Strona 1 z 3

piec na eko groszek per eko 17kw

: 17 wrz 2007, 10:51
autor: mezzo
witam posiadam taki piecyk od niedawna palę groszkiem z kopalni piast i kurcze popiółjest chyba za gruby taie posklejane kupki czy ktoś ma taki piecyk bardzo proszę o pomoc w ustawieniu pozdrawiam moj numer GG8736599

: 17 wrz 2007, 10:55
autor: adamis
Dwa sezony paliłem groszkiem z Piasta w kotle z podajnikiem tłokowym i popiół to był szary pyłek.Zero zbrylania i zero kamienia.

piec na eko groszek per eko 17kw

: 17 wrz 2007, 11:14
autor: mezzo
witam to co jest naj warzniejsze ustawienie czego biegu wentylatora ,czy czasu ,czy tej klapki na wętylatorze czy klapki na kominie

ten kocioł jest z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym?

: 28 wrz 2007, 12:16
autor: Jarecki79
Najważniejsze pytanie czy to jest kocioł z podajnikiem ślimakowym czy tłokowym??

Jeżeli jest to jednak podajnik tłokowy, proszę podać markę sterownika, może też będę mógł troszeczkę pomóc.

Dla ślimaka ustawienia:
generalnie czas podawania do czasu postoju powinien być w stosunku 1:3
Często dobrym ustawieniem jest:
7sek podawania, 24sek. przerwa
np. podajnik ślimakowy producent PANCERPOL podaje dla mocy 17kW palnika ustawienie 30sek przerwa, 30sek. podawanie. Z praktyki jednak lepiej wychodzi około 7sek,podawanie 24przerwa.

Przedmuch natomiast trzeba dobierać indywidualnie, chodzi o to, aby utrzymać wysoko żar i dopalać paliwo, jeżeli kocioł pracujący bardzo długo na przedmuchu obniży żar do wnętrza zespołu podającego może dojść do zapłonu paliwa w koszu. Także powoli trzeba zmieniać parametry i obserwować co się dzieje z kotłem.

Moc dmuchawy raczej mała, zbyt dużo powietrza może doprowadzić do stopienia deflektora żeliwnego, nie wiem jaki ma Pan sterownik,dla producentów Foster oraz PROND górna moc dmuchawy na 4, dla Elektro-Miz około 30%moc dmuchawy.

GENERALNA ZASADA DLA ŚLIMAKA:
Grubość żaru, czy też opału na tym kapeluszu paleniska powinna wynosić na oko 4-5cm, wówczas spalanie jest odpowiednie (zbyt nisko żar- pali się w rurze, wypala się koniec ślimaka, można uszkodzić palnik, zbyt dużo żaru i za wysoki kopiec- spadają niedopalone jeszcze zajarzone cząstki opału)
Moc dmuchawy nie za wysoka, przy zbyt dużej ilości powietrza płomień wpada w biały kolor, jest zbyt wysoka temperatura, w piecu aż huczy, powoduje to topienie się deflektora żeliwnego. Obrazowo kolor płomienia powinien być w odcieniu pomarańczowym, jeżeli jest ciemny czerwony oznacza to z kolei zbyt małą ilość powietrza, powstaje dużo dymu i opał nie dopala się prawidłowo. Na oko odpowiednia jest moc dmuchawy około 30-40% (dane dla dmuchawy WBS6a marki KONWEKTOR, z lekko przymkniętą przesłonką na dmuchawie ).

piec na eko groszek per eko 17kw

: 03 paź 2007, 12:06
autor: mezzo
Witam piecyk z podajnikiem ślimakowym sterownik TECH st 57 siła nadmuchu biegi od 1 do 10 właśnie wydaje miśię ze za głęboko się pali przestawiłem opużnienie nadmuchu i jest lepiej ale nie jestem pewien moje ustawienia to czas podawania 8 sek przer podawania 30sek przerwa przedm 5 min opużnienie nadmuchu 15 sek siła nadmuchu 4 bieg przysłona na wentylatorku cała otwarta pali się tak gdzieś 1 do 2 centym nad kołnierzem czy coś zmienić . POZDRAWIAM

obserwacja

: 05 paź 2007, 20:14
autor: Jarecki79
Chyba jest w miarę dobrze. Uczciwa rada to obserwacja, na odległość nic mądrego nie można doradzić.

Musi Pan powoli zmieniać parametry obserwując efekt zmian. Jak pisałem wcześniej dobrze jest zachować stosunek 1:3 (1dla długości podawania, 3dla przerwy między podaniem).

Przedmuch należy dobrać w taki sposób, aby żar nie schodził wewnątrz paleniska retortowego.

Powinno się palić takim rodzajem "kopca", żar powinien być rozłożony na całym talerzu żeliwnym malejąc w stronę jego krawędzi, orientacyjnie w połowie tego talerza grubość powinna wynosić około 3-5cm w zależności od wielkości retorty.

Jak będzie zbyt dużo opału, będzie spadać niedopalone paliwo, gorzej jak będzie się palić wewnątrz retorty, można zniszczyć podajnik i doprowadzić do zapłonu paliwa w koszu.

Uczciwa RADA - OBSERWACJA i stopniowe bardzo łagodne wprowadzanie korekt w dużych odstępach czasu, aby móc zaobserwować efekt korekty. :D

Kocioł Per-eko 20kW

: 17 paź 2007, 11:05
autor: pajam
Pierwszy raz na forum więc proszę o wyrozumiałośc. Mam kocioł Per-eko chyba 20kW, teraz będzie 4 sezon eksploatacji. Dotychczas żadnych problemów. Ostatniej zimy miałem więcej popiołu, cóż kiepski węgiel choc kupowałem Eko-Ret. Teraz kupiłem po 460zł/T, właśnie chyba z Piasta jak Mezzo. Mam wielki problem. Z węgla robi się koks, 2 tygodnie próbuję zmieniac parametry i nic. Nie dopala się tylko skleja w nieregularne bryły, które wypychane są do góry i spadaja do popielnika. Nie wiem już co robic a przez 3 sezony byłem bardzo zadowolony. Poradźcie coś?

proszę czytać

: 17 paź 2007, 14:54
autor: Jarecki79
Witam!

Proszę poczytać posty wyżej, tam jest wyjaśnione jak należy prawidłowo programować kotły ślimakowe.

Na kiepski opał nie pomogą żadne ustawienia.

Moja rada żeby rozwiać wątpliwości:
Jechać na inny skład opału i kupić dobry ekogroszek - worek lub 2 na próbę, jeżeli wszystko będzie ok, ma Pan ewidentną odpowiedź - DO D... OPAŁ. Co z nim zrobić... Może Pan spróbować dokupić tego dobrego i częściowo domieszać co palenie ten gorszy.

OFERTA KOTŁA

: 18 paź 2007, 9:00
autor: vascoal
Witam mamy do zaoferowania dla Panstwa:
Ekologiczny domowy kocioł grzewczy VASCOAL o mocy 25 kW daje użytkownikowi możliwość połączenia niskich kosztów węgla z wygodną obsługą i wygodna regulacją pieca, typowa dla systemów olejowych i gazowych. Małe ale bardzo sprawne i automatycznie sterowane palenisko pieca pobiera i zużywa, tylko tyle paliwa, ile potrzeba do utrzymania temperatury wody w kotle na poziomie wybranym przez użytkownika. Spalanie jest właściwie bez dymowe a wydajność kotła jest porównywalna do konwencjonalnych kotłów gazowych lub olejowych.

bardzo brzydko

: 18 paź 2007, 17:10
autor: Jarecki79
Vascoal...
Forum to nie miejsce do reklamowania własnych produktów. Tutaj pomaga się ludziom, którzy mają konkretny problem lub prośbę. Często pomaga się osobom, którzy mają kotły od innych producentów.

To miejsce nie służy reklamie. Raczej jest formą hobby z nastawieniem na pomoc po godzinach pracy.

Jeżeli potrafisz pomóc osobie z tego postu, to napisz coś mądrego, jeżeli tylko masz zamiar zamieszczać reklamy to nie jest to odpowiednie miejsce. Regulamin forum jest powszechnie dostępny.

Przepraszam,że uwagi są również od producenta kotłów, proszę się nie obrazić. Zachęcam do zabierania głosu, razem zawsze możemy lepiej pomóc i doradzić innym ludziom z problemami. :D Pozdrawiam

: 22 paź 2007, 19:08
autor: ewik196
Witam, mam piec ekologiczny KMG1 30kw z podajnikiem tłokowym i sterownikiem St-77 o sile nadmuchu od 1- 10. Mam problem z ustawieniem tego pieca, w popiele mam niewypalony groszek. Czy wie ktoś jakie czasy ustawić i skok tłoka ??

piec na eko groszek per eko 17kw

: 05 lis 2007, 13:57
autor: mezzo
witam z lekka opanowałem mój piecyk podam moje ustawienia komuś się przydadzą a więc czas podawania 7 sek przerwa w podawaniu 38 sek przerwa przed muchu 15 min opuznienie wył nadmuchu 10sek sila nadmuchu to 3ci bieg w skali od 1 do 10 przysłonka na wentylatorku otwarta do połowy i pali się pięknie popiołek pyłek groszek z piasta workowany pozdrwaiam

: 10 lis 2007, 22:37
autor: stanisław41
KMG 1 to dinozaur wśród rozwiązań technicznych znam ten piec bo mój sąsiad ma takie cudo.(z allegro).Postaraj się zwiększyć czas przerwy podajnika (poda mniej opału).

piec na eko groszek per eko 17kw

: 16 lis 2007, 12:35
autor: rafal9
Witam,
Posiadam kocioł Ling Combi 24 kW.
Paliłem w nim w poprzednim sezonie. W lecie paliłem drewnem dla podgrzania wody cwu.
W tym roku po rozpoczęciu palenia ekogroszkiem zauważyłem, że kocioł bardzo powoli się nagrzewa do temperatury 52st(taka jest ustawiona na sterowniku).
Jak włączę pompę podłogówki(ok. 80m2) to nagrzewanie zabiera ok. 3 godziny(podłogówka nastawiona na odcięcie przy temperaturze 30st).

W czasie normalnej pracy piec bardzo się rozgrzewa(drzwiczki), rozgrzewa się rura podajnika(ale nie do takiej temperatury, żeby zadziałało zabezpieczenie na rurze.(czopuch jest gorący ale można go dotknąć).
Piec dokładnie czyściłem i przepalam Sadpalem. Ustawienia to podawanie 10s, postój 50s,
Wentylator reguluje się tylko klapką(zasłonięta na 50%). Płomień jest duży ale co dziwne woda nie podgrzewa się zbyt szybko, za to jest dużo sadzy w piecu.

Nie zmieniłem ustawień od poprzedniego roku (wtedy piec grzał „dużo szybciej”).
Co może być powodem problemów z piecem?

: 18 lis 2007, 18:41
autor: Jarecki79
Rafal9 nie czytasz postów wyżej!

Dodaj,że kupiłeś nowy opał na sezon grzewczy i zastanów się jak to jest,że w zeszłym roku na starym opale paliło się dobrze a w tym jakoś przy nowym opale palić się nie chce...

Chyba już wpadłeś co jest przyczyną, jeżeli w z kotła niczego nie wycinałeś, nie spuściłeś wody i nie zaspawałeś czegoś to sam powiedz, co jest przyczyną,że kocioł nagrzewa się wolniej a ilość sadzy jest duża....

Na kiepski opał nie pomogą żadne ustawienia.

Moja rada żeby rozwiać wątpliwości:
Jechać na inny skład opału i kupić dobry ekogroszek - worek lub 2 na próbę, jeżeli wszystko będzie ok, ma Pan ewidentną odpowiedź - DO D... OPAŁ. Co z nim zrobić... Może Pan spróbować dokupić tego dobrego i częściowo domieszać co palenie ten gorszy.

:D