Strona 1 z 2

Który zestawa kolektorów wybrać

: 10 kwie 2017, 9:10
autor: jerico
http://www.ogrzewanieco.pl/pl/p/Zestaw-solarny-HEWALEX-3-TLP-300-93.42.33/1576

http://sklep.centropol.pl/z-kolektorami-prozniowymi/23-zestaw-do-cwu-komfort-300-dla-ok-5-6-osob.html

Przeczytałem wszystko co znalazłem w necie na temat kolektorów, o wadach i zaletach płaskich i próżniowych kolektorów, ale nadal nie wiem w co zainwestować, tym bardziej że ceny obu zestawów są bardzo zbliżone. Wiem że płaskie teoretycznie są prostsze a więc mniej kłopotliwe, ale to nie jest dla mnie argument, bardziej przemawia do mnie to, że rury może potrzaskać grad co przemawia na korzyść płaskich. Bardziej interesuje mnie sprawność, w przypadku Hewalexa mam ok. 5,5 m2 powierzchni czynnej, dla wybranych próżniówek jest to tylko albo aż 3,77m2 - sprawdzałem bazie Soalr Keymark. Martwi mnie to co podaje producent tych próżniówek bo nijak się to ma do tego co w oficjalnym certyfikacie. Założenia dla systemu to ogrzewanie CWU w okresie kwiecień-wrzesień.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 10 kwie 2017, 11:30
autor: szari
Mam 4 szt. płaskich Hewaleksów 7,2m2 netto + bufor kombinowany 400l. Zajebista sprawa dopiero 12 a w budorze jest:
Obrazek
Dobija powoli do 50oC jeszcze z 1-2h i odpalam ogrzewanie podłogowe. Jak widać kolektory na tę chwilę mają temperaturę 64oC

Pogadaj z Bachusem z forum, na pewno Ci zaproponuje dobry zestaw spełniające Twoje założenia.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 10 kwie 2017, 12:36
autor: jerico
Dzięki za zainteresowanie tematem. W pierwszej kolejności brałem pod uwagę wyłącznie rury, ale wraz z zgłębianiem tematu, przekonuje się coraz bardziej do płaskich, zresztą do tej pory gdzie bym nie pytał to większość głosów za płaskimi. Mam do Ciebie pytanie, jako użytkownika tych kolektorów, jak w praktyce sprawdza się taki zestaw, chodzi mi tutaj o działanie w poszczególnych porach roku. Wiadomo, że kwiecień-sierpień to problemu raczej nie będzie, a jak wygląda sprawa w marcu, wrześniu albo pozostałych miesiącach. Czy kolektory płaskie pracują w pochmurne ale ciepłe dni / czy konieczne "czyste niebo"?
Sam nie wiem o co jeszcze mógłbym zapytać, zaciekawił mnie zrzut ekranowy, czy to jest jakaś aplikacja Hawalexa?

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 10 kwie 2017, 13:54
autor: szari
Zaczynając od końca tak to modem Hewalexa który wysyła statystyki do Hewalexa i po zalogowaniu na www. masz dostęp do różnych statystyk . Mnie on kosztował 10 PLN, nie wiem czy teraz dają za darmo czy trzeba coś zapłacić.

Sprawdza się tak jak napisałeś kwiecień - połowa października, w pozostałym okresie i tak musisz grzać czymś innym cwu (kotłem stałopalnym, grzałką czy co tam kto posiada ).

Komfort kolektorów niesamowity przychodzisz styrany z roboty woda gorąca się leje z kranu, u mnie w przypadku rodziny 2+1 (córa zawsze wlewa pół wanny wody ) a my to prysznic. Jeśli słońce nagrzeje bufor do 55oC to wody starcza mniejwięcej na 3 doby ( nie mamy zmywarki więc dochodzi też zmywanie ). Jednak żadnego lata nie było sytuacji abym rozpalał ekogroszek aby zagrzać wodę do mycia, a grzałki nie założyłem.
A nawet i basen córce zalewałem gorącą wodą z kolektorów.

Praktycznie w lato gorącej wody jest aż nad to często powyżej 85oC, max co ugrzały solary to 89oC bo włączyły się zabezpieczenia aby woda się nie zagotowała.
Obrazek

Obrazek
Jak widzisz nawet po włączeniu ogrzewania podłogowego temperatura w zasobniku rośnie, a instalację mam na azymut około 200o więc trochę na pd-zach i około 14:00 słońce pada prostopadle na kolektory słoneczne.

Na tę chwilę kolektory są na dachu już chyba od 4 lat przez ten czas żadnej awarii, anoda magnezowa nie musiała być wymieniana, glikol też nie. Chyba w tym roku muszę już wymienić anodę, i sprawdzić glikol. A gwaracji było w sumie 11 lat, więc instalacja musi jeszcze działać przez 7 lat.

Gdybyś chciał policzyć ile Twoja instalacji by zrobiła podaje moje statystyki na 4 płaskie:
2014r - 3088kWh
2015r - 4959kWh
2016r - 5096kWh
Jak widać dopiero po jakimś czasie nauczyliśmy się korzystać z dobrodziejstw bezpłatnej ciepłej wody. Zasada prosta puki świeci słońce i grzeje zasobnik z wodą robisz co chcesz. Bo słońce wasze jeszcze dogrzeje zasobnik.
A jak zajdzie słońce to już tylko zmniejszasz temperaturę zasobnika, i korzystasz z posiadanych zasobów.

EDIT:
płaskie nie pracują w pochmurne zimne dni - musi pojawić się słońce, lub choć przez chmury widać zarys słońca wtedy coś podgrzeje. W lato nawet jak nie ma słońca będziesz miał wodę do kąpieli nie będzie to 50oC ale około 38-40oC nagrzane.

PS. Na wyjściu z bojlera musisz zainstalować zawór 3D aby rodzince rąk nie poparzyło w upalne dni, Tym samym po podmieszaniu ukropu z zimną wodą gorącej wody starczy na jeszcze dłużej.

EDIT2. Miesiące takie jak listopad-luty nie licz na ciepłą wodę, z kolektorów może woda się pogrzeje przez kilka dni w miesiącu. Jednak nie wiem bo kotłem pogrzewam ten sam bufor więc bądź co bądź w buforze przez te miesiące mam około 50oC i aby kolektory zaczęły wspomagać kocioł na kolektorach temperatura musi wzrosnąć do 58oC aby ruszyła pompa obiegowa - a wiesz jak w zimie słońce ogrzewa czarną powierzchnię raczej słabo.
Pytaj o co chcesz... przerabiam ten temat od lat i ani razu nie żałowałem. Choć mogłem zrobić lepiej, i teraz po 4 latach zrobił bym troszeczkę inaczej.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 11 kwie 2017, 21:40
autor: Piotr Nowik
Popularność kolektorów płaskich w Polsce wynika wyłącznie z ich niższej (nieraz dwu- lub więcej krotnie) ceny. Próżniówki, szczególnie te dobrej klasy, dają więcej ciepła - także w okresach przejściowych, a nawet w zimie (pod warunkiem, że świeci słońce).

Solary płaskie nadają się generalnie wyłącznie na lato

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 12 kwie 2017, 19:10
autor: szari
A Pan Nowak to może widział film z porównania 3 paneli 1 płaskiego i 2 rurowych? I wnioski są raczej różne od tych które zostały przedstawione w filmie z testów.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 13 kwie 2017, 8:56
autor: jerico
Kupiłem zestaw Hewalexa z trzema kolektorami płaskimi. Czekam na dostawę, montuje i czekam na słońce :D

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 13 kwie 2017, 15:32
autor: Piotr Nowik
jerico pisze:montuje

Mam nadzieję, że montujesz samodzielnie, bo to jest proste. Jedyny problem z kolektorami płaskimi jest taki, że są dość ciężkie. Ja, by je w pojedynkę na dach wrzucić musiałem zbudować prowizoryczną pochylnię z umocowanej u góry i przy ziemi drabiny. Kolektory wrzucałem na dach zapakowane, by nie rysować zarówno ich, jak i dachu czy konstrukcji mocującej kolektory. Kartony bez problemu zerwałem potem. Zresztą owe kartony posłużyły mi jeszcze przez jakiś czas (do momentu napełnienia instalacji glikolem) do osłony kolektorów przed słońcem - montażu bowiem dokonywałem w słoneczny dzień.
jerico pisze:czekam na słońce :D

Dla mnie brak słońca to jedyny problem w okresie kilku lat obsługi swoich instalacji solarnych.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 13 kwie 2017, 15:37
autor: Piotr Nowik
szari pisze:A Pan Nowak to może widział film z porównania 3 paneli 1 płaskiego i 2 rurowych? I wnioski są raczej różne od tych które zostały przedstawione w filmie z testów.

Filmu nie widziałem. Wiem tyle, że gros kolektorów próżniowych typu heat-pipe posiada niską sprawność, rzędu 60 procent. Tak na sprawę patrząc, to płaskie - przy swojej przeważnie sprawności rzędu 80 procent - mają tutaj wyraźną przewagę.
Lecz różnica w sprawności to nie to samo, co "charakterystyka grzewcza" kolektora. Chodzi mi o to, że kolektory płaskie grzeją ekstra ale w lato i wtedy, gdy świeci słońce. Charakterystyka próżniowych rozciąga się na dłuższy okres pór roku.

Oczywiście są drogie kolektory próżniowe o sprawności wyższej od kolektorów płaskich.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 13 kwie 2017, 20:03
autor: szari
jerico pisze:Kupiłem zestaw Hewalexa z trzema kolektorami płaskimi. Czekam na dostawę, montuje i czekam na słońce :D

Bardzo dobry wybór, będziesz zadowolony. Zorientuj się ile kosztuje zestaw do monitorowania pracy instalacji http://ekontrol.pl/ tu musisz poczytać.
Wsadź sobie od razu grzałkę do zasobnika bo ja nie wsadziłem i żałuje czasami. Pamiętaj aby zasobnik ustawić w PIONIE a nie poziomie gorąca woda się rozwarstwi i na dłużej starczy tym samym na górze zasobnika masz wodę o temperaturze 50oC a na dnie 30oC.
Zresztą sprawdź gdzie w zasobniku masz kruciec wypływowy wody jeśli na górze zbiornika montuj w pionie.

Z ciekawości ile teraz chcą za taki zestaw?

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 13 kwie 2017, 22:57
autor: Piotr Nowik
szari pisze:Bardzo dobry wybór, będziesz zadowolony.

Również nie wnoszę żadnych uwag do firmy Hewalex. Posiadam od nich dwa kolektory płaskie i jeden rurowy KSR10, do którego jeszcze w tym roku dokupię drugi KSR10.

Podobają mi się także sterowniki solarne tej firmy, a w szczególności jedna z grup pompowych - ta najdroższa o nazwie ZPS 18e-01 ECO i numerze katalogowym 71.33.05.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 14 kwie 2017, 7:31
autor: szari
Piotr Nowik pisze:
szari pisze:Bardzo dobry wybór, będziesz zadowolony.

Również nie wnoszę żadnych uwag do firmy Hewalex. Posiadam od nich dwa kolektory płaskie i jeden rurowy KSR10, do którego jeszcze w tym roku dokupię drugi KSR10.

Podobają mi się także sterowniki solarne tej firmy, a w szczególności jedna z grup pompowych - ta najdroższa o nazwie ZPS 18e-01 ECO i numerze katalogowym 71.33.05.

Nie wiem co tam jest ECO w tym zespole pompowym podejrzewam że pompa obiegowa. Moja na max obrotach pobiera 43W ale jest 5 różnych stopni jej pracy. Jeśli wsadzili tam jakąś fajną obiegówkę do 23W to super wszak elektroniczna pompa, ale prąd u mnie nie ma znaczenia.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 14 kwie 2017, 11:43
autor: jerico
Piotr Nowik pisze: Mam nadzieję, że montujesz samodzielnie, ...

Tak montuje samodzielnie. Ciekawostka, ustaliłem to w Hewalex-ie, przy kontach poniżej 15 stopni, trzeba kupić stelaż na dach płaski i fizycznie dociąć do posiadanego kąta dachu. Innej możliwości producent nie przewiduje. Mój dach ma tylko 12 stopni nachylenia i jest to garaż, także myślę że z montażem nie będzie problemu, w najniższym miejscu dach schodzi do 2,5m nad poziom gruntu - także nie przewiduje problemu z montażem.

szari pisze:Zorientuj się ile kosztuje zestaw do monitorowania pracy instalacji ...

Już patrzyłem, po tym jak zobaczyłem zrzuty w tym wątku z tego systemu, na www podają cenę 280,00 zł netto.

szari pisze:Z ciekawości ile teraz chcą za taki zestaw?


Za cały zestaw zapłaciłem łącznie 9975zł. W tym to co wchodzi w skład standardowego zestawu Hewalexa (link podałem w pierwszym poście) do tego rura nierdzewna 50mb + konstrukcja na dach płaskich.

Piotr Nowik pisze: Podobają mi się także sterowniki solarne tej firmy, a w szczególności jedna z grup pompowych - ta najdroższa o nazwie ZPS 18e-01 ECO i numerze katalogowym 71.33.05.


Dokładnie z tym zestawem pompowym kupiłem.

Jak zmontuje, uruchomię to się pochwalę. Jeszcze raz dziękuje za zabranie głosu w dyskusji.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 14 kwie 2017, 11:51
autor: szari
Ale sobie cenę wymyślili za zestaw do monitorowania... jak ja brałem to kosztował 10 PLN i przedłużał gwarancję o 1 rok. Za 280 PLN w życiu bym tego nie kupił.
No ale to nie my ustalamy cenę, a producent.

Montuj jak najszybciej bo sporo słońca będzie już w maju, a wtedy cwu będzie najbardziej potrzebna.

Re: Który zestawa kolektorów wybrać

: 14 kwie 2017, 13:18
autor: Piotr Nowik
szari pisze:Nie wiem co tam jest ECO w tym zespole pompowym podejrzewam że pompa obiegowa.

Tak, chodzi tutaj o pompę. Jest też identyczna wersja tej samej grupy pompowej bez dopisku ECO w nazwie, różniącej się jedynie modelem zastosowanej pompy.