Strona 1 z 2

Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 15 sty 2017, 20:01
autor: yarecki
Witam. Wstawiając odpowiednie wartości w Ciepło Właściwe wyszło mi tak http://cieplowlasciwie.pl/wynik/21tc
Gdzieś tam zaokrąglenia będą bo jednak nie da się dokładnie tam wszystkiego wklepać. Zakładając jednak, że jesteśmy blisko prawdy i że mam dociągnięty gaz ziemny, oraz wszędzie będzie podłogówka jaki tu kocioł kondensacyjny dobrze by się sprawdził bez przepłacania? Kocioł z projektu to Vissmann z najwyższej półki za jakieś 16k, w który wydaje mi się nie ma sensu się pakować. Nie po to pakuje się kasę w izolacje termiczną, żeby do tego szedł kocioł, który by chyba blok mógł ogrzewać. W domu są 2 łazienki (jedna z wanną) jednak głównie będą używane prysznice. 2 osoby dorosłe i dwójka małych dzieci. Nie lubię zbyt długo czekać na ciepłą wodę. Tu gdzie teraz wynajmuje to i czasem z 2 min trzeba stać. Masakra. Zatem jakiś zbiornik trzeba by dodać. Nie wiem dokładnie jaka temp ma iść na podłogówkę ale jeśli jakieś 45C to i do mycia wystarczy. Najlepiej żeby pogodówka była już zamontowana w kotle bo czytałem, że przy samej podłogówce to niemal konieczność. W łazienkach będą co prawda grzejniki na osobnej pętli podłogówki głównie jednak do suszenia ręczników. Hydraulik mi w wycenie dał 2 rozdzielacze 12 obwodowe nie wiem jednak ile tam pętli wyjdzie. Budynek ma sporo przeszkleń. Wszędzie 3-szybowe. Co byście polecili gdzie funkcjonalność idzie w zgodzie z rozsądkiem? Tu znowu u hydraulika w wycenie Kocioł Modulens AGC SL 25 kw +zasobnik 100L, ale wydaje mi się, że to jest też taki kocioł jak ktoś ma zasobny portfel. Mi potrzeba coś co będzie oszczędne i niedrogie w eksploatacji przy spełnionych wymogach zapotrzebowania cieplnego budynku.

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 15 sty 2017, 21:24
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Lepiej sprawdzać w praktyce.
Nie wyjdzie się wtedy na balona.
- W tym samym domu temperatura wewnętrzna +21
przy zewnętrznej +7
ogrzewanie gazem 7m3 / dobę prądem 7kWh
przy 0 st.C
gaz 10m3 prąd 12 kWh
przy poniżej -15 st C
gaz 16m3 prąd 22 kWh.

Jak widać OSZUKUJĄ!
Poza tym gaz nie dba o komfort latem.

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 05 lut 2017, 16:48
autor: yarecki
Przyzna Pan chyba, że ciężko sprawdzić w praktyce przy domu w budowie, póki co w stanie surowym otwartym. Poza tym nikt nie wypożyczy kotła na sezon grzewczy dla sprawdzenia w praktyce. Jedyne co pozostaje to podpytywać instalatorów/użytkowników/serwisantów i próbować coś na tej podstawie wywnioskować przy założeniu, że w zależności kto pisze jego opinia będzie zakrzywiona w odpowiednim kierunku.

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 05 lut 2017, 22:12
autor: Tomasz_Brzeczkowski
yarecki pisze:Przyzna Pan chyba, że ciężko sprawdzić w praktyce przy domu w budowie, póki co w stanie surowym otwartym. Poza tym nikt nie wypożyczy kotła na sezon grzewczy dla sprawdzenia w praktyce. Jedyne co pozostaje to podpytywać instalatorów/użytkowników/serwisantów i próbować coś na tej podstawie wywnioskować przy założeniu, że w zależności kto pisze jego opinia będzie zakrzywiona w odpowiednim kierunku.
Zapraszam do sprawdzenia. [więcej na Facebooku]
Czy w wątku porównanie. Jest 100m2 fatalnie izolowane, jest kocioł viessmann i jest ogrzewanie bezpośrednie.

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 06 lut 2017, 6:56
autor: szari
Jest również pokazane (o ile miszczu nie skasował) jak to jest na prawdę z klimatyzacją która przy minusowych temperaturach prawie nie działa. Oraz że nie ma możliwości grzania 30m2 salonu klimą z której wylatuje powietrze o temperaturze 30oC.

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 14:29
autor: mysh_daniels
Mam w domu w salonie połączonym z kuchnią zarówno klimę inwerterową oraz ogrzewanie podłogowe kotłem gazowym kondensacyjnym. W domu jest rekuperacja. Ogrzewanie klimą wychodzi ciut taniej, rzędu 15-20% przy dodatniej temp. na zewnątrz, czym zimniej na dworze tym gorzej pracuje klima. Poniżej 0*C sprawność klimy spada. Poniżej -5*C klimą nie opłaca się już grzać. Kolejna kwestia to komfort w pomieszczeniu. Na klimatyzacji jest mocno średni, podłogówka jest nieporównywalnie bardziej komfortowa. Osobiście klima dla mnie dogrzewanie na jesień czy wczesną wiosnę, kiedy szybko potrzeba podnieść niewiele temperatury.

Do autora - weź piec który będzie miał dobrą modulację - tzn będzie startował od bardzo niskiej mocy, pozwoli to na stałą pracę, a nie uruchamianie i gaszenie co chwilę. U mnie jest 124m2 użytkowej powierzchni, dom parterowy. Z kalkulatora wychodzi mi zapotrzebowanie na ok 4 kWh + ciepła woda. W domu mam piec Immergas Victrix 12 x TT 2 ERP, ma 12kW, do tego zasobnik na ciepłą wodę 250 litrów. Żeby utrzymać temperaturę w domu piec chodzi sobie na bardzo niskich obrotach ok 20%, więc start od 1,9 kW się bardzo przydaje. Zasobnik 250 litrów mam tak duży, bo jak kiedyś pojawią się dzieci, to śmiało cała rodzinka będzie mogła się wykąpać bez obawy o brak ciepłej wody :)

Mam 8 pętli podłogowych + 3 pokoje z kaloryferami + pomieszczenie gospodarcze z kaloryferem. + łazienka z podłogówką + drabinka.

Do tego żeby ciepła woda leciała szybko jest obieg ciepłej wody, sprawdza się idealnie. Żeby zminimalizować straty ciepłej wody tym obiegiem mam podłaczony Ferguson Smart Wifi Plug - moge odpalić z telefonu obieg albo zaprogramować sobie telefonem żeby ciepła woda była w kranie jak wstanę rano do pracy. Na kaloryferach mam założone elektroniczne regulatory - przez co wszedzie moge sobie sterowac jaką chcę temperaturę.

Nie doczytałem jak dużo tej podłogówki i czy będą też kaloryfery ale bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość niezależnego sterowania w pomieszczeniach. Nie robić wszystkich pętli na 1 sterowniku temperatury tylko odrzałować troszkę pieniążków, żeby każde pomieszczenie miało swój termostat. Ostatnio w tv jest reklama Danfoss. W kazdym pomieszczeniu masz sterownik ktory reguluje prace zaworów. Kan-Therm też ma coś takiego. Bez tego bym nie podchodził - dużo zaoszczedzisz na rachunkach a przy tym będzie duzo lepszy komfort. Sprawdź też od jakich piecy serwisanci są w okolicy

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 14:39
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Dlaczego Pan mija się z prawdą nie bez udziału świadomości? Klima pracuje bardzo dobrze do -23 st, (mniej od wielu lat nie było) a koszty ogrzewanie są dwa rzy tańsze niż gazem.
Nie ogrzewa Pan klimą, bo dawno, by Pan gaz wyrzucił.
Zapraszam, jest Vissmann i klima jest reku i podliczniki.


instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/metody-obliczeniowe-wskazuja-bledne-wyniki-t63823

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 14:52
autor: mysh_daniels
Nie mijam się z prawdą. Mam klimę u siebie i widzę jak to działa. Nie mam drogiej klimy za kilkanaście tys. Która działałaby sprawnie przy takich mrozach, niemniej komfort powietrza przy klimie jest daleki od tego ktory jest przy ogrzewaniu podlogowym.

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 15:13
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Przy klimatyzacji podłogowe normalnie się instaluje, ale normalne nie wodne.
Np. u Pana Grzegorza tu piszącego, klima w styczniu pobrała 177 kWh a ciepła podłoga tylko 10kWh, od dołu izolacja od góry ciepłe powietrze, nie ma gdzie uciekać.
A uważam, że mija się Pan z prawdą, bo kto włącza drogie ogrzewanie gazowe mając tanie z pompy ciepła.
Inna sprawa to błędy przy budowie. Odzysk ciepłą do wentylacji wprowadzono po to by nie robić hydraulicznego ogrzewania.
Czy... nie da się wykonać prawidłowo instalacji opartej na kotle gazowym
Klasyfikacja energetyczna domów z instalacją bezpośrednią.
-A+ - dom produkujący więcej energii niż potrzebuje
-A - dom autonomiczny
-B - 1-15 kWh/m2 rocznie- dom izolowany
-C - 16-30 kWh/m2 rocznie - stare budownictwo
-D - > 30kWh/m2 rocznie - źle wykonane instalacje


Dla porównania w domu 100m2 z fatalną izolacją
Ponad 21 st w domu ... zużycie dobowe gaz kontra prąd
+7 na zewnątrz 7m3 - 7kWh przy 0 st. 10m3 - 12 kWh przy -15 16m3 - 22 kWh.
gaz po 2 zł prąd po 0.53.

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 15:29
autor: LedPolska
Oczywiście Pan Brzeczkowski ma rację, nie da się ogrzewać taniej niż prądem. Dla tego najtańszym rozwiązaniem na rynku są panele LED. Dla domu 100m2 zestaw paneli podłogowych kosztuje około 2 tysięcy złotych a pobór mocy w celu zapewnienia komfortowej temperatury zarówno latem jak i zimą to 2W na m2! Czyli 200W na cały dom!

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 15:47
autor: Enerbau Tanie Grzanie
[quote="LedPolska"][/quote]
Może Pan wstawić jakieś zdjęcia i link do tych paneli podłogowych?

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 16:11
autor: yarecki
Rozumiem, że ogrzewanie panelami LED to miała być ironia.

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 16:30
autor: Tomasz_Brzeczkowski
yarecki pisze:Rozumiem, że ogrzewanie panelami LED to miała być ironia.

Niekoniecznie. Może nazwa myląca, ale w lodówkach samochodowych kryształy elektrokaloryczne są stosowane od dawna.
Może wymyślili jak zastąpić dość ograniczony cykl Carnota w pompach ciepła zjawiskiem elektrokaloryczności.

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 17:57
autor: mysh_daniels
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Lepiej sprawdzać w praktyce.
Nie wyjdzie się wtedy na balona.
- W tym samym domu temperatura wewnętrzna +21
przy zewnętrznej +7
ogrzewanie gazem 7m3 / dobę prądem 7kWh
przy 0 st.C
gaz 10m3 prąd 12 kWh
przy poniżej -15 st C
gaz 16m3 prąd 22 kWh.

Jak widać OSZUKUJĄ!
Poza tym gaz nie dba o komfort latem.



Panie Brzeczkowski. Takie proste kalkulacje dla przykładu dla 0 st.C Bo fizyki nie oszukamy :)
użycie dobowe - 10 m3, 1 m3 gazu to 11 kWh, przyjmując sprawność pieca kondensacyjnego na poziomie 100% to mamy 110 kW - tyle ciepła dostarczono do domu.
prąd natomiast to 12 kWh, przyjmijmy że mamy super klimę i była w stanie zrobić SCOP na poziomie 5.0 - czyli bardzo dobra markowa klima. Zużywając 12 kWh oddała do domu 60 kW ciepła.
Dlaczego tak to wyszło? Nagięcie fizyki ? Zapotrzebowanie na energię do ocieplenia domu jest stałe, bez względu na źródło ciepła.

Mój rachunek jest prosty - 1 kW energii docelowej ogrzewnaia z gazu przy piecu kondensacyjnym wychodzi 0,14 zł, 1 kW energi docelowej z klimy z SCOP 5.0 wychodzi 0,13 zł. Czym niższa temperatura tym SCOP niższe. Słabsza klima przy -5 będzie miała Scop na poziomie 2,5 albo i niżej, wtedy realny koszt 1 kW wyjdzie 0,25 zł.
Gdzie ta oszczędność? Klima musiałaby mieć SCOP 10.0 żeby była tak samo dobra jak gaz ziemny

Re: Kocioł kondensat na domek 170m2 użytkowej

: 07 lut 2017, 18:32
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Panie Brzeczkowski. Takie proste kalkulacje dla przykładu dla 0 st.C Bo fizyki nie oszukamy :)
Wiem tępię oszustów . Wie Pan, że gdyby nie oszuści, nikomu do głowy nie przyszłoby ogrzewać się gazem czy węglem.
użycie dobowe - 10 m3, 1 m3 gazu to 11 kWh, przyjmując sprawność pieca kondensacyjnego na poziomie 100% to mamy 110 kW - tyle ciepła dostarczono do domu.
prąd natomiast to 12 kWh, przyjmijmy że mamy super klimę i była w stanie zrobić SCOP na poziomie 5.0 - czyli bardzo dobra markowa klima. Zużywając 12 kWh oddała do domu 60 kW ciepła.
Oszuści podają zawyżoną sprawność kotła a bezczelni oszuści podają tę zawyżoną sprawność jako sprawność systemu.
Dlaczego tak to wyszło? Nagięcie fizyki ? Zapotrzebowanie na energię do ocieplenia domu jest stałe, bez względu na źródło ciepła.
Sprawność kotła jest znacznie niższa, sprawność systemu jest jeszcze niższa. Klimatyzacja inwertorowa daje z 1 kWh od 3.5 do 10. (Midea)

Mój rachunek jest prosty - 1 kW energii docelowej ogrzewnaia z gazu przy piecu kondensacyjnym wychodzi 0,14 zł, 1 kW energi docelowej z klimy z SCOP 5.0 wychodzi 0,13 zł. Czym niższa temperatura tym SCOP niższe. Słabsza klima przy -5 będzie miała Scop na poziomie 2,5 albo i niżej, wtedy realny koszt 1 kW wyjdzie 0,25 zł.
Łatwo się liczy straty instalacji
Klasyfikacja energetyczna domów z instalacją bezpośrednią.
-A+ - dom produkujący więcej energii niż potrzebuje
-A - dom autonomiczny
-B - 1-15 kWh/m2 rocznie- dom izolowany
-C - 16-30 kWh/m2 rocznie - stare budownictwo
-D - > 30kWh/m2 rocznie - źle wykonane instalacje

Gdyby miał Pan dom przedwojenny i kocioł dawałby z m3 10kWh a system nie miał strat własnych, to zużycie gazu powinno wynosić maksymalnie 3m3/m2. Czyli stary dom 120 m2 nie przekraczałby 360m3 zużycia.
Gdzie ta oszczędność? Klima musiałaby mieć SCOP 10.0 żeby była tak samo dobra jak gaz ziemny
Poza tym kocioł jeszcze prąd zużywa. Powiela Pan oszustwa!
Wszystko po to, aby sektor energetyczny w tej mętnej wodzie łowił ryby. Np. metody obliczeniowe wskazują błędne wyniki, jeśli chodzi o systemy grzewcze. Systemy klimatyzacyjne są znacznie bardziej efektywne niż to się przyjmuje w metodologii obliczania. Jest taki eksperyment, który ma udowodnić, że przyjęta wymiana pieców na gazowe jest bezsensowna. Trzeba wymieniać na klimatyzację i to jest jedyne rozsądne rozwiązanie. Dr Ludomir Duda
Kolejna kwestia, za 3 lata wchodzi standard zeroenergetyczny, jestem ciekaw jak Pan gaz podłączy do OZE!
I na koniec - kominy trują!