Strona 1 z 1

Jakiej mocy piec dla 160m2, czy SKAMET to dobry wybór?

: 08 lis 2007, 20:55
autor: admaster
Witam,

Mam nowy domek :
Powierzchnia : ok. 160m2, wysokość pomieszczeń ok. 260cm
W tym ogrz. podłogowe : ok. 40m2
Ocieplenie : mur 3-warstwowy, 47cm, cegła+ steropian 10cm+cegła
Planowany bojler : 120l dwupłaszczowy

Znalazłem oferte pieca 20kW i 25kW firmy SKAMET i nie chodzi już o cenę, bo różnica nie jest duża, lecz jaką moc wybrać aby nie żałować...

[link do oferty na Allegro wygasł]

Jest to piec górnokanałowy z czterema poziomymi kanałami, palenisko z blachy 6mm - czy to dobry wybór ? niektórzy proponują pionowe kanały grzewcze...

Jak się wcześniej orientowałem w ofertach : Zębiec, Elektromet i inne z Pleszewa to sprzedawcy mówią, że przy tej powierzchni i ociepleniu spokojnie wystarczy 15kW lub 19kW. SKAMET opiera sie tylko na m2 i wylicza, że musi być 25kW ?

Rozumiecie, że w takim przypadku trudno jest mi podjąć decyzję ?

Proszę o Wasze opinie ?

Dzięki
Adam

: 11 lis 2007, 11:49
autor: admaster
Proszę o opinię nt. właściwego doboru pieca .
Jak rozmawiam z osobami z punktów sprzedaży kotłów to przy 160m2 i dobrze
ocieplonym domem proponują mi piec 19kW.

Jak to się ma więc do parametrów z ulotek, w których jest mowa o 25kW przy takiej
powierzchni( nie wszyscy biorą pod uwagę dobrze ocieplony budynek)

Liczę na Waszą pomoc
Adam

: 11 lis 2007, 21:41
autor: adamis
Jeśli budynek jest rzeczywiście dobrze ocieplony,to w zupełności wystarczy 15kW.Jeśli jednak będzie ogrzewał jeszcze boiler,to przydało by się max. 20kW.
Co do ''zapytanego'' kotła ,to się nie wypowiadam,bo go nie znam.Oby tylko nie był górnego spalania,bo to dramat użytkowy!

piecyk

: 11 lis 2007, 22:06
autor: mezzo
oglądni sobie ja posiadam 17kw ina powieszchnie 130mk budynek ocieplony piecyk oczywiśćie ten z podajnikiem http://www.per-eko.pl/ mam pierwszy sezon i narazie sprawdza się super bojler 300l podłog ogrzewanie i naprawdę ciepełko pozdrawiam

: 13 lis 2007, 20:58
autor: admaster
Możecie mi powiedzieć dlaczego nie warto stosować pieca z górnym spalaniem ?
Rozumiem, że tzw. górne spalanie jest w przypadku piecy z pionowymi kanałami konwektorowymi ? a dolne spalanie z poziomymi.

Czy chodzi o samą wygodę, np czyszczenia kanałów i wyjmowania szuflady z popiołem a może coś innego ?

Dlaczego producencji robą piece na ekogroszek z dolnym i górnym spalaniem ?

Dzięki za odpowiedzi.
Adam

: 14 lis 2007, 16:22
autor: K.mat
Nie jestem znawcą kotłów na paliwo stałe,ale dwa sezony temu byłem świadkiem rozpalania w kotle "ZEBIEC"tzw górno palnym.Tragedia!Po wypaleniu wsadu,trzeba go wyczyścić,załadować ponownie i rozpalać,Szok!Dosypywać nie wolno,ani go otwierać.Spróbowałem jednak zobaczyć jak to się tam w środku jara...Więcej nie zajrze :oops: Podajnika podobno tam nie można stosować,tylko przy dolnym spalaniu.Miał palić na miał,ale niestety...miał he he.Tylko jako mała domieszka do droższego groszku.Klientka wściekła na doradców-instalatorów,bo palić się miało30 godzin,a paliło się ok.10-12godz.Podobno Pleszew ma dobre kotły,i wiele dobrego od wielu słyszałem.I jeszcze jedno;układ tzw.otwarty!!!Był wypadek parę lat temu obok moich znajomych,kiedy po zaniku prądu instalacja zamknięta wybrała się w kosmos.Wszystko jest dobrze póki coś nie nawali.Osobiście wymieniałem zawory bezpieczeństwa na których pisało 2Atm. a przy 6-ciu jeszcze trzymały.

: 14 lis 2007, 22:21
autor: adamis
Tak jak powyżej.kotły górnego spalania wymagają codziennej obsługi.Czyszczenie i rozpalanie.I tak co dzień.Nawet jak taki kocioł będzie palił się przez 30godz,to nie jest to żadną zaletą,tylko jeszcze jedną wadą,bo koniec palenia wypada co parę dni o innej porze.Tak że wycyrklowanie przy takim kotle co,gdzie,jak i kiedy jest straszną nerwówą.
Kocioł dobry dla super cierpliwych emerytów siedzących w domu.Jak ktoś nie ma hobby,kupując taki kocioł już go ma.

: 17 lis 2007, 17:24
autor: admaster
Jeśli kocioł ma pionowe kanały konwektorowe i czyści się je z góry pieca
to czy jest dolnego spalania ?
Czy czyszczenie tych kanałów z góry pieca nie jest tak samo uciążliwe jak czyszczenie ich od przodu pieca jak to jest przy kanałam poziomych ?

Pozdrawiam

kompletne pomieszanie pojęć

: 18 lis 2007, 18:26
autor: Jarecki79
Kompletne pomieszanie pojęć!

Kocioł dolnego spalania to zwykły kopciuszek, w którym odpalamy paliwo na ruszcie i dorzucamy od góry, spalanie odbywa się do tyłu głównie w kanałach pionowych. Naturalnie w tej konstrukcji stosuje się także sterowania.

Kocioł tzw. górnego spalania pracujący w systemie tzw. całodobwym to taki, do którego stosuje się sterowniki i dmuchawy. Opał zasypujemy po dolną krawędź drzwiczek zasypowych i odpalamy od góry, następnie żar schodzi na poziom rusztu i filtrowane przez opał spaliny przechodzą dalej albo do jakiś 2kanałów poziomych i za nimi do kolejnych jakiś 2 kanałów pionowych albo jak to ma miejsce obecnie w konstrukcjach górnokanałowych dym przechodzi po przefiltrowaniu przez opał przez 3 lub 4kanały poziome.

Z punktu widzenia czystości spalania i sprawności bardziej sprawne i ekologiczne sa kotły górnego spalania (jest to oczywiste, filtrowanie przez złoże węgla, cały kocioł bierze czynny udział w procesie grzewczym - cały, czyli razem z częścią załadunkową. W kotle dolnego spalania spaliny mają większą emisję związków szkodliwych do atmosfery, jest to naturalne, gdyż bezpośrednio z żaru na ruszcie dym i ogień bez filtracji przez złoże opału przechodzi do kanałów dymnych. Dodatkowo w procesie grzania nie do końca wykorzystana jest część zasypowa (opał pali się od rusztu w tył do kanałów dymnych, czyli zasyp nie grzeje do okoła ścianek paleniska).

Z punktu wygody:
Do dolnego spalania można dosypywać, co dla wielu ludzi jest największym plusem tej konstrukcji, mniej czyszczenia, mniej problemów z odbijaniem w takiej konstrukcji. Większa temperatura spalin, czyli mniej kłopotów z kominem.

Górne spalanie- wcześniej najwięcej kłopotów było przy typowej konstrukcji całodobowej, czyli takiej, gdzie mamy jakieś dwa kanały poziome i dwa pionowe. Problem dotyczył właśnie tych kanałów pionowych, kłopot z czyszczeniem, odkręcać wyczystkę na górze kotła, skrobać i wybierać jeszcze na dole z boku. Dużo zabawy. Dodatkowo zdarzało się w tej konstrukcji znacznie częściej zjawisko odbicia a osoby palące na niższych temp. dość szybko niszczyły sobie te kotły.
Te problemy zostały wyeliminowane w konstrukcjach górnokanałowych, wyczystka kanałów dymnych jest tylko na przodzie, co jest znacznie wygodniejsze, czyszcząc zgarniamy wszystko do paleniska i wybieramy drzwiczkami popielnikowymi. Wyższa temp. spalin zapewniła dłuższą żywotność nieporównywalnie rzadziej występuje zjawisko odbicia. Zjawisko odbicia można kompletnie wyeliminowac stosując nieco droższy sterownik z algorytmem PiD, wówczas mamy gwarancję stabilnej temp. wody na kotle i stabilnej temp. spalin, kocioł jest suchy, jest większa żywotność a przede wszystkim długość wypalania zasypu zwiększa się nawet 2krotnie w porównaniu do typowe sterownika.
Zasyp w typowej konstrukcji górnego spalania tzw. całodobowej wytrzymuje około 24godziny (ze sterowaniem PiD może się wydłużyć nawet 2krotnie).

Co do czyszczenia ze szlaki:
Zarówno kotły dolnego jak i górnego spalania powoduja powstawanie szlaki, nawet jak kilkakrotnie do dolnego spalania dorzucamy opał to prędzej czy później szklakę i popiół trzeba wywalić. Trochę demagogią jest zatem,że kotły górnego spalania produkują tyle odpadu. Odpad zależy od jakości paliwa, jak kupimy g.wniany miał i porównujemy go do spalania dobrego węgla w kotle dolnego spalania, to wybaczcie Państwo, ale to jest nieporównywalne. Proszę popalić w kotle górnego spalania np. ekogroszkiem i dopiero wtedy porównać.

Z tym trudnym wyczuciem, kiedy przestanie się w górnym spalaniu palić w kotle to tez śmieszna sprawa, ja taki użytkuję od 14lat i doskonale wiem, ile mam wsadzić opału, żeby mniej więcej o danej porze zakończyć cykl palenia. Tak samo trzeba się nauczyć palenia i obsługi w kotłach dolnego jak i górnego spalania. Kompletnie nietrafiona argumentacja z tym,że trudno wyczuć, kiedy skończy się palić.

NATOMIAST RZECZĄ KOMPLETNIE NIEPORÓWNYWALNĄ W WYGODZIE UŻYTKOWANIA I SPALANIU SĄ KOTŁY Z PODAJNIKIEM! To jest przyszłość, wygoda i ekologia.

Tutaj mamy jeszcze inną zasadę spalania, ale to już pomijam. Jest wygodniej, palimy lepszym opałem, uogólniając po rozpaleniu jesienią - gasimy wiosną.

Co do wygody w kotłach z podajnikiem, polecam układ kanałów dymnych górnokanałowy. Jest znacznie wygodniejszy w obsłudze i czyszczeniu z sadzy. Otwiera się jedne lub 2 drzwiczki i zgarnia się wszystko na dół, spada to znowu na poziom popielnika, z reguły jest tutaj osobna skrzynka na popiół.

Jeżeli wybierze Pan kocioł z podajnikiem z kanałami pionowymi będzie miał Pan mniejszą wygodę w czyszczeniu z sadzy, trzeba odkręcić wyczystki na górze kotła, skrobać od góry (często problem z wsadzeniem czyszczaka bo sufit nisko), to co oskrobiemy trzeba później wybrać na dole z lewej lub prawej strony kotła z małej i niewygodnej wyczystki - znajduje się ona z reguły za koszem zasypowym i podajnikiem, czyli tam gdzie fizycznie w kotłowni najczęściej nie ma dojścia lub jest bardzo ograniczone - czyli czasami trzeba wywalić opał z kosza, odkręcić kosz i dopiero wybrać z wyczystki.


Pod względem samego spalania układ tych kanałów dla palnika jest kompletnie obojętny i nie zmienia sposobu samego procesu spalania na palniku (czyli nie jest to ani dolne ani górne spalanie!). :D

: 18 lis 2007, 20:31
autor: admaster
Dziękuję za obszerne wyjaśnienia.
Dobrze, że są osoby, które potrafią to wyjaśnić w bardzo zrozumiały sposób.

Szczególnie zainteresowały mnie ostatnie akapity, które mówią o piecu z podajnikiem
i korzyści jakie niesie za sobą wybór kanałów pionowych i poziomych oraz ich zalet użytkowych związanych z czyszczeniem.

Dzięki,
Adam

: 21 lis 2007, 12:16
autor: gl
Witam mam kilka pytań do Jarecki79. Od miesiąca palę w piecu z podajnikiem 25KW ogrzewam dom 150m nieocieplony,nowe okna i nowa instalacja Cu. Palę eko gorszkiem i ciągle walczę z ustawieniami aby grzał jak najlepiej. W tej chwili spalam jeden zbiornik paliwa tj ok140kg na 3 dni i nie wiem czy to jest ok. wg mnie trochę dużo. Proszę o jakiekolwiek rady co do użytkowania będę wdzięczny.

hej

: 21 lis 2007, 20:48
autor: Jarecki79
Do użytkownika gl

Coś pewnie można lekko poprawić, chociaż nieocieplona chata 150m2 to wynik w granicy 46kg/dobę nie jest wcale taki zły. Przy konstrukcji tzw całodobowej potrzebowałbyś zasyp min. 60kg, który na tak docieplony dom raczej by doby nie wytrzymał.

W sumie to mało konkretnie napisałeś, napisz czy opał jest dopalony, jaką masz teraz ustawioną temp. na sterowniku. Podaj producenta sterownika i aktualnie zaprogramowane parametry. Wtedy coś można pokombinować. :D