Strona 1 z 1

Defro/Hef/Ogniwo/i inne/-piec na eko-groszek?

: 09 gru 2007, 19:48
autor: Piotrek3550
Co możecie o nich powiedzieć ? Szukam optymalnego pieca z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym , choć tego drugiego nie ma za wiele na rynku bynajmniej w moich stronach?(opolskie) Mam domek 135 m2. ściany 24 z BK + 10cm styropianu, posadzka 10 cm styropianu, poddasze 25cm wełny , domek z poddaszem użytkowym do tego bojler cwu 120l . Proszę o rade jaki piec byłby najbardziej optymalny dla mnie(również moc ). Dodam , że bardziej byłem przekonany do tłokowego tylko po przeczytaniu opinii na różnych forach troszeczkę się zniechęciłem do niego np dla tego ( że niby więcej pali opału i że w lecie jest też problem z ogrzewaniem bojlera też ponoć więcej pali, a to niby dlatego że podaje zawsze tą samą ilość opału a piec na eko-groszek tyle ile potrzebuje.Więc nie wiem i proszę o rade i propozycje. Oczywiście te które wymieniłem to te co spotykałem w hurtowniach wiec inne też biorę pod uwagę Chodzi mi o to żeby był sprawdzony i niezawodny, bo jak czytam o tych zrywanych zabezpieczeniach kilka razy w tygodniu to aż mnie głowa boli od tego (często niestety spotykałem się z tym problemem w piecu "Zębiec" a też go brałem pod uwagę. Dziękuje z góry za podpowiedzi.

hej

: 09 gru 2007, 22:02
autor: Jarecki79
Jeżeli zapamiętasz prosta zasadę to z żadnym z kotłów nie będziesz miał najmniejszego problemu.

Stosowane paliwo ma być bezwarunkowo suche. Palenie mokrym w slimaku doprowadza do zawieszeń opału oraz odkładania się smoły w rurze a także do korozji. W tłoku mokry opał powoduje wytrącanie się smoły co za jakiś czas może doprowadzić do zaklinowania tłoka.

Stosuj opał o granulacji 5-25mm to ani w ślimaku nie zerwie się zawleczka ani w tłoku nie zadziała układ przeciążenia i nie rozłączy podawania elektronicznie.


Co do tego zdania na temat wiekszego spalania w tłoku to bzdura kompletna!
Kocioł o takiej samej mocy i sprawności na identycznym budynku powinien spalic tyle samo niezaleznie od tego czy to jest ślimak czy tłok.
Takie opinie pewnie biorą się z 2 faktów:
1. jeden to sterowanie i jego odpowiednie zaprogramowanie
2. kotły tłokowe ze względu na swoja konstrukcję i wymiary maja najzwyczajniej mniejsza pojemność kosza. Czyli np. dla slimaka 25kw zasyp kosza to ok. 170kg a dla tłoka 25kw zasyp kosza to ok.100kg. Zatem dłużej kosz pali się w ślimaku, co jednak nie oznacza,że kocioł spala mniej!

Co do tego,że tłok podaje taka sama porcję i nie ma na to wpływu to błąd w zrozumieniu działania kotła slimakowego i tłokowego.
W ślimaku opal podaje kręcąca się spirala, a więc po trochu dokręca i podaje minimalne porcje.
W tłoku podawana jest jedna, konkretna mała porcja, ale w programowanych odstępach czasu,
czyli efekt końcowy jest taki sam!

Jak chcesz grzać latem sam bojler kotłem to lepiej,żeby był on mozliwie jak największy. Kocioł kupujesz na cały dom, powiedzmy w mocy 25kw a latem chcesz, aby ta moc 25kW grzała bojler, który potrzebuje powiedzmy 2-3kW a tutaj moje pytanie, gdzie się ma podziać ta nadwyżka mocy? (oczywiście 25kW to moc max., powiedzmy,że minimalna to ok.7kW)

Polecam dopłacic do algorytmu PiD, aby sterownik sam dobierał porcje paliwa i moc dmuchawy, która jest w danej chwili potrzebna. Z algorytmem PiD już nie trzeba programowac czasu podawania, czasu postoju, przedmuchu, mocy dmuchawy itp., to wylicza się samodzielnie.

: 09 gru 2007, 23:09
autor: Piotrek3550
Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź. A mógłbyś coś jeszcze dodać odnośnie mocy kotła która odpowiadała by parametrom mojego domku i ewentualnie odnieść się do kotłów ,które
wypisałem . No i oczywiście jeżeli mógłbyś coś zaproponować . ponieważ muszę szybko kupić jakiś kocioł. Dzięki za odpowiedz i pozdrawiam.

hejka

: 10 gru 2007, 14:29
autor: Jarecki79
Jeżeli chodzi o slimak to na taki dom moc 17kW (minimalna moc samego palnika). Szukać konstrukcji z kanałami dymnymi w układzie górnokanałowym. Ważne przy obsłudze, wyczystki sa tylko na przodzie, nie trzeba ściągać góry izolacji czy robic akrobacje za kosz do wybrania popiołu z kanałów pionowych.

Tłok w zależności od producenta ok.20 lub 25kW.

Możesz napisac tez do mnie na priva, ale tylko dzisiaj bo od jutra tydzien jestem na wyjeździe. :D

: 11 gru 2007, 7:00
autor: tomnie
Oprócz tego co napisał Jarecki79 musisz wziąć pod uwagę dostępność do paliw jakimi zamierzasz w przyszłości ogrzewać swój dom .
Ja mam piec z HEF-a z podajnikiem bocznym na eko-groszek i wszystko jest OK tylko ...

Piece te z założenia mają być ekologiczne i jak człowiek kupuje taki piec ( w moim
przypadku to 14 tys. zł ) to wydaje mu się że ta ekologia to taka fajna sprawa ,że piec nie kopci , dopala ,dawkuje odpowiednie ilości itp. i w związku z tym że masz taką świadomości wydaje ci się że inni tez ją mają i że taki rodzaj ogrzewania będzie w jakiś sposób "promowany " na specjalnych warunkach a g...o prawda .

1. Eko- groszek jet droższy do zwykłego węgla - to w ramach polityki promowania paliw do pieców ekologicznych .
2. W miom przypadku przetrenowałem zakup eko-groszku do mojego pieca na KWK Juliusz (indywidualnie)co związane jest z koniecznością stania w kilkudniowy kolejkach albo u pośrednika , który ma takie układy że gdy ty stoisz pod bramą wjazdową oni wjeżdzają i są ładowani poza kolejnościa ale u niego węgiel jest jeszcze droższy + dodatkowo za przewóz każdej tony liczą sobie 50 zł ekstra :evil:

Trochę wylałem tutaj moich żalów ale dostępność do paliw jest bardzo ważna jeżeli nie najważniejsza

tu tez dość szybciutko

: 11 gru 2007, 9:38
autor: Jarecki79
Szybciutko, bo jak wspominałem zaraz śmigam na dłuższy wyjazd.

Dostępność paliw jest spora, my podajemy ok.9ekogroszków do wyboru, klientdostaje od nas listę. Oczywiście,że ekogroszek jest droższy, ale jest bardziej kaloryczny!! Ja robiłem doświadczenia na piecu miałowym, więc zasyp 80kg miału= 62kg ekogroszku (tyle ekogroszku wchodzi na taka sama objętośc) pali sie 2godz. dłużej, odpadu 1/4 do miału, przy różnice 100zł na tonie zasyp to prawie ten sam koszt. Tona ekogroszku to spora kupka, tona miału to mała ilość zmoczona wodą. :D

: 11 gru 2007, 15:06
autor: kriss7777
A tak z ciekawoœci do Jareckiego, czy mógbyœ podesłać tę listę ekogroszu z cenami za tonę , bo chciałbym zobaczyć różnice w cenach w woj mazowieckim, oraz wskazanie który z nich jest najlepszy