Strona 1 z 1

Wybor kotla gazowego. Buderus czy De Dietrich? Wady i zalety

: 24 wrz 2009, 12:59
autor: momo
Witam wszystkich forumowiczow. Przeczytalem mnostwo postow,instrukcji i wiele rozmawialem z uzytkownikami.

Zastanawiam sie nad wyborem kotla gazowego o ekonomicznie uzasadnionym stosunku ceny do sprawnosci, do domu o powierzchni ok 120m2. Inatalacja grzewcza z lat 60-tych,tzn. kaloryfery zeliwne, obieg otwarty (bedzie uzywany alternatywnie z kotlem na paliwo stale) - tu nie bede dokonywac zadnych zmian. Wiem jakie sa opinie co do ukladu otwartego i jestem swiadom wad i zalet oraz utraty gwarancji na zeliwny wymiennik ciepla. Kociol musi pracowac w takiej konfiguracji.

Aktualnie zawezilem wybor do gazowych kotlow stojacych (gaz ziemny):
1) De Dietrich serii DTG X...N o mocy 23kW - polecany przez sklep,
2) Buderus Logano G144 Eco 13lub 16kW badz
Buderus Logano G134 o mocy 15kW

Pytanie z pozoru proste, jednak...
Podobno sa one porownywalne pod wzgledem jakosci. Dostepnosc serwisu jest identyczna. Obydwa sa kotlami stojacymi z zeliwnym wymiennikiem ciepla, palnikiem atmosferycznym i podstawowa wersja automatyki. Cena ich zakupu jest znaczna- Buderusy sa ok 2x drozsze. Jesli sa one takie podobne, niezawodnosc podobna, to skad taka roznica cenowa? Dlaczego tak bardzo poleca sie De Dietrich'a? Aktualny kociol gazowy w trakcie ostatnich kilku lat pracowal z moca do ok 12kW.

Moze inne sugestie co do wyboru kotla? Inny producent lub model?

Re: Wybor kotla gazowego. Buderus czy De Dietrich? Wady i za

: 24 wrz 2009, 21:49
autor: adamis
Dowiedz się, czy wybrany przez ciebie kocioł w ogóle ruszy przy niskim ciśnieniu inst. otwartej. Jak wysoko będzie zbiornik wyrównawczy od kotła?

Re: Wybor kotla gazowego. Buderus czy De Dietrich? Wady i za

: 25 wrz 2009, 6:19
autor: cezarr1
adamis dobrze ci sugeruje te kotły przy spadku ciśnienia poniżej 0,8 bara automatycznie zatrzymają się

Re: Wybor kotla gazowego. Buderus czy De Dietrich? Wady i za

: 25 wrz 2009, 15:32
autor: momo
Dziekuje za szybka odpowiedz. Wysokosc od gornej powierzchni kotla do zbiornika wyrownawczego bedzie wynosic nie cale 8 metrow co daje mi wartosc ponizej 0,8 bar. Czytajac instrukcje nie znalazlem takiej informacji by kociol mial byc odstawiany przy zbyt niskim cisnieniu wody. Wiem, ze sa co najmniej 2 czujniki z kapilara w gornej czesci. Jest natomiast wartosc maksymalna -> 4 bar. Rozumie, ze takiej wiadomosci nie znajde w "instrukcji instalowania, uruchomienia i konserwacji", lecz w dokumentacji techniczno-ruchowej. Jesli sie myle to prosze o sprostowanie.

Re: Wybor kotla gazowego. Buderus czy De Dietrich? Wady i za

: 26 wrz 2009, 7:18
autor: adamis
Masz rację. Raczej żaden producent nie podaje minimalnego ciśnienia pracy kotła, bo to kusi klienta do niewłaściwych (wg. producenta) działań i kombinacji.
Wiem ,że na pewno kotły Immergas nie mają czujnika ciśnienia, tylko czujnik obecności wody, więc mogą pracować w ukł. otwartym.
Oczywiście niektóre serwisy (te bardziej nie znające innych realiów działania instalacji CO, poza szkoleniami), nie podbiją w takiej sytuacji gwarancji, ale są i takie, które nie robią problemów, bo wiedzą, że inst. otwarta nie szkodzi kotłowi w żadnym stopniu.

Re: Wybor kotla gazowego. Buderus czy De Dietrich? Wady i za

: 27 wrz 2009, 10:09
autor: momo
Zastanawiajace. Stawianie zawyzonych wymagan to ograniczanie wlasnych mozliwosci w sprzedazy produktu. Nieinformowanie o innych ograniczeniach to strzal do wlasnej bramki, bo uzytkownik z niedostatecznej wiedzy bedzie wieszac psy na serwisie i producencie co pozniej rzutuje na ich spostrzeganie.

Wiem ze niegdys produkowane kotly (bez takiej automatyki jaka mamy obecnie) pracowaly w ukladzie otwartym i wiele z nich pracuje do dzis, majac przeszlo 20 lat. Tak wiec nie wiem co sie zmienilo od tego czasu w ich konstrukcji ze teraz jest to "niemozliwe". Jaki jest w tym cel?
Tu cisnie sie na usta pytanie: Czy obecnie produkowane kotly w porownaniu do tych co byly produkowane dawniej sa lepsze czy gorsze?

Dla mnie podstawa to unikanie wymiany wody w instalacji (kamien kotlowy).
Jako ze nie mam odpowiedniej wiedzy, to zastanawiam sie co zdaniem producenta szkodzi kotlom poza zakamienieniem (i w zwiazku z tym mozliwemu peknieciu badz przepaleniu) oraz braku wody w instalacji uzywajac kotla zeliwnego.

Moze to za duzo pytan ale same sie cisna, by je zadac.

Pozdrawiam, momo