Strona 1 z 1

Czy w XXI wieku jest sens mieszkać w niezdrowych domach o niskim komforcie i jeszcze za to więcej płacić?

: 19 lis 2019, 23:03
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Komfort i zdrowie to odpowiednia temperatura podłogi oraz powietrza, komfort to odpowiednia wilgotność i CO2 do 1200ppm CAŁY ROK . Ponieważ odczuwanie komfortu, każdy z nas ma inne, to świadomie nie podałem zalecanych parametrów temperaturowych i wilgotnościowych. To zostawiam do ustawienia użytkownikowi. To zostawiam możliwościom instalacji HVAC.

Co odpowiada za komfort i zdrowie?

1) Wentylacja . Wentylacja reguluje poziom CO2 oraz wilgotność względną w okresie grzewczym . Zbyt słaba wentylacja, to zbyt duże stężenie CO2 oraz zbyt wysoka wilgotność w okresie grzewczym . Zbyt silna wentylacja to, przesuszone powietrze i słyszalny w nocy szum.

Normy określają strumień wentylacji 20-30m3/h na osobę, ale np. we Francji jeszcze niedawno norma podawała 15m3/h na osobę. Dlatego centrala wentylacyjna, dobrze jak ma możliwość nie tylko wypełnienia normy, ale i indywidualnego ustawienia komfortowego strumienia.

Napisałem, że wentylacja reguluje wilgotność w okresie grzewczym… tak, bo latem przeważnie nie ma na wilgotność wpływu. A są okresy, gdy wentylacja wilgoć do domu wprowadza .

Co więc poza okresem grzewczym?

2) Rewersyjna pompa ciepła.

Pompa ciepła to urządzenie mogące pompować ciepło „pod górkę”, z wartości niższych do wyższych. Mamy takie pompy ciepła od lat w domu: lodówka czy zamrażarka. W okresie letnim pompa działa jak klimatyzacja, odprowadza nadmiar ciepła i właśnie, nadmiar wilgoci z domu. Często latem, gdy jest zaduch, wydaje nam się, że słaba wentylacja, a jest odwrotnie, za ten dyskomfort odpowiada podwyższona wilgotność przez zbyt siną wentylację. Pompa ciepła ma funkcję „dry” i odprowadzi nadmiar wilgoci, nawet jak temperatura powietrza nie jest za wysoka. Jeżeli jest też zbyt ciepło, to temperaturę obniży.

W okresie grzewczym RPC pompuje ciepło do wewnątrz, ogrzewając powietrze. Współczesne pompy ciepła to bardzo efektywne urządzenia, z dużym zyskiem dla nas pompują ciepło do różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem do 55 st. czyli jak w domu jest ustawione +24 st. C to pompa efektywnie pracuje do poniżej -30 st. Przy średnich temperaturach okresu grzewczego +5 , +7 st C pompa ciepła pobierając 1kWh daje średnio w okresie grzewczym 6kWh.

3) Ogrzewana podłoga.

Temperatura podłogi nie może być ani za niska, ani za wysoka. Nie jest dobrze, gdy temperatura podłogi (poza okresowo łazienkami ) przekracza 23-24 st. C Do chodzenia na bosaka wystarcza na ogół 22, ALE TO TEŻ JEST KWESTIA INDYWIDUALNA. Dlatego w pomieszczeniach, gdzie jest na podłodze kamień czy panel dajemy pod powierzchnię elektryczne ogrzewanie podłogi z precyzyjnym termostatem, którego czujnik w tej podłodze. Ustawiamy sobie temperaturę podłogi do własnego komfortu.

Zużycie kWh.

Ponieważ pompa ciepła ogrzewa powietrze dając z 1kWh około 6kWh w okresie grzewczym, a to powietrze ogrzewa też ściany i podłogę, to poprawnie wykonana instalacja HVAC zużywa w nowych domach do 15 kWh/m2 na ogrzewanie i chłodzenie. W starych domach, bez dodatkowej izolacji ścian, zużycie może być większe, ale w praktyce nie przekracza 30kWh/m2.

Taka instalacja poza komfortem i zdrowiem, jest możliwa do podłączenia w 100% pod OZE.

Jedyną wadą takich instalacji, jest ich prostota oraz niska cena.

To najtańsze i najprostsze instalacje, możliwe do zastosowania w KAŻDYM DOMU, dlatego tak nielubiane przez firmy instalacyjne oraz ludzi spod znaku passiv house

Re: Czy w XXI wieku jest sens mieszkać w niezdrowych domach o niskim komforcie i jeszcze za to więcej płacić?

: 20 lis 2019, 13:17
autor: szari
łooo klimatyzacja w okresie grzewczym z 1kW daje 6kW ciekawe gdzie takie pompy dają? Bo pompa dowolnego producenta COP opisany jest jako 3,5 co oznacza że z 1kW zrobi MAX 3,5kW ciepła oczywiście przy odpowiednio wysokiej temperaturze powietrza na zewnątrz bo poniżej -5*C ta klimatyzacja zrobi może MAX 2,3kW co by oznaczało 2,5 raza MNIEJ niż nasz Brzęczu twierdzi.

No ale co się dziwić kiedy w głowie pusto, firmę trzeba było zamknąć bo klienci w bajki nie uwierzą, a Ci co uwierzyli po sądach ciągali Brzęcza.

Re: Czy w XXI wieku jest sens mieszkać w niezdrowych domach o niskim komforcie i jeszcze za to więcej płacić?

: 05 gru 2019, 6:15
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Dom 180m jak na zdjęciach, kubatura 860m, izolacje 20/20/20 (dach 260m - piana PUR), 2 balkony + wykusz, dobre uszczelnienie, ława fundamentowa nieizolowana.
Kanałówka Midea 5.5kW + Split Midea Mission Extreme 3.8kW, rekuperacja Airpack 400. Dwie łazienki z kablami Elektra, trzecia łazienka z grzejnikiem. Taryfa PGE G12.
Lokalizacja: Warszawa - Wawer.

Listopad 2019: pompy 310kWh, łazienki 10kWh. Koszt 117zł.
Październik 2019: pompy 156kWh, łazienki 4kWh. Koszt 56zł.
Wrzesień 2019: pompy 40kWh, łazienki 0 kWh. Koszt 14zł.
Temp. wewnątrz 21-23.

Lato 2019 (chłodzenie do 22-23 podczas upałów): 280kWh, koszt 98zł.

Sezon grzewczy 2018/2019: pompy 2200kWh, łazienki 90kWh, kominek rozpalony kilka razy. Koszt całkowity 940zł.

Sezony grzewcze 2015, 2016, 2017 w granicach 2800-3000kWh (pompa 5.5kW + grzejniki).

Dołączam też zestawienie zużycia całego prądu od 2015 roku (2 osoby). Na prąd jest wszystko, łącznie z grzaniem wody, płytą indukcyjną, pompą głębinową oraz ładowaniem samochodu elektrycznego od dwóch lat (chociaż w tym przypadku głównym źródłem prądu nie jest dom).

Wniosek: pompy p-p są genialnym rozwiązaniem do grzania i chłodzenia