Strona 1 z 1

Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 06 paź 2014, 11:27
autor: misiek_t
Witam,
Jestem na etapie projektowania domu w technologii niskonergetycznej, 120m powierzchni użytkowej. Zapotrzebowanie na ciepło = 30 kWh/m2/rok.
Dom ma być wybudowany z obliczeniami dla standardu NF40. Bloczek sylikatowy 18cm + styropian 30cm, Dach ocieplony wełną mineralną 40 cm, płyta fundamentowa styropian 25cm
Dom ma być wyposażony w
-pompę ciepła Viessmann Vitocal 200-S 9kW zasilająca ogrzewanie podłogowe i ciepłą wodę użytkową
-rekuperator
-gruntowy wymiennik ciepła umieszczony pod budynkiem (rura REHAU z wkładką antybakteryjną) umieszczony pod budynkiem pod płytą)
-Rury ogrzewania podłogowego

Wykonawca zapewnia mnie że ogrzewanie samą pompą ciepła w zupełności wystarczy, ale ja zastanawiam się nad kominkiem który byłby tylko jako awaryjne ogrzewanie w razie gdyby okazało się że pompa nie daje rady, albo zużywa zbyt dużo prądu.

Jak myślicie czy moje obawy są słuszne czy jednak sama pompa wystarczy?

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 06 paź 2014, 12:19
autor: Tomasz_Brzeczkowski
NACIĄGACZE!
Na 25 cm styropianu nie wyjdzie dom 30kWh/m2. Przy ogrzewaniu podłogowym do gruntu ucieka więcej ciepłą niż dachem przy identycznych izolacjach! Dlaczego, więc taka dysproporcja 25 w podłodze 40 w dachu!
Do domów 30kWh/m2 nie montuje się ogrzewania centralnego
Jaki sens ma gwc ?
Pompa ciepła która nie klimatyzuje!

Toż to jakieś Qui pro Quo!

Zacytuję dr Ludomira Dudę
Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 06 paź 2014, 13:12
autor: misiek_t
Małe sprostowanie:
Dom jest podzielony na dwie części. Część mieszkalna czyli ta część ciepła i garaż który będzie przyłączony do budynku, ale sam garaż nie jest niskoenergetyczny.
Z ukształtowania terenu jestem zmuszony garaż obniżyć o 60 cm.
Analizując przekrój wygląda to tak:
-płyta betonowa 25cm
-styropian twardy eps200 10cm
-izolacja przeciwwodna
-beton podkładowy 10cm
-zagęszczona pospółka 60cm
Bezpośrednio na tej płycie zaczyna się garaż. A 60 cm wypełnia:
-płytki/panele 2cm
-wylewka cementowa zbrojona siatką 8cm
-styropian twardy 25cm
-folia
-zagęszczony piasek 25cm

tak więc ta część ciepła wydaje się dobrze odizolowana od gruntu ?
Pompa ciepła w wersji AWS/AC ma funkcję chłodzenia
Wracając do sprawy samego kominka, robić czy nie robić?

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 06 paź 2014, 13:24
autor: Enerbau
Kominek jak najbardziej. Przyda się w razie braku dostaw prądu. Centralne już raczej nie bardzo dla domu niskoenergetycznego. Kominek ma nasz tzw. dom wzorcowy http://enerbau.pl/index.php/galeria-zdj ... lasztorne-










Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 06 paź 2014, 17:04
autor: bachus
Enerbau pisze:Kominek jak najbardziej. Przyda się w razie braku dostaw prądu. Centralne już raczej nie bardzo dla domu niskoenergetycznego. Kominek ma nasz tzw. dom wzorcowy
Nie bardzo wiem jak nazwać ten domek, choć ładny, pod względem zapotrzebowania na C.O. Z projektu:
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Ontario_II/
widać, że na C.O. potrzeba więcej jak 92kW/m2/rok
Panie Tomku jak by Pan to zaklasyfikował? Chyba jest to poza skala Pana klasyfikacji.
Czy faktycznie został on zbudowany według projektu, czy został on jakoś dodatkowo docieplony?
Czy jako referencyjny będzie można zużycie podejrzeć on-line w internecie?

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 07 paź 2014, 23:18
autor: Enerbau
Tylko głupiec zbudowałby dom z takim zapotrzebowaniem na energię!
Po to się gotowe projekty modyfikuje, aby spełniały oczekiwania inwestora.

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 08 paź 2014, 7:30
autor: bachus
Enerbau pisze:Tylko głupiec zbudowałby dom z takim zapotrzebowaniem na energię!
Po to się gotowe projekty modyfikuje, aby spełniały oczekiwania inwestora.

Opiszesz jak to w tym konkretnym przypadku?

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 18 paź 2014, 0:53
autor: Enerbau
We właściwym czasie udostępnimy wszystkie dane naszych domów wzorcowych wraz z bieżącym monitoringiem zużycia energii potrzebnej do ogrzewania tych obiektów.

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 18 paź 2014, 7:16
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Pompa ciepła w wersji AWS/AC ma funkcję chłodzenia
Czy Pana fachowiec wie, gdzie umieszcza się rurki do takiej pompy?
Obrazek
Jak Pan rozwiąże grzanie wody użytkowej z chłodzeniem?

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 04 paź 2018, 15:55
autor: kailos25
My mamy dom w technologii niskoenergetycznej i mamy w domu kominek i takie rozwiązanie sprawdza się naprawdę fajnie. Roniliśmy to z firmą http://varma.pl i wszytskim polecam.

Re: Dom w technologii niskoenergetycznej a kominek

: 10 lis 2018, 13:29
autor: buddom orzesze
Jestem na etapie projektowania domu w technologii niskonergetycznej, 120m powierzchni użytkowej. Zapotrzebowanie na ciepło = 30 kWh/m2/rok.....
Witam.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem intencje budowniczego, bo wydaje mi się że 30kWh to raczej standard energooszczędny. Pomysł na takiego typu budowanie super(odważnie), mimo to brakuje mi w tym wszystkim trochę wiedzy. Dotyczy to przede wszystkim technologii budowy budynku, technologii systemów grzewczo-wentylacyjnych i samej idei budowania takich budynków, czyli "energooszczędność", o czym inwestorzy zupełnie zapominają. Czyli jednym słowem musimy tak dobrać poszczególne komponenty, aby efekt końcowy nie rozmijał się z tego typu budowaniem. Oczywiście można pójść na skróty i zasłaniać się brakiem wiedzy, budowaniem w systemie gospodarczym czy po prostu brakiem środków. Tego typu wytłumaczenie jest niestety dużym błędem, a temat z pozoru bardzo trudny, okazuje się "bardzo" łatwy, pod warunkiem że ktoś świadomy, nas w ten temat wprowadzi. Czas na trochę autoreklamy. Z tematem budownictwa pasywnego spotkałem się w 2001r, kiedy mieszkałem w Niemczech. Zainteresowałem się tym tematem przy okazji mojej drugiej w życiu budowie, budynku restauracji(pierwszym był dom w 1995r). Dzisiaj wydaje mi się że posiadam na ten temat wiedzę, która mam nadzieję przyda się Wam wszystkim, a czas to zweryfikuje sam. Wystarczy że myślą przewodnią będzie logika.
Wracając do w/w posta.
Czytając go spostrzegłem że jest chęć takiego budowania, lecz dobór technologii trochę mija się z celem. Mam tu na myśli GWC rurowy(uważam że jest problematyczny ze względu na odprowadzanie skroplin) który moim zdaniem przegrywa z GWC żwirowym(jeśli oczywiście poziom wód gruntowych na to pozwala) lub płytowym w innych przypadkach. Pompę ciepła i rekuperację polecam zakupić w jednym urządzeniu ze względu na użycie jednego sterownika do obu urządzeń a co za tym idzie dużo lepsza integracja systemu grzewczego z systemem wentylacji.
Sama technologia budowy domu jest tematym najważniejszym bo decyduje o kosztach budowy, wygodzie budowy i trwałości takiego domu. Sam jestem w trakcie budowy takigo domu dla córki więc coś na ten temat wiem. Wybrałem technologię jak to nazywam "hybrydową", czyli połączyłem technologię szkieletową z tzw masywną. Dzięki temu mam dom o własnej konstrukcji budynku, a ściany jako szkielet z profili U, o ściance 1mm i szerokości 150mm(wybrałem profile U wobec szkieletu drewnianego, który moim zdaniem jest najsłabszym ogniwem tego typu typu technologii chyba że zastosujemy drewno thermo-modyfikowane). Dom postawiłem na ciepłej płycie fundamentowej(najprostrza technologia na świecie) wykorzystując jej izolację dla potrzeb GWC. Do tego konstrukcja dachu i stropu z belek dwuteowych i ot i cała filozofia domu w standardzie pasywnym. Do tego w miarę inteligentny projekt za 3000zł i w 3 miesiące dom może być gotowy. Możemy uprościć technologię budowy i zrobić go taniej niż ja to zrobiłem, o jakieś kolejne 70 tyś. stosując kształki styropianowe. Mój budynek ma 10x10m i powierzchnię 170m2, ale można mniejszy lub parterowy. W końcu każdy buduje taki jak potrzebuje.
Ważne jest żeby w takim domu w pierwszej kolejności zagonić do roboty darmową energię, która aż się prosi żeby z niej skorzystać np. ściany akumulacyjne(ciepła płyta fundamentowa pokryta płytkami kamiennymi od strony południowej), kolektory słoneczne w postaci rur PEX pod dachówką lub blachodachówką, do podgrzewania wody użytkowej, wykorzystanie deszczówki do ogrzewania i wymiany wody w basenie przy domu. Lub energię prawie darmową; oświetlenie ledowe, kominek na pellet do dogrzewania budynku przy temperaturach poniżej -10 stopni C na zewnątrz. Pomysły rodzą się same. Mam nadzieję, że rozbudziłem chociaż trochę kreatywność i obudziłem w Panu chęć zbudowania domu swoich marzeń. Ja ze swej strony mogę jedynie zapewnić, że taki dom będzie zyskiwał na swojej wartości niczym dobra lokata finansowa. Pozdrawiam