Strona 1 z 6

Jaki piec na eko groszek? PILNIE proszę o pomoc !

: 20 lis 2007, 17:45
autor: Mateusz701
Witam, jestem mocno zainteresowany kupnem kotła eko groszek.Mam do ogrzania dom o powierzchni 170 m2. Piece które są w kręgu mojego zainteresowania to
- Zębiec KP 20 kW z podajnikiem
- Elektromet KWP 15 kW z podajnikiem
Elektromet jest trochę tańszy.
Proszę o opinie i doświadczenie w wyborze między tego typu kotłami.
Który wybrać ?

Pozdrawiam

: 20 lis 2007, 19:22
autor: karan
Cześć Mateusz.
Próbowałem się bawić i jednym i drugim. Kotły ot takie sobie, zwłaszcza Zębiec. Jakość tego producenta zdaje się powolutku spadać w dół po równi pochyłej. Gdybym dokonywał moim zdaniem tak poważnego zakupu jakim jest nabycie kotła za 7000-8000zł. poważnie zastanowił bym się na serią kotłów Klimosz kojarzoną z Viadrusem. Chodzi mi konkretnie o stalowe piece Ling lub Ling Duo. Kilka montowaliśmy i naprawdę z ręką na sercu mogę przyznać, że pracują wyśmienicie. Powiedziałbym nawet że troszeczkę lepiej niż droższe żeliwne Kotły Ling Combi tej samej firmy.
Ogólnie mówiąc kotły bardzo dobre, serwis ogólnodostępny i nienajdroższy, a jak postawisz Zębca KP 15kW obok np. Linga lub Linga Duo 15kW to Cię widok zniechęci do tego pierwszego. Ja po prostu nie wierzę, że przy takich a nie innych gabarytach kotły Zębiec KP osiągają gwarantowaną przez producenta moc (o słynnym KP 19kW wypuszczonym na supermarkety nawet nie wspominam).
Pozdrawiam

witam

: 21 lis 2007, 9:33
autor: Jarecki79
Zębiec to jeszcze producent kotłów a elektormet dopiero w kotły zaczyna się bawić (przecież ich głównym profilem jest produkcja bojlerów).

Markety radzę omijać szerokim łukiem, tam ma być tanio, a co to znaczy niech sobie każdy dopowie.

moc 15kW na 170m2 ŚWIETNIE za chwilę widzę,że wystarczy 10kW!! Jeszcze na owe 20kW do 170m2 bym się zgodził. Ciekaw jestem co to jednak za palnik jest, bo palniki produkowane są w skokach mocy 17kW a następny 25kW to jaki jest ten niby 20kW (czyżby rozkręcony na maksa 17kW??)

Ja polecam od 140 do 200m2 moc 25kW (bo taka jest kolejna po 17kW produkowana moc palnika!!) Radzę wybór kotła z układem kanałów dymnych górnokanałowym, aby był wygodny w obsłudze, radzę też wybór konstrukcji z rusztem awaryjnym (brak prądu, awaria podajnika) najlepiej z wodnym rusztem awaryjnym dla uniknięcia zbędnej gimnastyki i brudzenia się przy wygaszaniu palnika i montowaniu rusztu żeliwnego do spalenia kilku rzeczy. Dołóż 250zł do sterownika z algorytmem PiD i będziesz miał pełną automatykę, gdzie jako klient musisz ustawić tylko temp. na kotle a dawki paliwa, moc dmuchawy, przedmuchy wyliczają się same. Taki zestaw w pełni automatyczny z rusztem awaryjnym, sterowaniem PiD możesz kupić za owe 7000zł brutto. :D

: 22 lis 2007, 0:16
autor: adamis
moc 15kW na 170m2 ŚWIETNIE za chwilę widzę,że wystarczy 10kW!!
:D
Ludziska często zapominają o boilerze,a potem mocy brakuje.

Jaki piec na eko groszek? PILNIE proszę o pomoc !

: 27 lis 2007, 10:07
autor: mezzo
Dołóż 250zł do sterownika z algorytmem PiD Witam tak z ciekawośći co to za sterownik czy posuje do wszystkich pieców chodzi mi o podajnik ślimakowy i jak on dziala pozdrawiam

hej

: 27 lis 2007, 13:43
autor: Jarecki79
Tak sterownik PiD typ OGNIK PLUS PiD pasuje do wszystkich kotłów ślimakowych.

Cena brutto producenta wynosi 732zł brutto.

czym jest PiD?
Sterownik z algorytmem PiD włącza kocioł na taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Nie ma gwałtownych zmian temp. w kominie oraz komorze spalania, temp. wody wyjściowej jest bardzo stabilna. Regulacja mocy odbywa się z krokiem 1%, zatem minimalna moc kotła to 1% a maksymalna 100%

STEROWNIK Z PiD AUTOMATYCZNIE DOBIERA DAWKI PALIWA ORAZ ILOŚĆ POWIETRZA! Użytkownik nastawia tylko temperaturę wody kotła! Dokładny dobór stosunku paliwo/powietrze daje wysoką efektywność procesu spalania: W PORÓWNANIU Z KLASYCZNYM STEROWANIEM OSZCZĘDNOŚĆ OPAŁU PRZEKRACZA NIEKIEDY 40% W PORÓWNANIU Z NORMALNYM STEROWNIKIEM!

Zalety i korzyści algorytmu PiD:
-EKONOMIA - duża oszczędność paliwa, nawet do 40%
-EKOLOGIA - niski poziom pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska, niska i stabilna temp. spalin
-Dłuższa żywotność wymiennika (kotła)
-Brak efektu kondensacji wody w komorach wymiennika!

:D

: 04 gru 2007, 16:07
autor: gl
czy samemu można wymienić zwykły sterownik na ten PiD typ OGNIK PLUS, czy jest to bardzo skomplikowane ?

jaka moc pieca

: 04 gru 2007, 19:08
autor: Krzysztof Piotr
Czy jeśli dom ma 140m2 to wystarczy jeśli zakupie piec o mocy17kW :?:
I z tego co rozumiem piec stalowy jest lepszy/żywotniejszy :?:

: 04 gru 2007, 20:15
autor: adamis
17kW w zupełności wystarczy.Stalowy?Raczej żeliwne są żywotniejsze.

: 04 gru 2007, 21:21
autor: karan
Żeliwny bardziej "żywotny", ale charakteryzuje się mniejszą sprawnością.
Pozdr

cd.

: 05 gru 2007, 18:13
autor: Krzysztof Piotr
Czyli rozumiem że bardziej opłaca się kupić piec żeliwny :!:

dla GL

: 06 gru 2007, 10:47
autor: Jarecki79
Do GL...

Tak sterownik OGNIK PLUS PiD mozna podłączyć samodzielnie. Czy obecnie ma Pan podłączoną dmuchawę oraz podajnik poprzez wtyczki komputerowe?

Wersja tego sterownika w obudowie posiada gniazda wtykowe - komputerowe. Standardowo w opakowaniu są wtyczki komputerowe do pompy c.o. oraz pompy c.w.u.

O tym sterowniku może Pan poczytać na stronie producenta, prosze sobie zadzwonić i dopytać o wszystkie interesujące Pana szczegóły.

www.elektro-miz.pl
:D

..

: 06 gru 2007, 10:53
autor: Jarecki79
Do Krzysztof- Piotr

Zwróć uwagę na odpowiedź karana:
"Żeliwny bardziej "żywotny", ale charakteryzuje się mniejszą sprawnością.
Pozdr"

Sam zdecyduj na czym Ci bardziej zależy, czy chcesz spalać mniej (kocioł stalowy o wysokiej sprawności z blachy kotłowej) czy chcesz mieć kocioł o 2 czy 3lata dłużej (kocioł żeliwny, nieco mniejsza sprawność, zatem nieco większe spalanie).

Ewentualna drobna naprawa kotła stalowego jest prostsza i tańsza jak naprawa kotła żeliwnego (często naprawa żeliwnego jest niemozliwa lub trudno możliwa i droga - drogie materiały, choćby taki przykład paczka elektrod do stali to koszt ok. 30zł, paczka elektrod do żeliwa to koszt ok.100zł)
:D 8)

: 06 gru 2007, 20:27
autor: chocolateee
Jeżeli czas podawania ustawiony jest na 8 s. to czas przerwy ustaw na 52 s. Zamknij cykl w minucie i dopiero zaopserwuj jakie jest spalanie. Jeżeli za szybkie zmniejszaj prędkość dmuchawy .Temperaturę na piecu ustaw 70 st.
I NAJWAŻNIEJSZE!!!! - Przed przystąpieniem do ustawień parametrów w automatyce , ustaw przesłonę z tyłu pieca w czopuchu na otwartą do 25 % !!! W piecu powinno tworzyć się małe podciśnienie. Zobaczysz że twój piec będzie łatwiejszy w ustawieniu, no i sprawość znacznie się podniesie. Jeżeli nie masz przesłony tylnej nie zastanawiaj się tylko zakładaj!!!. Po tych wskazówkach podziel się z innymi bo jestem przekonany że to pomoże. Pozdro. Jakieś pytania?
Mam piec Żywiec 20 kw

ale w temacie...

: 06 gru 2007, 21:16
autor: Jarecki79
chocolateee, do czego przypiąć Twój post?
Komu to odpisujesz?
Kompletnie nie na temat.

Cykl zamknąć w minucie, dobre.... Zalecania producentów palnika są następujące, starać sie wychodzić z proporcji 1:3, jeden dla czasu podawania a 3 dla czasu postoju, korekcję wprowadzać drugim czasem do uzyskania właściwego dopalenia, pierwszy raz słyszę o rewelacjach zamknięcia cyklu w minucie. Jak sie u Pana sprawdza to ok.

Z tym podciśnieniem i przesłona na czopuchu to generalnie nie chce mi się tego komentować, oby tylko Pan za chwilę nie miał pożaru w koszu lub większej ilości sadzy do sprzątania z kanałów dymnych. Dobór powietrza ma się odbywać poprzez dobry sterownik z odpowiednią regulacją mocy dobrej jakości dmuchawy i kropka! Markowe dmuchawy mają dodatkowo manualną "zasłonkę" powietrza.

Często ustawienia wyjściowe to ok.8sek. podawanie a ok.28sek. przerwa, przy czym dopalanie ustalamy teraz tym drugim czasem. Jeżeli jednak Pan przesadził z oszczędnością to żar będzie schodził zbyt nisko i za jakiś czas przepali Pan ślimak podający paliwo lub zapali się Panu w koszu. Generalnie powinna być taka mała górka. Inne ustawienie wyjściowe to 15sek. podawanie a ok. 45-50sek. przerwa. Korekcja dopalania drugim czasem.

Najważniejsze jednak,że jest Pan zadowolony z kotła i że poradził Pan sobie z odpowiednim wyregulowaniem nastaw sterownika do potrzeb swojego domu. Tyle,że post w tym wątku kompletnie nie jest w temacie. :D