Strona 1 z 1

Ogrzewanie: Kominek + Kocioł Gazowy + Kolektor, Pomocy.....

: 01 mar 2009, 18:30
autor: IKDeeJay
Witam wszystkich forumowiczów ostatnim czasem mam do czynienia z instalatorami, producentami związanymi z Ogrzewaniem Centralnym oraz podgrzewaniem wody użytkowej. Jestem na etapie wykańczania domu i to kolejna rzecz do zrobienia.
Nie ukrywam, że im głębiej w las tym więcej drzew, znaczy to że ilu ludzi spotkałem tyle miałem opinii, propozycji rozwiązania tych instalacji.
Niby mowa o tej samej instalacji do tego samego domu a tu każdy chce zrobić coś innego.
Nie ukrywam, że nie wiem którą opcję wybrać gdyż nie posiadam wiedzy na ten temat.
Jeżeli chodzi o prostą instalację (jak za dawnych lat, taka jak u Rodziców) to sam bym sobie ją zaprojektował i rozlokował po pomieszczeniach.
Tu natomiast w sytuacji gdzie zbiega się 3 źródła energii grzejących to samo dostaje strzały znikąd w postaci automatyki której za bardzo nie czaję a w rozmowach z instalatorami każdy by dał coś innego. Jeden mówi że tu pompka, tam mieszacz, tu bufor - drugi twierdzi że to niepotrzebne i daje swoją śpiewkę.
Zwracam się dlatego do was czy macie jakieś swoje doświadczenia.

Chcę zbudować system gdzie źródłem ciepła będą:
-kominek z płaszczem wodnym
-kocioł kondensacyjny
-kolektory słoneczne, raczej rurowe WATT (dobre rzeczy o nich słyszałem)
Ciepło w domu będzie rozprowadzane przez ogrzewanie podłogowe (4 pomieszczenia, ok 40m^2), reszta na grzejnikach.
Dom ma około 160m^2
Nie chcę wywalać niepotrzebnie pieniędzy - przepłacać ale też nie chcę budować systemu z którym za jakiś czas nie da się nic zrobić - rozbudować, bo będzie podlegał całkowitej wymianie.
Będę wdzięczny za podpowiedzi co do materiałów, kotłów, kolektorów, wkładów kominkowych.

Pozdrawiam
IKe

: 02 mar 2009, 13:03
autor: fpz
Ja bym się skupił najpierw na układzie kocił gazowy+ solary. Informacje jak podłączyc kominek do twojego układu to znajdziesz na tym forum.
Jeśli chcesz solary to powinieneś mieć zasobnik dwuwężownicowy. Jedną podłączasz do solarów drugą do kotła.
Co do producenta to zastanowiłbym się nad WOLF-em. Tutaj będzie ważna automatyka a oni mają bardzo dobre i dużą sprawność mają ich solary.
Co do układu to jeszcze raz: kocioł gazowy+solary (na c.w.u) i do tego dołączasz kominek z płaszczem. Mam nadzieję, że ułatwiłem.
Przy doborze grzejników musisz pamiętać o tym, że powinieneś uwzględnić temperaturę zasilania w granicach 55-60 stopni Celsjusza.
Przy zastosowaniu kondensata możemy wyeliminować dodatkowy mieszacz na podłogówkę ale musimy pamiętać o tym, że wtedy woda wchodząca do podłogówki nie powinna przekraczać 55 stopni.
Ale tutaj warto by było zainwestować w bufor około 300 - 500 l wody na połączeniu kominka z instalacją.
Napisz czy myślisz ogrzewać kominkiem, czy tylko podpalać w nim okazyjnie?

: 02 mar 2009, 23:27
autor: IKDeeJay
Początkowo miałem zamiar zamontować dodatkowo kocioł węglowy z podajnikiem jako główne źródło energii, gaz miał być tym ogrzewaniem dodatkowym by w czasie nieobecności utrzymywać jakąś zadaną temp natomiast kominek w początkowej fazie miał wprowadzać atmosferę w domu a z płaszczem dlatego że jak już jest jakaś energia do wykorzystania to dlaczego jej nie wykorzystać.
Teraz się trochę pozmieniało gdyż w warunkach zabudowy mam docelowe ogrzewanie gazowe a podobno Straż Miejska ma zadanie to sprawdzać.
Więc kominek miałby zadanie takie by nadal wprowadzać nastrój i dodatkowo być tym źródłem energii którego można użyć w przypadku gdy Sasza zakręci kurek albo cena gazu pójdzie okrutnie w górę. Mam dostęp do lasu więc z drzewem nie miałbym większego problemu.

Co do kotłów to są te tańsze z prostą automatyką i te droższe, bogatsze w automatykę, potrafiące obsłużyć więcej, mające więcej możliwości.
Na dobra sprawy jakie to opcje w jednym i drugim i jakie możliwości rozbudowy na przyszłość to nie wiem a przyznam że nie lubię czegoś nie wiedzieć... :D
Jeszcze co do kotłów to słyszałem że można je kupić po taniości ale na etapie eksploatacji zjedzą mnie koszty serwisowania ...

: 04 mar 2009, 21:27
autor: cezarr1
Włącz wszystko do zbiornika kombinowanego np. GALMET 380/120
2 wężownice plus sterownik AURATON 1111 podłączysz tam wszystkie źródła ciepła i zapomnisz o problemie

: 05 mar 2009, 0:18
autor: fpz
Co do kotłów to są te tańsze z prostą automatyką i te droższe, bogatsze w automatykę, potrafiące obsłużyć więcej, mające więcej możliwości.

No właśnie wszystko zależy od portfela. Ja bym rozważaył zakup WOLF-a.
Włącz wszystko do zbiornika kombinowanego np. GALMET 380/120

Nie polecałbym tego rozwiązania. Po co bufor 260 litrów (z opisu: Pojemność zb wody obiegowej - 260 l (...) zapotrzebowanie na wodę grzewczą z kotła C.O. - 3m/h ) przy kotle gazowym. Według mnie niepotrzebna strata energii. Powinno chyba być 3 m3/h :D czyli około 52 kW :shock:

: 09 mar 2009, 9:01
autor: IKDeeJay
Więc, reasumując macie wg swoich doświadczeń i wiedzy model kotła który mógłbym nabyć i w którym producencie się rozglądać, który z nich ma największe doświadczenie w produkcji kotłów.

Co do solarów to widzę że jednak Wolf...

dobór ogrzewania

: 09 mar 2009, 21:22
autor: kamil030883
Widzę że każdy ma swoje racje i dobrze.
Dlatego takie pytanie z mojej strony: budujecie dom i kwestia ogrzewania-NIE ma gazu- jakie rozwiązania byście zaproponowali???? Proszę o jakieś pomysły.
Trochę myślałem nad kotłem na paliwo stałe+bojler na wodę-to w zimie
-a lato....solary podpięte do tego samego bojlera???

: 10 mar 2009, 9:54
autor: RAPczyn
IKDeeJay Twój dom na oko ma zapotrzebowanie na moc w granicach 10kW, dobrze byłoby nie przewymiarować kotła gazowego ani kominka z płaszczem wodnym.

Jeśli mamy kominek z płaszczem wodnym to należy go podłączyć do zbiornika buforowego o pojemności minimum 50l/kW (optimum 80l/kW).

Przy kolektorach próżniowo rurowych CPC (a czy ktoś wie skąd WOLF bierz swoje?*) używanych do c.w.u. i wspomagania c.o. wraz ze zbiornikiem buforowym powierzchnię kolektorów dobieramy do ilości osób, np. dla 4 osoby korzystających z c.w.u., powierzchnia czynna kolektorów powinna wynosić ~9m^2, z zastrzeżeniem minimum 80l/m^2 pojemności zbiornika.

* WOLF na 99% kupuję wersję OEM kolektorów próżniowo rurowych od Ritter Solar. Firma ta jest właścicielem Paradigmy, która ma nowsze technologicznie rozwiązania niż wersje OEM.

kamil030883 A może coś takiego http://www.ekopiece.pl/index.php?option=com_phpshop&page=shop.browse&category_id=11&option=com_phpshop&Itemid=40

: 10 mar 2009, 10:46
autor: kamil030883
wszystko by było fajnie ..tylko nie stać mnie na takie rozwiązanie...

: 13 mar 2009, 13:54
autor: fpz
Kamil: Fakt! Drogo ale jesli nie masz porządnej kotłowni to warte rozpatrzenia.
Jeśli masz kotłownie z prawdziwego zdarzenia, gdzie taki piec będziesz mógł umieścić pisz do Jareckiego. Gość jest na prawdę niezły w kotłach stałopalnych.

IKD: Jeśli zdecydujesz się na Wolfa to też weź od nich kocioł. Automatyka będzie współgrać. I jeden serwisant do wszystkiego.

: 13 mar 2009, 19:09
autor: cezarr1
zbiornik kombinowany w mojej propozycji jest bardziej sprzęgłem niż buforem a by uprościć przyszłą obsługę jeżeli będzie kocioł gazowy z zasobnikiem to gazem nie grzejemy bufora tam jest wstępny podgrzew dla c.w.u z kominka i solarów c.o taka samo jest temp. odpowiednia grzeje z bufora nie to zawór trój drożny odcina bufor i pracuje kocioł gazowy + rozładowanie nadwyżek ciepła gdy solar przegrzeje

Do przemyślenia

: 14 mar 2009, 9:34
autor: kamil030883
Ile ludzi tyle rozwiązań ale trzeba się będzie na coś zdecydować.
Dziękuje za wskazówki choć i tak będę musiał temat przewalić od początku i wybrać najlepsze rozwiązanie za rosądne pieniądze.
Pozdrawiam.