Strona 1 z 4

Pompy ciepła powietrze-woda

: 12 lut 2014, 15:53
autor: Pablo0000
Witam. Osobom poszukującym czy też zastanawiającym się nad założeniem w domu pompy ciepła typu powietrze-woda polecam serię artykułów dotyczących tych urządzeń, w tym m.in. ranking pomp ciepła. Pompy ciepła. Ranking może być pomocny w wyborze najbardziej odpowiedniego producenta i urządzenia, oraz pozwala porównać koszty różnych urządzeń dostępnych na rynku.

SunAge - Odnawialne Źródła Energii

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 12 lut 2014, 23:53
autor: Sunex
Eko&warmth, czyli dlaczego pompa ciepła to rozwiązanie idealne.

Dynamiczny rozwój technologii stosowanych w budownictwie wpływa na wyższe standardy energooszczędności w nowopowstających budynkach. Jeszcze kilkanaście lat temu norma zużycia ciepła oscylowała na poziomie 200 kWh/m2 zaś obecny standard to poziom poniżej 100 kWh/m2, nie wspominając już o budownictwie energooszczędnym gdzie zużycie wynosi zazwyczaj czterokrotnie mniej, bo ok. 50 kWh/m2.
To wszystko wpływa także na estetykę samego budynku. Kojarzone dotychczas z brudnym i zapylonym pomieszczeniem kotłownie, przechodzą powoli do przeszłości. Dobór nowoczesnego kotła o odpowiedniej mocy grzewczej, zbiornik wody oraz pompy obiegowe, zajmują zaledwie kilkanaście mkw.
W tym miejscu można postawić zatem pytanie, jakie z obecnie dostępnych na rynku rozwiązań, jest najlepsze?
Statystycznie największą popularnością cieszą się wciąż kotły na tzw. ekogroszek, polecane przez producentów jako tanie źródło ciepła, jednak radość z oszczędności, skutecznie gaszą prace związane z uzupełnianiem paliwa oraz niezbędnym czyszczeniem urządzania.
Lepszym rozwiązaniem jest kocioł gazowy, jednak bezobsługowość nie jest wystarczającą rekompensatą za bardzo wysokie koszty użytkowania. W mniejszych budynkach można zastosować systemy kominkowe. Tanie rozwiązanie połączone z niezwykłą atmosferą prawdziwego domowego ogniska. Cóż, jednak i w tym przypadku należy mieć na uwadze konieczność magazynowania odpowiedniego zapasu drewna, o wiosennym obowiązku odświeżania ścian nie wspominając.

Czy istnieje więc jakiekolwiek rozwiązanie idealne, które połączy bezobsługowość, niskie koszty eksploatacji oraz czystość w użytkowaniu?

Tak. To pompa ciepła typu powietrze - woda. W tym miejscu należy zaznaczyć, że na rynku znaleźć można również pompy pozyskujące energię z ziemi czyli tzw. pompy typu woda woda lub solanka - woda, jednak te rozwiązania są na tyle drogie, że okres spłaty przewyższa ich żywotność. Oczywiście, nie należy odnosić do pomp ciepła typu powietrze woda niewiadomego pochodzenia, a jedynie do produktów zbudowanych z podzespołów renomowanych producentów. Takim rozwiązaniem niewątpliwie jest pompa ciepła oferowana przez firmę Sunex, producenta posiadającego kilkunastoletnie doświadczenie w branży grzewczej opartej o odnawialne źródła energii.

NEXUS innowacyjne rozwiązanie dla budownictwa jednorodzinnego

NEXUS to nowoczesne pompy ciepła typu powietrze woda zaprojektowane jako ekonomiczne i główne źródło ciepła w budynkach położonych nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach klimatycznych pracują nawet w temperaturach - 20C. Ich wysoką jakość gwarantują innowacyjne rozwiązania zrealizowane w oparciu o podzespoły renomowanych światowych producentów takich jak Copeland czy Siemens.
Urządzenia wykonane są w wersji kompaktowej, co oznacza, że w całości montowane są na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość montażu nawet w obiektach nie posiadających kotłowni czy pomieszczenia technicznego. Pompa jest fabrycznie napełnione czynnikiem roboczym co gwarantuje wysoką efektywność działania i ogranicza do minimum błędy popełniane na etapie montażu.
Prosty montaż sprowadza się zaledwie do połączenia hydraulicznego z instalacją grzewczą za pomocą dwóch przewodów.
Pompy oferowane są w 2 mocach:
9 kW dla budynków o powierzchni ogrzewanej do 100 m2
14 kW dla budynków o powierzchni ogrzewanej od 100 do 180 m2
Wysoką efektywność pracy w bardzo niskich temperaturach zapewnia elektroniczny system dozowania czynnika roboczego do parownika oraz rewolucyjny system odmrażania, który w momencie oblodzenia wymiennika pozyskującego ciepło z powietrza zostaje odmrożony zwiększając sprawność produkcji energii.
Urządzenie zostało wyposażone w inteligentny system antyzamrożeniowy, dzięki czemu w przypadku temperatur mniejszych niż dopuszczalna minimalna temperatura pracy układ zabezpieczony jest przed zniszczeniem.
Wszystkie wyżej wymienione funkcje przekładają się niewątpliwie na wysokie parametry urządzenia które zostały potwierdzone badaniami w niezależnym laboratorium.
Pompa Nexus posiada w komplecie pompę obiegową ładowania zbiornika oraz funkcję sterowania dodatkowym źródłem ciepła dzięki czemu można ją zaadoptować w istniejącą instalację.
Obudowa została wykonana jako stabilna konstrukcja stalowa zabezpieczona proszkowo co gwarantuje długoletnią i bezawaryjną eksploatację nawet przy narażeniu na obciążenia mechaniczne.

Czy można wymagać jeszcze więcej? Oczywiście. Koszty eksploatacji to nie wszystko. Liczy się codzienny komfort użytkowania, dlatego pompy Nexus firmy Sunex umożliwiają, dzięki bezpłatnemu mobilnemu systemowi zarządzania, regulowanie temperatury, podgląd trybu pracy czy też zużycia energii, za pomocą smartfonu, tabletu oraz komputera. Fachowa i bezpłatna pomoc ekspertów i instalatorów firmy Sunex zapewnią długie i bezproblemowe korzystanie z urządzenia.

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 03 mar 2014, 15:00
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Domy izolowane to 15-30kWh/m2 rocznie domy pasywne to 0-15 !!! Kto w XXI wieku projektuje 50kWh/m2 ??? Zdaję sobie sprawę, że przy braku izolacji domu - pompa droga instalacja CO z pompą ciepła ma szansę się zwrócić, ale w domach izolowanych nikt nie montuje CO!!!
Kolejna kwestia - również nomenklaturowa. Pompy ciepła nie należą do OZE!!!

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 05 mar 2014, 17:52
autor: Alfabet
Hej, może ja nie za bardzo jestem na czasie z tym tematem, ale tutaj znajdziesz wszystko:
http://globenergia.pl/pompy-ciepla
Polecam, bardzo ciekawe artykuły i aktualne informacje

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 26 mar 2014, 14:00
autor: mirmil354
A czemu nikt nie pisze o sprawności i COP dla tych pomp. Pompy tego typu najlepiej uzupełnić o kolektor membranowy ( na yotubie pokazano jak to działa) , który jest doskonałym dolnym źródłem ciepła dla tej pompy.

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 28 mar 2014, 7:24
autor: 4moments
Witajcie, czy do ogrzewania domu Pompą Ciepła potrzebny jest specjalny projekt domu?
Znalazłem wiele domów "energooszczędnych", miedzy innymi "Gabryś" - [MGProjekt] z firmy MG Projekt [MGProjekt]
Czy wystarczy aby dom był zbudowany zgodnie z takim projektem, czy muszę dodatkowo poinformować o tym firmę od której kupię projekt?

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 30 mar 2014, 20:30
autor: Bolas
Nie musisz. Dobór pompy jest banalnie prosty gorzej z dolnym źródłem. Zły dobór będzie obfitował w duże rachunki za energię bez względu na to jak dobrą będziesz miał pompę. Trzeba też pamiętać by dobierający grzejniki czy ogrzewanie podłogowe dobrał je do temp zasilania max.30-40'C im niższa tym lepsza ponieważ PC to niskotemperaturowe ogrzewanie.

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 19 sie 2014, 23:10
autor: NTS Energy
W ofercie mamy dwa modele powietrznej pompy ciepła Venus, która wykorzystuje technologię EVI i inverterową. COP tej pompy wynosi zimą 3,3-3,8, natomiast latem do 6. Venus wyposażona jest w funkcję Wakacje czy Spanie, które pozwalają na oszczędność energii.

http://www.nts-energy.pl/powietrzne-pompy-ciepla-venus-inverter-typu-powietrze-woda-hydrobox.html

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 20 sie 2014, 1:46
autor: Tomasz_Brzeczkowski
NTS Energy pisze:W ofercie mamy dwa modele powietrznej pompy ciepła Venus, która wykorzystuje technologię EVI i inverterową. COP tej pompy wynosi zimą 3,3-3,8, natomiast latem do 6. Venus wyposażona jest w funkcję Wakacje czy Spanie, które pozwalają na oszczędność energii.

http://www.nts-energy.pl/powietrzne-pompy-ciepla-venus-inverter-typu-powietrze-woda-hydrobox.html

To nie taniej i bardziej komfortowo z większą efektywnością, dawać pompę powietrze powietrze ?
A powietrze woda tylko do cwu?
Pompę ciepła wymyślono do chłodzenia, a tu tego nie ma. Po co wyższa temperatura GZ niż pokojowa?
Tylko by skomplikować życie i ponieść cenę?

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 21 sie 2014, 10:19
autor: NTS Energy
Pompa ciepła powietrze-woda jest o większym zakresie możliwości niż pompa ciepła powietrze-powietrze. Przy pompie powietrze-woda po stronie użytkownika jak wynika z nazwy nośnikiem ciepła lub chłodu jest woda.

Można ją za pomocą zaworu 3- drogowego w hydroboxie rozdzielić do ogrzewania zimą wody w buforze i dalej pompą obiegową puszczać na instalacje CO i grzać w zasobniku CWU. Latem można grzać wodę w zasobniku CWU z wysokim COP i chłodzić wodę w buforze (produkcja wody lodowej) do potrzeb schładzania pomieszczeń. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne w budynkach z istniejącymi instalacjami które na potrzeby PC można zmodyfikować.

Przy PC powietrze-powietrze nie ogrzejemy ciepłej wody w zasobniku CWU, ani też nie wepniemy się do istniejącego układu grzewczego w budynku. PC powietrze-powietrze są często używane do ogrzewania np.hal produkcyjnych lub pomieszczeń gdzie jest powierzchnia typu open space.

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 21 sie 2014, 11:24
autor: Tomasz_Brzeczkowski
NTS Energy pisze:Pompa ciepła powietrze-woda jest o większym zakresie możliwości niż pompa ciepła powietrze-powietrze. Przy pompie powietrze-woda po stronie użytkownika jak wynika z nazwy nośnikiem ciepła lub chłodu jest woda.

Można ją za pomocą zaworu 3- drogowego w hydroboxie rozdzielić do ogrzewania zimą wody w buforze i dalej pompą obiegową puszczać na instalacje CO i grzać w zasobniku CWU. Latem można grzać wodę w zasobniku CWU z wysokim COP i chłodzić wodę w buforze (produkcja wody lodowej) do potrzeb schładzania pomieszczeń. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne w budynkach z istniejącymi instalacjami które na potrzeby PC można zmodyfikować.

Przy PC powietrze-powietrze nie ogrzejemy ciepłej wody w zasobniku CWU, ani też nie wepniemy się do istniejącego układu grzewczego w budynku. PC powietrze-powietrze są często używane do ogrzewania np.hal produkcyjnych lub pomieszczeń gdzie jest powierzchnia typu open space.

Tylko jedno ale... nie można izolować domu. W domach izolowanych centralnego z definicji się nie robi.
Poza tym - jeżeli chcemy chłodzić to rurki muszą być na suficie ( ogrzewanie podczerwienią podłogi i chłodzenie )
Obrazek jest komfortowe ale drogie.
Kolejna kwestia, to sprawa awarii. Co będzie grzało w oczekiwaniu na serwis, gdy nie ma nas w domu lub są święta?
No i koszt! Kompletna instalacja (grzanie chłodzenie i cwu) na dom 150m2 może przekraczać nawet 25000 zł
Może Pan podać choć jedną zaletę pańskiego rozwiązania?

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 25 sie 2014, 9:18
autor: NTS Energy
Pisząc CO mam na myśli instalację hydrauliczną dostarczającą wymagane medium do układu końcowego, czyli wykonawczego, może to być klimakonwektor wodny, wymiennik przy rekuperatorze.

A co będzie grzało w przypadku awarii kotła gazowego czy olejowego w okresie świąt? Koszt instalacji jest uzależniony od wymagań użytkownika, jeden chce jeździć małym fiatem, a drugi mercedesem. Dla jednego liczy się komfort czy ekologia, a dla innego, żeby było jak najtaniej.

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 25 sie 2014, 10:26
autor: Tomasz_Brzeczkowski
Pisząc "dom izolowany" mam na myśli definicję twórcy założeń do efektywności energetycznej i twórcy KAPE prof. Krzysztofa Żmijewskiego z 1990 r
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny ( pośredni) system ogrzewania.
Szanowny Panie, raczej w kategoriach nieporozumienia, można rozpatrywać bezsensowne ogrzewanie pośrednie w domach izolowanych. Po co grzać do wyższej temperatury czynnik by potem tę temperaturę obniżać.
Brak wiedzy widać też po łączeniu 2 w 1 - czyli ogrzewanie pomieszczeń i cwu. To rozdzielne systemy.

Komfort i ekologia wykluczają centralne ogrzewanie. A ponieważ jeszcze jest to droższy system, więc i ekonomia kuleje.
Jest XXI wiek, może czas zrezygnować z XX wiecznych rozwiązań?

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 26 sie 2014, 9:09
autor: bachus
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Pisząc "dom izolowany" ...
Komfort i ekologia wykluczają centralne ogrzewanie. A ponieważ jeszcze jest to droższy system, więc i ekonomia kuleje.

A niby cóż może powiedzieć ktoś kto nigdy nie miał domu izolowanego o jego komforcie?
W ogóle o domu jako obiekcie, gdzie spędza się większość życia.
To tak jak polizać loda przez szybę Panie Brzęczkowski, chłodek Pan może odczujesz, smaczku nigdy. A więc nie wypowiadaj się Pan na temat czegoś czego nie widziałeś nigdy na oczy.

Re: Pompy ciepła powietrze-woda

: 26 sie 2014, 10:47
autor: NTS Energy
Wypowiadamy się w temacie pomp ciepła, a nie domów izolowanych. Jeśli ma Pan pomysł na ogrzewanie takiego budynku i klimatyzowanie oraz grzanie CWU to proszę bardzo, a ile statystycznie jest w Polsce takich budynków? A co z budynkami tzw. starszej generacji?

My produkujemy pompy ciepła i nie pytamy się gdzie zainstaluje je instalator. Podaje on zapotrzebowanie na moc cieplną budynku i ilość osób zamieszkujących i na tej podstawie dostaje gotową pompę z dobraną mocą.