Strona 1 z 2

Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 06 lis 2011, 19:40
autor: pawik22
Witam posiadam w małym mieszkaniu piec gazowy dwufunkcyjny z otwarta komorą spalania co skutkuje ochłodzeniem mieszkania w związku z dodatkowym obowiązkowym wlotem powietrza.. Moje pytanie ponieważ zbyt wysoki jest koszt wymiany pieca na zamkniętą komorę spalania czy można ten piec zabudować w łazience wraz z tym dodatkowym wlotem powietrza. W ten sposób ochronię mieszkanie przed oziębieniami. Piecyk będzie miał swój dostęp powietrza a ja będę miał cieplej. Czy mozna coś takiego zastosować

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 07 lis 2011, 9:02
autor: grybos1
Znajomi mają podobny problem. W zakupionym w tym roku mieszkaniu w bloku zainstalowany jest kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania GCO-DP-13-10-13/21. Poprzedni właściciele twierdzą, że kocioł został zainstalowany 8 lat temu legalnie zgodnie z obowiązującymi procedurami. Mieszkanie nie posiada stałego kanału z zewnątrz doprowadzającego powietrze do spalania. Po uruchomieniu ogrzewania okazało się, że kocioł czerpie powietrze z zewnątrz przez kratki wentylacyjne kanałów wywiewnych mimo iż w oknach zamontowane są nawietrzaki ( 2 sztuki http://www.debrecenablak.hu/letoltes/ge ... -nemet.pdf). W przerwach pracy kotła wentylacja działa poprawnie. Chcąc uniknąć szkodliwej dla zdrowia "cofki" z kanałów wywiewnych okna są uchylane, co skutkuje nadmiernym schłodzeniem mieszkania.
Mam pytanie do użytkowników takich kotłów jak radzicie sobie z tym problemem?
Pozdrawiam.
Jasiek.

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 08 lis 2011, 20:34
autor: Artur_S
Owszem, można zrobić zabudowę w której znajduje się jedynie kocioł z otwartą komorą spalania wraz z kanałem wlotowym powietrza umieszczonym nie wyżej niż 0,3 m nad poziomem podłogi i mającym przekrój min. 30 cm2 oraz kanałem wylotowym powietrza o przekroju powyżej 30 cm2.
Warunkiem jest jednak zachowanie gabarytó takiego pomieszczenia, a jest to zależne od mocy kotła. Pomieszczenie takie nie może być mniejsze niż 8 m3 przy mocy pieca 18 kW.
Więc jeśli masz dużą łazienkę, możesz spokojnie zrobić w niej pomieszczenie "kotłowni".

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 09 lis 2011, 1:59
autor: Bolas
Jeżeli jesteś gotów wychłodzić sobie łazienkę to tak jak napisał kolega powyżej.

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 09 lis 2011, 19:22
autor: Artur_S
Napisałeś, że w oknach są zamontowane nawietrzniki. Tylko, że pod oknem znajduje się zapewne grzejnik. Grzejnik ogrzewa powietrze. Ogrzane powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się w górę powodując cyrkulację. Znajduje najbliższe ujście, w tym wypadku Twoje nawietrzniki. Nawietrzniki więc służą u Ciebie jako wywietrzniki ciepłego powietrza. Dodatkowo wprawiając powietrze w ruch tworzy się w pomieszczeniu podciśnienie i wsysane jest powietrze z wywietrznika, który jest teraz nawietrznikiem. Do pomieszczenia zawsze dojdzie tyle zimnego powietrza ile ucieknie z niego ciepłego powietrza.
Nawietrznik powinien znajdować się maksymalnie 30 cm od podłogi i mieć pole powierzchni minimum 30 cm2. Odległość między nawietrznikiem a wywietrznikiem powinna być jak największa w danym pomieszczeniu i żaden z nich nie powinien znajdować się w bezpośredniej bliskości źródła ciepła.

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 09 lis 2011, 19:23
autor: grybos1
Bolas pisze:Jeżeli jesteś gotów wychłodzić sobie łazienkę to tak jak napisał kolega powyżej.

Przy spełnieniu warunków jakie podaje kolega Artur_S nie wychłodzi. Inna sprawa czy wielkość łazienki pozwoli zrealizować ten pomysł.

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 09 lis 2011, 20:48
autor: grybos1
Artur_S pisze:Napisałeś, że w oknach są zamontowane nawietrzniki. Tylko, że pod oknem znajduje się zapewne grzejnik. Grzejnik ogrzewa powietrze. Ogrzane powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się w górę powodując cyrkulację. Znajduje najbliższe ujście, w tym wypadku Twoje nawietrzniki. Nawietrzniki więc służą u Ciebie jako wywietrzniki ciepłego powietrza. Dodatkowo wprawiając powietrze w ruch tworzy się w pomieszczeniu podciśnienie i wsysane jest powietrze z wywietrznika, który jest teraz nawietrznikiem. Do pomieszczenia zawsze dojdzie tyle zimnego powietrza ile ucieknie z niego ciepłego powietrza.
Nawietrznik powinien znajdować się maksymalnie 30 cm od podłogi i mieć pole powierzchni minimum 30 cm2. Odległość między nawietrznikiem a wywietrznikiem powinna być jak największa w danym pomieszczeniu i żaden z nich nie powinien znajdować się w bezpośredniej bliskości źródła ciepła.

Kolego Arturze: Zgodnie wymogami PN wentylację konwekcyjną w mieszkaniach realizuje się w ten sposób, że w pokojach montuje się nawietrzaki (nawiewniki) okienne a w pomieszczeniach mokrych (łazienki, kuchnie, wc) muszą być pod sufitem czynne kanały wywiewne zużytego powietrza.
Mimo iż pod oknami są grzejniki nie ma fizycznej możliwości aby w tym układzie powietrze uchodziło na zewnątrz przez nawiewnik w oknie. Jak już wcześniej pisałem mieszkanie znajomych nie posiada kanału nawiewnego wymaganego przez PN dla kotła gazowego. Pracujący kocioł wytwarza podciśnienie ciągiem kominowym i do mieszkania zasysane jest powietrze równocześnie przez nawiewniki w oknach jak i" zasyfione" kanały wywiewne łazienki i kuchni.
Podjęta została już decyzja o wymianie kotła na piec kondensacyjny.

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 10 lis 2011, 22:01
autor: Artur_S
Kolego grybos1 kotły gazowe zarówno jedno jak i dwufunkcyjne umieszcza się w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają nie dłużej niż 4 godziny na dobę i które mają sprawną wentylację; nawiew i wywiew. Oprócz tego pomieszczenia takie muszą mieć odpowiednie gabaryty. Na pewno nie są to pokoje.
Nawiewniki okienne w pokojach nie zastąpią nawiewu w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł (kuchni, łazience, przedpokoju).
Opisane przeze mnie zjawiska cyrkulacji powietrza są poprawne i można je sprawdzić kamerą termowizyjną lub miernikiem.
Pracujący kocioł wytwarza podciśnienie ciągiem kominowym i do mieszkania zasysane jest powietrze równocześnie przez nawiewniki w oknach jak i" zasyfione" kanały wywiewne łazienki i kuchni. Z tym się zgadzam, pod warunkiem, że kocioł oraz nawietrzniki i wywietrzniki są w bliskiej odległości od siebie. W przeciwnym wypadku cyrkulacja powietrza będzie przebiegała tak jak wcześniej opisałem.
A czy potrzebny kocioł kondensacyjny???
Na pewno potrzebny kocioł z zamkniętą komorą spalania np. Vaillant turboTEC.
Wymiana kotła na kondensacyjny wiąże się z przeróbką całej instalacji c.o. gdyż kotły te pracują na innych zakresach temperaturowych. Bez przeróbki będzie działał jak kocioł turbo, tylko za dużo większe pieniądze.

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 10 lis 2011, 23:37
autor: grybos1
Odnośnie kotła kondensacyjnego masz rację, znajomi po konsultacjach z monterem będą zakładać piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Wielkość mieszkania i moce grzejników nie uzasadniają zakładania kotła kondensacyjnego.
Odnośnie wentylacji konwekcyjnej nie widzę fizycznej możliwości aby powietrze wychodziło z mieszkania przez nawiewnik . Było by to niezgodne z prawami fizyki. Bardzo jestem ciekawy po co wg Ciebie w oknach montuje się nawiewniki i jak powinna być poprawnie wykonana wentylacja w mieszkaniu? Zakładamy, że w mieszkaniu nie ma już kotła z otwartą komorą spalania.
Pozdrawiam
Jasiek

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 11 lis 2011, 21:55
autor: Artur_S
Kolego Jaśku, miło mi, że choć w jednej kwestii zgadzasz się ze mną.
A teraz trochę praw fizyki.
Każdy gaz podgrzany zwiększa swoją objętość i unosi się do góry. Zwiększając swą objętość w obiekcie zamkniętym (w tym przypadku nasze mieszkanie) zwiększa swoje ciśnienie. Właściwością gazu, jak i cieczy, jest to, że jeżeli mamy dwa obiekty połączone ze sobą i mające różne ciśnienia, gaz (ciecz) zawsze dąży do najbliższego ujścia w celu wyrównania ciśnień.
Dlatego, jak pisałem wcześniej, ogrzane powietrze przez grzejnik unosi się do góry i zwiększa swoją objętość. Konsekwencją tego jest wzrost ciśnienia w pomieszczeniu (pokoju). Otwory nawiewne pod oknem są najbliższą możliwością wyrównania ciśnienia z ciśnieniem na zewnątrz.
I tutaj są dwie możliwości. Pierwsza: gdy wieje wiatr w nawietrzniki i jego siła jest większa co do wartości niż parcie podgrzanego powietrza, wtedy nawietrznik działa prawidłowo.
Druga możliwość: Jest dzień bezwietrzny lub nawietrzniki są osłonięte przed działaniem wiatru, wtedy ciśnienie podgrzanego powietrza w pomieszczeniu jest wyższe niż na zewnątrz i wydostaje się przez nawietrznik w celu wyrównania ciśnień. Nawietrznik działa jak WYWIETRZNIK !!! W zimie gdy jest mróz, jest przeważnie bezwietrznie i częściej mamy do czynienie z drugą możliwością.
Dlatego kanały nawietrzne stosuje się maksymalnie 30 cm nad poziomem podłóg, dala od źródeł ciepła a kanały wywietrzne stosuje się nie więcej niż 15 cm poniżej płaszczyzny sufitu.
Odległość między nimi powinna być możliwie jak największa w danym pomieszczeniu.
A dlaczego montuje się w oknach nawiewniki??? Lepsze to, niż całkowity brak cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. NIE MYLIĆ Z WENTYLACJĄ !!!

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 11 lis 2011, 23:45
autor: grybos1
Szanowny Arturze.
Chciałbym się odnieść do Twojej wypowiedzi, ale nie odpowiedziałeś mi jeszcze na pytanie jak wg Ciebie powinna działać poprawnie wentylacja konwekcyjna w mieszkaniu, czyli wymiana zużytego powietrza?
Interesuje mnie gdzie wg Ciebie świeże powietrze powinno być dostarczane do mieszkania a gdzie usuwane zużyte
Ja wiem jak to działa, pytam tylko z ciekawości w aspekcie Twoich niezwykle interesujących wypowiedzi odnośnie funkcjonowania nawiewników okiennych.
Pozdrawiam.
Jasiek.

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 13 lis 2011, 21:15
autor: Artur_S
Świeże powietrze powinno być dostarczane do mieszkania przez nawietrzniki znajdujące się w pokojach nad podłogą nie wyżej niż 30 cm, z dala od źródeł ciepła i w możliwie jak największej odległości od drzwi. Drzwi do pokojów powinny mieć prześwit od podłogi 1 cm.
Zużyte powietrze powinno wydostawać się wywietrznikami w kuchni, łazience i WC, które powinny być umieszczone nie niżej niż 15 cm od sufitu. Drzwi do tych pomieszczeń powinny posiadać kratki lub otwory wentylacyjne.
Ponieważ większość mieszkań nie posiada nawiewników nad podłogą, dlatego montowane są nawiewniki okienne, które jednak powinny być tak usytuowane, aby nie znajdowały się bezpośrednio nad źródłem ciepła (grzejnikiem).
W bloku obok mnie znajdowały się właśnie takie nawietrzniki nad podłogą zaprojektowane przez projektanta i działały przez 30 lat. W tym roku "firma budowlana" robiła docieplenie i nie wiedząc co to jest i po co zakleiła styropianem "dziury".

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 14 lis 2011, 15:34
autor: grybos1
Artur_S pisze:Kolego Jaśku, miło mi, że choć w jednej kwestii zgadzasz się ze mną.
A teraz trochę praw fizyki.
Każdy gaz podgrzany zwiększa swoją objętość i unosi się do góry. Zwiększając swą objętość w obiekcie zamkniętym (w tym przypadku nasze mieszkanie) zwiększa swoje ciśnienie. Właściwością gazu, jak i cieczy, jest to, że jeżeli mamy dwa obiekty połączone ze sobą i mające różne ciśnienia, gaz (ciecz) zawsze dąży do najbliższego ujścia w celu wyrównania ciśnień.
Dlatego, jak pisałem wcześniej, ogrzane powietrze przez grzejnik unosi się do góry i zwiększa swoją objętość. Konsekwencją tego jest wzrost ciśnienia w pomieszczeniu (pokoju). Otwory nawiewne pod oknem są najbliższą możliwością wyrównania ciśnienia z ciśnieniem na zewnątrz.
I tutaj są dwie możliwości. Pierwsza: gdy wieje wiatr w nawietrzniki i jego siła jest większa co do wartości niż parcie podgrzanego powietrza, wtedy nawietrznik działa prawidłowo.
Druga możliwość: Jest dzień bezwietrzny lub nawietrzniki są osłonięte przed działaniem wiatru, wtedy ciśnienie podgrzanego powietrza w pomieszczeniu jest wyższe niż na zewnątrz i wydostaje się przez nawietrznik w celu wyrównania ciśnień. Nawietrznik działa jak WYWIETRZNIK !!! W zimie gdy jest mróz, jest przeważnie bezwietrznie i częściej mamy do czynienie z drugą możliwością.
Dlatego kanały nawietrzne stosuje się maksymalnie 30 cm nad poziomem podłóg, dala od źródeł ciepła a kanały wywietrzne stosuje się nie więcej niż 15 cm poniżej płaszczyzny sufitu.
Odległość między nimi powinna być możliwie jak największa w danym pomieszczeniu.
A dlaczego montuje się w oknach nawiewniki??? Lepsze to, niż całkowity brak cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. NIE MYLIĆ Z WENTYLACJĄ !!!


Kolego Arturze:
Jak już pisałem nie ma fizycznej możliwości przepływu powietrza przez nawiewnik okienny na zewnątrz pomieszczenia na skutek pracy grzejnika pod oknem.
Kiedy zachodzi potrzeba ogrzewania mieszkania temperatura na zewnątrz jest niższa niż w mieszkaniu i powietrze w kanałach wywiewnych (kuchnia, łazienka, WC) wytwarza podciśnienie. Wytworzone podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz przez nawiewniki okienne w pokojach co powoduje stały przepływ strumienia powierza wentylacyjnego. Wielkość tego strumienia zależy od różnicy temperatur w mieszkaniu i na zewnątrz, parametrów nawiewnika i jego ustawienia.
Obecnie produkowane nawiewniki sterowane są różnicą ciśnień , automatyczne sterowanie ciśnieniowe stabilizuje wydajność nawiewu, zabezpiecza przed nadmierną wymianą powietrza w okresach zimnych i wietrznych, pozwala realizować koncepcję wentylacji kontrolowanej zapewniając komfort i zdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń przy oszczędności energii cieplnej.
Nie ma zatem fizycznych możliwości aby grzejnik pod oknem mógł wywołać ciśnienie w pokoju i zakłócić kierunek powietrza wentylacyjnego.

Sprawę wentylacji w budynkach mieszkalnych reguluje PN-83/B-03430.
Oto fragment wymagań tej normy określający sposób dostarczenia powietrza dla wentylacji konwekcyjnej:
Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z
oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu,
ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju
oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na
wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym
mieszkaniu domu wielorodzinnego.
W budynku o wysokości do 9 kondygnacji może być stosowana wentylacja grawitacyjna lub
mechaniczna. W budynkach wyższych należy stosować wentylację mechaniczną wywiewną lub
nawiewno-wywiewną.
W mieszkaniach wyposażonych w paleniska na paliwo stałe, kominki lub gazowe podgrzewacze
wody z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, może być stosowana tylko wentylacja grawitacyjna
lub mechaniczna wentylacja nawiewno-wyciągowa.
Dopływ powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym
powinien być zapewniony w następujący sposób:
Przez nawiewniki
W przypadku zastosowania okien charakteryzujących się współczynnikiem infiltracji "a"
mniejszym niż 0,3 m3/(mhdaPa2/3), przez nawiewniki powietrza
o regulowanym stopniu otwarcia usytuowane:
- w górnej części okna (w ościeżnicy, ramie skrzydła, między ramą skrzydła a górną krawędzią
szyby zespolonej), lub
- w otworze okiennym (między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy, w obudowie rolety
zewnętrznej), albo
- w przegrodzie zewnętrznej[b] ponad oknem"
Pozdrawiam.
Jasiek

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 16 lis 2011, 17:03
autor: Marco466
A czy do tego pieca pasują takie grzejniki
-www.dobregrzejniki.pl/index.php?cPath=20 bo ostatnio sa bardzo popularne i zastanawiam się nad ich instalacją.

Re: Piec gazowy z otwartą komorą spalania

: 11 gru 2011, 16:53
autor: eco_wujo
Kotły gazowe z otwartą komora spalania charakteryzują się koniecznością dostarczenia do pomieszczenia gdzie są one zamontowane powietrza do spalania gazu. Jeśli dostarczanie powietrza nie jest wystarczające dochodzi do niepełnego spalania gazu czyli zamiast powstania dwutlenku węgla i wody (pełen spalenie); powstaje dodatkowo tlenek węgla (czad) o znanych wszystkim właściwościach. Powietrze dostarczane ma być przez nawiew przez ścianę zewnętrzną. Nie ma z tym problemu jeśli kotłownia jest wydzielonym pomieszczeniem. Gdy jest to jednak np. łazienka robi się problem. Bo jak można zrobić nawiew w pomieszczeniu gdzie się między innymi kąpiemy? Ja widze dwa rozwiązania:
1) wymiana kotła na taki z zamkniętą komorą spalania zwany turbo koszt w zależności od producenta od ok 2200. Powietrze do takiego kotła dostarczmy bezpośrednią rurą połączoną z kotłem
2) zastosować nawiew przez ścianę ale regulowany tak by można było sterować nawiewem zimnego powietrza szczególnie zimą, a dodatkowo zastosować czujnik tlenku węgla. Do zatruć dochodzi bowiem najczęściej podczas kąpieli kiedy to kocioł pracuje. Tlenku węgla nie wyczujemy jest to gaz bezwonny, a czujnik zareaguje i będziemy mogli w porę zareagować. Trzeba też zwrócić uwagę na włączanie np. okapu nad kuchenką jeśli taki jest w mieszkaniu. Włączony okap powoduje dodatkowe podciśnienie w mieszkaniu i "wyciąga" spaliny z kotła.
To drugie rozwiązanie jest oczywiście rozwiązaniem wymagającym kontroli i rozwagi. Bowiem jeśli zamontujemy niezamykany nawiew to nie wyobrażam sobie kąpieli w takim pomieszczeniu do którego wpływa powietrze o temp - kilkanaście stopni. Niestety pojawi się jeszcze problem skraplania się pary wodnej na kratce nawiewnej.