Strona 1 z 1

Technologia budowy domu, a koszt.

: 24 sty 2010, 16:29
autor: Piteros
To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie.

Jesteśmy z żoną młodym małżeństwem. Chcemy postawić sobie dom typu bungalow 100- 160 m^2 (niski ale reozłożysty :) ). Nie jestem pewien czy dobrze użyłem powyższego pojęcia :)
Czy ktoś z Was próbował kiedyś robić jedno, duże zestawienie za i przeciw budowy domu w różnych technologiach? Z tego co wyczytałem to są domy:
- budowane metodą tradycyjną: cegła, ceramika
- domy drewniane (kanadyjskie chyba też się do tego zalicza, a może to jedno i to samo?)
- domy z keramzytu.

To co mi najbardziej wpadło w oko, to domy stawiane w zasadzie z gotowych ścian (z keramzytu). Budowa takiego domu może zamknąć się nawet w 3 miesiącach. Wygląda to bardzo ciekawie, również kosztowo. Domy budowane w USA również muszą być tanie w wykonaniu. Fakt, faktem są mało odporne na kataklizmy, ale w Polsce póki co nam to nie grozi...

Re: Technologia budowy domu, a koszt.

: 24 sty 2010, 17:40
autor: jaski1
Najtańszy w budowie jest parterowy, nie podpiwniczony, max w kwadracie, dach koperta.
Ja na 172m (wymiar zew 20x10) zmieściłem 4 pokoje, 2 łazienki salon z kuchnią, łazienka, skrytka, kotłownia garaż na 2 auta. Mieszkalnych 125m.
Do dziś spaliłem 1,5 tony węgla.
Projekt własny.
Ściany murowane i styropian 12cm. Strop drewniany (to był błąd ) następny strop będzie betonowy. Strych mam uzytkowy 100m pod adaptację na mieszkanie (rodzina patologiczna ;) 3dzieci)
Tańszego w budowie sobie nie wyobrażam a już trochę budowałem.

Re: Technologia budowy domu, a koszt.

: 26 sty 2010, 20:57
autor: Dar-Bud SIPs
Zapraszam do zapoznania się z technologią SIPs, jest to konstrukcja składająca się z paneli strukturalnych o najbardziej energooszczędnych parametrach dostępnych na rynku.
pozdrawiam.

Re: Technologia budowy domu, a koszt.

: 19 lut 2010, 23:27
autor: Ali04
ja zaś pozwolę sobie przedstawię więc rzecz na przykładzie cen z lokalnych hurtowni;
suporeks -Długość:59,00 cm Wysokość:24,00 cm Szerokość: 24,00 cm kosztuje 8.5 zł
Ytong -Długość:59,90 cm Wysokość:19,90 cm Szerokość: 24,00 cm kosztuje 10.5 zł
max -Długość:28,8 cm Wysokość:22,0 cm Szerokość: 18,8 cm kosztuje 2,15 zł

teraz krótka kalkulacja

suporeksa na 1m2 ściany trzeba 7.04 czyli koszt wynosi 58.85 zł
Ytongu na 1m2 ściany trzeba 8.04 czyli koszt wynosi 89.17 zł
Maxa na 1m2 ściany trzeba 24,1 czyli koszt wynosi 47,30 zł

i teraz by postawić domek trzeba materiału na około 250 m2 ścian więc

suporeksa 7.04 x 250 = 1760 sztuk za cene 14 960 zł
Ytonga 8,04 x 250 = 2010 sztuk za cenę 21 105 zł
max 24,1 x 250 = 6025 sztuk za cenę 12 953 zł
(przy maksie nie ująłem różnicy na fugę w rzeczywistości wyjdzie ich około 22 na m2 czyli będzie jeszcze taniej)
różnica więc w cenie najwyższej, czyli Ytonga i maxa wynosi 8 152 zł...

Re: Technologia budowy domu, a koszt.

: 27 lut 2010, 21:51
autor: Dar-Bud SIPs
A jaki współczynnik przenikalności termicznej posiadają takie ściany?
Ile trzeba jeszcze wydać na docieplenie?
Jakie koszty są by wybudować dom pasywny?

Prawda jest taka że każda technologia budowlana ma swoje plusy i minusy, a każdy inwestor musi sobie zadać pytanie, -czego oczekuje od swojego domu najbardziej... a potem przekalkulować wszystkie za i przeciw.

pozdrawiam

Re: Technologia budowy domu, a koszt.

: 17 mar 2010, 17:39
autor: Stanisław Kowalski
W uzupełnieniu wstępnych informacji na temat systemu K-77 załączam wnioski z 36-letniej obserwacji budynku prototypowego w zakresie trwałości i walorów ekologicznych budynków wykonanych w tym systemie.
Przede wszystkim żadna negatywna opinia przedkładana przez ówczesnych ekspertów się nie potwierdziła. Po 36 latach użytkowania obecny stan techniczny budynku prototypowego można uznać za idealny. Trwałość budynku określono na 10 do 15 lat. Mimo tak kompromitujących wypowiedzi żadna komisja nie zainteresowała się, w jakim stopniu taka ocena potwierdziła się w praktyce.
Lekkie konstrukcje szkieletowe stosowane powszechnie w krajach wysoko rozwiniętych podlegają skrajnie różnym kryteriom w odniesieniu do systemów tradycyjnych.
Sytuacja kuriozalna. Najbogatsze i najbardziej rozwinięte kraje takie jak: Stany Zjednoczone, Kanada, kraje skandynawskie masowo stosują lekkie szkieletowe konstrukcje drewniane produkowane metodą przemysłową, natomiast w kraju z trudem dźwigającym się z zapaści gospodarczej, ciężkie materiałochłonne, systemy tradycyjne są dostępne tylko dla zamożnego marginesu społecznego.
Powszechnie wiadomo, że najbardziej destrukcyjnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość budynków jest wilgoć.
W technologiach materiałochłonnych wykonanych z ciężkich, materiałowo niekorzystnym współczynniku przenikania ciepła powstają warunki do rozwoju drobnoustrojów. W efekcie drobne zaniedbania w zakresie odstępstwa od reżimów i norm budowlach powodują pleśnienia, toksyczne zagrzybienia itp.szkodliwe dla zdrowia i trwałości budynku skutki.
Prawdopodobnie z tych powodów obecnie rezygnuje się ze stosowania nasiąkliwych lekkich betonów, w których po uszczelnieniu styropianem akumuluje się wilgoć, a powraca do energochłonnej ceramiki.
Natomiast w konstrukcjach szkieletowych opartych na lekkich materiałach izolacyjnych nie istnieją fizyczne możliwości do wykraplania się pary wodnej w przegrodach zewnętrznych. Z powyższego wynika logiczny wniosek, że takie technologie gwarantują znacznie większą trwałość budynków niż w systemach tradycyjnych.
W systemie K-77 zabezpieczenie przed zawilgoceniem wrażliwych materiałów izolacyjnych gwarantuje solidna obudowa z betonu zbrojonego dodatkowo uszczelniona nowatorską i sprawdzoną fakturą
Potwierdziło się to w pełnym zakresie w budynku prototypowym. Najbardziej kwestionowany zarzut dotyczył tak zwanych mostków termicznych, na których rzekomo będzie wykraplała się wilgoć. W praktyce okazało się, że mimo zastosowania w tych miejscach najmniej trwałych materiałów (drewno, miękka płyta pilśniowa), nawet gwoździe papowe nie uległy korozji.
Jako autor systemu K-77 włączyłem się do dyskusyjnego forum, gdyż tego rodzaju opinie pseudo rzeczoznawców przyczyniły się do zaniechania i nie dopuszczenia tej technologii do powszechnego stosowania i uniemożliwiła klasie średniej dostępu do własnego jednorodzinnego domu, w którym jakość życia jest nie porównywalna do egzystencji w blokach.
Z propozycją tańszego budowania wystąpiłem nie w celu dorobienia się milionów, a umożliwienie młodemu pokoleniu wykonania budynku systemem gospodarczym. W tamtych realiach oczekiwane na mieszanie w bloku wynosiło 20 do 50 lat.
Dwóch ludzi o przeciętnych zdolnościach manualnych bez większego wysiłku jest w stanie wykonać stan surowy budynku z częściowym wykończeniem wnętrz.
Jako przykład efektów ekonomicznych może stanowić fakt, że z materiału zużytego do wykonania tylko fundamentów w technologiach tradycyjnych można wykonać pełny stan surowy z gotową fakturą zewnętrzną w zakresie ścian zewnętrznych.
Z tego wynika następny logiczny wniosek, że zbędny jest zakup 100 do 200 ton materiałów wymagających dwukrotnego przemieszczenia ze środków transportu do miejsca wbudowania.
W związku z elastycznością systemu w zakresie doboru materiałów izolacyjnych istnieje możliwość przystosowania budynku do różnych stref klimatycznych, terenów powodziowych, a nawet obszarów sejsmicznych. (lekka konstrukcja, elastyczna związana kotwami nie powoduje zagrożenia zasypania gruzem).
Najwyższą wartością życiową jest zdrowie. Nie stanowi to problemu. Nie wielkim kosztem można zastosować (szczególnie w sypialniach) podkład z surowych nie impregnowanych desek przymocowanych do wbudowanych listew w element ścienny. Będzie się oddychało żywicą.
Umożliwienie dostępu do taniego budowania szerokiej warstwie społecznej pobudziłoby do szybkiego rozwoju całej gospodarki. Nie ma potrzeby przekonywać, że kołem zamachowym rozwoju gospodarczego jest budownictwo.
W przypadkach wątpliwych jestem do dyspozycji do udzielenia wyjaśnień w oparciu o wieloletnią praktykę budowlaną i działalnością nowatorką przy wdrażaniu materiałowo i energooszczędnego systemu K-77.

Re: Technologia budowy domu, a koszt.

: 17 mar 2010, 18:52
autor: Stanisław Kowalski
Jest taki innowacyjny „System K-77” który polega na zastosowaniu w budownictwie indywidualnym, jednorodzinnym lekkich elementów ściennych z betonu zbrojonego, z których to elementów można następnie zmontować dowolnie zaprojektowany budynek.
Przy zastosowaniu Systemu K-77 uzyskuje się:
1) Znaczne zmniejszenie kosztów budowy, przez mniejsze niż w tradycyjnych technologiach zużycie dostępnych materiałów budowlanych i izolacyjnych.
2) Zmniejszenie ciężaru budynku, oszczędność materiałów budowlanych.
3) Poprawienie właściwości izolacyjnych budynku, cieplejszy, oszczędniejszy w użyciu opału na jego ogrzanie.
4) Zaoszczędzenie środków finansowych w kosztach stanu surowego na rzecz standardu wyposażenia wnętrza domu.
5) Możliwość wszechstronnej aranżacji wnętrz i sukcesywnego podnoszenia ich standardu.

Decydując się zatem na wznoszenie średniej wielkości domu mieszkalnego systemem K-77, możemy zmniejszyć jego wagę w przybliżeniu od 250 do 300 ton i polepszyć kilkukrotnie właściwości izolacyjne. Tak znacząca różnica w ciężarze budynku jest wynikiem zastąpienia ściany o tradycyjnej grubości 38 cm konstrukcją żelbetową o średniej grubości 5 cm, posiadającą zbliżoną nośność i trwałość. Pozostała część ściany to materiały izolacyjne.
Konsekwencją tego odchodzenia ścian zewnętrznych jest również zmniejszenie wagi pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku, takich jak fundamenty, wieńce, naroża ścian, nadproża itp.
Oto element prefabrykowany szerokość 60cm a wysokość 260cm nośność 2.5 tony


Pozdrawiam
_________________
Powrót do góry


Dodaj temat do:
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum budowlane Strona Główna -> DOBRY DOM - projekty gotowe

Re: Technologia budowy domu, a koszt.

: 15 kwie 2010, 15:07
autor: eco-eurodom
polecam domy szkieletowe, tanio, szybko, nowocześnie a i koszty ekspoatacji potem dużo nizsze. Sam mieszkam w kanadyjczyku i jestem zadowolony, koszty budowy wynoszą już nawet 2200zł brutto do stanu pod klucz! ze wszystkimi instalacjami. pozdrawiam