Strona 1 z 2

Kocioł gazowy + komin - proszę o pomoc

: 17 cze 2009, 21:48
autor: andregol
Witam,

jestem w trakcie budowy domu (skończony stan zero) i chciałbym prosić o pomoc i uwagi związane z instalacją gazową (wybór kotła, budowa kominów, etc.). Spędziłem sporo czasu na czytaniu forów internetowych, jednak nadal mam wiele wątpliwości. Za sugestie i pomoc będę zobowiązany.

Na początek kilka danych:
- dom o pow. użytkowej 145 m2 (łącznie z 15 m2 ogrzewanego garażu)
- dom wolnostojący w zabudowie szeregowej (boczne ściany budynków sąsiednich będą przylegać do domu – dylatacja to 15 cm styropianu na każdym budynku)
- ocieplenie 15 cm styropian
- parter z poddaszem użytkowym (dach ocieplany wełną mineralną)
- 2 łazienki
- kotłownia – przewidziano na nią 3,1 m2 (będzie nieco powiększona, o ok. 20cm dłuższa ściana)
- jest przewidziane jeszcze dodatkowe pomieszczenie gospodarcze w budynku (pierwotnie miałby tam stanąć zasobnik na olej w przypadku ogrzewania olejowego. Czy mogę tu zainstalować zasobnik wody?)
- będzie kominek
- 3 osoby na stale w domu
- kocioł gazowy ma służyć ogrzewaniu domu i ogrzewaniu / podgrzewaniu wody

I teraz mam sporo pytań i wątpliwości:
- jaki kocioł gazowy wybrać (producent, kondensacyjny czy tradycyjny)?
- na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru danego typu kotła?
- jakie grzejniki do tego typu ogrzewania i danego kotła?
- czy jest sens inwestować w kocioł kondensacyjny mając na uwadze, ze piec będzie również podgrzewał wodę.
- czy dzięki kondensatowi mimo wszystko zaoszczędzę na zużyciu gazu?
- kominy i wentylacja (przewidziano nawiew powietrza do kotłowni pozioma rura, przy czym w projekcie komin jest spalinowo-wentylacyjny)
- jak budować komin, aby był generalnie uniwersalny (pod kocioł kondensacyjny oraz tradycyjny, gdybym nie mógł się do końca zdecydować)?
- czy komin systemowy ceramiczny z kanałem wentylacyjnym o średnicy 18cm będzie ok (taki polecali w składzie budowlanym)?
- drzwiczki wyczystkowe w kominie oraz zbiornik kondensatu (gdzie najlepiej montować; gdzieś przeczytałem, ze zbiornik kondensatu jest niepotrzebny w przypadku kotłów kondensacyjnych, bo kondensat spływa przez piec)?

Jestem ponadto na etapie szukania instalatorów do wykonania projektu (czy można ewentualnie zaadaptować projekt instalacji ogrzewania olejowego, bo taki posiadam w projekcie budowlanym?) i kompletnej instalacji w domu. Proszę o informacje, jeżeli możecie mi kogoś polecić. Budowa jest w miejscowości bezpośrednio graniczącej z Kielcami (na działce jest już przyłącze gazowe). Szczególnie zależy mi na dobrym instalatorze, z którym na obecnym etapie mógłbym wszystko zaplanować, tak aby budowlańcy wiedzieli co i jak robić z kominami.

Dziękuję i Pozdrawiam

: 19 cze 2009, 8:19
autor: dylot
NA tym etapie to najważniejsze abyś miał komin w kotłowni może być z cegły lub systemowy po prostu na któryś musisz się zdecydować. Warto inwestować w kondensata gdyż przy ogrzewaniu ładnie kondensuje zrób sobie też ogrzewanie podłogowe.

: 19 cze 2009, 21:26
autor: andregol
dylot pisze:NA tym etapie to najważniejsze abyś miał komin w kotłowni może być z cegły lub systemowy po prostu na któryś musisz się zdecydować. Warto inwestować w kondensata gdyż przy ogrzewaniu ładnie kondensuje zrób sobie też ogrzewanie podłogowe.


No wlasnie o komin teraz szczegolnie mi chodzi. Mam projekt instalacji grzewczej olejowej (bede oczywiscie robil instalacje gazowa), w ktorej przewidziano komin z przewodem 130. Jednak nie jestem pewien, czy ta srednica faktycznie jest odpowiednia. Polecano mi srednice 180. Piec w tym projekcie ma miec moc 22kW, ale tu tez jeden majster mowil mi, ze powinienem przyjac do ogrzewania gazowego w tym budynku piec o mocy 24kW. Jaka moc pieca zatem przyjac i na tej podstawie zdecydowac o kominie? Poza tym, czy faktycznie robic komin systemowy (moj wykonawca poleca Marywila), czy jednak zbudowac z cegiel pelnych i uzyc wkladu ceramicznego?
Ogrzewanie podlogowe tez zrobie. A na co tu zwrocic szczegolna uwage?

: 19 cze 2009, 21:55
autor: adamis
A po co przejmować się teraz kominem?Zbuduj zwykły, ceglany komin 16x16, a potem włożysz tam wkład stalowy, jaki tylko będzie potrzebny, dowolnej średnicy, pojedynczy,lub koncentryczny.
Chyba,że ów komin chcesz mieć kiedyś też do węglówki, to wtedy tylko ceramiczny. Średnica nie jest istotna aż tak bardzo, byle nie mniej niż 160. Zawsze w taki komin można wpuścić rurę wydechową fi 60-80 a pozostałą przestrzenią zasysać powietrze.

: 21 cze 2009, 9:22
autor: andregol
Zamierzam właśnie zrobić komin, pod który będę mógł podłączyć kotły na różne paliwa. Lepiej na etapie budowy to zrobić, niż myśleć po fakcie, co zrobić, jeżeli zajdzie potrzeba podłączenia pieca na węgiel, czy eko groszek. Chciałem ostatecznie zrobić średnicę 18, ale asekuracyjnie zrobię prawdopodobnie 20. Kolejny z instalatorów tak mi to polecił.

Natomiast co do kotłów, to nadal jestem w punkcie wyjścia. Jeden majster powiedział, że najlepszym rozwiązaniem do domku będzie instalacja jednofunkcyjnego kotła gazowego, do którego podłączyć trzeba zbiornik z wodą do podgrzania. Inny z kolei mówi, że tylko i wyłącznie kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem wody. Jedno jest pewne. W domu chcę mieć zbiornik wody (ok. 120/140 litrów), w którym będzie podgrzewana woda i z tego zbiornika doprowadzana do łazienek, kuchni. Na jaki piec powinienem się zatem zdecydować? Dodam, że kotłownia będzie niestety mała i raczej nie wejdzie mi kocioł stojący z zasobnikiem. Instalator doradza tu kocioł wiszący i zasobnik pod kotłem, ale te wiszące są podobno gorszej jakości. Czy zbiornik z wodą można ewentualnie zamontować w oddzielnym pomieszczeniu gospodarczym?
Druga kwestia, to jaki producent? Powoli mam wyobrażenie, że Vaillant czy De Dietrich są najczęściej rekomendowane. Na piec nie chcę wydać więcej niż ok. 8000,- PLN.
Jakie są wasze opinie?

: 21 cze 2009, 20:31
autor: adamis
Co do komina, to słusznie kombinujesz. Co do kotła, to posłuchaj pierwszej rady, czyli jednofunkcyjny, wiszący, i pod nim stojący zasobnik.
Pamiętaj, żeby wlot do komina był dość wysoko. Lepiej, żeby był za wysoko, niż za nisko. Jest to szczególnie ważne w małych pomieszczeniach, gdzie pod kotłem ma stać zasobnik.
Możesz też zrobić odwrotnie, czyli kocioł stojący, a zasobnik wiszący. Polecam Vaillant, DeDietrich, Broetje, Immergas, Wolf, Termet. No i najwyższa półka- kocioł pulsacyjny Auer. Ale też to nie ten przedział cenowy, bo prawie 13000. Inni pewnie też dorzucą co nie co.
No i koniecznie z zamkniętą komorą spalania.

: 23 cze 2009, 21:25
autor: andregol
Dziekuje za odpowiedz. Mysle, ze pomalu wiem, co chce i powinienem zrobic. Kominy - już raczej wszystko jasne. Zrobie prawdopodobnie systemowy Marywil. Srednica, tak jak potwierdzasz, 20 cm.

Instalacja gazowa – co do piecow, to musze jeszcze poczytac wiecej na temat każdego kotla. Ale jestem zdecydowany na kondensacyjny i jak polecasz, jednofunkcyjny z zamknięta komora spalania + pojemnościowy podgrzewacz wody i cyrkulacja c.w.u. Chętnie zastosowałbym ponadto rozwiązanie, o którym piszesz, czyli piec stojący z zasobnikiem wiszącym nad piecem, tylko mam obawy, jak wówczas dobrze podłączyć piec do komina, skoro wlot do komina ma być wysoko.

A jak dobrze dobrac grzejniki do kotla? Nie jestem pewien również, jaka moc kotla powinienem zastosowac?

: 29 cze 2009, 18:32
autor: adamis
andregol pisze:A jak dobrze dobrac grzejniki do kotla? Nie jestem pewien również, jaka moc kotla powinienem zastosowac?

Grzejniki dobiera się nie do kotła, tylko do pomieszczenia. W nowym domu spokojnie wystarczy 28-30w/m3, a w łazience max. 34w/m3. W każdej hurtowni mają tabele mocy i wielkości grzejników razem z cenami, więc z taką tabelką można to łatwo zrobić.
Moc kotła do tej powierzchni to gdzieś ok. 12-14kW, ale jak kupisz 24kW, to też będzie OK. Palniki mają modulację, więc się moc dopasuje.

: 09 lip 2009, 17:33
autor: HydroTech
Witam
Jeśli zdecydowałeś się na kocioł kondensacyjny powinieneś zrobić poprawkę na grzejniki ,czyli obliczyć moc grzejnika na pomieszczenie o zasilaniu temperatury wody 47c , ponieważ piec kondensacyjny ma najlepszą sprawność w takich temperaturach i co za tym idzie oszczędność .Jeśli w piecu kondensacyjnym podniesiesz temperaturę na 70c pozbawisz go tak zwanego kondensatu czyli efektu rosy .

pozdrawiam

polecam specjaliste ....kpl. instalacje !!!.

: 15 lip 2009, 23:02
autor: kowjan
Sz.P.

jesli w domu jest gaz z iemny to nie ma co sie ogladac tylko korzystac z gazu ....Tanszego nosnika energi nie ma..... .. Jaki kociol --na 140 m2 .. tak czy owak musi byc kociol-piec CO gaz. 2-wu funkcyjny o mocy 24 k W...zeby byla ciepla woda z 2 kranow....moc na Co jest ustawiana przez serwis ... za 140 m2 z montazem zapalcilem 28000 zl., z kotlem co.gaz. kondensacyjnym , grzejnikami , rurami . kompleksowa.

Re: polecam specjaliste ....kpl. instalacje !!!.

: 16 lip 2009, 20:55
autor: andregol
kowjan pisze:Sz.P.

jesli w domu jest gaz z iemny to nie ma co sie ogladac tylko korzystac z gazu ....Tanszego nosnika energi nie ma..... .. Jaki kociol --na 140 m2 .. tak czy owak musi byc kociol-piec CO gaz. 2-wu funkcyjny o mocy 24 k W...zeby byla ciepla woda z 2 kranow....moc na Co jest ustawiana przez serwis ... za 140 m2 z montazem zapalcilem 28000 zl., z kotlem co.gaz. kondensacyjnym , grzejnikami , rurami . kompleksowa. . polecam wykonawca....tel. 515--966-607 P. Kociolek .meill piec7@o2.pl ............Polecam :P


Ja zostane mimo wszystko przy kotle jednofukncyjnym z pojemnosciowym podgrzewaczem. Z pewnoscia funkcjonalnosc kotlow w ostatnim czasie ulegla znacznemu polepszeniu, jednak mam w glowie obrazki, kiedy to w jakims mieszkaniu zainstalowany jest kociol dwufukncyjny i woda naturalnie jest podgrzewana, ale dopiero przy okreslonym cisnieniu wody. Jak odkrecilem tylko troche kran i chcialem ciepla wode, to kociol sie nie zalanczal, dopiero po uzyskaniu wiekszego strumienia wody kociol sie zalanczal i podgrzewal wode. Wole zatem nie majstrowac ciagle przy kranie, tylko zamontowac pojemnosciowy podgrzewacz.

Dzisiaj rozmawialem ponadto z potencjalnym instaltorem i mysle, ze sie dogadamy. Powiedzial, ze bierze 100,- PLN od punktu (grzejnik, kran, etc.). Co do materialu natomiast, to on proponuje, ze razem pojedziemy do punktu, wezmiemy co potrzeba i wszystko na jego znizki, ktore posiada. Nastepnie, to co nie zamontuje oddamy i wowczas zaplace w tym punkcie za faktycznie uzyty material. Uwazam, ze jest fair. Inni oferowali tylko usluge z materialem, a wtedy mi sie wlancza czerwone swiatlo.

: 16 lip 2009, 21:04
autor: andregol
HydroTech pisze:Witam
Jeśli zdecydowałeś się na kocioł kondensacyjny powinieneś zrobić poprawkę na grzejniki ,czyli obliczyć moc grzejnika na pomieszczenie o zasilaniu temperatury wody 47c , ponieważ piec kondensacyjny ma najlepszą sprawność w takich temperaturach i co za tym idzie oszczędność .Jeśli w piecu kondensacyjnym podniesiesz temperaturę na 70c pozbawisz go tak zwanego kondensatu czyli efektu rosy .

pozdrawiam


Dzieki za trop, na co zwracac uwage przy wyborze kotla. Nie dokonca wszystko rozumiem, ale nadrobie zaleglosci. Mam nadzieje.

Re: Kocioł gazowy + komin - proszę o pomoc

: 07 lis 2014, 23:25
autor: Landlowers
Jedyne rozwiązanie to kocioł z zamkniętą komorą spalania z uwagi na małą kubaturę kotłowni.
-kocioł z otw. komorą spalania min. 8 m3
-kocioł z zamkniętą kom. spalania min. 6,5m3

Polecam kocioł z zamkniętą komorą. Rożnica w cenie w stosunku do kotła grawitacyjnego (otw.kom.spalania) zwróci Ci się w ciągu 3-4 lat.
Nie musisz kupować żadnych roce-roce za niebotyczne pieniądze.
Ważne aby kocioł wykonany był solidnie i miał czujnik (ki) zaniku ciągu kominowego.

Re: Kocioł gazowy + komin - proszę o pomoc

: 08 lis 2014, 7:25
autor: Greengaz
Jak ci się wydaje, andregol w oczekiwaniu na twoją radę czekał 5 lat, paląc w tym czasie ognisko na środku salonu?

Re: Kocioł gazowy + komin - proszę o pomoc

: 08 lis 2014, 12:08
autor: Bolas
roce-roce to z włoskiego hiszpańskiego? czyt. rocze rocze? czy jak? A może chodzi o wskaźnik określający wydajność oraz rentowność inwestycji?