Strona 1 z 1

Adaptacja strychu i grad pytań...

: 25 sty 2021, 12:10
autor: Beberock
Dzień dobry

Chce zabrać się za adaptację strychu i potrzebna mi Wasza pomoc :) planuję zamontować w dachu 2 okna polaciowe żeby doświetlić przestrzeń. Ponad to aktualnie wszystko mam uprzątnięte i teraz...:

1. Podłoga - pełne odeskowanie ( między deskami jakaś tam wata widać jest ) Czy na te deski mogę położyć OSB ? Żeby wzmocnić i wyrównać podłogę ? Później docelowo panele na OSB ?
Czy rozbierać te deski żeby zobaczyć jak gęsto są jętki ? Dodam że przez środek domu ( po długości ) biegnie ściana nośna " kręgosłup".

IMG_20210124_144613.jpg
Podłoga strych


2. Co z przestrzeniami przy łączeniu dachu z podłogą ? Też jakaś tam wata jest, pytanie wyciągac i zmieniać czy to zostawić ? Zmianiac to na co ? Czy OSB ma mieć dużo luzu w tym miejscu ?
IMG_20210124_144622.jpg
Dach podloga



3. Ocieplenie ... Krokwie maja 17cm głębokości, są różnie z tego co mierzyłem rozstawione ... Jedne co 70cm, potem 110cm, następna 96cm ... Jaka izolacje zastosować żeby jak najmniej stracić powierzchni ? Da się coś płytszego niż wełna 15+15 ? Najlepiej jakby się dało w 15 cm zamknąć +gk.

IMG_20210124_144642.jpg
Krokwie


Wiem, że pytania pewnie są mało precyzyjne ale liczę, że wasze doświadczenie bez problemu pozwoli odgadnac o co dokładnie chodzi :)

Zastanawiam się generalnie czy uda się tam stworzyc poddasze użytkowe z sypialnia czy raczej tylko strych, schowek ??

Aha budynek ma 19 lat ( być może to będzie istotne )

Z góry dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi i rady. :)

Re: Adaptacja strychu i grad pytań...

: 25 sty 2021, 13:49
autor: Om3k
ad.1) Płyt OSB bym nie stosował ze względu na szkodliwą substancję - lepiszcze na bazie formaldehydu. Lepszym rozwiązaniem będą nowe deski.
ad.2) Wymień na nową izolację.
ad.3) Najmniej przestrzeni zabierze Tobie izolacja nakrokwiowa, np. z zamknięto-komórkowych płyt PIR. Jeśli nie zamierzasz rozbierać pokrycia dachowego, lecz planujesz zastosować izolację gr. 15 cm pomiędzy krokwiami to np. wełna mineralna lub skalna, ale nie będą spełnione aktualne standardy w zakresie izolacyjności termicznej. Od 1 stycznia 2021 roku współczynnik przenikania ciepła U dla dachów nad pomieszczeniami o temperaturze powyżej 16 stopni Celcjusza; musi być mniejszy niż 0,15 (W/m2*K). Zgodnie z powyższym potrzebna będzie wełna mineralna o łącznej grubości co najmniej 28 cm.
Czy do góry krokwi przybite jest deskowanie pełne? Jeśli tak, to izolacja termiczna nie może być dosunięta do deskowania pełnego. Pomiędzy deskowaniem pełnym, a wełną mineralną powinna być pozostawiona szczelina wentylacyjna grubości 3 cm.