 2. Patrzymy tam i cóż mamy? Na stronie 40 i 41 są same ocieplenia ścian murowanych od zewnątrz i ani jednego ocieplenia od środka!!! Na stronie 41 na dole są pokazane różne przypadki eliminacji mostków cieplnych. Dwa z nich mają podpisy „idealnie” i pokazują ocieplenie od środka, ale dotyczą „poziomych przejść (skrzyżowań) zimna-ciepła ściana”! Od strony 46 do końca ulotki są zamieszczone liczne przykłady ociepleń - wszystkie mury zawierają tam ocieplenia od zewnątrz - także fundamenty!

Panie TB!
Dość wygłupów, dość błazenady, dość wprowadzania w błąd forumowiczów! Pan nie odróżnia domów szkieletowych od murowanych!

I jeszcze słów kilka o Pana „rewelacyjnych oszczędnościach” z tytułu stosowania miejscowych ogrzewań elektrycznych w miejsce centralnego ogrzewania. Suma energii dostarczanej do domu zarówno poprzez grzejniki c.o., jak poprzez grzejniki elektryczne czy jakiekolwiek inne, jest ta sama w danym domu! Nie ma żadnych oszczędności eksploatacyjnych przy ogrzewaniu prądem wobec innych ogrzewań!

Pan namawia do ogrzewania elektrycznego?! To przyjrzyjmy się temu.
Koszt wytworzenia 1 MJ energii obecnie w Polsce wynosi:
- z energii elektrycznej 0,20 zł
- z oleju opałowego 0,07 zł
- z pelletów 0,04 zł
- z gazu ziemnego 0,033 zł
- z gazu płynnego propan 0,032 zł.
Ogrzewanie energią elektryczną jest 6 razy droższe niż gazem i 3 razy droższe niż olejem opałowym! Do tego Pan namawia - tylko dlatego, że sprzedaje ogrzewania elektryczne!

I jeszcze o „niecentralnych” grzejnikach elektrycznych „precyzyjnie regulowanych”, które Pan wydumał i poleca. Na czym ma polegać regulacja i oszczędności? Na tym, że w każdym pomieszczeniu wyłączy się grzejnik, jeśli nie ma tam mieszkańców? A co będzie, gdy do wystudzonego pomieszczenia zechce wejść człowiek? Ma odkręcić regulator czy jakaś fotokomórka włączy grzejnik, gdy się podejdzie do drzwi, i czekać aż temperatura wzrośnie do oczekiwanej +20 w pokojach czy +24 w łazience? Człowiek ma czekać pod drzwiami godzinę na wejście do wc czy pokoju? A co z wentylacją? Strumień powietrza wentylacyjnego nawiewanego stale musi mieć temperaturę obliczeniową danego pomieszczenia, tj. +20 czy +24 C. Co z wyłączenia grzejników, gdy nawiewamy ciepłe powietrze niezależnie od tego czy są osoby w pomieszczeniu, czy nie? Po co te brednie?

Nie dość, że na swój użytek głosi Pan herezje, to szkodzi Pan tym wszystkim, którzy uwierzyli lub są gotowi uwierzyć w te brednie. Za całokształt głoszonych nieprawd Pana powinno się z forum wykluczyć, bo działa Pan na szkodę innych! I taki wniosek przedstawię zaraz do admina forum.

Jak się Pan zapewne domyśla, tym wpisem kończę dysputy z Panem i w Pana temacie.

Jerzy Zembrowski


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów