Strona 1 z 2

Ogrzewanie podłogowe nieelektryczne

: 05 wrz 2008, 18:42
autor: jerry-krakow
Witam
Zamierzam położyć w łazience płytki marmurowe wysoki połysk na podłogę i na ściany. Nie miałem okazji chodzić po nich u nikogo wcześniej, ale znajomi mówią że na pewno są bardzo zimne i pewnie trudne do utrzymania w czystości. Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?
I kolejną rzeczą jaką chciałbym zrobić w związku z powyższym chciałbym zrobić ogrzewanie podłogowe. Ale jakie już wyjaśniam i czekam na opinie jeśli można. Chciałbym umieścić rurki miedziane pod płytkami z gorąca wodą z sieci (mieszkanie jest w bloku na 2 piętrze). Tj wykuć kanały na te rurki w wylewce, położyć je i podpiąć pod gorącą wodę płynącą do kranu. Z góry dziękuję. Jeśli coś napisałem niejasno zapytajcie proszę. Dzięki.

: 05 wrz 2008, 20:20
autor: adamis
Takie rozwiązanie rodzi klika poważnych problemów;
1.W jaki sposób spółdzielnia będzie rozliczać takie ogrzewanie?
2.Trzeba by założyć tam odpowiedni zawór nie dopuszczający na podłogę zbyt wysokiej temperatury.Bez niego to nie ma sensu,
3.Rurki muszą być położone na co najmniej 3cm. styropianie o dużej twardości.Położenie ich w wykutych w podłodze rowkach spowoduje bardzo duże straty ciepła i ogrzewanie sufitowe piętro niżej.Dopiero rozłożone na styropianie rurki zalewa się warstwą wylewki,min.4 cm, i na to kładzie klei kamienne.Mamy więc schodek o wysokości kilkunastu cm.
Kamień na podłodze w bloku nigdy nie jest nieprzyjemnie zimny.Co najwyżej chłodny.

zajebisty pomysł !!!

: 12 wrz 2008, 6:06
autor: plumber
Człowieku sam to wymyśliłeś? Zdolny jestes !!!

: 12 wrz 2008, 6:24
autor: jerry-krakow
Dziekuje.

: 12 wrz 2008, 7:56
autor: komarr
u mnie łazience jest pion (blok), jedna rura zasilanie druga powrót (chyba). "podobno" niektórzy sąsiedzi wykorzystali moment kiedy latem spuszczono wodę z ogrzewania i domontowali sobie grzejniki łazienkowe.

Zastanawiam się, jak by zamontować w podobny sposób ogrzewanie podłogowe. ??

Czy to ma sens ? rozmawiałem z instalatorem, który prawie mnie przekonał że to nieopłacalne i "szkoda zachodu..." że lepiej jest zamontować ogrzewanie elektryczne jeśli tak bardzo zależy mi na tym.

Poproszę o opinię...

Ogrzewanie w łazience oprócz oczywiście ciepłej podłogi ma jeszcze inne zalety, bo to nie tylko ciepła ale i sucha podłoga... Poza tym poprawia się wentylacja grawitacyjna i mniejsze zawilgocenie jest w łazience. :wink:

: 12 wrz 2008, 10:55
autor: Adriano
Mialem podobny pomysl na ogrzewanie podlogowe lazienowe. Jednak wiekoszc osob odradza mi takie rozwiazanie.
W poprzednim mieszkaniu mialem instalacje wodna pod terakota,jednak zasilana byla z kaloryferow. Efekt cieplej podlogi byl dodatkowy, poniewaz przenioslem kaloryfery na przeciwlegla sciane ,a rury pociagnalem najkrotsza droga wlasnie pod podloga.
Efekt byl rewelacyjny.Ciepla,sucha i przyjemna do chodzenia podloga. Nie bylo styropianu. Ale zaznaczam ze woda goraca byla z sieci kaloryferowej. Sufit pietro nizej nie byl cieply.

: 12 wrz 2008, 21:02
autor: Maciejbudowniczy
Witam,
jestem w trakcie budowy domu i cały parter (oprócz garażu) i łazienka na piętrze ogrzewane będą podłogówką z rury pex. Teraz mieszkam w bloku i żałuję bardzo, że w trakcie remontu nie wpuściłem powrotnej rury z grzejnika drabinkowego w podłogę. Znajomy tak zrobił i efekt jest rewelacyjny! :D
Oczywiście należy na powrocie - przed podłogówką - założyć zawór RTL, który nie dopuści do pętli wody o temperaturze pow. 55 st. C. Za wysoka temperatura źle wpływa na trwałość okładziny podłogowej jak i jest nieprzyjemna i niezdrowa dla użytkowników.

: 13 wrz 2008, 13:16
autor: szklanka
fajny pomysł :)

: 13 wrz 2008, 16:02
autor: corleone
na pewno do zastosowania

: 17 wrz 2008, 19:49
autor: dagson
A dlaczego rurki w kanałach i.t.d.
Czy zastanawiałeś się nad, wodnymi matami do ogrzewania podłogowego?
Maty te, są bardzo podobne do mat elektrycznych.
Grubości ich ok. 8mm.Podłączenie zaworem RTL.

: 17 wrz 2008, 20:15
autor: Alibaba
Jest jeszcze jedno ale.......
Jeżeli w tym bloku na instalacji grzewczej łazienkowej nie ma grzejników, a są tylko piony grzewcze (świece) to na 99%, ta podłogówka nigdy nie zagrzeje :cry:

: 17 paź 2008, 15:13
autor: sertoja
Coś mi tu nie gra w wypowiedzi P Macieja budowniczego! Na zasilaniu podłogówki to montuje się zawór mieszający by nie dopuścić do podłogówki zbyt dużej temperatury. Natomiast zawór RTL montuje się na końcu pętli podłogowego ogrzewania! Zawór RTL działa tak że blokuje przepływ wody gdy temperatura jest wyższa niż nastawiona (a skala jest do 55 st. C) Więc jeżeli w temperatura dojścia będzie np. 65*C to nici z ogrzewania podłogowego!
No i jeszcze (no w bloku to może i nikt nie dba o straty ciepła) rurki do podłogowego ogrzewania wodnego układa się na min. 3cm styropianie z ekranem i wylewa się 4.5cm betonu z plastyfikatorem ponad poziom rurek. Owa powstała płyta grzewcza przed zalanie powinna być wcześniej zabezpieczona dookoła dylatacją. powodzenia

: 26 paź 2008, 14:04
autor: marcindt
p Maciej budowniczy ma racje u szwagra montowalismy i jest tylko RTL na powrocie zamyka jak jest za wysoka temp. max 55*C. Jak z pieca idzie cieplejsza woda np 70*C plynie ta ciepla woda az do zaworu wowczas zawor sie zamyka (max 55) i woda stygnie oddajac (nagrzewajac) cuepło podlodze woda stygnie zawor otwiera sie i znowu cieplejsza woda naplywa miesza itd. dzial bez zarzutów, wiadomo ze woda sie miesza i nie jest tak za na poczatku w podlodze jest np 90 a na koncu 55*C oczywiscie zeby tak bylo iemoze byc za dluga rura dokladnei nie pamietam ile zalecaja producenci ale mozna to sprawdzic napewno na lazienke nawet 20m wystarczy jeden taki ulkad, gdyby powierzchnia miala byc bardzo duza wowczas dzieli sie podloge na kilak ukladow i na kazdym na koncu zawor RTL tak jak pisalem dokaldnie jaki jest najdluzszy odcinek na jeden zawor trzebaby sprawdzic u poducentow

: 26 paź 2008, 19:07
autor: sertoja
Niestety pan Maciej Budowniczy nie ma racji!
Pisze on że zamontował zawór RTL na powrocie z grzejnika przed ogrzewaniem podłogowym, więc jeżeli z grzejnika wyjdzie cieplejsza woda niż 55*C tak wtedy nic nie grzeje :!:

Dlatego obecnie podpina się podłogówkę bezpośrednio do zasilania (a nie do powrotu grzejnika) a przed powrotem, na końcu obiegu ogrzewania podłogowego montuje się zawór RTL. W takim zastosowaniu, kiedy zawór RTL odetnie nam obieg przez podłogówkę, grzejnik nadal grzeje :!:
Ponadto trzeba wiedzieć że dla zachowania prawidłowego działania takiego układu, ogrzewana powierzchnia nie powinna być większa niż 15m2 :wink:

: 28 paź 2008, 21:15
autor: cezarr1
sertoja ma racje max 15 m2 i nie więcej niż 100+ 120 mb rury 16 mm
Rozwiązanie z RTL -m jedno zastrzeżenie woda zasilająca nie powinna mieć więcej niż 60 st dla posadzek cementowych