Strona 1 z 3

System ogrzewania dla domu 110 m2

: 02 sty 2019, 3:12
autor: boorys
Witam!
Zacząłem studiować internet by zaplanować co dalej po stanie surowym i zastanawiam się aktualnie nad systemem c.o.
Ogólnie planowałem wszędzie podłogówkę zasilaną kotłem gazowym, ale poczytałem troszkę by być mądrzejszym i paradoksalnie im dłużej czytam, tym głupszy się czuję XD
Największy mętlik w głowie zrobiły mi pompy ciepła. Przyznaję, że gruntowa jest poza moim zasięgiem finansowym, ale podobno PC PW można już nabyć w rozsądnej cenie. Gdybym nie potrzebował gazu, to same formalności z tym związane plus cena kotła dają chyba jakieś 12000 oszczędności. Jeśli dobrze liczę, to dokładam "dychę" i mogę mieć pompę. Pytanie czy warto bez fotowoltaniki? A może powinienem przygotować się i na tę inwestycję?
Z góry dzięki za radę ;)
Pozdrawiam!

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 02 sty 2019, 10:47
autor: denvi
PC PW nie powinna wyjśc drożej per kWh od kotła gazowego. Pompa z SCOP=3 będzie porównywalna od gazu.
Jednak jak weżmiesz po uwagę, że średnia temp. sezonu grzewczego w naszym kraju to ok. 2 st. Przy tej wartości dobra pompka powinna dać radę wyciągnać COP nawet powyżej 4. Do tego dochodzi możliwość grzania tylko 2 taryfie
Jak jeszcze uwzględnisz stałą opłatę sieciową za gaz, brutto ok. 600-700 zł/rok,
no to PC może wyjść nawet połowę taniej niż gaz. Bez fotowoltaiki.
Tylko nie oszczędzaj i nie pakuj sie w jakieś chińskie badziewie, które od -5 ciągnie na grzałkach. Kitajce często też podają cop przy +7, innych wartosci prózno szukać. Wybierz producenta który nie boi sie podać wartości SCOP dla klimatu A (average -10) lub C (colder -22). Np. Daikin lub Mitsubishi.
BTW, teraz w UE chyba każdy legalny importer/producent ma obowiązek dostarczać takie dane dla agregatów do 12kW?

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 02 sty 2019, 13:16
autor: boorys
Dzięki za szybką odpowiedź. Reasumując, powinno być taniej niż gazem nawet bez ogniw.
To dobrze, bo szczerze, to średnio podoba mi się pomysł inwestowania w kolejną nowość. Za dużo innych wydatków :) Może kiedyś o tym pomyślę, ale to przyszłość.
Pytanie, czy na prawdę warto inwestować w PC? Gaz również jest wygodny, bezobsługowy i może troszkę droższy w eksploatacji, ale koszty początkowe niższe. A na zwrot inwestycji z pewnością trzeba poczekać kilkanaście lat, a po tym czasie wszystko zaczyna się psuć XD
Muszę to dobrze przemyśleć, bo nie zamierzam zmieniań c.o. po pięciu latach. W obecnym domu mam gaz i jestem zadowolony, ale przyznaję, że nowe rozwiązania kuszą. Zastanawiam się, jak się będą rozwijać pompy ciepła w najbliższym czasie, bo tego mi troszkę zostało. Może będą jeszcze bardziej opłacalne.
Pisałeś, żeby iść w dobrą markę. Jak to wygląda cenowo? Bliżej 20? 30 tysięcy?
Pozdrawiam!

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 02 sty 2019, 13:51
autor: denvi
Wszytko rozbija się o osobiste preferencje.
Ja nie chcę gazu. 2 razy chciał mnie otruć. pier... to to może. Oczywiście, nowoczesne kotły mają mnóstwo zabezpieczeń. Ale to tylko elektronika.
Kociołek kondensacyjny też się dobrze sprawdza z podogówką. Mam znajomego, który pobudował bliźniaka z bratem. Brat ma tradycyjne CO grzejnikowe, on dobry piec i policzoną oraz odpowiednio ustawioną podłogówkę. Róznica w rachunkach 40%.
Dla mnie, osobiście, ciagnięcie przyłącza z 2 medium, bez którego mogę się obyć, było bez sensu. Możliwe, zę po 10-15 latach bedzie trzeba wymienić spreżarkę. Po 10-15 latach kondensat też zrobi robotę (nawet nierdzewka nie wytrzyma, ocynk w tańszych piecach wcześniej zgnije). Z tym, że sama sprężarka będzie tańsza niż nowy piec.
Ale rozumiem "tradycyjne" podejście i nie będę namawiał zbyt usilnie. :wink:
Nie wiem na jakie zapotrzebowanie obliczoną masz chatkę. Ale przypuszczam, że przy tym metrażu 7-10kW powino starczyć. 20k na pompe też. Mistubishi może kosztować nawet 30 k, Daikin trochę powyżej 20k. Ale jakieś Fujitsu czy Panasonic powinno się zmieścić. Są też inne marki, ale to często rebranding, z nie wiadomo czego. :wink:
Jeszcze jedno, jakbyś jednak poszedł w pompę bierz 3-fazówkę i jednostkę 2 wiatrakową.
Jakby co jest program "Czyste Powietrze". Dofinansowanie od 40% wzwyż (od tego roku chyba 40, w zeszłym min. 30?), w zależności od dochodu na członka rodziny.
Ja się niestety nie załapałem. Parę miesięcy za wcześnie rozpoczałem inwestycję. :x

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 02 sty 2019, 14:22
autor: denvi
Spojrzałem na "znany portal aukcyjny" i widzę, że ceny pompek poszły w górę. Koniunktura, wyższe ceny mediów, dopłaty? Pewnie wszystko po troszę.
Za Daikina trzeba już 3 dychy wybulić. Panasonic T-Cap 3F też znacznie powyżej 20 koła. Ale poniżej można znaleźć np. LG 9kW albo Samsunga. Trzeba znaleźć uczciwego i zorientowanego handlowca, który przedstawi parametry i opinie o sprzęcie. Zadanie raczej z tych trudniejszych. :D

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 02 sty 2019, 15:25
autor: boorys
Nie chodzi o "tradycyjne" podejście. Po prostu z gazu korzystam i jestem zadowolony, a że słupek z gazem na nowej działce od "zawsze" był w rogu, to i z dociągnięciem mediów najmniejszych problemów nie ma. Tutaj raczej chodzi o fundusze. Znajomy powiedział mi, żebym sobie przygotował na pompę 30-35 tysi. Sporo jak dla mnie. Starczy na długie lata grzania gazem, a może za kilkanaście lat jak mi kocioł padnie pompy będą tańsze. Może będzie coś jeszcze lepszego :D
Co do zapotrzebowania, to jest ten domek:
https://www.archeton.pl/projekt-domu-do ... opisogolny
Wg projektu wskaźnik EP dla gazu wynosi 82,5 zaś dla PC ~60.
Tyle, że ja dokonałem kilku zmian. Wywaliłem wszystkie okna połaciowe, bo nie chcę tego widzieć. Zrezygnowałem z jednego komina, bo nie chcę kominka. Zamiast grawitacji będzie reku. No i troszkę inaczej będzie ocieplony niż w oryginalnym projekcie. Dach 35-40 cm wełny 0,032, elewacja grafit 0,031 - 20cm, podłoga 5cm XPS pod chudziakiem i 12cm grafitu pod wylewką. Chciałem 15, ale jak przemierzyłem wylane schody to mi się wysokości nie zgadzają :D
"U" dla przegród powinno (wg moich obliczeń po łebkach) wynosić: dach-0.11, ściany-0.12, podłoga-0,17.
W OZC oryginału koszty gazu były wyliczone na ~2500pln rocznie, a prądu dla PC na 1700.
Jeśli temu wierzyć, to po moich zmianach chyba nie powinienem płacić za gaz więcej jak 2k/rok, a to jest spokojnie do udźwignięcie. I sumarycznie nie powinno wyjść w przeciągu 15 lat dużo drożej w stosunku do pompy, biorąc poprawkę na koszty inwestycyjne.
Ale pompka za 20k bardzo kusi. To fakt. Szkoda, że ceny tak poszybowały w górę. W te dofinansowania to średnio wierzę. Znając moje szczęście i tak bym się nie załapał.
A ta pompa LG to dobry produkt, czy taki "przeciętny telewizor"? :D

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 02 sty 2019, 15:54
autor: denvi
Nie no Panie, to inna gadka. Masz już przyłącze, więc pociagnięcie rurki finansowo Cię nie zrujnuje. Gazu się "nie boisz". Dom bardzo dobrze ocieplony, w prostej bryle, z rekuperacją. Czym byś nie grzał to różnice będą kilkusetzłotowe z skali sezonu. Montuj gaz i się nie zastanawiaj.

Nawet prądem dał byś radę (kable w posadzce i akumulacja w 2 taryfie), do tego ze 4kW na dachu w cenie pompy, żeby rachunki zmniejszyć (chociaż w przypadku 2 taryf róznie bywa z rozliczeniem prosumenckim, zależy od dostawcy, nie wnikałem za mocno). I finalnie pewnie w podobnych kosztach na sezon jak z gazem byś się zamknął. Na kable masz 20 lat gwarancji. Żadnych serwisów, przeglądów itp.
To tak, żeby namieszać. ;)

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 02 sty 2019, 16:02
autor: denvi
Co do LG, to jeden monter mówił mi że swego czasu leciały płyty. (Pewnie niską marże miał na LG, w końcu dość tani producent) Facet z drugiej firmy tego nie potwierdził. Chyba uczciwy. Twierdził rozsądnie, że wszytko może piardnąć. ;)
Jak do Koreańców nic nie mam. Wiem, że to żadne przełożenie, ale jeżdżę kup... lat ich autkiem bez żadnych, odpukać, awarii. Jedynie czujnik położenia wału w zeszłym roku wymieniłem (w 12 letnim aucie). Wydaje mi się, ze to tacy Japońcy XXI i przykładają dużą wagę do jakości swoich produktów.

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 02 sty 2019, 16:19
autor: boorys
Pytałem o jakość LG, bo 9 lat temu przy generalnym remoncie i przejściu na gaz dałem się namówić na kocioł półkondensacyjny Ferolli. Kojarzyłem może trzy firmy, które produkują kotły gazowe, ale nie tą. Dobry handlowiec wszystko sprzeda, a [...] to kupi :D
Z piecem były same problemy. Pierwsze trzy lata zachowywałem stoicki spokój, bo gwarancja. Ale w czwartym roku 1000 za płytę główną, a w piątym walnął wymiennik i serwisant powiedział żonie "kup sobie pani nowy piec, bo tutaj dwa tysiące trzeba włożyć i dalej będzie się psuł". Nie wahałem się ani chwili. Założył mi za 5k Dietricha i od tamtej pory nie wiem, że mam piec :D Chyba z tych powodów bałbym się inwestować w najtańszą pompę, zwłaszcza, że tania i tak sporo kosztuje.
O kablach myślałem właśnie dlatego, że są bezobsługowe i bezawaryjne. Ale Polska to nie Norwegia i troszkę się tego tematu bałem. Może warto byłoby go zgłębić. Nawet troszkę poczytałem to forum i trafiłem na tematy o ogrzewaniu na podczerwień. Niestety każdy z tych wątków zbaczał na dziwną ścieżkę a suchych informacji o technologi było niewiele :D

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 03 sty 2019, 10:18
autor: szymek33
Ogrzewanie gazowe to dobry wybór. Trzeba jeszcze wybrać tylko wysokiej jakości kocioł, najlepiej oczywiście kondensacyjny, taki jak ten - https://bongioanni.pl/play/, który jest niewielkich wymiarów, bardzo nowoczesny i wydajny. Przy ogrzewaniu dobrze ocieplonego domu, koszty będą faktycznie całkiem przystępne. No a trzeba powiedzieć, że ogrzewanie gazem jest też bardzo wygodne.

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 03 sty 2019, 10:44
autor: boorys
Za wcześnie na szukanie kotła, a poza tym bladego pojęcia nie mam co to za firma. Mam za to małe deja vu :D
Tak czy inaczej thx za reklamę XD

Skoro już poruszyliśmy temat kotłów, to jakie polecacie?
Podobno godne uwagi są firmy Secespol, ACV i Hoval. Mam dobre info?

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 04 sty 2019, 19:59
autor: boorys
Znalazłem coś takiego:
[link do oferty na Allegro wygasł]
[link do oferty na Allegro wygasł]
[link do oferty na Allegro wygasł]
Przyznam, że monoblok bardziej mi odpowiada. Czy split jest lepszy z jakichkolwiek powodów? Co do mocy... 9 kW wystarczy? I na koniec jaki zasobnik c.w.u. polecacie dla 4 osób?
Pozdrawiam!

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 05 sty 2019, 7:08
autor: Tomasz_Brzeczkowski
boorys pisze:Znalazłem coś takiego:
[link do oferty na Allegro wygasł]
[link do oferty na Allegro wygasł]
[link do oferty na Allegro wygasł]
Przyznam, że monoblok bardziej mi odpowiada. Czy split jest lepszy z jakichkolwiek powodów? Co do mocy... 9 kW wystarczy? I na koniec jaki zasobnik c.w.u. polecacie dla 4 osób?
Pozdrawiam!

Przede wszystkim należy unikać pomp ciepła grzejących najpierw wodę potem dom. Są one mało efektywne. Poza tym sprzedawcy naciągają inwestorów. Produkcja pompy ciepła, jest znacznie tańsza od kotła na paliwo stałe, a instalacja znacznie prostsza, więc jak ktoś Panu oferuje pc drożej niż kocioł to zwykły naciągacz.
COP pompy ciepła zależy od różnicy temperatur pomiędzy dolnym źródłem (DZ) czyli skąd pompa pobiera ciepło a górnym źródłem (GZ ) czy tam gdzie oddaje ciepło. Dlatego grzanie wody do 40 czy 50 st,C by potem grzać tą wodą dom do 22 st.C świadczy o braku podstawowej wiedzy o pompach ciepła.
Ponieważ pompa ciepła, efektywnie przenosi o 55 st. (jak więcej to w układzie są dwie pompy i kaskada) to mało efektywne pompy są wyposażone w grzałkę elektryczną, która załącza się, gdy delta T przekracza 55 st. Dobre pompy ciepła nie mają w sobie grzałek .

Należy pamiętać - instalacja pompy ciepła jest tańsza niż kotła i efektywna pompa ciepła nie ma grzałki. !

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 05 sty 2019, 9:56
autor: boorys
Koszt produkcji samochodu elektrycznego jest porównywalny z samochodem z silnikiem spalinowym, a ceny w salonach razy 3. Z tym się nie dyskutuje. Tak już po prostu jest.
Pamiętam czasy, kiedy telewizory plazmowe były po 30 tysięcy pln :)

Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

: 05 sty 2019, 10:06
autor: denvi
TB znowu powtarza swoją mantrę.
Jednak fizyka to nie propaganda i kłamstwo powtarzane wielokrotnie nie stanie sie prawdą.
PC powietrze powietrze mają temperature nagrzewnicy ok. 45 stopni.
PC powietrze woda grzeje podłogówkę do 28 stopni. Mimo strat na medium pośrednim, nie są ona aż tak duże żeby zrekompensować różnicę. Dodatkowo przy podłogówce można akumukować ciepło w posadzce i grzać tylko w II taryfie.
Pierwsze rozwiązanie jest tańsze. Pompa i kanały będą tańsze niż podłogówka. Ale to też zależy od wykonawcy.
Boorys Celuj raczej w splita. Wada monobloków jest taka, że weżeł hydrauliczny znajduje sie na zewnątrz, W przypadku długiego zaniku prądu może zamarznąć. Wewnątz i tak musisz mieć rozdzielacz wody na CO i CWU.
W splitach nie ma tego ryzyka. Węzeł jest w chałupie. Co prawda troszkę większy, bo jest w nim wymiennik ciepła, ale i tak rozmiar modułu nie jest większy niz wiszącej szafki kuchennej.
Niektórzy producenci oferują zbiorniki na CWU zintegrowane z modułem hydrauliczny. Z reguły drogie to w chu... Lepiej kupić zasobnik od producenta niezależnego.