Strona 1 z 1

PROJEKT C.O. -OK?

: 14 lut 2009, 23:13
autor: trajdos
Witam wszystkich,
Na wiosnę wymieniam całkowicie instalcję c.o. w moim domku i w związku z tym, z umówionym instalatorem uzgodniliśmy projekt. Chciałbym już zacząć kompletować elementy i chciałbym się tu u Was upewnić że wszystko jest OK.
Mój dom to 150m2 słabo ocieplony, planowana adaptacja strychu na łącznie 180m2.
Instalacja ma być miedziana, grzejniki aluminiowe, dwa kotły (gaz i węgiel),
Wdzięczny będę za jakiekolwiek uwagi.
Kilka już nasuwających sie mi pytań:
- czy przekroje rur są właściwe
- czy w dobrym miejscy są wpięte kocioł gazowy i boiler cwu (może piec gazowy trzeba podłączyć nad zaworem 4d)
- czy do cwu nie potrzeba dodatkowej pompki bo chciałbym żeby wodę w boilerze można było podgrzać także latem (hydraulik twierdzi ze będzie i w ten sposób działać)

Obrazek

: 14 lut 2009, 23:53
autor: marjo23
WITAM . W INSTALACJI CO Z KOTŁAMI NA PALIWA STAŁE JEST NIEDOPUSZCZALNE STOSOWANIE NACZYN ZBIORCZYCH TYPU ZAMKNIETEGO ZGODNIE Z PRZEPISAMI OBOWIAZUJACYMI W NASZYM KRAJU JAK I LOGICZNE PODEJSCIE DO SPRAWY SAMO NASUNIE SIE UZASADNIENIE TEGO PRZEPISU OWSZEM MOZESZ TAK ZROBIC ALE NIE POLECAM .
DRUGA SPRAWA POMPA OBIEGIWA CO JEDNA NA ZASILANIU BŁAD, NA PIECU GAZOWYM MOZE BYC BO JEST MAM NADZIEJE AUTOMATYKA W KOTLE NA WEGIEL POMPKA NA ZASILANIU PLUS NACZYNIE WZBIORCZE ZAMKNIETE PLUS NIEKONTROLOWANY WZROST TEMPERATURY WYNIK MOZE BYC TYLKO JEDEN BUMMM :shock: A W NAJLEPSZYM PRZYPADKU ROZSZCZELNIENIE INSTALACJI

: 15 lut 2009, 9:19
autor: trajdos
Na temat instalacji zamkniętej sporo już dyskutowałem z sąsiadami i okazuję się że ma tak większość ludzi w mojej okolicy. Instalator właśnie mocno odradza mi obieg otwarty, że niby wymiennik to bardzo duże straty i wogóle słabo to działa..? A tu na wyjściu z pieca ma być zawór bezpieczeństwa którego konstrukcja jest na tyle prosta że chyba nie sposób żeby nie zadziałał w razie czego?

I jeszcze nie bardzo rozumiem co dokładnie źle z tą pompką. Ma być druga na CWU, czy też ta na powrocie a nie na zasilaniu - bardzo proszę o sprecyzowanie.

schemat

: 15 lut 2009, 14:14
autor: mezik0
piec gazowy wpiąłbym za zaworem czwórdrożnym oraz pompą i układ otwarty inaczej tracisz gwarancje na kocioł

: 15 lut 2009, 15:00
autor: wyrzutnia
Co do układów zamkniętych, to jestem jednym z nielicznych na tym forum co nie ganią tego typu rozwiązań ,

: 15 lut 2009, 15:47
autor: trajdos
Prześledziłem już całe to forum pod kątem układa zamknięty czy otwarty i myślę że było na ten temat tyle dyskusji że nie chciałbym żeby ten temat skupił się tylko na tym.
Proszę więc o przyjęcie założenia że układ będzie zamknięty (bez względu na to czy to legalne czy nie).
Proszę więc o wszystkie inne rady i z góry za nie dziękuję.

Czy jeżeli piec gazowy lepiej aby był nad zaworem 4d to chodzi tylko o zasilanie a powrót może zostać na dole czy np wpiąć go szeregowo i między miejsce podłączenia wsadzić zawór tak aby woda mogła płynąć tylko przez ten piec. I co z tą pompką do CWU musi być czy nie?

: 15 lut 2009, 16:09
autor: Indiana
Już pal licho ten układ zamknięty, dajcie dwa zawory bezpieczeństwa o dużym przekroju (3/4 cala do 1 cala) - oczywiście przed zaworami odcinającymi kocioł węglowy, dobrej firmy i ciii.
Natomiast łączenie instalacji miedzianej z grzejnikami aluminiowymi to wyjątkowo średni pomysł - korozja elektrochemiczna pewna.

Po co piec dwufunkcyjny, jak masz osobny zasobnik cwu z cyrkulacją?
Czy cyrkulacja jest naprawdę konieczna, taki duży dom? To są ogromne straty ciepła, rzędu 40% ciepła zużywanego na podgrzanie cwu.
Ogólnie ten projekt jest ..... :?

: 15 lut 2009, 16:41
autor: trajdos
Skoro mówicie że jest to tak kiepski układ to troche zaczynam się martwić na jakiego instalatora trafiłem :(
Do cyrkulacji na pewno pociągnę sobie rurkę ale nie wiem jeszcze czy będę podłączał - przyszłościowo myślę o sterowniku do cyrkulacji, coś w stylu :
allegro.pl/item552032248_sterownik_pompa_y_cyrkulacji_c_w_u_oszczednosc.html
więc straty może da się ograniczyć
A odległość do kotłowni od łazienek jest spora i teraz ciągle trace nerwy na spuszczaniu hektolitrów wody więc pora to zmienić.
Piec 2-funkcyjny po to żeby w lato z niego korzystać jako ogrzewacza ciepłej wody i czasem w zimę do ogrzewania. W jakiś 80% nastawiam się na ogrzewanie gazowe ale nie chcę też całkiem rezygnować z węglowego (na wsi często coś sie trafia do spalenia, a może też kiedyś nie bedzie mnie stać na gaz, różnie może być...)

: 15 lut 2009, 17:13
autor: Indiana
A nie dałoby się pieca dwufunkcyjnego w takiej konfiguracji zainstalować w łazience? Inwestycyjnie wyjdzie sporo taniej, bo nie trzeba montować zasobnika i całej cyrkulacji. Wystarczy wstawić piec z zamkniętą komorą spalania, który jest droższy od normalnego o dwie-trzy stówki.
Nie byłoby problemu z ilością spuszczanej ciepłej wody - byłaby od ręki. Koszt cwu też byłby znacznie niższy, gdyż straty na cyrkulację spowodują, że koszt ciepłej wody z kotła węglowego będzie WYŻSZY niż z gazu bez cyrkulacji. Oczywiście rury z ciepłą wodą otula się dwukrotną grubością otuliny i starannie wykonuje izolacje kolanek, wtedy jest wysoki komfort użytkowania cwu.
Do co możesz się wpiąć w dość dowolnym miejscu (mówię o wersji z kotłem w łazience), trzeba tylko przemyśleć średnice rur. Nie ma potrzeby dawać zaworu czterodrożnego do pieca gazowego.
Ogólnie namawiałbym Cię do zakupu kotła gazowego kondensacyjnego, taki wydatek zwraca się bardzo szybko - ponieważ zużycie gazu spada o 20-30% w stosunku do zwykłego kotła gazowego.

: 15 lut 2009, 18:51
autor: wyrzutnia
Co do tego schematu ,to nie bardzo mi przypadł do gustu ,piecyk gazowy jest wyposażony w swoją pompę ,i nie potrzebuje czterodrogowca,więc podłączył bym go nad zaworem,do tego żeby nie musiał przepychać wody przez zawór różnicowy ,pompę dałbym na powrocie przed czterodrogowcem ,wtedy w przypadku letniego grzania wody węglowcem odetniesz instalację właśnie na tym zaworze,do tego trochę zaworów żeby nie musiało chodzić wszystko razem, poza tym czemu wszędzie pokazują pompy na zasilaniach ,przecież to nieporozumienie

: 15 lut 2009, 19:23
autor: trajdos
Wielkie dzięki za pomoc Panowie. Chyba zaczynam rozumieć w czym jest rzecz.
W ogólnym skrócie wydaje mi się ża ma to tak wyglądać:
Obrazek
Tylko nie wiem cały czas co z tą pompą do CWU. Wydaje mi sie że jednak jest potrzebna bo inaczej woda będzie tylko sobie krążyć po obiegu kotła.
A czy do pieca gazowego nie jest potrzebne naczynie przeponowe?

: 15 lut 2009, 19:52
autor: wyrzutnia
piece gazowe mają naczynie,a ta pompa to jeszcze niżej koło naczynia ,tak jak teraz będzie tłoczyć powrotem do zasobnika,a ma z niego ściągać ,w tej wersji oczywiście piec gazowy nie będzie grzał boilera,