Strona 1 z 2

Mokre krokwie - dach przecieka?

: 18 gru 2007, 23:46
autor: Ramirez100
Pomocy!!!
Na większości krokwi pojawiły się zacieki!!!!

Dach zakończony został we wrześniu. W październiku, po pierwszych opadach deszczu ze śniegiem pojawiły się zacieki na krokwiach. Wszystkie płaszczyzny membrany są suche.

W tej chwili budynek jest w stanie surowym otwartym. Dach jest wielospadowy.
Na krokwiach położona jest membrana Dorken Delta Vent S, przybita kontrłatami.
Dachówka to Creaton Terra Viva. Pod gąsiorem zastosowana jest taśma kalenicowa MDM Vent Roll.

Na moje oko dachówka została położona staranne, podobnie też obróbka blacharska.

Skąd mogą brać się te zacieki??

Sprawdzałem przepuszczalność dzianiny z taśmy kalenicowej - w teście łazienkowym woda przelatywała przez nią po kilku sek. Czy to może być powodem nadmiernej ilości wody??

Bardzo proszę o pomoc! Co robić?

: 19 gru 2007, 21:19
autor: marcinradom
odpowiedzialność za zacieki ponosi zapewne brak wentylacji. czy otwory są otwarte? kiedy zakończone zostały prace murarskie wewnątrz?
pozdrawiam

: 19 gru 2007, 21:33
autor: amc1
Których krokwie są mokre, gradowe, czy pośrednie na połaci? Czy jedne i drugie? Dach ma kalenice proste i skośne, same proste czy same skośne?

: 19 gru 2007, 23:28
autor: Ramirez100
Prace murarskie zakończono w sierpniu (komin). Budynek jest w stanie surowym otwartym. W czasie pokrywania dachu na stop padał deszcz, ale od tego czasu minęło kilka miesięcy.

Lukarny zasłoniete są folią, ale pozostawione zostały szczeliny wentylacyjne.
Okna połaciowe są wymontowane (jest tylko rama okienna). Zasłonięte są od zewnątrz folią rozpiętą na ramie zbitej z łat. Rama nie przylega idealnie do falistej dachówki, więc przepływ powietrza istnieje.

Dach jest bardzo podobny do tego: http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GLX-37,49,61,opis.html

Zawilgocenia pojawiły się na ponad połowie krokwi ale najbardziej mokre są krokwie narożne (szczególnie przy murłacie) oraz połaciowe. Krokwie są najbardziej mokre w ich dolnych częściach. Im wyżej, tym zacieków mniej.

: 20 gru 2007, 8:48
autor: dylot
ciekawa sprawa, u mnie dach był zaczęty końcem września a kończony w listopadzie czyli później a wszystko jest suchutkie chciaż nie raz trochę na niego polało.
Też mama okna połaciowe, a ciebie nie rozumien po co one są zdjęte, rama jest drewniana wię narażasz je na niekorzystne warunki pogodowe, lepiej by było gdybyś okna założył i np. zostawił lekko uchylone na klamce, takie nakrycie jak zrobiłeś jest g. warte.
Może to nie wilgoć tylko jakiś impregnat solny.

: 30 gru 2007, 23:45
autor: Andrzej Wilhelmi
No właśnie z dużym prawdopodobieństwem jest to skutek wykrystalizowanego impregnatu solnego chłonącego wilgoć z otoczenia. Pozdrawiam.

: 31 gru 2007, 10:46
autor: adamis
Potwierdzam.Widziałem takie przypadki.

: 02 lut 2008, 18:39
autor: rem-dom
przyczyn może być wiele często w kalenicy uszczelka ledwo przykrywa dachówke żle wymierzony rozstaw łat nie dokładnie przyćięte dachówki do gradówki i uszczelka nie dokładnie to zabezpiecza przy dużym wietrze śnieg dostaje się między folie a dachówki raczej to nie brak wentylacji co innego jak bys tam już mieszkał.Weż dobrego fachowca niech to sprawdzi jak będziesz miał dalej problem adrewno nie lubi ciągłego zamakania i wysychania poprostu pare lat i go nie ma

: 03 lut 2008, 9:26
autor: amc1
rem-dom pisze:przyczyn może być wiele często w kalenicy uszczelka ledwo przykrywa dachówke żle wymierzony rozstaw łat nie dokładnie przyćięte dachówki do gradówki i uszczelka nie dokładnie to zabezpiecza przy dużym wietrze śnieg dostaje się między folie a dachówki raczej to nie brak wentylacji co innego jak bys tam już mieszkał.Weż dobrego fachowca niech to sprawdzi jak będziesz miał dalej problem adrewno nie lubi ciągłego zamakania i wysychania poprostu pare lat i go nie ma


Jeżeli dostanie się między dachówkę i folię to czemu mokre jest drewno? Żeby tak się stało, musi być jeszcze błąd w ułożeniu folii wstępnego krycia.

: 03 lut 2008, 10:56
autor: rem-dom
powszechnie sie nie stosuje uszczelek pod kontrłaty i zdarza sie że w tym miejscu może przeciekać. Jak sie położy folie na dach i złaci przyjdzie deszcz to widać często miejsca gdzie zamakają krokwie i gradówki. tak to może być wadliwe wyfoliowanie ale raczej z pokryciem też jest jakiś problem jak sie pojawiają dalej zamoknięcia

: 03 lut 2008, 15:35
autor: JBZ
Niestety, żaden z Panów nie trafił. Ramireza proszę o kontakt.

Jerzy Zembrowski

: 03 lut 2008, 16:50
autor: amc1
JBZ pisze:Niestety, żaden z Panów nie trafił. Ramireza proszę o kontakt.

Jerzy Zembrowski


Odpowiadam Panu tylko dlatego, że porusza Pan tematy loteryjne, nie merytoryczne, bo na merytoryczne już dawno z Panem nie dyskutuję. Skąd znowu ta tajemniczość i wszechwiedza metafizyczna, no proszę uchylić rąbka tajemnicy, może nawet zrozumiemy?

: 04 lut 2008, 20:25
autor: rem-dom
amc1 pisze:
JBZ pisze:Niestety, żaden z Panów nie trafił. Ramireza proszę o kontakt.

Jerzy Zembrowski


Odpowiadam Panu tylko dlatego, że porusza Pan tematy loteryjne, nie merytoryczne, bo na merytoryczne już dawno z Panem nie dyskutuję. Skąd znowu ta tajemniczość i wszechwiedza metafizyczna, no proszę uchylić rąbka tajemnicy, może nawet zrozumiemy?



albo to panu tak moknie i znalazł pan dziure to jedna możliwość a druga to jasnowidz dekarski w tej opcji będziesz bogatyi bardzo nam potrzebny!

: 04 lut 2008, 21:07
autor: amc1
Problem tylko tkwi w tym, że Pan JBZ uzurpuje sobie prawo do bycia autorytetem (moralnym też - tak, tak, proszę przeczytać jego posty) w każdej dziedzinie. Nie wiem jak w innych kwestiach budowlanych, bo nie jestem w nich biegły, ale w dziedzinie dachów i konstrukcji dachowych jego opinie są bardzo eufemistycznie mówiąc dyskusyjne.

: 04 lut 2008, 21:20
autor: rem-dom
dziękuje za wyjaśnienie ten kto myśli że wie wszystko zazwyczaj nie wie nic