Strona 1 z 3

Kocioł - jaki?

: 19 lip 2009, 19:18
autor: CooleR
Witam

Jestem na etapie poszukiwania kotła uniwersalnego (miał, ekogroszek, węgiel) do domu.
Dom wybudowany w technice mur trójwarstwowej tzn cegła modularna, 10 cm waty, i max z Odonowa. Stolarka okienna to Oknoplast Thermic 90 md (podobno dobre).
Kocioł będzie miał za zadanie ogrzać pow. użytkową 380 m2, w tym 150 m2 podłogówki.
Dodatkowo planuję również kominek z płaszczem wodnym wspomagający kocioł.
Odwiedziłem 2 znane mi sklepy oferujące kotły różnej maści, przy czy w jednym tylko obsługa wykazała zainteresowanie i opisała 2 kociołki defro i Klimosz ling m (ze wskazaniem na ten ostatni), o ile się nie myle to obliczyli moc kotła na 42 kW.
Natomiast mój wykonawca instalacji wod-kan proponuje Hef, ale jednocześnie przyznał się że jest ich monterem w mojej okolicy.
Co Wy na to ?
Za wszelkie wpisy z góry dzięki
Pozdrawiam

jaki piec i na co ?

: 31 lip 2009, 9:00
autor: instalix
Jesli ktos chce miec w domu (nowym) kotlownie z pom. na skladowanie wegla .mialu to niech sobie taka funduje.....Ja nie polecam innym takiego rozwiazania.....Mam w ( 1-nym) domu 150 m2..kociol olejowy (miniaturowy ) z malutkim wbudowanym palniczkiem , Za caly sezon zimowy ( 6-7 miesiecy place 2500 zl. ......Ja tankuje zbiornik raz w roku i mam spokoj ........... .. Moj sasiad ma piec na ekogroszek . Za taki sam sezon za ekogroszek placi 3500 zl. ..Dla sasiada jest caly czas robota,,jego zona pracuje jak kotlowy ......Jaki kociol wybrac zdecydujcie sami .Oprocz tego ze sasiad caly czas chajcuje (narobi sie jak wol ) to niestety dla Mnie i innych sasiadow jest uciazliwy - jego spalanaie ..Tacy jak oni zatruwaja pzryrode w tym i NAS Mam nadzieje ze ekolodzy wkrotce beda nakladac kary za stosowanie nieekologicznych piecy ..........
Innym dobrym rozwiazaniem jest zastosowanie na ogrzewanie domu kolektorow slonecznych ze wspomaganiem pieca na gaz ( nawet propan butan ) Takie rozwiazanie mam w ( drugim domku u syna ) 180 m2.. Jestem zadowolony ..Mam podobne koszty jak w domu 150 m2. Inwestycja w kolektory to 15. 000 zl. . ,piec co.gaz. kondens to 3500 zl. .....Niskie naklady ,niskie oplaty......................... :?

Re: jaki piec i na co ?

: 03 sie 2009, 21:02
autor: CooleR
instalix pisze:Jesli ktos chce miec w domu (nowym) kotlownie z pom. na skladowanie wegla .mialu to niech sobie taka funduje.....Ja nie polecam innym takiego rozwiazania.....Mam w ( 1-nym) domu 150 m2..kociol olejowy (miniaturowy ) z malutkim wbudowanym palniczkiem , Za caly sezon zimowy ( 6-7 miesiecy place 2500 zl. ......Ja tankuje zbiornik raz w roku i mam spokoj ........... .. Moj sasiad ma piec na ekogroszek . Za taki sam sezon za ekogroszek placi 3500 zl. ..Dla sasiada jest caly czas robota,,jego zona pracuje jak kotlowy ......Jaki kociol wybrac zdecydujcie sami .Oprocz tego ze sasiad caly czas chajcuje (narobi sie jak wol ) to niestety dla Mnie i innych sasiadow jest uciazliwy - jego spalanaie ..Tacy jak oni zatruwaja pzryrode w tym i NAS Mam nadzieje ze ekolodzy wkrotce beda nakladac kary za stosowanie nieekologicznych piecy ..........
Innym dobrym rozwiazaniem jest zastosowanie na ogrzewanie domu kolektorow slonecznych ze wspomaganiem pieca na gaz ( nawet propan butan ) Takie rozwiazanie mam w ( drugim domku u syna ) 180 m2.. Jestem zadowolony ..Mam podobne koszty jak w domu 150 m2. Inwestycja w kolektory to 15. 000 zl. . ,piec co.gaz. kondens to 3500 zl. .....Niskie naklady ,niskie oplaty......................... :?


Witam
Z tego miejsca chciałbym pogratulować i oczywiście podziękować za rzeczową odpowiedz

Pozdrawiam

: 17 sie 2009, 15:05
autor: Jarecki79
Jeżeli chodzi o kotły z podajnikiem z palnikiem uniwersalnym..

Dla pow.380m2

Palniki sa produkowane w konkretnych mocach. Jest w dyspozycji palnik 38, 40kW a następna wielkość to 50kW.

Kocioł z palnikiem o max. mocy 40kW dobiera się do max. pow. ok.320 max.340m2 dobrze docieplonego budownictwa. To max. powierzchnia, jaka jest w stanie ogrzać np. palnik Brucer w wymienniku o mocy max.40kW.

Pewnie jest część producentów, którzy zaryzykują dobór kotła o mocy 40kW do 380m2, dużo tez zależy od instalatora, który na podstawie oględzin domu i zastosowanych materiałów jest w stanie obliczyć odpowiedniej mocy kocioł na paliwo stałe do danych warunków, typu instalacji grzewczej itp .

Palnik o mocy 50kW montowany jest w kotłach o deklarowanej mocy 45-50kW, taki zestaw poleca się na powierzchnie od ok.300 do max.450m2.

Model 50kW aby był uniwersalny musi mieć palnik obrotowy.

Model palnika uniwersalnego PPSM Pancerpol ma palenisko żeliwne, stalowy korpus, stalowy ślimak. Spala ekogroszek i miał węglowy, odlew rantu paleniska jest podniesiony, aby miał dłużej został w strefie spalania i był dokładniej dopalony.
Palniki Pancerpol stosuje spora ilość producentów na rynku, m.in. SEKOM w modelu Skam-P, czy też Galmet, Kołtoń, Kielar, Sas, Per-eko.


Model palnika uniwersalnego AZP-MR Ardeo jest stalowy z elementami stali żaroodpornej. System napowietrzenia 3stopniowy, obrót zewnętrzny. Jedyny na chwile obecną na rynku z systemem zewnętrznego, półautomatycznego czyszczenia strefy napowietrzania. Ten palnik stosuje m.in. SEKOM w modelu Skam-P Reto-Crown, ale też Simar, Dziubarczyk... Ten typ palnika obrotowego jest najdłużej na rynku, aktualnie w 3generacji po poprawkach usprawniających. Spala miał, ekogroszek.

Ze swojej strony polecam kotły o budowie górnokanałowej, tak, aby były wygodne w obsłudze, czyszczeniu... w takiej konstrukcji wyczystki są najczęściej tylko na przedniej ściance kotła. Dużym plusem jest stosowanie stałego, wodnego rusztu awaryjnego. Przy braku prądu ale też przy przynajmniej części instalacji systemu grawitacyjnego można zapewnić komfort cieplny poprzez tradycyjne palenie drewnem czy grubym węglem.

KOCIOŁ MAGNETYCZNY

: 23 sie 2009, 12:05
autor: mocny
Ostatnio natknąłem się na pasjonata ogrzewania. Mój kumpel od kilku lat. Opowiedział mi historię o konstruktorze, który wymyślił kocioł magnetyczny o sprawności 140 %. Jak sobie szybko przeliczyłem to może to być rewelacja naukowa ale i także tanie ogrzewanie. Nocna taryfa!!!!!!!!!!!!!!

Pomóżcie mi zebrać info na ten temat. Może ktoś coś słyszał.

Mocny

Re: KOCIOŁ MAGNETYCZNY

: 23 sie 2009, 12:30
autor: HenoK
mocny pisze:Ostatnio natknąłem się na pasjonata ogrzewania. Mój kumpel od kilku lat. Opowiedział mi historię o konstruktorze, który wymyślił kocioł magnetyczny o sprawności 140 %. Jak sobie szybko przeliczyłem to może to być rewelacja naukowa ale i także tanie ogrzewanie. Nocna taryfa!!!!!!!!!!!!!!

Pomóżcie mi zebrać info na ten temat. Może ktoś coś słyszał.

Mocny

Byłem w maju tego roku na Międzynarodowych Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER 2009.
Na jednym ze stoisk moją uwagę zwrócił "Kocioł Magnetyczny" (firma Eko-Tech z Zielonej Góry).
Według ulotki i zapewnień przedstawiciela firmy wystawiającej ten produkt jest to "Urządzenie grzewcze, które wytwarza energię cieplną wykorzystując wirujące pole magnetyczne"
Ciekawiej jest dalej, bowiem:
"Badania na opomiarowanym stanowisku wykazały iż kocioł magnetyczny z zastosowanym silnikiem elektryvznym o mocy 3kW pobiera ok. 3,6-3,7kW energii elektrycznej, wytwarza ok. 5-5,2kW energii cieplnej
co daje ok. 140% sprawności"

Stanowisko jest rzeczywiście opomiarowane. Są czujniki pomiaru temperatury, rejestrator zmian temperatury, pomiar zużycia energii elektrycznej. Brakuje tylko ... pomiaru przepływu. Przepływ przyjęto na podstawie charakterystyki hydraulicznej pompy obiegowej .

Można powiedzieć, że jest to oszustwo na małą skalę, bo przecież to ok. 140% równie dobrze może oznaczać 90% - drobna różnica, tylko 36% błędu pomiarowego.
Tylko, czy ktoś chciałby płacić o 36% wyższe rachunki za energię elektryczną.

Re: KOCIOŁ MAGNETYCZNY

: 23 sie 2009, 12:34
autor: mocny
no tak ale czy jest to zbadane? czy uważasz że ktoś może podawać nieprawdziwe wyniki na targach. Czy wiadomo coś na temat budowy urządzenia?


140% jak to możliwe?


MOcny

: 23 sie 2009, 14:54
autor: Indiana
Nie widziałem ani nie słyszałem o tego typu patencie, jednak sam opis Henoka - że "zapomniano" :lol: o pomiarze przepływu sprawia, że na 100% jest to oszustwo i jestem chętny do założenia się tu i teraz że ten wynalazek nie ma sprawności ponad 100%, a na 99% "wynalazek" ten nawet 90% sprawności nie wyciąga (choć to zależy od zastosowanego silnika, ale nie podejrzewam by oszuści zainwestowali w drogi silnik energooszczędny) :lol:

Ruscy coś tam wykombinowali z generatorem ciepła o sprawności nieco ponad 100%, ale efekt ten wykorzystuje nie do końca wyjaśnione zjawisko kawitacji i podobno na jakiejś naszej uczelni udało się zarejestrować sprawność sto kilka %.

: 23 sie 2009, 17:50
autor: zawijan
Jarecki79 pisze:Jeżeli chodzi o kotły z podajnikiem z palnikiem uniwersalnym..

Dużym plusem jest stosowanie stałego, wodnego rusztu awaryjnego. Przy braku prądu ale też przy przynajmniej części instalacji systemu grawitacyjnego można zapewnić komfort cieplny poprzez tradycyjne palenie drewnem czy grubym węglem.

Każdy kij ma dwa końce. Dodatkowy ruszt wodny w kotle retortowym ma również dużą wadę. Z paleniska retortowego uchodzą produkty spalania, zawierające zawsze pewne ilości tlenku węgla i substancji smołowych, które powinny dopalić się w komorze spalania nad palnikiem. Do spalenia - jak wiadomo - oprócz tlenu jest niezbędne dobre wymieszanie, odpowiedni czas kontaktu i temperatura wyższa od temperatury zapłonu substancji palnych (dla tlenku węgla powyżej 400 a dla oparów smoły powyżej 500-550 st. Celsjusza). Jeśli niedopalone produkty spalania z paleniska trafią na zimny (poniżej 100 st. Celsjusza) ruszt wodny - spalanie zostaje przerwane i niedopalone spaliny trafiają do wymiennika, co skutkuje wytrącaniem się sadzy oraz kondensacją (skraplaniem) smoły na powierzchniach chłodzących. Na smole bardzo łatwo osadza się pył itd. - doskonale wiecie co dalej.
Przy okazji odpowiedzcie na dręczące mnie pytanie - Dlaczego ktoś kupuje kocioł za 8.000zł, po to żeby palić na ruszcie dodatkowym - zamiast robić to w kotle zasypowym za 3.000zł? Przecież efektywność spalania na ruszcie dodatkowym w kotle retortowym nie jest większa niż w kotle zasypowym, a prawdopodobnie wyraźnie niższa.

: 24 sie 2009, 6:10
autor: HenoK
Indiana pisze:Nie widziałem ani nie słyszałem o tego typu patencie, jednak sam opis Henoka - że "zapomniano" :lol: o pomiarze przepływu sprawia, że na 100% jest to oszustwo i jestem chętny do założenia się tu i teraz że ten wynalazek nie ma sprawności ponad 100%, a na 99% "wynalazek" ten nawet 90% sprawności nie wyciąga (choć to zależy od zastosowanego silnika, ale nie podejrzewam by oszuści zainwestowali w drogi silnik energooszczędny) :lol:
Przytoczę fragment mojej dyskusji z twórcą tego urządzenia (na innym forum) :
Dla uwiarygodnienia wielkości przepływu dokonałem także pomiaru przy wykorzystaniu ciepłomierza firmy powogaz , oraz doświadczalnie za pomocą menzurki i stopera.
HenoK pisze:I jakie wyszły wyniki tych pomiarów ?
Odpowiedzi niestety nie uzyskałem :(.

HenoK pisze:Wytłumacz więc skąd bierze się dodatkowe 40% energii w tym "kotle magnetycznym". Jeżeli powstaje ona z pola magnetycznego, to skąd to pole czerpie energię ?
Z zapartym tchem czekam na wyczerpującą odpowiedź.
Jeżeli chodzi o „dodatkowe” 40% powyżej 100% to tak jak wcześniej wyjaśniałem energia pochodzi z wirującego pola magnetycznego. Wirującemu pole magnetyczne towarzyszy powstawanie prądów wirowych. Proszę Pana o przeczytanie ze zrozumieniem podstaw z elektrotechniki.
Z poważaniem Grzegorz Matuszczak właściciel firmy Eko-Tech

Odpowiedziałem mu następująco :
HenoK pisze:Wirujące pole magnetyczne samo w sobie nie jest źródłem energii. Dopiero zmiany tego pola mogą powodować jej powstanie. Pole magnetyczne może być tu jedynie nośnikiem (przekaźnikiem) energii, ale nie jej źródłem.
Źródłem energii jest sieć elektryczna. W silniku energia elektryczna zamienia się w energię kinetyczną wirnika, zaś ta poprzez wirujace pole magnetyczne wytwarzane przez magnesy neodymowe w energię cieplną. Nie ma tu jednak mowy o jakiejkolwiek nadwyżce energii.

Na tym skończyła się dyskusja ;).
Chciałbyś coś do tego dodać ?

: 24 sie 2009, 8:40
autor: mocny
Znalazłem zdjęcie tego urządzenia. Więc chyba coś się ma na sprawie.

Ktoś coś się stara wyjaśnić.

Tam się zarejestruje i będę szukał informacji. Proszę jednak o niezapominaniu o tym formum. Często tu wpadam.

: 24 sie 2009, 9:35
autor: HenoK
mocny pisze:Znalazłem zdjęcie tego urządzenia. Więc chyba coś się ma na sprawie.
Ogladałem je w naturze na w/w targach w Poznaniu. Moim zdaniem tu nie ma co wyjaśniać.
Jak coś się dowiesz, to daj znać :).

a moze kocioł na pelets

: 25 sie 2009, 12:25
autor: lancer
Witam
miałem kocioł na groszek ciagle brudno w kotłowni
trudno dostac dobry ekogroszek
zamieniłem kocioł na Kostrzewy Fuzy logic -kocioł na pelety -mam wreszcie w kotłowni czysto , zapala sie sam elektrycznie z zeszły rok ogrzałem dom 200m 4 tonami peletu uwazam że moge ten produkt i paliwo polecić tym bardzej ze barlinek dowozi pod dom :D

: 25 sie 2009, 17:17
autor: Przemek
w tym dziale jest kilka podobnych pytań odsyłam czasem tez do lektury

: 26 sie 2009, 8:56
autor: mocny
HenoK pisze:
mocny pisze:Znalazłem zdjęcie tego urządzenia. Więc chyba coś się ma na sprawie.
Ogladałem je w naturze na w/w targach w Poznaniu. Moim zdaniem tu nie ma co wyjaśniać.
Jak coś się dowiesz, to daj znać :).



Konstruktor odpowiada na pytania na stronie ww.kociolmagnetyczny.pl