Strona 1 z 5

Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 06 sty 2020, 19:15
autor: mickry
Witam wszystkich;)

Jestem na etapie wyboru ogrzewania pod budowę domku, w momencie gdy jeszcze nie zdecydowałem się na podłączenie gazu do domu itp. Dlatego chciałem się poradzić waszymi doświadczeniami odnośnie doboru ogrzewania na etapie projektu domu.

Projekt mam wybrany i jest to: Projekt domu Dom w malinówkach 7.
I tu na samym wstępie mocno zacząłem się zastanawiać nad wyborem ogrzewania. Poczytałem, porozmawiałem i wstępnie pod uwagę wziąłem dwie opcje: albo ogrzewanie gazowe, albo pompę ciepła. Co do instalacji w budynku raczej wolałbym ogrzewanie podłogowe ale nie skreślam kaloryferów jeżeli była by taka potrzeba. Oczywiście mowa o ogrzewaniu i ciepłej wodzie. Docelowo będą w domu mieszkały 4 osoby. Na pewno chcę to wszystko połączyć z rekuperacją i albo od razu albo po chwili zainwestować w fotowoltaikę tylko muszę się najpierw dowiedzieć jak z dofinansowaniami itp. Dom będzie na pewno dobrze ocieplony i posadowiony odpowiednio zgodnie z zasadami domów energooszczędnych, jedną z płaszczyzn dachu w stronę południową. Okna na pewno w dobrym ciepłym montażu i wszystko co potrzebne aby zachować odpowiednie parametry energooszczędności budynku. Zastanawia mnie tylko fakt odnośnie podłóg w całym domu jak całe ogrzewanie będzie podłogowe i jak to się sprawdzi w praktyce.
Stąd moje pytanie:
1. Co się na chwilę obecną bardziej opłaca i po czasie oraz po jakim czasie zacznie na siebie pracować?
2. Jakie rozwiązanie i ew. urządzenia możecie polecić ?

Osobiscie skłaniałbym się ku pompie ciepła mitsubishi zubadan oraz w całym domu wodną podłogówką, plus klasyczne kaloryfery na ręczniki w obu łazienkach. Chciałbym też aby cała instalacja również chłodziła pomieszczenia latem, tylko nie wiem czy pompa jest w stanie to zapewnić.

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie i podpowiedzi. Temat napisałem gdyż po przeczytaniu kilkunastu wątków dalej mam mętlik w głowie. Wiem że pompa to inwestycja która wraz z fotowoltaiką się zwróci a gaz generuje stałe koszty bez możliwości ich obniżenia.

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 06 sty 2020, 20:39
autor: szari
Pompa ciepła powietrze - woda, zawsze możesz kiedyś pokusić się o fotowoltaikę aby zasilać pompę ciepła własnym prądem. W ;przypadku gazu nigdy takiej możliwości mieć nie będziesz.

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 06 sty 2020, 21:34
autor: mickry
zgadza się, tylko pytanie czy przy dobrze ocieplonym domu, ogrzewanie gazowe w połączeniu z rekuperacją nie sprawdzi się równie dobrze? Cały czas czytam szukam i porównuje wszystkie możliwe opcje ale niestety nie mam w praktyce doświadczenia jak to się ma do siebie wspólnie. Większość osób poleca gaz ale podejrzewam że to z nie wiedzy albo strachu. Pytanie czy inwestycja w PC plus PV zwróci się na tyle szybko żeby się to opłaciło. Najgorsze jest to że muszę już teraz na etapie projektu wszystko wybrać bo później będzie bez sensu. W tym momencie biorąc PC nie interesuje mnie gaz w ogóle, natomiast jak zrobie do domu przyłącza itp to już bez sensu będzie pchać kasę w PC. Mam kontakt ze specjalistami ale zajmującymi się tym osobno albo gazem albo PC nie mam takiego kogoś kto ma bezpośrednio doświadczenia z obu systemów...

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 07 sty 2020, 8:03
autor: szari
Policz ile będzie kosztowało Cię samo przyłącze gazu (projekt + wykonanie) lekko licząc jakieś 10000 PLN, do tego kocioł gazowy 2 funkcyjny jakieś 6000 PLN do tego komin z kwasówki kolejne 3000. Już kupiłeś i zamontowałeś pompę ciepła.

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 07 sty 2020, 8:15
autor: mickry
No właśnie gaz mam wzdłuż działki więc tylko przyłącz do domu, myślę że 10tys to cena dużo za duża, że maksymalnie koło 6tys to wyjdzie, plus komin niech będzie 3tys, dobry piec polecany przez kilka osób które mają i używają 3tys, co daje mi łącznie koło 12tys. Za sensowną PC trzeba dac myślę że minimum 20zl do tego resztę sprzętu z tym związane i instalacja pewnie z 5k to już mam różnicę na poziomie 12tys.. tyle że do PC mogę dołożyć fotowoltaike i nie płacić nic. Tylko zastanawia mnie na ile to grzanie jest wydajne z podlogowka...

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 08 sty 2020, 11:18
autor: szari
Jest wystarczająco wydajne by ogrzać 200m2 chałupę. Poza tym z 1kW prądu masz przynajmniej 4kW ciepła.
Decyduj sam gaz ma swoje za ale jedno wielkie przeciw zawsze będziesz zależny od cen prądu Ruscy sprzedają gaz Polsce, a Polska sprzedaje go Tobie już 2 kraje na tym zarabiają i golą Cię z każdej strony. A Swojego gazu nigdy mieć nie będziesz, jak to może być z prądem.

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 08 sty 2020, 15:49
autor: denvi
mickry nie ma co sie szarpać na Zubadana za 40 tys. Weź jakieś LG, lub Gree. Gree jest największym producentem klimatyzatorów. Dziwne, że dopiero 2018 wprowadzili serię PC PW Versati. Za zaoszczędzone 25 tys. masz kilkadziesiąt lat grzania z niższą efektywnoscią, albo parę KW w fotowoltaice i grzejesz prawie za darmo.
Kiedyś pracowałem przy budowie pomp ciepła. Lutowałem te wszystkie rureczki. To proste urządzenia. Nie ma tam nic specjalnego do wykombinowania. Może poza ciut efektywniejszą spreżarką i trochę madrzejszą elektroniką. Więc po co przepłacać? Za logo?
jakiś rok temu można było znależć szwedzką Thermię za niewiele ponad 10 tys.(takie właśnie lepiłem, tylko w Polsce pod inną marką). Może gdzieś jeszcze leżą? Firmę przejął Stiebel-Eltron, więc te już wyprodukowane ze satrym logo mocno poleciały w dół (kosztowały ponad 30 tys. sztuka)

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 21 sty 2020, 17:09
autor: Konsultant Viessmann
Ja mogę oczywiście polecić nasze rozwiązania. Mamy wybór zarówno jeżeli chodzi o kotły gazowe jak i pompy ciepła. Możesz złożyć zapytanie ofertowe, nasi specjaliści dobiorą dobre rozwiązanie dopasowane specjalnie do Twojego budynku, albo jak chcesz się sam pobawić to skorzystaj z konfiguratora i spróbuj sam dopasować roziaznie. Kto jak nie Ty zna najlepiej Twój budynek?

Zapytanie ofertowe jest bezpłatne, tak samo jak na konfigurator.
Zapraszam na naszą stronę i do skorzystania z oferty.

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 19 lut 2020, 10:34
autor: mickry
Rozmawiałem że znajomym instalatorem który zajmuje się instalacjami sanitarnym itp itd. Mówił że jeżeli chce mieć św. spokój żeby brać gaz. A jeżeli PC to do tego ogrzewanie wody terma i do całości fotowoltaike. Tylko pytanie co w skali kilkunastu lat wyjdzie taniej. Ile do takiego domku 135m KW pompę PC trzeba wybrać żeby dała radę z ogrzewaniem?

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 20 lut 2020, 16:18
autor: SUSPENSER
A co instalator powie na kable grzewcze + PV na dachu ?

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 21 lut 2020, 6:39
autor: Tomasz_Brzeczkowski
mickry pisze:Rozmawiałem że znajomym instalatorem który zajmuje się instalacjami sanitarnym itp itd. Mówił że jeżeli chce mieć św. spokój żeby brać gaz. A jeżeli PC to do tego ogrzewanie wody terma i do całości fotowoltaike. Tylko pytanie co w skali kilkunastu lat wyjdzie taniej. Ile do takiego domku 135m KW pompę PC trzeba wybrać żeby dała radę z ogrzewaniem?

Taniej wyjdzie...
Efektywność energetyczna w budownictwie zwana piątym paliwem, opiera się na trzech filarach

-unikanie ogrzewania wodnego

-wentylacja z odzyskiem ciepła

-źródło ciepła naprzeciwko źródła strat

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 21 lut 2020, 6:40
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Komfort i zdrowie to odpowiednia temperatura podłogi oraz powietrza, komfort to odpowiednia wilgotność i CO2 do 1200ppm CAŁY ROK . Ponieważ odczuwanie komfortu, każdy z nas ma inne, to świadomie nie podałem zalecanych parametrów temperaturowych i wilgotnościowych. To zostawiam do ustawienia użytkownikowi. To zostawiam możliwościom instalacji HVAC.

Co odpowiada za komfort i zdrowie?

1) Wentylacja . Wentylacja reguluje poziom CO2 oraz wilgotność względną w okresie grzewczym . Zbyt słaba wentylacja, to zbyt duże stężenie CO2 oraz zbyt wysoka wilgotność w okresie grzewczym . Zbyt silna wentylacja to, przesuszone powietrze i słyszalny w nocy szum.

Normy określają strumień wentylacji 20-30m3/h na osobę, ale np. we Francji jeszcze niedawno norma podawała 15m3/h na osobę. Dlatego centrala wentylacyjna, dobrze jak ma możliwość nie tylko wypełnienia normy, ale i indywidualnego ustawienia komfortowego strumienia.

Napisałem, że wentylacja reguluje wilgotność w okresie grzewczym… tak, bo latem przeważnie nie ma na wilgotność wpływu. A są okresy, gdy wentylacja wilgoć do domu wprowadza .

Co więc poza okresem grzewczym?

2) Rewersyjna pompa ciepła.

Pompa ciepła to urządzenie mogące pompować ciepło „pod górkę”, z wartości niższych do wyższych. Mamy takie pompy ciepła od lat w domu: lodówka czy zamrażarka. W okresie letnim pompa działa jak klimatyzacja, odprowadza nadmiar ciepła i właśnie, nadmiar wilgoci z domu. Często latem, gdy jest zaduch, wydaje nam się, że słaba wentylacja, a jest odwrotnie, za ten dyskomfort odpowiada podwyższona wilgotność przez zbyt siną wentylację. Pompa ciepła ma funkcję „dry” i odprowadzi nadmiar wilgoci, nawet jak temperatura powietrza nie jest za wysoka. Jeżeli jest też zbyt ciepło, to temperaturę obniży.

W okresie grzewczym RPC pompuje ciepło do wewnątrz, ogrzewając powietrze. Współczesne pompy ciepła to bardzo efektywne urządzenia, z dużym zyskiem dla nas pompują ciepło do różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem do 55 st. czyli jak w domu jest ustawione +24 st. C to pompa efektywnie pracuje do poniżej -30 st. Przy średnich temperaturach okresu grzewczego +5 , +7 st C pompa ciepła pobierając 1kWh daje średnio w okresie grzewczym 6kWh.

3) Ogrzewana podłoga.

Temperatura podłogi nie może być ani za niska, ani za wysoka. Nie jest dobrze, gdy temperatura podłogi (poza okresowo łazienkami ) przekracza 23-24 st. C Do chodzenia na bosaka wystarcza na ogół 22, ALE TO TEŻ JEST KWESTIA INDYWIDUALNA. Dlatego w pomieszczeniach, gdzie jest na podłodze kamień czy panel dajemy pod powierzchnię elektryczne ogrzewanie podłogi z precyzyjnym termostatem, którego czujnik w tej podłodze. Ustawiamy sobie temperaturę podłogi do własnego komfortu.

Zużycie kWh.

Ponieważ pompa ciepła ogrzewa powietrze dając z 1kWh około 6kWh w okresie grzewczym, a to powietrze ogrzewa też ściany i podłogę, to poprawnie wykonana instalacja HVAC zużywa w nowych domach do 15 kWh/m2 na ogrzewanie i chłodzenie. W starych domach, bez dodatkowej izolacji ścian, zużycie może być większe, ale w praktyce nie przekracza 30kWh/m2.

Taka instalacja poza komfortem i zdrowiem, jest możliwa do podłączenia w 100% pod OZE.

Jedyną wadą takich instalacji, jest ich prostota oraz niska cena.

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 21 lut 2020, 16:36
autor: mickry
[quote="SUSPENSER"]A co instalator powie na kable grzewcze + PV na dachu ?[/quote]

tego nie zakłada więc pewnie ciężko mu się będzie odnieść, jedynie gaz, PC i reszte typu pelet, ekogroszek

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 21 lut 2020, 16:41
autor: mickry
ogólnie to szukam odpowiedzi na moje pytania, poczytać i przeanalizować mogę sobie sam, ale nie używałem PC w praktyce i nikt znajomy póki co nie ma tego dłużej niż rok, żeby wiedzieć czy się sprawdzi..

Re: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym pomoc w wyborze

: 21 lut 2020, 18:01
autor: Tomasz_Brzeczkowski
zapraszam do odwiedzin